leveren, nl. net uit-; poerde visitekaar tjos in doozon, wolko i.. fraaiheid vuor den inhoud niet oehoeven onder te doen. Bg hot onderwerp doozen donki men allieht ook aan kisten o!' k -ijes; nu, die zyn in allo afmetingen on zoor mooi bowerkt te verkrijgen in de Maarsmanssteeg alweder, in liet magazyn dor firma Weintlial Co. Dat dio kistjos niet ledig zijn of m. a. w. niet alleen met lucht zijn gevuld, spreekt vanzelf. Integendeel, geurige sigaren liggon op sm lakvolle wijze in dio schoone omhulsels op en naast elk.t -r, uitnoodigendo tot het gebruik. En thans zijn wi genaderd tot eene cato- gorie van neringdoenden, welke in onze stad zeer goed is vertegenwoordigd en op hot St.-Nicolaasfeost onmisbaar is. We bedoelen natuurlijk do koek en banketbakkers. Ook zy zjjn rood - voorzien van goed gevuldo boterletters, bankethammen, zware chocolade initialen van Sinterklaas, aliorloi grootsche denkbeeldon weergevende, suikerwerken, ja, van te veol om op o noemen. Hunne woon plaatsen zijn wol bij iodor, die van hunne bak producten gebruik maakt, bekend, maar toch zal hot niet kwaad zjjn oons op te noomen, bij wio ook étalages zjjn opgericht: Op don Nieuwen R(jn is het do lioer Van der Reyden, op do Botormarkt do hoer West, die steeds, naar hij aankondigt, vorsch gebak van eiken aard voorhanden hoeft, terwijl do hoeren Van Rliijn op do Haarlemmerstraat en Do Jong op de Mare étalages bezitten, welko wol niet bestand zullen ziln tegen den vor- woostenden tand van menscli on kind. De heer Groot, op do Havon, bij de Zijlpoort, kan tovons zijn stadgenooton on ook hun, dio dit niot zijn, het smakelijkste gebak on dó aardigsto" suikerbakkerskunstvoortbrongso- len levoren,;torwi)l de hceren Willemsen (firma Couvéo) op do Mare, Planjer op do Hooge- woord, en Van der Heer (firma Brouwer), op do Stoenstraat, ook niot vergoten mogen worden. Evenals verleden jaar zijn zy ook thans wede- van alios goed voorzien. Tevens is nog eon winkol oen bezoek to. liet doen van inkooppn overwaard en wel die waar hot depot van „Tesselschade" is go- vostigd, op do Langebrug. Het daar geétaleordo munt evonzeor uit door verscheidenheid on doelmatigheid. Do brievengaarder der gemeenten Zoeter;:-,oor en Zegwaard is wegons hot begaan var;./grove onnauwkeurigheden in zyne ad- lUinistratio, uit zy'ne betrekking ontslagen. In de Marnixstraat bij de Raam poort to Amsterdam werd oen 5 jarig meisje door do tram overredon. Het kind stierf in den politiepost, waarheen hot was vervoord. Hot bericht, voorkomende in sommige bladen, dat de heor Doraela Nieuwen- huis zich vermoedelijk aan de loiding van de sociaal-democratische partij zal onttrekken, is onjuist. Hij is lydondo aan eene keelaandoe ning, die hem gobiedt zich nog gedurondo een paar maanden van het optreden in hot open baar te onthouden. (D. v. N.) De heor Niouwonhuis heeft by zijn broeder, professor aan de universiteit te Groningen, een geheclen dag vertoofd, zonder dat één der soc.