N°. 8527. 3Iaandaa; J >eoesiioei* A0. 1837. t§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 3 December. Feuilleton. EENE ZATERDAGSCHE MARKT TE LEIDEN- DAGBLAD. PRLTS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. AfeondorLgke Nommer»0.05. PKUS DEK ADVEBTENTTHN: I Van 1—0 regels/1.05. Iedere regel meer 0.17 Orootere letters naar plaatsruimte. Voor het in~ caasecren buiten de stad wordt 0-10 berekend. Tér feestviering van het gouden priester- jubilé van Z. H. Paus Leo XIII zat bier ter stede, in de Stadszaal, op Maandag 12 Decem ber, een concert gegeven worden, uitgaande van de alhier gevestigde „St.-Jozéfsgezellon- Voreeniging", dat een talrijk gehoor overwaard zal zijn- Mejuffrouw K. Gripekoven en de heeron B. J. De Goey en J. Hemmes, de laatste leeraar aan do Koninklijke muziekschool te 's Graven- liage, zullon hunne medewerking tot welsla gen van dit concert vorleenon. Die namen alleen reeds zullen, naar we vertrouwen, genoeg voor de uitvoering pleiten. De Nederlandsche mail met beriehton uit Indiö wordt 4 Dec. alhier verwacht. Na eene langdurige ongesteldheid is te 's-Hago overleden de hoer A. F. Ummels, directeur van hot Rjjks-telegraafkantoor te dier stede, in welke betrokking h(j 18 jaren werkzaam was, na eerst te Rotterdam als ambtenaar te hebben gearbeid. Do overledene was oen man, dio degoliike konnis paarde aan onverdroten ambtsijver, maar tevens aan wezenlijke humaniteit. AI wat hij vermocht om het- publiek te gerieven deed lijj met liefde en de pers vond steeds, voor zoover zjjn plicht het toeliet, in hem de meest moge- lyke modewerking. In do commissie voor de telegraafexamons was do hoer Ummels jaren lang werkzaam. Zjjn raad word door zijne superieuren veelvuldig ingewonnen en voor zijn onderhebbend personeel was hy een even minzaam chef, als in zijn privaat leven eei «del en rechtvaardig menscb. Do „Haagsche Penkrasson" verschijnen •weer. De heer J. A. De Borgh, dezer dagen vrijgesproken van eene „poging tot moord" op twee politie agenten, wijdt het eerste drietal zijner nieuwe reeks „Ponkrasson" aan dat „als reclame uitstekend werkend" zaakje. Op effect berekend zijn enkele bladzijden uit deze nieuwe „Penkrassen", waar b.v. do heer De Bergh schetst hoo de revolver, waarmode hij op de agenten zou geschoten hebben, hem tweemaal het leven heeft gered op zijne rei3 om do wereld. In de volgende nummers zal alleen hot belang dor burgerij voorzitten. Bijna de helft van het boekje is gevuld met ad- vertentiCn, meest van Haagsche winkeliers. Blijkens een by het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroef- etoomschip 1ste klasse „Tromp", onder bevel van den kapt. ter zee C. E. Uhlenbec?, in den voormiddag van 2 dezer ter reede van Tessel aangekomen. Tot ingenieur van Delfland is benoemd de heer W. De Man. Het stoomschip „Limburg", van Java naar Rotterdam, arriveerde 2 Dec. te Mar seille; de „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, is 1 Dec. Sagres gepasseerd. Do gewone audiëntie van den ministor van justitie zal op Dinsdag G Dec. a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft mr. P. N. Engolberts, met ingang van 15 Dec. 1887, benoemd tot bur gemeester der gemeente Zandvoort, en met ingang van 10 Dec. 1887, aan A. M. II. Bonants, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgomeoster van Maashees en Overloon aan dr. J. F. Van Hengel te