Do beido Belgische officieren, dio do proof- nemingon der genie botrokkelyk liet vernielen van bruggen to Do Bilt bijwoonden, hobbon lieden do rosideutie verlaten. Naar wij vernemen, zou de Engelsclio gezant by ons Hof, sir Stuart, wions binnen kort to verwachten aftreden onlangs werd gemeld, vervangen worden door den gezant van Groot-Britannië on Ierland to KoponhageD, sir Edmond J. Monson. Bij de gisteren door de Nederl. Handel maatschappij gehouden inschrijving op 100 aandeelen „Deli-Maatschappij" werdon inge leverd 53 biljotton, inhoudende biedingen op 316 aandeelen. Gegund word slechts een doel dor aange boden 100 aandeelen tot don koers van 800 pCt. De oud-gouvernour-goneraal van Ned.- Indië mr. A. J. Duymaer Van Twist is op den huize „Nieuw Bande", gemeente Diepen veen, door eono ongostoldhoid aangetast, welke hot orgste doet vreezon. De minister van oorlog heeft bepaald dat allo manschappen, bohoorondo tot hot wapon der vold-artillerie, met eono revolver zullen worden bewapend. Mr. J. J. "VV. Van den Bieson, lid der Kamer voor Breda, heeft verklaard zich bjj do a. s. verkiezingen ook niot weer verkies baar to stellen. Oorlog. Bjj hot twoede afdeelingsonderzo6k van Hoofdstuk VIII dor Staatsbogrooting voor 1883 keurden sommige leden af dat bjj wijziging, zonder den Raad van State to hebbon gehoord, oen niouwe post van f 350.000 op de begroo ting werd gebracht. Hot vraagstuk dor trans- formatio van het infanterie-gewoer had, meen den zü, bij afzonderlek ontwerp moeten worden beslist. Andere leden wezon hiertegenover op tal van antecedenten, zelfs waar het nog veel gewichtiger onderwerpen betrof. Sommige leden verheugden zich in aango- brachto verminderingen; andoren zagen daarin juist een bewijs dat aanvankelijk onnoodigo uitgaven waren voorgesteld, wat weinig ver- trouwon schonk in het streven naar zuinig heid by het Departement van Oorlog. Boven dien waren sommigo verlagingen goeno mor- kelijke bezuinigingen, maar uitstel van uitgaven. In eeno afdeoling vroeg mon of niet bezui niging zou te verkregen zyn door inkrimping van uitgaven ten behoeve van het kampeoren van troopen. Inlichtingen werden govraagd omtrent do onregolmatighedon voor do teraardebestelling van een te 's-Gravenhage overleden officier van gezondheid, naar aanloiding waarvan de dirigeerond offic. van gez. schynt gepension r.eerd te zyn. Vrg algemeen beaamde mon de wensche- lykheid om onze infanterie van oen beter geweer te voorzien, ook dat do minister voor- loopig de voorkeur gaf aan transformatie van een doel onzer geweren boven de invoering van oen nieuw geweer van kleiner kaliber. Enkele bezwaren werden slechts ingebracht. Men vreesde dat do diensttyd te kort zou biykon om de troepen in hot niouwo wapen to oefenen, dat de voorraad patronen te spoedig zou uitgoput wezen, dat de rookwolkon, door het snelvuur teweeggebracht, de trefkans zouden verminderen. Voorts betwyfolden enke len of het nieuwe geweor wel voldoende bij don troop is beproefd. Hiertegenover word verzekerd dat de bohandoling van hot niouwe gemakkoiyk door de manschappen te leeren is. De spoedige uitputting der munitie kon worden voorkomen door vermeerdering van den beschikbaren voorraad in de mngazynen. De beproeving in het groot moot nog plaats liobben, maar do Begeering moet worden in staat gesteld om, wanneer de keuze zal zyn gedaan, tot de transformatie over te gaan. In eene afdeeling vroog men of de aanbouw van do kazorne voor de genie, te Utrecht, nog niet een jaar kon worden uitgesteld. Gemengd Nlouw». Do lri-jarige K., als metselaar werkzaam op oen vip lioogen steiger aan een huis op de Geerogracht, viel hedenmorgen op den grond. Een geneeskundige word bp den knaap ontboden on daarop werd laatstge noemde per as naai- zpne woning vervoerd. K. moet nogal eenig letsel bekomen hobbon. In de afgeloopon week zpn hier ter stede aangegeven twee gevallen van diph- theritis, waarvan één met doodelyken afloop. Als straks in menig huisgezin van met aardscho goedoren min of moor gezegende ouders Sint-Nicolaas zijne introe