-deinocraten aldaar er iets van gowe- ten heeft. Iemand ging te Tilburgde wed dingschap aan, dat hy een stukgestampt jenoverglaasje zou opeten. Hy kwam de wed dingschap na, maar is ton gevolge daarvan zóó ernstig ziek, dat zyn leven thans groot gevaar loopt. Hon vernoemt dat bij do directie der Noord-Amorikaanscho Stoomvaartmaat schappij het voornomen bestaat, om ten bo- lioovo der nagelaten betrekkingen van hen, die by de ramp van het stoomschip „W. A. Scholten" omkwamen, en ook voor do bo liooftigon onder do ovorlevendon, geldon bjjoon to brongen. Do Maatschappij zal natuurlijk nipt in ge breke blijven hot hare daartoe b'j te dragen intusschen is de DirecH e p,0l-0iG, hetgeen welwillenden tot da1" doel zuiien willen afzon- derpn, in onb~ingc.t t0 nemon. Vu rgo meester van Brussel heeft eono petitie ontvangon togen hot gobmik van vólocipédes in de stad, daar die zoovele ongelukken veroorzaken. Do berichten omtrent don slcch- ten gezondheidstoestand van do ox koizorin Eugónie zyn onjuist. De heer Pietri ver klaart dat de gezondheidstoestand niets te wonschen ovorlaat. Git Athene wordt aan do „Stan- dnrd" gemeld dat Schliemann bezig is op het eiland Ccrigo (het oude Cytheraj een liaupgl van Venus op to graven, en dat hij hei bericht, ais zou hy zijne oudliodonverza- moling aan do Duitscho regeoring verkocht hebben, tegenspreekt. Uit St. - Petersburg vernoemt de „Daily News", dat onder do kozakken eono toenemende gisting bostaat, ton govolgo van herhaalde inbreuken op hunne godsdienstige en andere vryhodon. Dc aanvaring van de „Schollen. Gistermorgen zyn 27 personen van do bemanning der „Scholten" over Queensborough te Vlissingen aangekomen7 zyn in Engeland gebleven. 43 passagiers zijn gisteren over Dover-Ostende-Antwerpen naar Rotterdam vertrokken. Te Rotterdam wordon zy door eene groote volksmenigte opgewacht en met luid gejuich bogroet. Zoowel door de Londen- Chatham-Dover-spoorwegmaatschappy als do Stoomvaartmaatschappy „Zeeland"en de Staats- spoorwegmaatschappy is kosteloos vervoor ver leend. By de aankomst der schipbreukelingen werdon zy door bloedverwanten, vrienden en bekenden zóódanig omringd, dat zy er letterlyk tusschen verdwenen. Een jeugdig schepeling werd door zyno be jaarde moedor en liefhebbendo zusters als het waro luid snikkende van aandoening wegge dragon, hoewel hij oogenschynlyk zeer wel varende was. Aan sommigen der gerodden, ondor andoren aan den hoer Hennokamp, lsten hofmeester, was hot wol to zien dat zy ge leden hadden. De geredde passagiers, die mode in den- zelfden trein aankwamen, werden naar het Centraal station vervoerd en daar vanwege de Nod,-Amorikaansc.he Stoomvaartmaatschappy ontvangen-en verder yarzorgd. By hot vertrok dor Ostende-boot uit Dover haddon alle schopon aldaar de vlaggon half stok en was het afscheid, vooral der vrouwe- lyke passagiers, van wie de meesten hun echtgonoot en kinderen verloren hebben, hart verscheurend. Do namon der geredde passagiors van do „IV. A. Scholten", die te Rottordam retour noorden, zijn Kajuitspassagiers: L. Geukon, Henry Kenyon, A. C. Hamerton, Guiseppo Do Bertolini, baron Ferdinando De Glos, M. Roich, John Gehrung, Cyrill Broumovsky, Fred. Miles. Tusschendoks passagiersH. Woide, H. Re tor, G. Witt, J. Maior, Ph. Welker, M. Becker, A. Ileussler, H. Ileussler, S. Binder, F. Ebrico, J. Gundt, A. Fohstrom, A. Altka, H. Pastoor, G. Miillor, Elise Muller, A. M. Kênig, B. Spatz, M. Stelta, M. Hobeisporger, J. Vorndran, L. Droisch, E. Schattschnoideir, IC. Schattschnei- der, J. Takasc, J. I'esconge, Th. Willma-,. P. Jenichowski. K. Juschkalis, K. ïröhlicïu,- M. Zuiel, C. Teske, S. Zuckermann, J: Subofenik, J. Lewinsohn, S. Kacelink, S. iïalperny E. Sviorsky, F. H. Stepnor, G. App-teby, I- Rb- binson. Opgaaf der gered<le en nu' te- Rotterdam aangokomen