N°. 8523. Woensdag 80 November A0. 1887. Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 29 November. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Af2ondcrlyke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 1—G regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lottere naar plaatsruimte. Yoor het in- cassceren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De minister van waterstaat enz. heeft naar aan liet „Hbl." wordt bericht het plan opgevat, op Zon- en feestdagen slechts eóne bestelling van brieven enz. te doen plaats hebben, ten einde de ambtenaren zooveel mogelijk om de zeven dagen van een rustdag te doen genieten. Om het verkeer echter niet geheel te doen ophouden, zou hjj dan tevens de telegraaf kantoren gelijkmatig over ons land op Zon en feestdagen open willen stellen, van 8 12 uren 's voormiddags en van 5 9 uren 's namiddags. Belanghebbenden kunnen dan door middel van de telegraaf 's morgens en 's avonds, z(j het dan ook met meerdere kosten, corres- pondeeren. Vooral, nu langzamerhand de ambtenaren der vroeger gescheiden diensten met beide vakken vertrouwd z(jn geworden, kan dit stelsel worden ingevoerd zonder schade en tot verlichting van allen. De „Haagsche-Kroniek'-schry ver der „N. Gron. Crt." komt in zijn jongsten brief nog even terug op de zaak Willink Ketjen, alleen om te protesteeren tegen de stuitende wijze, waarop men dezen man blijft vervolgen en uittarten tot 't plegen van onbehoorlijke daden. Na de positieve tegenspraak van de ministers van binnenlandsche zaken en van koloniën omtrent zijne bedreiging met de hondenzweep (waaruit dan toch zou moeten blijken dat de „heftige" man, in zijne „mono manie", in zijne rechtsdwaling, niet zoo ge vaarlijk is als hy zichzelf voordoet) wordt hy steeds op straat achtervolgd door een agent van politie, een rijksveldwachter of een mare chaussee, die geen 10 stappen van hem ver wijderd blijft en hem, als eene naald de magneet, steeds in al zijne gangen nasleept, tot zelfs op de publieke tribune der Kamer. Zulk een politie toezicht, in onze wetten onbekend en met onzen volksaard in strijd, is wèl in staat iemand, die zich verongelijkt en miskend acht, tot vertwijfeling te brengen. Algemeen is dan ook de afkeuring over deze manier van han delen en ik, zoo meldt de Kroniek-schrijver verder, heb zelfs leden van de Kamer gespro ken, tegenstanders van den heer Ketjen in zijne bekende zaak, die verontwaardigd zijn over deze gerechtelijke provocatie. Mij persoonlijk, die den heer Willink Ketjen slechts van aanzien ken, stuit de zaak nog om eene andere reden tegen de borst, en ik meen aan 't recht en de eerlijkheid verplicht te zyn op te geven welke die reden is. Ik heb al de overtuiging dat de dwaling over de quaestie van de hondenzweep aan de zijde van de ministers is en ik heb daarvoor oen getuige. Wat toch is het geval? Hot heeft eenigo bevreemding gewekt dat het Haagsche Dagblad de verklaringen dor ministers zoo onvoorwaardelijk aanvaardt, als viel aan de gegrondheid daarvan niet to twij felen. En nu heeft, naar men my verzekert, datzelfde Dagblad hot bewijs van do waarheid der bedreiging met de hondenzweep in handen. Immers, een dor weinige ooggetuigen van het voorval moet een aandeelhouder van hot Dagblad zyn geweest. Hy liep onmiddellijk naar hot redactiebureel en deelde daar mede hoe een hem nog geheel onbekend persoon dreigend eene zweep tegen de ministers had opgeheven; de bewegingen met die zweep waren zelfs zóó duidelijk, zóó