'ÜN*. 8520. Zaterdag 52Ö November. A°. 1887. tgeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <2[on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 25 November. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: I Toot Leiden per 3 maanden..1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regel» 1.05. Iedere regel meer/0.17J. Graotere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan de universiteit alhier is met goed gevolg afgelegd het propaodoutisch examen in de ge- neeskundo door den hoer C. W. Vinkhuyzen; - liet doctoraal examen in do klass. letteren door den heer H. J. De Dompierre De Chaufepié. One is verzocht aan de volgende regëlen eeno plaats te willen verleenen De Voreemging tot bevordering van Beel dende Kunsten, opgericht in den jaro 1845 door de Maatschappij „Art! et Amicitiae," hoeft gedurende haar 42 jarig bestaan niet zonder vrucht gewerkt tot het doel, bij hare oprichting voorgesteld. Z|j mocht in dien tjjd, viln circa 300 verachillendo kunstenaars, onge veer 1200 schilderijen, ruim 360 aquarellen achter lyst en Bias, benovens verscheidene andere kunstwerkon aankoopen, terw||l z|j 40 staalgravuren dood vervaardigen, de meesten op eeno grootte, als hier te lande weinig voorkomt. Al doze kunstwerken werden vervaardigd door- en rechtstreeks aangekocht van Nedo - landsc-.ho kunstenaars op openbare tentoon stellingen. - De Yr-reeniging heeft dus recht te zeggen, dat zij een belangrijken steun aan do ver spreiding van beeldende kunst en van aan moediging aan hare beoefenaars in Nederland gegeven heeft. Bovendien werd eene niet onbelangrijke som gestort n het weldadig weduwon- en weezen- fonds dor maatschappij n-Artï et Amicitiae", door do korting van 5 pet., die de kunste naars van hunne aankoopprijzen tot dat dool zich laren welgevallen. Al deze vruchten werden verkregon door de medewerking van de leden der Vereeni- ging, die daarvoor eene jaarljjksche contributie van f 5 betalen. Z|j ontvangen daarvoor een lot in do jaarlijksche verloting van kunstwerken en oen exomplaar van de gravure als premie plaat. Mochten velen va ft hen, dio belangstellen in den bloei der Nationale Beeldende kunst, tot het dosl der Vereoniging toetreden, door aich als lid te doen inschrijven vóór den dag der aanslaande verloting, die den 29sten December a. s. op de groote kunstzaal der maatschappij „Arti et Amicitiae" zal gehou den worden. De inschrijving kan geschieden aan bet bureel der maatschappij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam of bij heeren correspondenten in de provinciën. De correspondent \oor Leiden is dr. C. Leemans. Tot bestrijding der kosten van het ver fraaien van den tuin der pastorie, is onder de leden van de Hervormde gemoente van Zootermeer en Zegwaard, eene collecte ge houden, welke heeft opgobracht de som van f 274.25. De begrooting der gomoento Zoetermeer voor het jaar 1888 is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd, in ontvang op ƒ12,021.50, in uitgaaf op f 12,019 en dus roet een batig slot van f 2.50. Ten gevolge van de opheffing van het Burgerlijk Armbestuur, is de geneeskundige behandeling van de armen der gemeente Zeg waard opgedragen aan de heeren C. A. H. Sleurs te Zegwaard en A. -Meerburg Az. te Zoetermeer. De kerkeraad te Hoogmade c. a. heeft in zijne vergadering van Donderdag, den 24sten November 18S7, don landbouwer Hillebrand Goedhart en diens huisvrouw Hoiltje Heenk van hun lidmaatschap der Ned.