doet, ral do groofe schat van kinderspeelgoed on prentenboeken woor rijkelijk wordon ver meerderd. Eonigon hebben dan ook do vriondolijko gewoonte om vóór 5 December dio schatten van hun kroost eens na te zien on or uit to nomen wat overtollig mag hooton, ten einde dat eono andere, oeno goede bestemming te goven. In de buurt woont allicht een gezin mot kindoren, voor wie Sint-Nicolaas niets of heel, hooi weinig kan rpden, on daarheen wordt dan gebracht hot overtollige speelgoed van den rijkeren natuurgenoot. Wij wilden op dit voorbeeld even wpzen wellicht gevoolt doze of gone zich opgewekt het na to volgon, en wordt, nu niot overal eene commissie in dien geest workzaam is, menig ouder door medelijden bewogen om ook aan anderen kinderen op dio wpze eenig genot te verschaffen. Als mon ook dezo gelegenheid oens te baat nam om hot hart dor kloiuen tot weldoon (o stommen, het feest van den Heilige zou dan oon dubbelen, heilzatnen invloed uitoefenen. De politie te 's -II age vervoerde gistermiddag, met zoor rooi moeite, een be schonken man, die vrouw en kinderen ornstig mishandelde, naar het bureel. De woesteling sliop er zijn roes blijkbaar niot geheel uit, want, gisteravond in zyne woning teruggekeord, wilde hp wederom een aanvang maken met het kort en kloin slaan van den boedol. Hp begon hot vernielingswerk met de brandende petroleumlamp, die hij om- vorwierp, doch hp bracht zich daarbp ziilko ernstige brandwonden toe, dat hij, gelukkig voor zjjno vrouw, van zpno voornemens moest afzien en per rptuig naar het ziekenhuis moost vervoerd .worden. ...T - Een begin van brand, door de gloeiende petroleum veroorzaakt, werd inmiddels spoedig gohluscht. Bp een twist beet gistermorgen op eon hofjo in do Javastraat te 's-IIage e9n man zyne vrouw den duim af. Vooraf had hij al het huisraad kort on kloin geslagen. Een 4 tal agonton hadden moeite ook hom naar het pohtie-bureel ovor te brengen. Do grooto proeven in brugver- nioling door de genio hebbon Donderdag nabij het station De Bilt plaats gehad. Te twaalf uren werd hot sein voor afstoken van de lading gogevon. Een oogenblik later was do brug mot oen donderenden slag in tweeën gevlogen. Te halfdrie werd de tweede brug vernield met even goed gevolg, zoodat de proeven als goed gelukt worden beschouwd. De binnen- eu huitenlandscho autoriteiten, die do proeven by woonden, vertrokken daarna weder naar Den Haag. Jacobus Mens, to Amsterdam, wions toestand na de ondergane amputatie dor beide beonon ten gevolgo van bekomon brandwonden, aanvankelyk geruststellend was en oen weinig hoop op herstel deed koesteren, was gisteren zeer achteruitgaande. Do koortson duren onafgebroken voort en ondermpnen tiet gestel in hevige mate. Bovendien is door de doctoren geconstateerd dat bot ruggemorg van den patiönt is aangedaan, waardoor vrees is ontstaan voor een mindor gunstiger) afloop. Een gruwelijke drievoudige moord word onlangs to Peglio in Italië ge pleegd door oen boor, die op hot punt stond naar Amerika te vertrokken. Antonio Bolgia had al zpn roerend goed verkocht on voor zich en zpn huisgezin bij oen agent voor landverhuizers plaatsen besproken, ja, dezen zelfs een godspenning van tien frs. gegeven. Na dit besluit echter werd Antonio- ongerust on klaagde dikwijls aan zpno familieleden, dat lip vreesde Amerika niet te zullen berei ken. Ook gevoelde do man eeno onoverwinne lijke liefde tot zpn geboortegrond. Dezer dagen nu, toen lip mot zijne landgenoot en vertrekken zou, was bij buitengewoon stil en droevig. Hp ging naar huis on greep eerst zpne vrouw aan, dio hp onder eenige kussens smoorde. Vorvolgons wurgde hp zpne beide kinderen, meisjes van tien en vior jaren, en sneed zich zelf mot don sikkel den liais af. Men ver moedt dat de ongelukkige plotseling krank zinnig geworden is. In do gevangenis te Kassei hoeft een veroordeelde, wien oene disciplinaire straf door don direuteur werd opgelegd, den naast hem staanden hoofdopzichter en den directeur zwaar gewond mot de liolft eener grooto schaar. Een op hun hulpgeroep toegeschoten opzichter bracht den woesteling een slag met zpno sabel toe, die hom ternedervelde. De wonden van den directeur en den hoofdopzich ter bestaan bp beiden in kwetsuron van de jutr-lU-t'Vjr: -vr--- rs* -•.