Gemengd Nieuws. Terw(]l velen onzer stadgonoo- ten zich gisteravond verlustigden in den aan blik van ai het schoone, dat voor de ramen der meeste winkels ligt tentoongespreid, weer klonk door een deel dezer gemeente, even over halfacht, het gedurig herhaald geroep van „brand!" Ieder, die daartoe maar in staat was, zette hot op een loopen en zjj, die hot eerst on het vlugst in de juiste richting haddon gedraafd, kwamen nog bUHJds om eene groote vlam in, en veel rook, komende uit den kelder of de bergplaats van bieren, toebehoorende aan den hoer v. W-, op den Stillen Ryn bij de Vrouwensteog, te ontdokkon. Ook spuit gasten met hunne spuiten stonden weldra aan de boorden van den Ryn op post, doch be hoefden slechts even het water dier rivier als bluschmiddel aan te wonden. De meeste per- sonon, die dan ook later kwamen, zagen niets dan eene massa nieuwsgierigen, wier gelaats trekken helder verlicht werden door den gloed der flambouwen, en dikken rook, hangende in de woonkamer van den hoor M., boven den kelder gelogen. Eenigen dier lieden waren derhalve van oordeel dat er „te voel herrie" van den brand gemaakt was. Toch was het goed dat de bluschmiddelen zoo spoedig aan wezig waren, daar de vlam, zoo ze niet ras ware gedoofd, aanleiding had kunnon geven tot een hevigon brand. Ook op de Heeren- gracht had even voor dit brandje een binnen brand plaats van nog minder beteekenis. Vier korinisroizigers stonden Donderdag voor do rechtbank te üaarlem terecht wegons zware mishandeling van een vijfde, in den nacht van 3 op 4 Sept. jl., te Zaandam, toen het daar kermis was. De mishandelde, hoewel zyn schedel gespleten was, kwam er nog al goed af, want na 8 dagen verliet hy 'het -gasthuis, hoewel tegen den zin en den raad van den geneesheer, en be hoefde niet langer dan eene maand z(jne gewone bezigheden te staken. Het bleek dat er onaan gename woorden vooraf waren gegaan, on dat vooral twee van de vier er erg op los geslagen hadden. Eén had slechts den eersten klap gegeven, do vierde bleek aan de mis handeling onschuldig te zyn, daar h(j er wel bjj geweest was, maar meer om zijn makker te helpen. Met behulp van een paar andoren had hj) den deerlijk gehavendo, die bewusteloos was, opgenomen en verpleegd on hem te Amsterdam in het gasthuis doen opnomen. Voor dezen requireerde het O. M. vrijspraak voor ieder der anderen (één was afwezig gebleven) 3 maanden gevangonis. Tegen den afwezigo en tegen een der beide anderen, die beiden geeno vaste woonplaats hadden, werd bovendien uit dien hoofdo onmiddellijke gevangenisneming getiischt. De rochtbank achtte daarvoor echter geene termen aanwezig en bepaalde de uitspraak op 8 December. Mea schrijft uit Meppel aan de „Haarl. Crt.": De groote rol, die een halvo cent in do boekhouding kan spelen, is bekend. Gisteren bleek dit weder, toen onze gemeenteraad hoofdzakelijk, zoo niet uitsluitend, om een lialvon cent was bijoengeroepen. De zaak was, dat ter gemeentebegrooting van 1888 voor teruggaaf aan het Rijk van te veel genoten subsidie voor onderwijskosten volgens Gedeputeerde Staten ';0/,oco cent te weinig was berekend; waarom zjj de begrooting ter verbetering terugzondon. AVjj behoeven niet te zeggen, dat de Raad, zonder stemming, dadelijk nog het tweehonderdste gedeelte van een gulden uit de onvoorziene uitgaven be schikbaar stelde. Te Haaften is een 10-jarigo knaap n hechtenis genomen, die op vier plaatsen getracht heeft brand te stichten. De branden worden gelukkig nog tijdig gebluscht. Gedurende deze week worden te Deventer 3 huzaren wegens aanhoudend wangedrag met een briefje van ontslag uit den militairen dienst woggojaagd. Naar de „N. R. C." verneemt, moe ten de daders van den diefstal van 5 runde ren uit de woide te Charlois, de gobroeders Vank, wonende aan de Slaakkado te Rotterdam, reeds in handen der politie zijn, en gevanke- 'ijk >aar huis van arrest to Dordrecht overgebracht. Te Taganrog heeft een rechter van instructie zich in do rivier geworpen. Hij werd verdacht van nihilisme. Volgens „Veritas" zijn in Oct. verongelukt 165 zeil- en 10 