i N°. S521. 3.£»an<I&.» IN'oveiubcr A0. 1887. (Boze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van jZpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomnier bestaat uit YIER Dl a den. Leiden, 26 November. Feuilleton. Een reizend tooneeigezelschap, PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden,,.1.10. Franco per post1.10. Afzonderlijke Nom ners0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1C regöls ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17^. -i-/3Vó^fere letters naar plaatsruimte. Voor het in- oasseercu buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Heden is aan do universitoit alhier de heer E. A. O. Do Caseinbroot, geb. te Tliolen, be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Art. 311 "Wetboek van Strafrecht." Op de vergadering van het dopartemont Leiden der Nod. Maatschappij tot Bevordering van Nijverheid zal 14 December dr. L. Bleek rode, uit 's-Gravenhage, als spreker optreden en eono voordracht houden over: „Warmte als hulpmiddel tot het verkrijgen van Elec- triciteit." Dit onderwerp, door Edison aan do ordo gebracht, za! door prooven aanschou- wolyk wordon gemaakt op eeno wjj/.e zooals wy die van den kondigen dr. Bloekrodo ge woon zijn. Trouwe opkomst is dus verzekerd. Zooals oene advertentie onzon lezers reeds heeft gemold, zullen Donderdag a. s. oenigen van onze nitstekendste, Nederland- 8c'no acteurs (mevr. Frenkel-Bouwmeester, de hoeren Louis Bouwmeester, De Jong en Spoor) in den schouwburg alhiqr optreden. Uit een extra-bulletin der „Minerva" vernemen wij dat o. a. „De viool van Cremona" en „Jean Mario", bo,do van Francois Coppée, op het programma prijken. Eeno opwekking tot een ralryk bezoek zal voor onze kunstminnende stadgenooten overbodig zijn, te meer daar liet optreden der Amsterdamsche artisten in onze stad helaas een rara avis is. Deze opvoering zullen wij te danken heb ben aan de studenton-afdeeling van het Ned. Tooneelverbond, welke, door oen samenloop van omstandighodon, telourgesteld in haar voornomon om dezer dagen eeno studenten- voorstolling te geven, hot publiek daarvoor deze vergoeding heeft bereid. Naar wij vomomen, is do toogang openge steld op dezelfde voorwaarden, als voor de studentenuitvoering waren bekend gemaakt. In het thans verschenen Algomeen Ver slag van het verhandelde op de algemeene vergadering van het hoofdbestuur en de af gevaardigden der districts commission van het „Fonds tor aanmoediging en ondersteuning van don gewapeudon dienst in do Nederlanden," komt voor het verslag der commissie van inspectie over hot Invalidenhuis to Leiden, waaruit blijkt dat do administratie met nauw- keurigheid en bijzondere notheid was aange houden alle boeken en verdere bescheiden waren zeer good in orde en tot den dag dor inspectie (24 Juni) by. Het saldo in kas is accoord en aanwezig bevonden. Bjj de monstering en do inspectie over de kleedmg, waarbij de goede houding, zoomode do zindelijkheid van tonuo en verdoro uitrus tingstukken allen lof verdienon, waren pre sent: 1 sergeant-majoor, 6 sergeanten, 4 kor poraals en 29 invaliden, terwjjl ziek en in dienst waren 3 sorgeauten, 3 korporaals en 5 invaliden, zoodat de geheele storktoopden dag dor inspeetio bodroog 51 man. Ten aanzien van dit personeel valt op te meikon dat de storkto op 17 Juni 1886 be droog 55, sodert bijgokomon 8, te zamen 63 man; op vorzoek ontslagen 5, weggezon den wegens wangedrag 2, en overleden 5, te zamen 12, zoodat de storkte den 24sten Juni 1887 bleef 51 man. Yorzooken of reclame? werdon, nadat zulks gevraagd was, niet