Hilversum, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid vfH den geneoskundigen raad voor Noord- Holland; den met verlof hior te lande aanwezigen kapitein der inf. van het leger in Ned. Indië H. W. Nyenhuis, wegens ziekte, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. BUITENLAND. Frankrijk. Het voormalige Communelid Lisbonne, een van de ondertoekenaars van het gisteren ver melde oproerige plakkaat, dat tot eene go- rechteiyko vervolging aanloiding heeft gegeven, heeft aan den rechter van instructie, door wien hy ontboden was, den volgenden curiou- zen brief geschreven: „Gy zult mij, ik ben er zeker van, ten goede houden, dat ik noch boden, noch morgen aan uwe vriendolyko uitnoodiging gevolg geef. Ik heb myn eerowoord er op gegeven, my aan het hoofd der manifestanten te bevinden, in geval do heer Ferry tot President der Ropu- bliek verkozen, wordt. Gy zoudt my eenigo dagen tot uwe beschikking kunnen houden en mijne afwezigheid onder do verdedigers der Republiek zon do aandacht kunnen trek ken. Trouwens, uw arbeid zal waarschijnlijk vereenvoudigd worden. Daar binnen 48 uren myn hoofd op eene sabelpunt kan worden rondgedragen, zal er geen verbeur noodig zyn. Eene akte van overly den zal volstaan. Ik vor- zoek u er doze weinige woorden fay te voegen „Gestorven voor de Republiek". De enquête in de zaak-Wilson is afge- loopen; ook dan, wanneer hot parket besluit de zaak niet te vervolgen, zal er vervolging plaats hebben op verzoek van den advocaat van mme Limousin. Tot hiertoe heeft Wilson niets bekend en Gragnon blyft zeer gereserveerd. Op eene nieuwe revolutionaire moeting, eergisteravond te Parys in de Salie Favié ge houden, voerde Louise Michel het woord. Zy noemde do candidatnur van Ferry eene bedrei ging en zeide dat Frankryk reeds te lang do risée" van Europa was. Vaillant noemde Ferry een diof en een moordonaar. Susini vroeg of men bereid was een einde aan do zaak te maken. „Ja," riep men. „Welnu, laat ons dan naar het Palais Bourbon gaan, weg met Ferry!" roepond. Due Quercy hield nog eene rede tegen Ferry, dien bij noemdo „un massacreur attitró de 1871." Lisbonne stelde voor, gisteren (Yrydag) eene manifestatie te houden en, nadat Rocho van de „Intransigeant" nog het woord had gevoerd, ging men uiteen onder de kreten van „A bas Ferry!" Als een ander staaltje van de taal, in do vergaderingen der revolutionairen gevoerd, kunnen nog de volgende woorden dienen van den Blanquist Goulló: „Indien Ferry president wordt, moet er een prijs worden gestold op zijn hoofd en moet hy worden afgomaakt als een dolle hond. We moeten do waponwinkels plunderen, de ge weren en patronen wegnemen, ons wapenen met byien en stokken en tegen hot Elyséo oprukken. De eerste, die er inkomt en Ferry afmaakt, redt de Republiek." Een curieuzen raad gaf de voorzitter van eene dezer byeenkomsten. Hy vond het tijd verlies, de lieden, die de sprekers in de rede vielen, do deur uit te werpen. „Gaat er op zitten", riep by, „en daarmee uit!" Tusschen de heoren Déroulèdo en Clovis Hugues is het Donderdag in't Palais Bourbon vry heftig toegegaan. Déroulèdo, die in het gebouw was gedron gen, betoogde daar dat Grévy moest blijven, waarop Clovis Hugues opmerkte dat Grévy het gehoelo land in hot aangezicht had ge slagen door eerst to zeggon, dat hy zou hoen- gaan, terwyl hy toch blyft. De heer Déroulèdo wilde antwoorden, toen een paar afgevaar