stoomschepen, waaronder 5 Nederl. zoilschepon. Do Onderkoning van Canton hoeft in 18 maanden 006 misdadigers laten ter dood brengen. Tusschon Parys on Lissabon is eene nieuwe exprestroin-verbinding ingestold, waardoor deze afstand in 45 uren wordt afgelegd. Eon boric li t uit Palermo maakt molding van een duel, waarvan de uitslag zeer tragisch was. Het bedoelde tweogevecht had plaats tusschon graaf Louis Mouron, af stammeling van eene oude Normaudische familie, en zekere Polistrelli. Na voertien uitvallen word Mouron door oen sabelhouw aan de borst verwond, waardoor li\j morsdood neerviel. De oorzaak van het duel is van uiterst toedoren aard. Een Engelsch blad vertelt de volgondo historie en staat voor de waarheid er van in In den herfst van het vorige jaar liet zich do heer Draggs in eene huurkoets naar z(jn jacht te Brighton ryden. „Wacht my hier!" zeide hy tot den koetsier en scheepte zich in. Hot was een proeftochtje, maar het jacht voldood zóó goed, dat de hoor Draggs besloot er eene reis om do wereld mede te maken. Do tocht werd terstond aanvaard. Wat deed de koetsier op de aanlegplaats to Brighton? Hy wachtte. De volgendo dag ging voorbjj, weken ver liepen. Hij wachtto. Alleon vroeg en kreeg hy vergunning, eene soort van huisje te mogen bouwen voor hem en zyn paard. Hot jaar liep ten einde. De koetsier leefde in zyn huisje, rookte zyn pijpje voor de deur en hield de zweep in de hand. Op een goeden morgen werd do aahkomst geseind van hot jacht van den heor Draggs, dio, na zyno reis om' do wereld te hebben vol tooid, in Engeland terugkoerdo. De eerste, dien do lord by zyn ontschepen bemerkte, was onze koetsier. De 'heer Draggs toonde niet de minste verbazing.'„AU right!" zeide hij, zich het bevel herinnerend, dat hy den man had gegeven: „Hooveel ben ik jo schuldig?" Do ander presenteerde eene nota; do lord zag haar in, vertrok geen spier van zyn ge laat en betaalde ongeveer 7500 gulden. „Breng me nu naar myn hotel!" zeide hy en steeg in het rytuig. Aan de plaats van bestemming gekomen, wilde hy zich verwij deren. De koetsier hield hem tegen. „En myno vracht?" „Je hebt gelyk." En hy gaf den man twee shillings. Eene vreeselyke misdaad is in de rue Antony to Parys gepleegd. De knecht in eene Parysche suikerraffinaderij Lepatey kwam by zijne schoonmoeder Chatonnau, die hare dochter, Lepatey's vrouw, weer thuis genomen had en bracht beiden vele dolk steken toe. Do weduwe Chatonnau werd onmiddellijk gedood en hare dochter zwaar gewond. Lepatey is op staanden voet in hech tenis genomon en gevangon gezet. Mina Van Zandt, de vrouw, die bjj volmacht gehuwd is met den op 11 dozer gehangen anarchist August Spiess, wil zich laten doodhongeren. Maandag jl. begaf zy zich te paard naar het kerkhof, waar de lijken van vier der ter dood gebrachten be graven zyn. Zij deed de lijkkist van Spiess open om zich te vergewissen van zyn dood. Thuis gekomen heeft zij krachtiger dan ooit geweigerd om iets te eten. Hare ouders denken dat zy krankzinnig is en het heeft er dan ook wel wat van. Eon verschrikkelijk onheil hoeft op eene landhoeve, gelegen tussschen Montzi- Coux en Caussade, bij Montaubon, plaats go- had. Toen de molenaar Sicre, wien de beordory toebehoort, met de boerin en eene jeugdige dienstbode oen muur, welke in zeer slechten staat verkeerde en herstelling dringend noodig had, nazag, viel deze plotseling om en be groef de drie genoomde personen. De dienst meid was dadelijk verpletterd, terwyl de molenaar en de boerin zulke ernstige kwet suren bekwamen, dat men voor het behoud van hun leven vreest. Dat het mes in de handen der Italianon nog al te vaak eene bloedige rol speolt, biykt wol uit het volgende, dat door den correspondent der „Neue Freie Presse" uit Rome aan dat blad wordt gemeld: „In de nabijheid der Beurs bevindt zich het van ouds bekende café van den heer Conti. Op zekeren morgen trad daar een metselaar, Ro gonaamd, binnen, die een kop koffie bestelde 1 en tevens naar een kellner vroeg, die hom zes liro schuldig was. „Jo bont dronken," zeido degene, die hem de koffie bracht. „Ik