ingebracht. De gezondheidstoestand der invaliden wa3 in het algemeen gunstig. Van de drie in ae ziekenzaal verpleegden schijnen twee invaliden, wegens ouderdomsgebreken, in -zorgvoller! toe stand te verkeeron. Het gedrag der invaliden laat b(j velen te wenschen tfvor; dronkenschap is ook hier liet groote kwaad. Sodert de vorige inspectie werden daarvoor 16 straffen opgelegd; voor plichtverzuim, nalatigheid als anderszins 8. Het gebouw is in goeden en zeer zindely- kon staat bovonden; overal werden netheid en ordo waavgenomon, zoowel in de verschillende zalon, de magazynon, do keuken, als in den tuin en op do binnenplaats. Hot is jammer dat niet meer oud-gediendon datir hunne ver blijfplaats zoeken. In den togon «voeringen too- stand is het gebouw wel wat groot voor het goring aantal invaliden. De voeding is uitstekend, terwijl daarby dagelijks '/2 liter gerstebier verstrekt wordt. Nergens zullen do oude krygers hot zoo goed hebben als hier. De goederen, in hot magazyn aanwezig, zagen er uitstekend uit en stemden overeen mot het magazynbook. Voor de boekery wordt insgolijks behoorlijk zorg godragoneeno aanvulling mot wat nieuws ware echter wonschoiyk. Door den commandant werd de doelmatig heid tetoogd om den draagtyd der mouwvesten en pantalons te verandorendeze is thans voor die kloedingstukken respectievoiyk '/a jaar en 1 jaar, torwijl het doolmatigor voor komt den draagtyd van liet mouwvest op 1 en van de pantalon op 1'/, jaar to bepalen. De commissie beaamt ten volle het gevoelen van den commandant in deze zaak. Hioiover zal door don Itaad van adminiatratio een voor stel aan het hoofdbestuur worden ingediend. ,n slotto acht de commissie zich verplicht te roooten constateoren, dat de gehouden ins,«tie haar ook nu weder do overtuiging schonk, dat liet Invalidonhuis goed wordt beheerd en dat daarvoor aan don Baad van administratie allo dank toekomt, zoomede dat do commandant en do onder commandant lof verdienen voor de wyze, waarop zy zich van hunnen plicht kwyten. Het totaal bodrag der koston van dit ge sticht in 1880 was 20,06S.22. Tot bestryding daarvan hebben gestrektde rykstoeiage ad 5000; de landsponsioenen, door de invaliden ton behoeve van het gesticht afgestaan, be nevens do supplolie vanwege het ministerie van marine voor een kostganger f 6896.24 do gratification uit hot fonds, mode door do invaliden ton behoeve van het gesticht afge staan, 2242.53'/,do opbrengst van afval enz. f 136.89; onafgehaaldo nalatenschappen /'1.81; C/n>. ronten van 25,200 4 7, ad 504; 6/m. feiten van 25,700 3!/,% ad f 449,75 en suppletie uit hot fonds f 4836.99'/,. Uit Naaldwyk wordt ffomeidEen gezel schap dilettanten, bestaande uit Ccigftheeron uit Leiden en eenige dames uil 's Gravc-junge, gaf Vrijdag-avond alhier eono muzikale en letterkundige soirOe, ton bate van den Kerst boom in het naburige Honsolersdijk. De uit voering is uitnemend geslaagd. Do modower- kenden wordon levendig toegejuicht. De zaal van de openbare schooi, waar het feest werd l gegeven, was stampvol. Do minister van hinnenlandeche zaken brengt ter konnis van belanghebbenden, dat de commissie, in 1887/88 belast mot hot afnemen van de practischo examens van apo theker, vermeld in art. 11 der wet van 25 December 1878, zal zitting houden op Maan dag 28 November en volgende dagen, te Amsterdam. Blykens medodeeling in No. 4 van de „Berichten en Mededeelingon" der Voreoniging voor Lijkverbranding heeft weder een lid, door storting van /"200 in hot fonds voor iykovens, zich liet recht gekocht op crematie voor rekoning der Voreoniging. In hot geheel hebben nu zoven leden dozo storting gedaan. De heer A. Tli. Verhaar, prosector, custos dor museums en onderwyzer in de ontleed kunde aan 's-lïyks Veeartsenijschool te Utrecht, is in den ouderdom van 03 jaren overleden. Te Tiel is plotseling overlodon de heer C. De Klopper, gep. kap.