N°. 8526. Zaterdag 3 December. A0. 1887. <Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 fc. Grootero letters naar plaatsruimte. Yoor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nleu' Onder het detachement kolo niale militairen, "Woensdag per stoomschip „Koningin Emma" te Amsterdam aangebracht, bevond zich een gevangene onder gewapend geleide, zijnde een voormalig luit.-kwartier- meester, die, wegens verduistering van 's lands penningen en valschheid in geschriften, 15 jaar tuchthuisstraf heeft te ondergaan. Gistermorgen is te Rotterdam eene vrouw, die den laatsten tyd lijdende was aan zwaarmoedigheid, uit het zolderraam harer woning aan den Westzeedijk gespron gen. Ofschoon zij geen zichtbaar letsel had bekomen, is zij, op advies van een genees kundige, overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, omdat zy vermoedelijk inwen dig zal zijn gekneusd. Er wordt onderzocht of de jongste brieven van dr. Smit te Apeldoorn in het „D. v. N." ook aanleiding geven tot eene gerechtelijke vervolging van den schrijver. De rechtbank te 's-Hertogen- bosch heeft uitspraak gedaan in zake Lambert Goossens, beschuldigd van doodslag vergezeld van diefstal, in den nacht van 15 op 16 October jl. gepleegd op vrouw V. te St.-Oeden- rode, en hem deswege veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 12 jaren en in de kosten van het geding. De kantonrechter te Gulpen deed uitspraak in de zaak tegen H. Broers, oud burgemeester en raadslid van Slenaeken, tegen wien het O. M. in de vorige week, ter zake van wildstrooperü, f 40, subs. 8 dagen had geëischt. Besch. werd veroordeeld tot eene geldboete van 20, subs. 4 dagen hechtenis. De vrouw van zekeren v. E. te Amersfoort, die Zondag morgen in eene hevige koorts hare woning verliet, is levenloos uit de Beek opgehaald. Uit het lioofddiep te Stadska- naal is een verdronken man opgehaald met eene flesch jenever in de hand. Eene romantische circus-ge- schiedenis kwam dezer dagen tot een ge lukkig einde. De zwarte olifantsdresseur Ephraim Thompson, die in de circussen van Renz en Hagenbeek groote lauweren be haalde, verdween eenigen tyd geleden met de kunstrydster Dolinda de la Plata, die indertyd in den laatstgenoemden circus veel succes had. Thans zyn beiden in het huweiyk getreden. In de „Hamburger Nachrichten" vindt men in verband daarmede vermeld dat Dolinda de dochter is van een Fransch koorddanser, die te Rosaria stierf toen zy vyf jaar- oud was, waarna zyne weduwe haar en eene tweede dochter voor tien jaren aan een artist van den circus-Renz afstond om ze tot kunstena ressen op te leidon. Deze verdiende met de beide meisjes in de verschillende steden veel geld, totdat zy in den circus-Hagenbeek terecht kwamen. Hier leerde Dolinda den neger kennen en bleek hunne wederz.ydsche neiging, toen de pleegvader van het meisje tusschenbeide kwam en de geliefden scheidde, ja, zelfs aan het meisje elke gelegenheid benam om met haren aanbidder in aanraking te komen. Liefde zoekt list en de jongelieden ge bruikten nu het hoofd der Shingaleezen-vrou- wen als postillon-d'amour, hetgeen met eigen aardige moeilijkheden gepaard ging, daar Dolinda alleen Fransch en Thompson alleen Engelsch verstond en de Shingaleesche vrouw geene andere taal sprak dan die van haar geboortelandCeylon. Toch werd een plan tot ontvluchting beraamd en verdwenen de ge liefden, om dezer dagen te St.