-Herv. kerk ontzet, omdat z|j door woord en daad hadden getoond zich te hebben aangesloton bij de ge meente der doleerenden te Leiderdorp. Benoemd is tot brievengaarder te Aals meer de heer M. Mur, in plaats van L. R. Mur, eervol ontslagen. Door den gemeenteraad van Haarlemmer meer is besloten, de jaarwedden van de te benoemen onderwijzers en onderwijzeressen to bepalen op f 475, in plaats van f 550. Examens te 's-Hage, lager onderwijs. Geëxamineerd 8 candidaten als onderwijzer. Toegolaten de heeren J. H. Lasonder, uit Schoonhoven; A. Snijder, uit Nieuw-Helvoet; V/. Lams, uit Charlois, on W. Honkoop. uit Stolwyk. De examens zijn hiermede afgeloopen. Voor do betrekking van hoofd der niouwe openbare school te Hof van Delft hebben zich 59 sollicitanten aangemeld en voor de betrek king van hoofd der school aan Den Hoorn aldaar, 88 sollicitanton. Uit Amsterdam meldt men aan do „N. R. C."Thans wordt onder voorbehoud mede gedeeld dat de Nederlandsch-Indischo Stoom vaart-maatschappij voornemens is reeds met nieuwjaar tusschen Indie on Nederland booten in de vaart te brengen. Mr. C. Gerlings heeft, mot ingang van 1 Jan. a. s., zijn eervol ontslag als gemeente ontvanger te Utrecht aangevraagd. Door den minister van buitenlandscho zaken wordt in de Staatscourant tor kennis van belanghebbendengebracht dat de door voor van schapen, versch schapenvleesch en schapenvacfitan, -.-herkomstig uit Nederland, weder in België is toegestaan, mits h|j plaats hebbe langs do spoorwegen, zonder overlading. Er heeft zich een comité govormd om Louis Bouwmeester een huldeblijk aan te biedon, wanneer h|j op 22 December den dag herdenkt, waarop h|j vóór 25 jaren zijne loop baan als kunstenaar begon. Het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, passeerde St.-Vincent 24 Nov.; de „Prinses Wilheimina", van Ara sterdam naar Batavia, arriveerde to Batavia 25 Nov.; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 24 Nyv. van Marseille. Z. M. heeft benoemd tot lid van het col lege van rogenten over de strafgevangenis te Goes, J. A. Van Heel, koopman aldaar; —do benooming van dr. C. P. C. Bosch, als genees kundige voor Rotterdam belast met het ge zondheidsonderzoek van zeoschepon, ingetrok ken, en met ingang van 1 Decembor a. s., mot bovenomschreven onderzoek, voor den tyd van drie jaren, voor Rotterdam belast dr. AV. No]en aldaar; aan mej. C. B. Vogel, geboren te Miinster (Pruisen), mits zfi overigens aan de b|j de wet gevorderde vorelschton voldoet, vergunning verleend tot het goven van lager onderwijs; mot ingang van 1 December 1887, aan J. R. Meesters, op zijn verzoek, eervol ontslag verleond als burgemeester van Steen wijk. Gemengd Nieuw». Nog slechts korten tijd en de dag zal wederom daar zijn, waarop St.-Nlcolaas, geholpen door zijn zwarten knecht, zijne gaven met kwistige hand en „met voorbedachten rade" in ons geheele vaderland en dus ook in do stad onzor inwoning zal uitdeelen. Niet alleen echter genoemde bediende, maar ook til van dames en heeren staan den grijzen man op dien dag ten dienste. Vandaar dan ook dat men nu reeds velen vóór en in de winkels ziet staan om het oen of andor uit te kiezen en aan te koopenvandaar dat de winkeliers alles ln hot werk stollen om zoo schoon en doelmatig te étaloeren als hun maar mogelijk Is en om haar of hem van alles te kunnen voorzion. Een ware wedstrijd is b|j de winkeliers begonnen en moeilijk valt het te zeggen, wien de eerepalm toekomt voor de schoonste, rijkste étalage. Th de eerste plaats zullen wy eens nagaan wat de verschillende boekhandelaars hier ter stede aanbieden en daartoe met den heer Blankenberg, op de Mare, beginnen. Zijn schoone winkel, steeds een boek-, muziek- en vooral een kunsthandel b|j uit nemendheid, is thans zeer ruim voorzien van pracht- en plaatwerken, in de meest gebruike