dreigend, dat de ooggetuige meende dat de minister van koloniën de slagen ontving. De man had de zweep zóó goed kunnen zien, dat hy zelfs aan 't einde een musqueton had kunnen op merken. Door deze mededeeling was het Dag blad in staat geweest het geruchtmakend feit nog denzelfden avond, het eerst van allen, wereldkundig te maken. Nu wil ik gevraagd hebben of de berichtgever van het Dagblad, die daar bokend is, het feit heeft verzonnen,— zonder reden, want liy kende Willink Ketjen niet, en juist volgens de lezing die do delinquent- zelf er van gaf? Voor hen, die in deze zaak de waarheid verlangen te weten, is 't nu gemakkelijk haar te ontdekken. Naar aanleiding van de vraag van don luitenant-generaal, inspecteur der infanterie, of er by regimenten ook gevallen zyn voor gekomen dat de kogels der infanterie-patronen van 1880 op 900 M. geen voldoend indringings- vermogen meer hebben, zyn er bij het 4de regiment infanterie proeven genomen, waar- omtrent het volgende door de „N. R. C." ver nomen is. Hoewel er geen patronen van het jaar 1SS0 voorhanden waren, gebruikte men de patronen van hot jaar 1881, die het langst by het corps aanwezig waren, ton einde toch zoo juist mogelijk antwoord te kunnen goven op de vraag of na 61/. a 7 jaar onze munitie aanmerkelijk in waarde kon zyn achteruit gegaan. Er werd gevuurd op 900 M., op welken afstand de kogels drie nieuwe planken door boorden en in eene achter de planken opge stelde ijzeren plaat eene flinke deuk maakten. Ter plaatse waar de kogels slechts ééne plank hadden doorboord, bleek de ontwikkelde warmte by het ontmoeten van de ijzeren plaat zóó verbazend groot te zyn, dat van den go- heelon kogel slechts het achterste stuk in den vorm van een schijfje was overgebleven, terwijl het voorste gedeelte gesmolton en uiteen gespat was. Ook de trefkans bleek uitstekend, hetgeen onmiskenbaar moest worden toegeschnven aan de goede gelijkmatige werking der mui itie. Gemengd Nieu w is. Gisterochtend heeft er oen uit- slaande brand plaats gehad in do bonedon- woning van pand No. 69, in het Zwaans hals, te Rotterdam, waar eono kruideniers zaak wordt gedreven. De brand is ontstaan doordien de bewoner met eene petroleumlamp in de hand struikelde over eene mat, waarop de brandende petroleum zich spoedig aan een houten beschot meedeelde. Het huis, bestaande uit winkel, voor- en achterkamer, alsmede de bovenverdieping, zijn geheel uitgebrand. Ook brak er een hevige brand uit in de boerenhofstede van S. aan 's Gravenweg te Kralingen. De brand nam zóó snel toe dat, hoe krachtdadig de brandweer, die al spoedig op het terrein aanwezig was, ook optrad, woning, koestal, schuur en hooiberg eene prooi der vlammen werden. De kooien zijn nog behouden, alsmede de paardenstal, eenige meubelon en landbouwgereedschappen. Alles was togen brandschade verzekerd. De brand is ontstaan in do werkloods, wolko mot een rieten dak was bedekt, en moet aan een ongeluk worden toegeschreven. Uit Winters wyk wordt aan do „N. R. C." van Zaterdag gomold: Hodonna- middag bevond zich een goederentrein van de Geld. Overijs. Loeaalspoorwegmaats., uit Zove- naar gokomen, op do hoogte der halte Miste, tussehen de stations Aalton en Winterswijk, toen de machinist plotseling uit oonig struik gewas eon man zag te voorschijn komen, en, op den afstand van oen vijftal metor, zich voor den trein werpen. Aan genoemde halte aangekomen, zond men aanstonds eenige ar beiders met de lorrie ter opsporing terug. Zjj vonden den ongelukkige, genoegzaam