-m.v m-e—i L- "I mm- -j longen; den één werd oen steek in don rug, den ander in de borst toegebracht. Het moordtuig was aan beide kanton scherp ge slopen. Iloe de govangene het zich had weten to verschaffen en tot het beslissend oogen blik verborgen te honden, is nog niet opge- holdord. Telegrammen. (Zie de buitenl. bericJUen in het 2de en 3de Blad.) PARIJS, 2 December. Alvorens de bood schap van den president voor te lezen, ver zocht de voorzitter van de Kamer, de heer Floquet, uit achting voor hem en voor het vaderland, in de grootste stilte die lozing aan te hooron, waaraan dan ook gevolg werd ge geven. De voorzittor las nu de boodschap met diep bewogen stem. Toen ze echter geëindigd was weerklonk tweomalen de kreet„Leve de Republiekwelke uitroep niet in don 3tnaak viel van de royalisten, maar by het einde der vergadering opniouw word herhaald. De zitting sloot onder den indruk dat Grévy's boodschap „zeer waardig" was. De ministers waron tegen woordig en alle plaatsen voor belangstellenden waren bezet, terwijl in de diplomaten loge opgemerkt werden de Duitscho en Oostenryk- scbe gezanten en de groothertog van Mecklen- burg-Sc-hworin. Niettegenstaande de uitkomst van de stemming in de voorbereidende vergadering, vorwachtte men dat morgen in het Congres de hoor Sadi-Carnot tot president zal gekozen worden. Met het oog op evontueole wanordolyk- heden na de verkiezing van don nieuwen president zal het garnizoen van Parys nog met moer cavalerie versterkt wordon. Tot nog toe Tïad eene versterking'plaats met twaalf bataljons voetvolk en bovendien zyn nu ook de marine-troepen van Brest naar Versailles gogaan. PARIJS, 2 December. 8 uren 's avonds. (Part. Tel.) De voorloopige vergadering dei- verschillende groepen van de linkerzpde had plaats in de feostzalen der Presidonce, welke daartoe in allerpl ingericht worden, daar men er niet op gerekend had. Om do eondracht te bevorderen verzocht Floquet na de eerste stemming dat men geene stommen moer op hom zou uitbrengenzoo doende hooft toen Do Freycinot de meerderheid verkregen. Men besloot tot goeno derdo stomming over to gaan. In de gemeenteraadszitting had 's middags oono lievige discussie plaats on de politio- prefoct werd org aangevallen over zyne maat regelen, genomen om den Raad, naar hp be weert, te beschermen. Eenigo leden hebben hem toegesnauwd dat de stodelyke raad zyne bescherming en ook geene andere hoege naamd noodig had. Basly en CaméUnat, volksvertegenwoor digers, zyn verplicht geweest 's middags hunne écharpe te toonen om het Palais Bourbon te kunnen bereiken. Basly is zelfs mishandeld geworden. Louise Michel, die alweder het volk ophitste, heeft men tweemaal moeten wegleiden. Men vreeet voor gevaariyke woelingen in don laten avond en morgen vroeg. Er is stellig voor Grévy goon kans moer; do vermoedens zyn nu meest ten gunste van De Freyeinet, maar zelfs het onverwachtste kan nog gebeuren. PARIJS, 3 December. Toen do heer Grévy gisteravond om lialfzes het Elysée verliet, begaf hy zich niet naar Mont sous Vaudry, maar naar zyne niouwo woning in de „Avenue d'Iéna", waar hy met de familie Wilson het middagmaal gebruikte. Noch by het vertrok van den heer Grévy, noch onderweg werd eene manifestatie gehouden. Gedurende den avond bleef het kalm, met uitzondering van enkele botsingen op ver schillende plaatsen, waar slagen vielen. De ministerraad kwam om tien uren bijeen onder voorzitterschap van den heer Rouvier, ten einde de laatste maatregelen te nemen betreffende hot congres en de handhaving der orde te Versailles en te Parys. PARIJS, 3 December, 's morgens (Part. Tel.) Tydons de verschillende oproeren van gister avond alhier zijn oen zestigtal porsonon ge kwetst, terwyl ook oen officier on eenige politie agenten wonden bekwamen. Men zegt dat een man van do republikeinsche garde gedood is. Op de meeting in de Salie Favié verzekerde een spreker dat 500 sosialisten waren ge sneuveld. Daarop deed een geroep van „sauve qui peutzich in hot lokaal hooren, waarop de geheele vergadering miteenvluchtte. Veel opschudding ontstond diontengevolgo in do voorstad Belleville. Algemeen hoort mon roepen: „Dood aan Ferry!" en „Leve Bou- langer!" Hot vortrok dor leden van Kamer on Senaat naar Versailles is hedenmorgen rustig afge loopon. Do gare St.