lijke talen, terwijl ook de „kleinigheden", zooals men uit de nette „Verlanglijst" zien kan, in zülk oen groot getal aanwezig zijn, dat de keuzo juist door do groote hoeveelheid wel eens moeilijk zou kunnen worden. Het begrip „kleinigheden" is echter zóó ruim, dat we het eenigszins dienen te ontwikkelen. We zullen de vrijheid nemen dat te doen in den oven keurigen winkol van den hoer Kooyker, op den Nieuwen Rijn, waar ons oog en ongetwijfeld ook dat onzer mede burgers getroffen wordt door do menigte wand- on scheurkalenders, de fraaie doozen niet fijn luxe-post, de meer of minder kost bare photographieën, op welke grondstof dan ook aangebracht en waaronder de reeds zoo ge zochte „Parzen", naar het beroemde schilderij, eeno eorsto plaats innemen, bonovens eene rijke sorteering van albums, boekwerken enz. B|j den heer Los op de Hoogewoord moet men bepaald ook naar binnen gaan om zich te kunnen overtuigen van den grooten voorraad, wolke ook ddar in winkel en binnenkamer net jes is gerangschikt, van de verzamoling pracht werken voor de ouderen, van da menigte pren tenboeken voor kinderen van verschillenden leeftijd, van platen, photographieën, enz., voor kunstliefhebbers. Óok de heer Eggcrs, op do Botermarkt, wiens welvoorziene boekhandel by iederen Leidenaar bekend is, heeft eene étalage in gereedheid gebracht, waarop voorwerpen voor komen, welke menigeen in z|jn bezit zeu wenschen. In do Maarsmansstoeg, waar steeds tal van personen zich vereenigen voor den winkel van de firma Van Leeuwen om de groote, keurige platen te bewonderen, is ook nu weder de verleiding groot om te blijven staan en naar binnen te stappen. Alles wat tot den boek en kunsthandel behoort, is in dit magazijn te vinden en vooral kenmerkt het zich door eene collectie fijne stereoscoop-pliotographieCn, en door de daarbij behoorendo onmisbare stereos- copon en andere optische toestellen. En eindolyk rest ons nog een bezoek te brongen aan den steeds ruim voorzienen winkel van den heer Wierda, op de Breestraat, waar ook alios vereenigd is van die artikelon, waar van wij reeds gesproken hebben. Vergeten wij echter niet dat het juist hier is dat men een overgrooten voorraad van alle muziek en de populaire voordrachten vindt, naast en behalve do fijnste en kostbaarste prachtwerken. Doch niet enkel deze rubriek van handels mannen kan aanspraak maken op het bozit van fraaie uitstallingenimmers de galanterie winkels zijn eveneens opgevuld mot aan staande cadoaux. De firma Gmier Ga., in de Maarsmanssteog, altijd gewapend op allo aanvragen van hare talrijke winkolbezookers, kan thans met recht vermelden ruim gesortoerd te zijn in luxo- voorwerpen, van grooteren of kleineren om vang, van hoogeren of lagoren prijs, voor het huishoudelijk- of ander gebruik, alles 6olido en niet te duur. De firma's Wed. Kaldcnberg op den Niouwon Rfjn, Geger en etllersigny op de Botormarkt, hoewel niet geheel op gelijke lijn te stollen wat den aard dor voorhanden artikelen be treft, stemmen dóarin overeen dat haro namen om de dougdzaamheid der artike len zeer gunstig bekend staan, zóó gunstig dat verdero aanbeveling, ten einde niet al te veel in herhaling te vervallen, onnoodig kan geacht worden. Het is natuurlijk onmogelijk eeno lijst te goven van de hondorden voorwerpen, die het oog streelen en don kooplust opwekken. Alleen de variëteit in Weener-artikelen is bijzonder groot. Wij zagen o. a. eene prachtige doos voor handschoenen, zakdoeken en bijouterieën, belegd met bronze-oxydé. De verzameling van portrettisten, werkdoozen, handsclioendoozen, enz. is zoo uitgebreid mogeiyk. Ook moet vooral de aandacht worden gevestigd op de eikenhouten sigarenkastjes uit Lausanne, waar van de deurtjes met een sierlyk beeldhouwwerk zyn voorzien; dit schijnt door een of ander procédé fabriekmatig te worden verkregen; do prys zou by een handwerk veel duurder zpn, maar deze kastjes geven een schitterend blyk hoe do wetenschap in dienst der kunst medewerkt tot bevordering van den zesden zin hot gevoel voor hetgeen schoon is. In den winkel van den lieer Van Kampen hout, op de Haarlemmerstraat, zal men ook niot tovergeofs voor de toonbank vorschynen, want St.