digden riepen„Zot Déroulède buiten do deurl Hy heeft hier niets in do Kamor te maken." Do quaestor der Kamer, de heer Margaine, liot toon de vestibule ontruimen, zoodat ook Déroulèdo werd verwijderd. Op straat geko men riep hij„Leve Grévy," maar het volk antwoordde met „Weg met Ferry 1" Déroulède wilde toen naar het Luxembourg gaan, waai de Senaat bijeen was, maar do politie ver- hindeide dit door hem in hechtenis te nemen. Na oen uur werd Déroulède weer vrygelaten, doch inmiddels waren de rumoermakers, die hem volgden, door do politie verstrooid. Tydens do Kamerzitting stonden by het paleis van den prosident der republiek op het binnenplein een vyftal rytuigen en vóór de woning van den heer Grévy waren een tiental bewakers meer dan gewoonlyk. In een der dionstvleugels was iemand bezig zich te oefenen op do clarinet; hy speelde „Enreve- nant do la revue." Inderdaad werd gezegd, dat de heer Grévy vrede had gesloten met Boulanger! Omtrent de berichten over de Kamor- en Senaatszittingen van gisteren (waarin de boodschap van prosident Grévy inkwam), alsmede over de dion dag te Parys plaats gehad hebbende ongeregeldheden, verwijzen we naar ommozydo. Groot-Britnnnië In do zitting van Woensdag jl. heeft de voorzitter, baron De Worms, geconstateerd dat de afgevaardigden van alle mogendheden, ter conferentie vertegenwoordigd, zich inge nomen hebben verklaard met het beginsel, om de uitvoerpromiön af te schaffen. Derhalve was nu aan de orde de vraag: hoe daartoe te geraken? De Nederlandsche afgevaardigde Verkerk Pistorius wees er op dat het werken in en trepot (exercice) het afdoende middel was en derhalve de vraag gesteld moest worden, welke landen dat stelsel wilden toepassen. Daar weinige gonoigdhoid bleek voor het afleggen van verklaringen in dien geest, stelde hy deze vraag„Zijn er middelen om eene gelijke uitkomst te vorkrygon, zonder aanne ming van het entrepot-stelsel?" De voorzitter wildo de beantwoording dezer vraag door liet rapport eener sub-commissie voorboreidon, waarop de Fransche afgevaar digde Sans-Loroy do meoning uitte dat eerst be hoorde vast te staan de grondslag van de suikerwetgoving, namelyk hoe het suiker gehalte zal worden nagogaan, omdat anders misbruiken weder konden voorkomen, als een land de heffing regelt naar de kleur, in plaats van naar saccharimetrisch onderzoek. Na langdurig debat werden beide vragen ter beantwoording gegevon aan eene com missie, bestaande uit de heoren Von Kuf- stein, Sans-Leroy, Guillaume, Pistorius, Val- polo on Joeningon. Maandag zal dozo commissie bijeenkomen. 4) DOOR Mr. CLOVIS. „Wat kosten ze, vrouwtje?" „Niet vail, mohair, vaif centjes maar." „Vyf cent! en straks betaalde die boeren meid u maar drie?" „Ja," antwoordde my het vrouwtje, eonigs- zins verlogen lachende, „ziet u mehair, uwees is oen mehair of," liet zy er langzaam op volgen,„uwees zou het motte nie wille hebbe. Nu, het was niet duur voor twee cent een heer te mogon zyn; ik verhief my zelfs tot dubbelen mynheer door twee boekjes tokoopen en wat kreeg ik al niet voor m'n dubbeltje! De lozer oordeele of ik niet een veordeeligen koop heb gesloten. Het kussen en paaien, op eene nieuwe tc-ijs. Hot vernuft van den dichter, die, niettegen staande het ontzaggeiyk aantal reeds bekende en bestaande oude wijzen, toch nog hiervoor eeno nieuwe wys heeft kunnen ontdekken, is, volgens mijne bescheiden meening, reeds