in twee stukken gereden, tussehen de rails liggen. Het lijk werd herkend als dat van zekeren J. W., ongepatenteerd veearts, enz., te Aalten, wiens huiselijke omstandigheden te wenschen overlieten. Het onderzoek heeft doen zien dat van een toevalligen dood geen sprake kan zijn, maar enkel aan opzet moet gedacht worden. Een onzer vrienden, te Parijs vertoevende, zendt ons een staaltje van de wijze, waarop het Parysche publiek de familie Urévy en Wilson aan de kaak stelt. Wij ont vingen nl. een rouwbrief, geheel in den vorm, van den volgenden inhoud: „M. 1 Vous ötes prié d'assister aux Convoi, Service et Enterrement politique de Monsieur Daniel WILSON. dit le „Roi des Tripoteurs" décédó moralement, h l'age de prés de cin- quante ans, a la suite d'une Trucomanie limousinarde aiguë, c-ontractée au Ministère et A l'Elysóe, pondant sa Campagne de tripo- tages Qui se feront demain, a 11 heures du soir. On se réunira a la maison mortuaire (a Mazas). De Profundus!!! De la part de son boau-père, professeur de billard qui, a son GRÉ, VIT; de son ami DANS D'L'EAU (on voyage pour cause de santé); de Madame LIMOUSINE, Tireuse de Cartes.... et de Plans miiitairesde la mère TATTZY et de tous les Joueurs de bonneteau d'Auteuil. après la cérémonie, banquet suivi de bal. On dansera le CANCAN et la LIMOUSINE. GRANDE TOMBOLA, non gratuite. Principaux lots: Abonnements a la „PETITE FRANCE", coups de griffe et pots-do vin. Requiescat in Pace I En cag d'oubli, prière d'en faire part aux amis. De Duitsche troonrede heeft-te Parijs den indruk gemaakt „alsof keizer Wilhelm ze met de hand op het zwaard heeft gedicteerd." Men vindt het vreemd dat de keizer met geen enkel woord melding maakte van het bezoek des czaren, terwy'l op geheimzinnige wyze wordt gesproken van „aanvallen van naburen, waartegen Duitschland zyn landweer en landstorm moet versterken." De „Répu- blique frantjaise" komt daarom tot deze con clusie: Europa, en vooral gy, Frankrijk, wees op uwe hoede Intusschen heeft het drievoudig verbond eene aanmerkelijke uitbreiding ondergaan, ten minste volgens de „Neue froie Presse", welke uit Brussel verneemt dat België en Nederland een of- en defensief verbond hebben ge sloten in overleg met prins Von Bismarck. Beide Staten zullen nu medewerken met Duitschland, Oostenrijk en Italië, evenals Rumenië, dat zich hoeft verbonden ingeval van verwikkelingen op het Balkan-Schier eiland do party hor drie verbonden rijken te kiezen. Ook Engeland is gepolst, maar vol gens denzelfden berichtgever bedankte lord Salisbury voor het aanbod. Luidens een telegram uit Berly'n, voorko mende in de „Küln. Ztg.", is de Duitsche gezant te Weenen, prins Reusz, uit Amster dam, waar hy zich ophield tot het ondergaan eener kuur bij dr. Mezger, te Berly'n terug- .gekeerd. Daar hij door don keizer werd ont vangen on ook den rijkskanselier to Frie- drichsruh een bezoek zal brengen, kan men daaruit met eenige zekerheid afleiden dat hy daarheen geroepen is om do vervalsching van de akten, welke den keizer van Rusland zyn overhandigd, persoonlijk en officiéél te onder zoeken. De „Standard" meldt uit St.