-luitenant ter zee. Dr. Boissovain, oud-leeraar aan het gym nasium te Botterdam, zal Donderdag a. s. het professoraat in do faculteit der lettoren en wysbegeerte te Groningen aanvaarden, met eeno redo in liet auditorium der hoogeschooi. Door den minister van binnenlandsche zaken is, onder dagteekening van 24 Nov., bet volgende schrijven gericht aan de Com missarissen des Konings in de provinciën: „Ik heb de eer u to verzoeken, do aandacht dor gemeentebesturen te vestigen op de pu blicatie omtrent do plechtige afkondiging der veranderingen in de Grondwet, in No. 210 van het „Staatsblad" van hot ioopende jaar opgenomen. Daarby ware hun in bedenking te geven, dat het gepast zou zyn, by die gelegenheid van het huis der gemeente de nationale vlag uit te steken." Onderscheidene telegrafisten in ons land hebben aanvrage gedaan, om te worden ge plaatst aan de maatschappij, woiko, geldelyk gesteund door de Nederlandsche, Franscheen Engelsche regeoringen, in het volgend jaar eene telegraaflijn zal aanleggen van Cayenne over Suriname naar Demerara, in verbinding met het Amerikaansch telegraafnqt. Het vorslag dor commissie van rappor teurs over do dading met de Kruisheoren van St.-Agatha is goreod. Daaruit biykt dat het ontwerp over het algemeen met byva) is ont vangen er, dat do commissie van rapporteurs voor aanneming 'gestomd is. De Koning heeft benoemd: totllds. ad,i" dant den tweeden stal meettor baron Heemstra; tot ordonnans-officier graaf\ Schimmelponninck, 1ste luit. der grenadio) Aan do „Standaard" wordt gemeld dat do heer G. H. Van der Hoop, burgemeester van Doornspijk, oud-lid der Tweede Kamer, voor Stoenwijk, in goen district weer als can- dadaat voor de Kamer wenscht in aanmerking to komen. Volgens ontvangen boricht is de geredde mail van liet stoomschip „W. A. Scholton" doorgezonden naar haro bestemming. Het stoomschip „Samarang", van Rot terdam naar Java, vertrok 24 November van Southampton; de „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 25 November te Marseille; do „Limburg", van Java naar Rot terdam, vertrok 24 Nov. van Port-Said; de „Drente", van Rottordam naar Java, arriveerde 25 Nov. te Port-Said. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 29 November niet plaals bobben. 2) VAN PailiDitlCH FKIKDRECK. „Gy in de eerste schouwburgen?" roept eene net gekleode, jonge tooneelspoolster uit, die door een kep koffie, welke zy op do laatste pleisterplaats gedronken heeft, warm is go- worden en zich thans verbeeldt iets meer te zyn dan de anderen. Ja ik, juffrouw Zeisig!" antwoordt Braus. „In de eerste schouwburgen en ik zeg u, zoo'n tweede Posa bestaat er niet meer! Ja, dat was in een tijd toen ik nog niet in zulk eon geruiten pantalon bolioofde rond te loepen maar, voor den duivol, zijn wy nu nóg niet te Essonhofen „Maar waarom zyt gij dan niet aan de eerste schouwburgen gebleven?'' zoo begint juffrouw Zeisig opnieuw. „Bedaard wat, kleine snaphaanantwoordt Braus. „Gy ziet er nu nog vry jong uit, maar over vyftien jaar zult gij zulk eono domme vraag niet meer doen. Zeg eens, weet gij wat het zeggen wil met hot noodlot Ie iaEipen te -hebben zoo'vervolgde liy na- eenige oogonblikkon. „Gy zult liet nog wel niet weten, want gy bezit nog geld en hebt u heden reeds tot