equipage van liet etoomseliip ,W. A. Seholten": 2de machinist A. Morkslbach- kwartier- moestors A. Nietoon, J. Francois e» J. Do Bie matrozen R. Driessema, P- J. SSileman, J. Wogenaar, Reindert Douma en J. Maxlicht matroos A. J. Sou Outer, tusecheridekswaoht Piet Roekers, lampeniet. C. W. Zethoven, olie man J. C». Hojjkoop, stoke3a S. Tbllor on J. J. Do Vries, tremmer N. Kilwingor, lste hof meester J. Ilennekamp bedienden C. Stam, G. König, J. Farto, II. Meijer en W. J. Zins- meistov magazynmoester A. Chrisico, lsto kok C. Kok, 2de kek J. Talb.iga.stoomkok J. Sroen. Tot do passagiers, -die by do ramp van het stoomschip ,W. Scholton" waarschynlyk omgekomen zyn, bobooien J. Lagerveld met vrouw on aeon, uü Haarlemmermeer. Ook een bruidsptaar uit Barmen, dat naar Amerika op reis w as, heeft by de ramp ocei vroegtydigen doei in de golvon govonden. Te Dovor zyn -voor het verder verhoor nog achtergebleven: de 2do officier Frans Moritz, administrateur Herm. Hulsinga, kwartiermees ter August Olsen; matrozen Comelis De Voogd en Thobias Sörensonbootsman Anton Ansel- mus 'Rottne; scheepsdokter Eduard Lucien Ayné; stokers Martinus Bredius en Jacob Sprengolmeyortremmer Jan Link. Voor don heer Payn, Coronor of tho Dovor Borough, hooft do bootsman Roltne van do „W. A. Scholten" het volgende verklaard: Zaterdag avond tusschen 9 en 10 uren werd er geankerd. Hot was toon mistige lucht. Omstneks 10 uron werd liet ankor gelicht; toen ras het helder weder on kon hij 4 a r> Eng. injjlen ver zien. Toen het anker op was, zag hy tweo lichten vooruit, op 2'/, stroek aan bakboord. Hy hield eon dozer lichten iu het oog en zag het naderen; maar tevens zag hy hot hooger opgaan, hy kan niot zeggon tot hoe vor. Hy kon echter zien dat liet van eon stoomschip was. Hy wist mot of do misthoorn dor „W. A. Seholten" de nadering van een schip had gesignaleerd, want hy had naar do signalen niet te luisteren. Hy had wol don afstand tusschon do schepen zien vermindoron, maar niet gezien of er voor den boeg der „Rosa Mary" een ketting hing, ook niot of er rook uit haren schoor steen kwam. Wol hoeft hy gezien dat de „W. A. Scholten" naar stuurboordzyde af hield, maar hy kon niot zeggen hoever de schepen op dót oogenblik van olkaar waren verwydord. By de aanvaring waren zy weder terstond van elkaar gegaan. Hy zag toen dat do „Seholten" oen zeer groot gat had, het welk zich tot beneden do watorlyn uitstrekte. Er waren twoe waterdichte schotten aan de yoorzjjdo van het schip, on daar tusschen in scheen de avery te zyn. Hy had toon alle man op het dok geroepen. Hy had de „Rosa Mary" niet hooren fluiten, maar wol oven vóór do aanvaring eene bel hooron luiden. Hy was ontsnapt in de tweede boot, die zeer vol was. Deze boot is driemaal weder naar de plaats van hot ongeval vertrokken, nadat de geredden op de „Ebro" waren overge gaan. Op oeno vraag van do jury antwoordde hy dat hy niet kon zeggon of de „Rosa Mary" wél of niet ten anker lag. Thomas Webster, kapitein der „Rosa Mary," verklaarde voor den heer Payn, met zyn stoomschip, groot 720 ton register, bestemd te zijn van West-Hartlepool met eene lading kolen en cokes naar St.-Nazaire. De bemanning bestond uit zestien koppen. Zaterdag avond 19 November, te 8 uren, kwam hy wogons hot mistige weder ongeveer zeven E:ig. mijlen van East Goodwin ten anker. Een ankerlicht werd aan het fokkostag golie3chen en een ander helder brandend licht achter aan den vlaggestok, welk licht ongeveer drio voet boven de verschansing uitkwam. Door don man, die op uitkijk stond, werd oven over 10 uron een licht gerapporteert. De „Rosa Mary" lag O.