dronken?" riep de metselaar, op don man toescliietendo om hom zyno vuist te doen voelen. In hetzolfdo oogenblik snoldo oen knecht uit do keuken toe, bracht den metse laar met. eon mes een stoot toe en koerde, zondor een woord te zeggon, naar do kouken terug. De metselaar waggelde nog de deur uit en viel op straat dood neder. Toen de politie kwam dood de heer Conti alsof hy van niets wist, en do knecht, dio druk aan het werk was, beweerde niets gehoord of gezien to hebben, doch een student gotuigde dat hy den man den stoot had zien toebren gen. Conti en do knecht werdon gearres teerd. Do laatste bekende den moord met de woorden„Do kerel verveelde mywat een vent, om ons te komen hinderen om zos vod. dige lires!" To St. - Petersburg heeft zich het zondorlingo geval voorgedaan dat iemand, die zichzelven met een jachtgewoer van het leven wilde beroovon, zyn doel miste, maar daarentegen eon voorbijganger, een matroos, doodde. Hy is doswoge tot drie weken go- vangonisstraf en eene kerkelijke bootedoening veroordeeld en moot bovendien 5000 roebels uitbetalen aan do weduwo van den matroos. „Kaartjes, hoeren!" zoido do conducteur van eon trein en ^pder gaf het zyne over, behalve een zenuwachtig oud heertje, dat tevorgeafs al zyne zakken door zocht, zoodat de andore reizigers ongeduldig werden. „Kom, mijnhoer," hernam do conducteur, „wjj wachten op u. Wolu heeft het tusschen uwe lippen, mynheer! Dank u, al klaar!" en do conducteur sloeg het portier dicht. Do trein ging voort. „U schynt soms een beetje te soezen," merkte een der reizigers ironisch op. „Soezen? Om den drommel niet," antwoordde hot oude heertje vinnig; „maar het was een kaartje van de vorige weok, en daar moest ik den datum uitzuigon." Uit Far^s. President Grévy heeft gistermiddag by de Kamor dan toch zyno boodschap ingediend, waarin hyzyn ontslag neemt. Ze luidt aldus: „Zoolang ik slechts te worstelen had met de moeilijkheden, in den laatsten tyd onder vonden, zooals: de aanvallen der pers, do onthouding van staatslieden, die de stem der Republiek aan mijne zydo riep, en de onmoge lijkheid een ministerie te vormen, zoolang heb ik geworsteld en bleef ik waar de plicht my dit gebood. „Doch op hetzelfde oogenblik, dat de beter ingelichte openbare meening tot inkeer kwam on my het uitzicht gaf op het samenstellen eoner regeering, hebben Senaat en Kamer oen dubbel besluit genomen, dat, in den vorm eenor verdaging tot een bepaald uur om de boodschap af te wachten, gelyk staat met eene verplichting, den president der Republiek opgelegd, om van zyn gezag afstand te doen. „Myn plicht en myn recht zouden my voor schrijven, togonstand to bieden. Doch in de tegenwoordige omstandigheden zou eene bot sing tusschen de uitvoerende macht en het parlemont gevolgen kunnen hebben, welke mij weerhouden. Beleid en vaderlandsliefde beide gebieden my toe te geven. Ik laat hun, wien het aangaat, de verantwoordelijkheid voor zulk een precedent en voor de gebeurte nissen, welke er uit kunnen voortvloeien. „Ik verlaat zonder leedwezen, maar niet zonder droofhoid, onvrijwillig het gezag, dat ik steeds naar plicht waarnam. Ik beroep my daarvoor op Frankrijk. Myn land zal moeten erkennen, dat myne regeoring het gedurende negen jarer. vrede, orde en vryheid heeft verzekerd; dat myne regeering hot heeft doen eerbiedigen in de wereld, waar het onophoudelijk werkzaam is tot zijne verheffing, en dat het te midden van het gewapende Europa in staat is zyne eer en zyn rocht te verdedigeneindelijk dat myne regeering, wat het binnenland betreft, de republiek heeft gehandhaafd op den weg, welken het vorstand aanwees en dio zoowel door het belang als den wil van het volk was voorgeschreven. Frankrijk zal zeggen dat daarentegen my de post is ontnomen, waarop' zijn vertrouwen mij geplaatst had. „Dien post verlatende, vorm ik slechts één wensch, namelijk dezedat de Republiek niet worde getroffen door de tegen my ge richte slagen en dat zy zegevierend te voor schijn trede uit de gevaren, waaraan men haar blootstelt. „Ik leg op het bureel der Kamer, van Afgevaardigden myn