tweemaal toe aan koffio to goed gedaan. Hoor mij echter eon oogen- blik aan, schoone nimf, gy kunt er iets uit loeren. Het is waar wat ik u zeide, ik ben in do eorsto schouwburgen opgetreden en viel zeer in den smaak maar dat spreekt wol van zelf. Het was een guldon tijd voor my en ik droomde meer dan ooit van roem en grootheid. Aan een der hofschotiwburgon, waaraan ik vorbonden was, leerde ik een jong meisje konnen, eono zangeres, niet zoo groot als gy, maar mooier „Zool" valt juffrouw Zeisig hom gebelgd in de rede. „Stil, kleintje! Ik hen thans aandoeniyk gestemd, als het maar niet zoo verdraaid koud was. Ik heb er wel geen last van, maar koud is het toch«Stil dusIk kan niet liegen en moet dus eerlyk bekennen dat myne zangeres mooier was dan gy. Ik hield veel van haar en trad met haar in den echt. Eensklaps had zy echter hare stem verloren als zy er ten minste ooit eeno gohad heeft, wat tny nooit recht duidelijk is geworden.— Ook zinder stem had zy veel geld hoodig, zoodat mjino schulden my woldra in ver- ÜÊgenheid brachten. Toen do tijd van mijne verbintenis aan het tooneel verstroken was, ging ik hoen ik had ook kunnen blijven om eeno meer voordoeligo plaats te zoeken. Toon ik die niet vond, moest ik een minder voordeelig engagement sluiten. Myn vrouwtje had altyd nog veel gold noodig en ik droeg nog geen geruiten pantalon. Ook aan dit laatste tooneel bleef ik niet lang, ik wilde weer hooger opdoch, daar mij dit niet golukto daalde ik weder eeno trede lager op do maat schappelijke ladder. Myne vrouw geloof my, zy was mooier dan gij - had buiten hare verkwisting nog eeno andero slechte gewoonte aangenomen; zy kreeg nameiyk met elk jaar een kind. Mot myne schulden groeide oerk myno familie aan of omgekeerd ik weet hot waarachtig niet meer, want in dien tyd ging my voel door het hoofd en had ik het ontzaglijk druk. Ik trad op éénon avond in drie verschillende rollen op, natuurlijk alleen ter wille van de meerdere gago. Het hielp echter niets! Ik zat nu eenmaal tot over de ooren in de schuld! —Doch waartoeu dit alles to vertellon, kindlief; gij hebt nog woinig ervaring van het loven, maar zooveel kuDt gjj toch wel begrijpen wanneer men steeds eene trede op de maatschappelijke ladder daalt, komt men ton laatste op de onderste terecht. En zoo ben ik dan eindelijk in de klauwen van dit monster ik bedoel onze directrice boland. Maar dit ie toch oene geruststelling: lager dan thans kan ik niet- dalen. Do mensek moot maar leoron met woinig tevreden te zyn, on ik verzeker u dat ik het niet koud heb in myn geruiten pantalon." „Maar inve vrouw en kinderen?" vraagt juffrouw Zeisig, niet zondor deelnomiDg, want zy was nog oene nieuweling in het toonoel- ioven. „Myn vrouwtje? Zij is met de kinderen naar haren apotheker —haar vader namelijk teruggekeerd. Ik heb haar workelyk lief gehad, en toch heb ik haar in jaren niet gezien De apotheker is een onmensch, geloof my! Begryp eens aan, twee jaar geleden was ik midden in don winter zonder engage ment. I-Iet was verbazend koud, zoodat ik in een orbarmolyken toestand verkoerde, want ik was toen nog niet in kennis gekomen met den kleermaker, die my dezen geruiten pantalon op crediet verkocht. In dien éónen winter heb ik allo vastendagen zeven keer doorgemaakt, en dat wel zoo stipt mogelyk. De zonderlingste gedachten gingen my daarby door liet hoofd. Zie, klein ding, ais ik toen maals naar don apotheker was gegaan en ik hem voor een stuiver vorgif had gevraagd natuurlyk op crediet want ik had geen

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1