-Petersburg als man en vrouw weder voor den dag te komen en daar in den Amerikaanschen circus hunne carrière voort te zetten. Uit Parijs. Over de zitting der Kamer van 1 Dec., waarin de heer Rouvier het besluit van pre sident Grévy om niet af te treden mededeelde, en de heftige tooneelen, waartoe deze be slissing van den heer Grévy aanleiding gaf, wordt het volgende gemeld: In de Kamer van Afgevaardigden waren de publieke tribunes overvol en er heerschte groote beweging. De minister-president Rouvier zeide: De regeering had vroeger aangekondigd dat zjj aan de Kamers eene mededeeling zou doen. De presi dent der Republiek is echter op zyn besluit teruggekomen. Het kabinet, dat zich weder gevormd had ten einde den president het con- stitutioneele middel aan de hand te doen om zich met de Kamers in betrekking te stellen, bevindt zich aldus heden weder in denzelfden toestand als gisteren, en heeft opnieuw zjjn ontslag aangeboden. Toejuiching De heer Richard stelde voor, de zitting te schorsen. (Afkeurende uitroepen rechts en aan de uiterste linkerzijde.) De heer Cazeau sprak over de teleurstelling, welke de Kamer ondervindt, en stelde voor, den heer Grévy kennis te geven van de schor sing der zitting met de eenparige stemmen der linkerzyde. De zitting werd daarop tot 4 uren geschorst. In de couloirs wekte het bericht dat Grévy op zjjn post bljjft, groote verbazing. Iedereen was verontwaardigd op Grévy, die de mi nisters bedrogen heeft op aanstoken van Andrieux, Laguerre en Rochefort, en zich liet gebruiken als een werktuig tegen Ferry om zelf aan te blijven. De houding der mi nisters was den geheelen dag zeer krachtig en waardig. Eenige afgevaardigden stelden zelfs voor den president in staat van beschuldiging te stellen, terwijl de heer Andrieux ontkende dat h(j op zich zou genomen hebben oen ministerie te vormen. De algemeene indruk was eerst dat men weer een coup d'état te wachten had in alle orde en naar alle regelen. Daarom wilden Kamer en Senaat onherroepelijk in permanente zitting blijven en de bijeenkomst van het Congres spoedeischend verklaren. Volgens gerucht zou een kabinet Andrieux Boulanger gevormd worden. Aan de toegangen tot het „Palais Bourbon" was eene groote menigte byeen. Louise Michel bevond zich daar met de hoofden der anar chisten. Men juichte Rochefort toe en riep: „Weg met Ferry!" De minister Rouvier heeft zich toen naar het Elysée begeven om, in overeenstemming met de uitnoodiging der Kamer, den heer Grévy te berichten, dat de Kamer hare zit ting geschorst had tot 4 uren. De heer Grévy antwoordde dat, daar het Kabinet een aftredend ministerie is, het zich enkel met de loopende zaken had bezig te houden. De Kamer hervatte hare zitting te 4 u. 15 m. onder het voorzitterschap van don heor Floquet. De heer Viette stelde alsnu de volgende motie voor: „In afwachting van de mededeeling, die haar beloofd was, gaat de Kamer tot 6 uren uiteen". Deze motie werd met 331 tegen 3 stemmen aangenomen. Men wilde dus van Grévy niets meer weten. Op eene tot hem gerichte vraag antwoordde de heer Floquet, dat de ministers, die zich op hunne banken bevinden, op grondwettige wyze de regeering vertegenwoordigen, welke laatste verantwoordeiyk is voor de handhaving der openbare orde. (Toejuiching van alle frac- tiën der linkerzyde.) De zitting zou weer te 6 uren hervat worden. Vele afgevaardigden vertoonden zich intus- schen op het voorplein van het „Palais Bour bon". De menigte trok hen te gemoet, onder het aanheffen der kreten: .