ontslag als president der Republiek neder." Do boodschap word onder de grootste stilte golezen. De zeer spijtige toon or van heeft een slechton indruk tegen Grévy zeiven te weeggebracht. In den Senaat hoeft do voorzitter, de heer Le Royer, na do voorlezing der presidiale boodschap, aangekondigd dat do Kamer van Afgevaardigden en do Sonaat den volgonden namiddag te 2 uren, dus hedon Zaterdag, als Nationale Vergadering te Versailles zullen by- eonkomon. De zittingen van Senaat en Kamer zijn vervolgons opgeheven. De aanstaande gewone zitting is op Dinsdag bepaald. Do „voorboroidonde vergadering" na de Kamerzitting werd bijgewoond door driehon derd veertig radicalen. Zy heeft geen beslis sende uitkomst gegeven voor eene definitievo candidatuur. De radicale stemmen blevep eerst verdeeld op De Froycinet en Brisson. De stem- mon voor Floquet zyn daarna overgegaan op De Freycinet. Do vrienden van Ferry zullen heden vóór het congres ook in eene „reunion pléniöre" to Versailles byeenkomon, welko belegd is door de linkorzydo van den Senaat. Eenigen achtten het zeor waarschijnlijk dat Ferry heden gekozen zou worden. De opportunisten dachten bij deze verkiozing wol 310 stemmen te voreenigen, zijnde do helft der republikeinsche stemmen in het Congres. Ook de candidatuur van Brisson maakte vorderingen. In de algemeene vorgadering van de ver- oenigde linkerzijde werden uitgebracht by de eerste stemming op: Floquet 101, Sadi-Carnot 49, Ferry 19, Fallières 3f-by de tweede stem ming opDe Freycinet 190, Brisson 83, Sadr- Carnot 27, Floquet 26, Ferry 11 stemmon. Floquets vrienden lioten hem by de tweede stemming dus in den steek. Inmiddels had do heer Grévy reeds gister namiddag het Elvsóe verlaten en zich naar Mont sous Vaudry begeven. Zyne boodschap werd aangeplakt. Er heerschte overal eene levendige be woging. De boulevards waren met wandelaars als overdekt. De menigte, welke op de Place de Ia Con- cordo was hyeengekomon, bogaf zich naar het stadhuis, om te verzoeken dat door den ge meenteraad twee zyner leden zouden worden afgevaardigd, die zich aan het hoofd der manifestatie tegen Ferry zouden stellen. De politie agenton dreven de groepen uiteen. Na afloop van de beraadslagingen in den gemeenteraad zouden de manifestanten zich weer naar het Palais-Bourbon begeven. Later had op de Place de la Concorde eert heftig tooneel plaats. Daar eonige personen met steenen naar de Paryscho garde wierpen, maakte deze tot tweemaal eene charge en deed het plein door de ruiterij ontruimon. Te Parijs werden steeds groote voorzorgs maatregelen genomen. Al de brigados der politie agenten waren op de been. De kazernen, waarin garnizoen ligt, waarop men niet kan vertrouwen, zijn ontruimd, en men heeft soldaten uit naburige departementen doen komen. Met bijzondere treinen kwam eon deel van het regiment der genie en artillerie varr Amiens te Parys aan, en van troepenbewegin gen wordt melding gemaakt uit Melun, Meaux en Fontainebleau. De toegangen tot do hotels, waar de Duitsche en Russische gezant schappen zyn gevestigd, wovden bewaakt. De gemeenteraad van Parijs heeft naar de afgevaardigden der Seine eene commissie ge zonden, om hun hot gevaar aan te toonen dat het gelukken der candidatuur van Ferry voor do openbare orde zou hebben. Zy voegde er by, dat daardoor het sein tot don burger oorlog zou gegeven worden. De afgevaardigden beloofden al hun invloed by het parlement te zullen aanwendon. Basly, Camelinat on Ducquercy hebben te halfvijf eene manifestatie gemaakt voor de commune. In de rue Rivoli ontstond een groote oploop. Te negon uren ontstond ook eenig gedrang in de Ruo Royale, naby de Madeleinehet volk werd ook hier door de politie uiteengedreven. Overigens was er den geheelen avond te Parys gedrang en geschreeuw voor de Ma deleine. Te elf uren ontstond er eenig gedrang op den Boulevard Bonno Nouvelle. Overal nam de politie eene zeer kalme, krachtige houding aan. In de Salie Favié werd eene zeer luidruchtige en verwarde vergadering van socialisten ge houden.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 6