-Lazaro was gohool door eeno talryke politio-macht omgeven. Ook te Versailles was hot tot nu toe kalm. PARIJS, 3 Doc. 1 uur. (Part. Tel.) Do voorloo pige vergadering der linkerzyde, in het Théatre des Variétés te Versailles gehouden, had tot uitslag dat Ferry bij drie achtereenvolgende stemmingen de moorderbeid kreeg. Naar volgorde van het aantal verkregen stemmen, volgde daarop Sadi-Carnot, Do Frey cinot en Brisson. Er bestaat dus grooto kans voor do ver kiezing van Ferry door het Congres, indien ook de rechterzijde op hom stemt. LONDEN, 3 Decombor. De „Daily News" vernoemt uit St.-Petorsburg dat graaf Herbert Von Bismarck (de Duitscho Staats-secretaris voor huitenlandscho zaken) te St.-Petersburg wordt verwacht. Do czaar heeft den graaf ontboden, omdat by van hom ophelderingen verlangt betreffende do vorvalsehing der Staats stukken. VERSAILLES, 3 December. (Hbl.) In don kleinen schouwburg by het paleis, is om negen uren de byoenkomst van alle republikoinscho groepen uit Kamer on Senaat geopend. Tegen 10 uren ging men over tot de oorste stemming. Tegenwoordig waron 502 afge vaardigden, waarvan 551 stemden. De uitslag was, dat werden uitgebracht op Forry 200, op De Freycinot 192, op Brisson 81, op Sadi-Carnot 69 on op generaal Saus sier 7 stommen. Tegen 11 uren had de tweede stomming plaats. Toen waron togonwoordig 553 afge vaardigden, van wie 552 aan de stemming deelnamen. Ferry verkreeg daarby 216, De Freycinot 196, Brisson 79 en Sadi-Carnot 61 stemmen. De dorde stemming word uitgestold tot na hot dejeuner. Do uiterste linkerzyde geraakte toen in de war. Ziendo dat De Freyeinet do meerder heid niet zou halen, stelden eenige leden Sadi Carnot als candidaat voor, terwyl anderen Brisson trachtten over te halen zjjn eandida- tuur in te trekken. Brisson weigerde echter ronduit, hetgeen aanleiding gaf tot groote beweging. By de derde stemming waren tegenwoor dig 502 afgevaardigden, van wio drie zich van stemming onthielden. Ferry verkreeg toen 179, Sadi-Carnot 162, Do Freycinot 109 en Brisson 52 stemmen. Do radicalen houden het er voor dat bij de stemming in bet congres Sadi-Carnot de meeste kans heeft, maar het is de vraag, wat de rechterzyde zal doen. De vorgadering is zeer rumoerig, maar in do stad is het rustig. Een talrijke menigto is byeen voor den schouwburg en het paleis,, waar hot Congres zal byeenkomen. De loden dor rechterzyde zyn byeen in het hotel Reservoir, waar do senator Bocher eene redevoering hield namens den graaf van Parys. LEISEV, 3 December. Woerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachtingwind zuid tot west. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 5° Celsius 41° Fahrenheitliodenmor- gen om 8 uren 7° C. 44.6° F.; 's midd. 12 uren 9° C. 48.2° F.'s namiddags 4 uren 8° C. 46.4° F. De uitslag der heden gehouden verkie zing van tweo leden voor de Kamer van koophandel en fabrieken alhier is als volgt: Ingeleverd voor de vacature-De Fremery, aftreding in 1888, 31 stembriefjes, van on waarde geen, geldige stemmen 31. Hiervan i4 waren uitgebracht op de hoerenA. De Koster 24 stommen, A. L. De Sturlor 4 stemmen,. S. B. Vos, C. C. Tieleman en W. C. Zuurdeeg ieder 1 stem, zoodat is gekozen de hoor A. De Kostor, meelfabrikant alhier. Ingeleverd voor do vacature-Hartevelt, aftreding in 1890, 30 stembriefje, van on waarde geen, geldige stemmon 30. Hiervan waren uitgebracht op de hoeren A. L. De- Sturlor 24 St., A. Do Kostor 3 stemmen, L. C. Quant 2 stemmen on S. B. Vos 1 stem, zoodat gekozen is de heor A. L. De Sturlor, directeur van do Leidsche Zoutkeet alhier,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2