on eindig veel meer waard dan de door my be steede prys. Drie schuine tamboert, op eene schoone viijs. Dit laatste mocht ioder lezer vergen, want de inhoud was nu niet bepaald schoon te noemen, vooral niet het laatste couplet, dat luidde Maar toen na korten tyd hun boeltje was gevlogen, Voelde zy op haar rug des trommelstoks vermogen. Rombom, larederom rombom. Als nu de tamboer maar steeds op do maat trommolt, en de tamboerin dat goroflbl niet met snel gillen en schreeuwen accompagneert, dan bestaat nog do mogelykhoid dior schoone wys, ofschoon ik toch de vryheid noem om do waar heid hiervan in twijfel te trokken. Klaaglied van een Zwierbol, op eene aange name wijs Het mat rozen meisje, op eene vroolijkc wijs; Klaaglied van et.:, verleid meisje, wiens minnaar voor Hasselt gesneuveld is, op eene fraaie wijs; De Politieke Liedjeszanger of eene verantwoording van 12 Miljoen, en dat alles één dubbeltje. Bij dit laatste staat niet op welke I wijs dit lied gezongen moet worden, maar toch houd ik my overtuigd dal dit niet op esne zachtmoedigs wys zal moeien geschieden. De volgende versregelen hebben my deze zekerheid doen deelachtig worden „Maar Pinekhof wil 'k nog eens douwen, Ik wensoh hom te zien in 's duivels klauwen, En Kerdyk mot zyn gekeerde bast Wou ck zien hangen aan den hoogsten mast." Ten slotte behoorde ook nog tot dezen bundel verhevene poëzie „Het Snurkie of het afscheid van Sjaaki en Louisa bij zijn vertrek naar zee." Ook hier prachtige, ziolsverhefïende •dichtregelen, o. a. de volgende: 'kBenk nog aan don blyden stond, Dat ik myn lieve Snurkie vond; Sjaktelief, Sjakiolief, Gij waart myn hartedief. (bis). Myn liefde was voor u zoo groot, Was 'k maar uw lieve vrouw. Neom my met u maar mee (een regel zonder M.) Ik vrees geen woesto zee. En dat alles voor één dubbeltjeNiet be paald duur, niet waar? Verrykt met dien schat verliet ik dit stalletje om eenigo schreden verder een oogeublik te verwylon by oen man, dio tegen vergoeding van twee centen een afzicht/'yk, leeiijk, mager beest, in eeae kist van rr wit hout liggende, tor bezichtiging stelde. „Minso, kom er es hier, kom er es kaike, zoo ies hebbe juilie nog nooit in je leve gezien, een lovondigo zeotygorhond, springlevendig!" Het waren drie woorden en ook even zooveel leugens. Hot was geen zeefygcrliond, want zulk een exemplaar bestaat niet, maar eenvoudig een zeehond; springlevend. Het beest heeft geen pooten, kan derhalve niet springen en al ware dit wél het geval geweest, die kist, wolko nauweiyks zoo groot was ais het dier zelf, zou het tocli deze gymnastische oefening belet hebben. Niettegenstaande 5lt alltf»; offeren toch enke len, door nieuwsgierigheid gepu^9'^» 111111 twee centen om dat wonderlyk beï>,t aanschouwen en daardoor gevoelt zich de' eigenaar ook verplicht om oonige uitleggingen te gevon omtrent dat buitengewoon natuur product. Wordt vervolgd). t°TiIv*GEN' Rotterrlarasche 8chonwburg- ,1" van 1 December: 1 oblig. a 3000, serie 1G19 bo 44; 1 obi. a f 1000, r. 8437 No. 80; 1893 L L V-323, N"' 73: 2 0bl' a f100, 1393 No. 84 en e. 1J02 no. R; 3 obi. a /so. 04 obi s' 387,1 04. Voorts obi. a f 25 c-la, c id. a f 20, 1(1 id. .-, f\o. 94 id a \oor Amortisatie werden uitgeloot de volgende f "n-' a!": s«. 129». 1330, 1922 en 2381° van objig., c»k met fZ, makende een totaal van /'7000.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5