ÏLO. voor en hij zag oen wit en een groen licht, ongeveer l1/, streek aan stuurboord. By het naderkomen zag hy plotseling liet roode licht. Toen hy het toplicht en het groen-e licht hot eerst zag, was het op ongeveer 1'/-, Eng. myi afstand, doch tosn het roode licht zichtbaar went, zag hy het stoomschip in zyn geheel, naar gissing op 20® yards afstand. Het naderde hom steeds bijna rechthoekig in do richting van stuurboord naar bakboord, voortdurend liet roode lieht vertoonende. Hot vreemde schip werd geraakt aan bakboordzydo by liet fokkowant. Zyn schip lag vcor stuurboords- .anker met zestig vadem ketting. Ily was op ■do brag toen liet eerst een licht werd gerap- porteord. De aanvaring had plaats tusschen 20 minuten over tien uron en halfelf; tijdens liet ton ankor liggen word de mistklok voort durend geluid. Juist even voor de aanvaring hoordo hy don stuurman roepen„achteruit E" Het stoomschip scheen zes of zeven myion vaart to maken. Hoewol de „Rosa Mary" stoom ophad, werd de stoomfluit niet gebruikt. Iiy zag geene signalen van het stoomschip in de richting dat van stuurboord naar bak boord op hem aankwam en binnon eenige seconden uit liet gezicht was. Hy zag geene vuurpijlen afsteken en oenlg geschreeuwhy bemerkte dat hot aanvarende stoomschip •ernstige schade golodon had. Doch dewijl hy naar zijn oigen schip moest zien, werdon ook bijwyae van voorzorg al de booten uitgozet. Het aanvaringschot hield het schip boven water. Des ochtends te 7 u. 30 m. van den 20sten November ging het anker op, doch voor dien tyd was een visseborman met zyno netten voor den boeg van ayn schip gokomon, die er in verward raakten. By het binnenkomen van de haven van Dover lagon de booten nog by zijn schip, dat met adsistentie van bootsvolk uit Deal aldaar in do haven kwam. Tydons do aanvaring was hot obbe op ongovoor drie vierde van het getij. Hy was er zeker van dat zijn stoom schip niet droef. Tydens de aanvaring pyido hij het vuurschip van South Sand Head N. N. \Y. (Do zitting werd verdaagd tot don an deren dag). Voor de noodiydende schipbreukelingen vam de „W. A. Scholten" werd door den mayor een beroep gedaan op de liefdadigheid dor ingozetonen van Dover. De vice-consul dor Nederlanden, de heer Schott, en de vice consul van Duitschland, tevens Lloyds agont, hebbJ hunne raodewerking in deze toegezogd. Eén van ifö gereddon van do „W. A. Schol- ton," schroef aan zyne familie eon korton brief, waaruit mon aan hot „VI. BI. v A." welwil lend toestond liet volgende over te nomen „Gedurendo de eerste uren gevoelde ik m(t zoor ongesteld, maar Zatordag na den middag word 't langzamerhand betor, zoodat ik 't my in do hut on de kajuit zoo gomakkelyk mogo- lyk maakte. In den vooravond wandelde ik geruimen tyd mot twee mode passagiers op het dek, hoewel 't erg koud en mistig was. D» mist was zelfs -zóó sterk, dat wy tot onze spyt er over. lioorden spreken, dat de kapitein plan had gedurende-den- avond voor ankor te gaan liggen. Of dit nti werkoiyk geschied is, zou ik niet durven zeggon, daar wy kort daarop naar beneden gingen; maar 't is een feit dat wy in allen gevalle zeer langzaam voortstoomden, want in do kajuit