-Nicolaas heeft by hem terdege uit gepakt. Op de Hoogewoerd, waar men altyd onwil lekeurig moet blyvon staan voor een winkel, van welken den eigenaar hiorby een woord van hulde wordt toegebracht voor zyn fynen smaak van étaleeren, is veel schoons, vooral voer dames, of eigeniyk voor heoren to ver- kryge.i om het den dames aan te bieden. Men zal wel raden wie bodöeld wordt, n.l. de heer Knage, nabij de Watorsteeg. Een collectie vazen, jardinières, potten, kannen, flacons enz. van de bekende Majolica-fabriek zal menigeen doen watertanden. Zoowel de vorm als de kleuren munten uit. Zy zou, indien dit mogeiyk ware, concurrentie kunnen aandoen aan de heerlijke vazen van Sèvres-porselein, waaronder geheel niouwe soorten. In dezelfde straat als waar de heer Knage woont, treft men tevens het groote en mot fraaie voorwerpen gevulde magazyn aan van den heer Sleyser. Hoe groot is daar de voor raad in keurig speelgoed voor kinderen, die nog zeer jong, aireede wat ouder en voor hen/ die den kinderschoenen byna ontwassen zyn Ouders kunnen uit dat magazyn wol iets ont bieden, dat hun kroost welgevallig zyn zal. By den heer Verhoog, op de Haarlemmer straat, behoeft men niet bang te zyn niots van zyne gading te zullen vindon op het gebied van galanterieën en zeer nuttige en noodige zaken, terwyl in het magazyn van mandon- werken, eigenaar do heer Lens, op den Nieuwen Ryn, mandjes, fijn en net, manden, stevig en groot, goed om iets in te pakken, en meer andere mandenwerken te vorkrygen zijn. Niet ver van hot magazyn van den lieer Lens treffen wy Sanders en Co's schoonen winkel aan, waar het reukorgaan gestreeld wordt door de aangenaamste geuren en waar de blik weidt over talloozo fijne, netto, kleu rige en schitterende zeep- en andere toilet artikelen, wolke met juist oordeol zyn gu- rangschikt. Ook by de firma Hoefjïclic en Zn. op de Breestraat kan de neus te gast gaan en ook daar is veel to vinden, dat geschikt is omln vele papieren verpakt of uit tal van doozen te voor3chyn gehaald te worden. Tevens kan men in de manufactuurwinkels dozer dagen bomerken dat vole nouveauté's ontvangen z|jn, vooral die artikelen, bijzonder geschikt voor geschenken. In de Maarsmansstoeg moeten wy daartoe weder een winkel binnen om daar by don heer Van den Burgh getuige te zyn van de fraaie damea-bonoodigdhedon, welke daar, evenals by do firma's Gez. Be Grijs en Mol kenboer, op de Botermarkt, in zeer groote verscheidenheid en in alle pry zen aanwezig zyn. De heeren Gcbrs. Van Dijk op do Bree straat kunnen aanspraak maken op het bezit van vele fraaie bonten artikelen en zullen ongetwyfeld vele dames liolpen aan polsen, moffen enz. Ook voor heeren is daar beschut ting te vinden tegen guur en koud weer. In de naai-machine-magazynen vandoheoron Van Rigtercn en Van Gulik, respectievoiyk op de Haarlemmerstraat en do Breestraat, kan mon zich voor weinig geld voorzien van oene solide machine, voor vrouwelyke per sonen voorzeker geen onwelkom geschonk terwyl de heer De Bink, op de Aalmarkt, weer iets van geheel anderen aard kan

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1