-Petersburg dat, naar aanleiding van de Berlynsche keizer- conferontie, de Russische regeering aan de dagbladredactiën heeft doen aanzeggen, den persoorlog tegen Duitschland te staken en een vriendelijker toon tegen do Duitsche naburen aan te slaan. Mevrouw Ducant, in de rue du Temple te Brussel woonachtig, trad Zaterdag avond eene harer kamers binnen, toen zjj juist oen man tegenkwam, die zich, met een groot pak linnengoed onder den arm, snel verwijderde. Hy holde de trap af en vluchtte, op straat gekomen, in eeno herberg. De vlugge vrouw was hem evenwel dadelijk gevolgd, waarschuwde een politie agent en deze bracht man en pak naar het bureel van politie. Te St. - Petersburg erfde een officier dezer dagen eene zeer aanzienlijke som van een gowezen generaal, die 36 jaar lang in dezelfde, zeer bescheiden woning vrij armoedig geleefd had en dien men voor geheel onbe middeld hield, zóó zelfs dat bedoelde officier, die veel vriendschap voor den hond van den generaal had opgevat, dit dier dikwijls kluifjes en versnaperingen bracht, in de meening dat zyn eigen baas dit niet betalen kon. De ge neraal benoemde hem tot zyn universeelen erfgenaam en, zooals dezer dagen bleek, be stond de erfenis uit ruim een millioen roebels in contanten en uit 1,700,000 roebels aan landerijen en andere bezittingen. Er is weder nieuws van den koe nen Afrika-reiziger Stanley. Het komt van majoor Barlhelot, dien Stanley in het ver sterkte kamp achterliet, en het draagt dien tengevolge een officiéél karakter. Het is nu duidelijk welke plannen Stanley heeft. Hij wilde eeno afdeeling van 246 inboorlingen onder majoor Barthelot in het versterkte kamp aan de Aruwhimi-vallei achterlaten, terwijl hy zelf naar het Albert-Nyanza zou trekken. Majoor Barthelot moest de aankomst van de stoomboot „Stanley" afwachten en dan zyn chef volgen. Een goed deel van dit programma is reeds uitgevoerd. Majoor Barthelot, wiens brief gedateerd is uit het kamp aan de Aruwhimi-vallei li Augustus, meldt dat Stanley den 20sten Juni was vertrokken en dat men 18 dagen latei- goede berichten van hem ontvangen had. Ondertusschen was ook de stoomboot met don nieuwen voorraad levensmiddelen en ammunitie aangekomen. Majoor Barthelot verwachtte nu bericht, dat Stanley de mannen van Emin-pacha heeft ontmoet. Uit den toon der brieven kan men opmakon dat alles naar wensch gaat en de expeditie spoedig haar doel zal bereiken. In eén Russisch dorp van het gouvernement Mohilew is dezer dagen brand ontstaan in het schoolgebouw. Het geschiedde dos nachts en in het gebouw sliepen een aantal kinderen uit omliggende dorpen, omdat de afstand van hunne woning te groot was om dagelijks heen en weer te gaan. In de benedenverdieping sliepen jongens, in do boven kamers 40 meisjes. De brand ontstond by de trap, en toen do moisjos gewekt werden, was die uitweg afgesneden. Hare onderwijzeres behield hare tegonwoordigheid van geest, stiet een venster open en moedigde de kinderen aan, uit hot niet hooge venster te springen. De meesten deden dat en kwamen allen bo- houden op den grond; 16 moisjos echter, van 8 tot 11 jaren, durfden den sprong niet wagen, kropen weg achter bodden en kasten en zyn allen om het leven gekomen. MCllTSTltKKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 20 tot 26 Nov. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standk. 2\j November. 5.15 7.— 7 1G.7 21 5.15 7.— 8 16.4 22 5.15 7.15 8 1G.2 23 5.15 7.15 7 1G.0 24 5.15 7.30 8 16.0 25 5.15 7.15 7 1G.7 26 5 15 7.15 8 17.0 Ditbcteekent: Wanneer men 5 cubic feet 141.6 liters per uur van zulk gas verbrandt in een Sugg's London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, een licht wordt verkregon, dat in sterkte gelijk slaat met 10.7, 16.4 enz. Standaardkaarsen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen 8permaceti per uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5