„Weg met Ferry I Aftreding!" Zy richtte zich daarop naar het E.ysée. Te 3 uren werden de hekken van het „Palais Bourbon" gesloten. Het volk groeide steeds aan, zoodat het aantal menschen, die byeen waren, inmiddels op 5000 werd geschat. De heer Déroulède noodigde den afgevaar digde Clovis Hugues uit zich aan het hoofd te stellen der manifestatie, welke men onder de kreten „Leve Grévy! Leve Boulanger!" wilde houden. De heer Hugues antwoordde echter dat hy geen man zou zyn, indien hy nu de Kamer verliet. Indien de afgevaardigden zeide hy hun plicht begrepen, dan zouden zy na de be- leediging, welke hun is aangedaan, naar het Elysée marcheeren, met de vier candidaten voor het presidentschap aan het hoofd. De quaestors der Kamer plaatsten 20 man nen in de vestibule van het gebouw, ten einde de menigte te beletten zich met ge weld den toegang te verschaffen. Een esca- dron der republikeinsche garde posteerde zich vervolgens met getrokken sabel vóór 't gebouw en werd versterkt met de wacht uit het „Palais Bourbon." De toegang tot het gebouw werd het publiek verboden en het rytuigverkeer was weldra in de straten gestremd. De gewapende macht ontving toen last de menigte op de gewone wyze te sommeeren uiteen te gaan, indien zy bleef aandringen. Eene afdeeling der republikeinsche garde werd met gefluit ontvangen. Déroulède beproefde tevergeefs eene toespraak te houden, ofschoon hy begon met den kreet: „Weg met Ferry 1" Inmiddels viel de avond en werd het volk steeds rumoeriger. De politie te paard ver- wyderde Déroulède van de Concorde-brug, van waar hy zyne toespraken hield. De po gingen om het cordon der politie-agenten te verbreken, bleven vruchteloos, daar de menigte herhaaldelyk werd teruggedreven. Steeds kwa men nieuwe afdeelingen der garde de politie versterken, maar hot volk week niet en ging voort met het zingen van de Marseillaise en de Carmagnole. Toen de zitting der Kamer te 6 uren 20 min. werd hervat, zeide de heer Rouvier dat hy van de twee stemmingen der Kamer mededeeling had gedaan aan president Grévy, die, na ryp beraad, verklaarde dat hy geenszins voornemens was op zyn besluit terug te komen en heden aan het parlement van de door hem genomen beslissing zou kennis geven, wanneer de ministers hun ontslag teruggenomen had den. (Kreten van „neen! neen!") Het voorstel van den heer Floquet, om de zitting tot hedennamiddag (Vrydag) 2 uren te verdagen, werd daarop aangenomen. Na afloop dor zitting werd de menigte, zonder eenig verder incident, uiteengedreven. Paul Déroulède maakte daarop eene wan deling door de stad, maar werd daarby ge volgd door eenige manifestanten, die hem uitjouwden en riepen„Weg met FerryAf treden!" Déroulède werd in hechtenis genomen, doch protesteerde en werd een uur later weder in vryheid gesteld. In den Senaat heeft eveneens de minister van marine verklaard dat de president zyn besluit om eene mededeeling aan de Kamers te doen toekomen, veranderd had. Dat bericht veroorzaakte ook hier groote beweging. Op de vraag van een der leden zeide de minister, dat het Kabinet de loopende zaken zou biy- ven behandelen en zyn plicht doen tot aan de benoeming van een ander ministerie. Een ander lid stelde voor dat de Senaat in de Afdeelingen zou gaan. Daartegen werd gepro testeerd en de Senaat besloot toen eenstemmig ook tot 4 uren de zitting te schorsen. By de hervatting der zitting stelde de heer Faye de volgende motie voor: „De Senaat gaat, in afwachting van de hem door de regeering beloofde mededeeling, tot 8 uren uiteen." De heer Giraut verzocht den voorzitter, om zoo noodig, den Senaat nog vóór 8 uren weder byeen te roepen. De Senaat stemde met 264 tegen 5 stemmen hiermede