voelde men niets van hot werken der machine. Wy besloten eene party kaart te spelen on zaton hoogst gonoegiyk byoen, toen plotseling op hot dek oen kreet weorkionk, welke door merg en been drong. Vóór iemand zich reken schap kon gevon van hotgeen er gebeurde, voelden we oon schok, die alles in hot salon omver wierp. Ik viel met een kreet van angst en schrik op den vloer. Een verward lawaai van instroomend water, gegil, gohuil en hulp- goschroi drong tot my door. Ik wilde opstaan, maar daar snelde iemand op my toe, zondor rny to zien. Het was eene vrouw, die, mot een kind op don arm, uit hare hut vluchtte, waar zy reeds ter ruste was gegaan. Ik weet het niet zeker, maar ik geloof dat do ongelukkige niet weder opstondde blik, waarmede z\f mij aanzag, toon ik eindelijk op my no boenen -stond, was hartverscheurend. Dat herinner ik my thans, maar in de vreoselyke verwarring dacht ik, met schaamte scbryf ik het neer, slechts aan myzelf. Mot andoren gelukte't my opdek te komen. Het tooneel, dat zich da ar aan my'n oog ver toonde, was ontzettend. „Vorloren, onherroepelijk verloren t" dat denkbeeld maakte zich van ons allen meester. De wanhoop te beschrijvon, den doodsangst, die kroten vol vertwyfeling, wie zat er toe in staat zijn? Ik gevoel er my te zwak toe. Knielende vrouwen, mannen die zieh vast klampten aan de touwen en allen smeekten-, smeekten vurig om redding. Wy voeiden het schip zinkende voorsteven stond roede- geheet onder water. Hoe de officieren en bemanning ziel: ge droegen weet ik eigeniyk niet, maar ik geloof goed, hoewel er in zoo'n geval altyd menscben gevonden worden, die beweren dat zjj 't beter hadden kunnen doen. Den kapitein heb ik niet moor gezien. Mot anderon trachtte ik in eene boot te ko-men, maar het schip lag te scheef, wij konden haar niet te water krygoD. "Wat or toen met my gebeurd is, weet ik niet meer te zeggen, maar ik geloof dat ik in zee gesprongen ben. Half dood van de koude, werd ik opgovischt doer eeno sloep van de „Ebro", op welk schip mon my met de liefderykstt» zorg verploogde." Volgens telegram uit Dover zyn de slacht offers van do aanvaring der „W. A. Scholten" gisteren, ondor groote deelneming dor bevol king, ter aarde besteld, de Protestanten in vier grafkuilen. Do te Dover wonende Israë lieten hielden eene plechtige godsdienstoefe ning by de begrafenis hunner geloofsgenootCD. De meeste winkels in de stad waren gesloten. BUITENLAND. Frankrijk. Do heer Ribot heoft gisteren president Grévy aangoraden de kennisgeving zyner aftreding zoo spoedig mogelyk aan de Kamer te zonden. Op eeno vraag van president Grévy verklaarde de heer Ribot zich bereid, de taak tot vorming van oen nieuw kabinet te aanvaarden on de boodschap der aftreding aan de Kamer over te brengen. Hy (Ribot) gaf verder don raad, dat de heer Grévy met liet afgetreden kabinet van gedachten zou wisselen ovor den inhoud der boodschap. Aan dien raad schynt Orévy gehoor te heb ben gegeven. De officieuze „Agenco Havas" meldt althans het volgendeDo president der Ropubliek had hedon eene byeenkomst met de afgetreden ministers en onderhield zich met hen over zijn voornemen om af te treden. Do slotsom dor gedachtenwissoling was, dat het kabinet Rouvier wordt gehandhaafd en dat het de boodschap betrekkelijk de aftreding van president Grévy aan de Kamer zal overbreu-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2