in, en vereenigde zich insgelyks met het voorstel om de weder-byoenkomst van den Senaat, zoo noodig, op 6 uren te bepalen. Een uur na de sluiting van de zitting der Kamer deelde de heer Rouvier in den Senaat, na de heropening der zitting, dezelfde verkla ring mede als in de Kamer, waarop de Senaat ook tot hedennamiddag te 2 uren is uiteen gegaan. Nadat de zitting der Kamer was afgeloopen, was er ministerraad op het Elysée. De heer Rouvier gaf eene toelichting van de beteekenis der stemmingen in de Kamer en betoogde de verantwoordeiykheid, welke op het kabinet rustte, om de orde te handhaven. De heer Grévy vroeg iederen minister afzon- derlyk naar zyne meening. Allen waren een stemmig in de verklaring, dat de aftreding van den president geenerlei uitstel kon lyden. De heer Grévy zeide daarop dat de Kamer de verantwoordelykheid voor de geschiedenis moest dragen van een toestand, welken zy zelve in het leven had geroepen. Toen werden de bewoordingen vastgesteld van de verklaring, welke door den heer Rouvier in de Kamer werd voorgelezen. Het slot der beraadslaging in den minister raad was, dat de heer Grévy de ministers machtigde in hunne gesprekken aan de afge vaardigden te verklaren, dat tegenover de stemmingen in Kamer en Senaat zyne aftre ding onvermydelyk was, en dat hy haar heden aan het land en aan de voorzitters der Kamers zou mededeelen. In eene nadere nota van Havas-agentschap wordt het gerucht der optreding van een kabinet-Andrieux-Boulanger tegengesproken. Gelukkig, want reeds het gerucht alleen om trent de vermoedelyke samenstelling van zulk een ministerie had eveneens in alle regeerings- lichamen de gemoederen in beweging gebracht, daar zulk een kabinet den oorlog zoo goed als zou medebrengen. Louise Michel werd gisteravond om negen uren in hechtenis genomen. Tegelykertyd gelukte het toen aan 400 manifestanten door de linie der politieagenten heen te breken en tot het Elysée te naderen. Een escadron der republikeinsche garde dreef het volk terug, doch de manifestanten groei den steeds aan, zoodat de troep in galop kwam aanrennen, hetgeen groote ontsteltenis veroorzaakte. Verscheidene personen geraakten onder den voet. Een twintigtal werd er ge vangen genomen. Des avonds om kwart vóór twaalven was er ook nog eenig gedrang op het plein der Opera, doch eene sterke politiemacht heeft do menigte uiteengedreven. De rumoermakers bostonden hoofdzakelyk uit loden der Liguo en socialisten, doch dezen hadden weinig reden tot tevredenheid over het behaalde succes, want ofschoon Déroulède zich geducht weerde, werd hy ten slotte zelf door de manifestanten bespot. Het gehalte der rumoermakers en het be- trekkelyk geringe succes hunner pogingen geeft gegronde reden om te verwachten dat de orde ook heden zal worden gehandhaafd. Ten gevolge van het prachtige weder waren overal duizenden wandelaars, vooral des avonds, toen de drukte niet weinig vermeerderde. Yoor het Elysée was echter hoegenaamd niemand. De Beurs was aanvankeiyk vast, maar daalde op het bericht dat Grévy weer zou blyven, hetgeen ook buiten de Kamer en den Senaat groote verbazing veroorzaakte. UITLOTINGEN. Oostenrijksche loten 18G4, a fl. 100. Trekking van 1 December. Serie lG73No. 42 fl. 150,000; eerie 155G No. 97 fl. 20,000; serie 1556 No. 66 fl. 10,000; serie 3474 No. 94, s. 49 No. 41 ieder fl. 5000; seriën 270, 319, 380, 409, 673, 947, 995, 1012, 1153, 1248, 1250, 1276, 1506, 1621,1834, 1945, 2540, 2796, 2991, 31G0, 3426, 3618.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5