i (Deze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagenuitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 23 November. Feuilleton. EEN GEVAARLIJKE MINNAAR. N». S513. Kouclei'clag; 524 rVoveiMbei" A0. 10L7. T 0 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer /0.17i.| Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in-/ cas8eeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. OlHcicel© Konnisffeviiigen. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, dor Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toe zicht bij bet oprichten van inrichtingen, welke gevaar, Kch&de of hinder Kunnen veroorzaken; Brengen bij dezo ter algemeeno kennis dat door hen «>p lieden vergunning is verleend aan B. KARSTENS en rechtverkrijgenden tot oprichting van eeno s m o- derij in het perceel Kalvermarkt No. 14 en aan *5. STERN en rechtverkrijgenden tot oprichting van eeno slachterij in het perceel Haarlemmerstraat No. 81. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 21 Nov. 1887. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en "Wethouders der gemeente Leiden; Gelet op art. 201 der Algemeen© Politieverordening van den 6den November 1879, waarbij wordt bepaald <lat ten minste tweemaal in liet jaar, en wel eens in het voor- en eens in het najaar, op kennisgeving vaD Burgemeester en Wethouders, sehoorsteenen en stookplaatsen gereinigd moeten vrordeu. Noodigen de ingezetenen uit aan de bedoelde rei niging van sehoorsteenen en stookplaatsen gevolg te geven. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Leiden. DE KANTER, Burgemeester. 22 Nov. 1887. E. KIST, Secretaris. Er bestaat gelogenhoid tot verzending dor correspondentie naar Noord-Amorika, door middel van het stoomschip „P. Caland", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkautoro al hier moeten do brieven enz. uiterlijk Vrijdag avond om 10.15 bezorgd zyn. De uitslag van de op gisteren door bet gemeentebestuur van Haarlemmermeer ge houden aanbestedingen, is als volgt: Voor schoolbehooften was ingeschreven door AV. C. Meilink te Zutphen voor 975, A. v. d. Stadt to Haarlemmermeer 1022.95, J. AV. Van Raven te De Rijp 1050, Wijle en Uynlief te Scheveningon 1073.93, J. J. Sleyser te Leiden 1102.43éón biljet was van onwaardo. Voor benoodigdheden voor do vrouwolpke handwerken op de scholen, door A. v. d. Stadt te Haarlemmermeer voor ƒ100.45, B. Labrijn te Haarlemmermeer 103.90, AV. C. Meilink te Zutpben ƒ101. A7oor kantoorbehoeften en drukwerk voor do secretario door AV. C. Meilink te Zutphen voor 282, P. N. Sombeek te Zaandam 314.15, Wyle en Mijnlief te Scheveningon ƒ295.14, Oebr. Nobels to Haarlem 319.71, A. v. d. Stadt te Haarlemmermeer ƒ297.50, J. J. Sleijser te Leiden 342.75. Voor het onderhonden der dorpswegen door J. Koodzand te Haarlemmermeer voor 330, AV. De Boo te Haarlemmermeer ƒ390. Aroor hot opsteken der lantaarns met by- lovering van henoodigdhedon, voor 2 lantaarns te Hoofddorp door J. Pater te Haarlemmermoer voor 45, voor 2 lantaarns te Nieuw-Vonnep door J. AV. v. Nionwaal te Nieuw-A'onnop voor ƒ31.25, voor 2 lantaarns toAbenesdoor F. Kulk te Abenes voor ƒ27.50, terwijl éón biljot van onwaardo werd verklaard. Men schrijft uit Alfon aan den Rijn Door den bouwman Zaal, aan het Goudscho rijpad alhier, zijn by het gravon in zijn grond gevonden twee aarden potjes mot achttien stuks zilveren munten van versehillendo grootto, op óéno waarvan het jaartal 1573 voorkomt. Do munten schijnen van Spaanschen oorsprong te zijn en de potjo.3 zijn zeer be schadigd. Tor plaatse waar zjj gevonden zijn waren do overblijfselen van eeno zeer oude fundoering aanwezig, blijkbaar uit den grooton vorm der gebezigde motsolstoenon. Do potjes en do munten zijn, door de zorg der politie, tor onderkenning opgezonden aan het Penningkabinet te Leidon. HC.) Naar wy vernemen, zullen do loden van do Tweede Kamer Dondordag, 1 December a. s., hunnen voorzitter een gastmaal aan bieden. Nauwelyks, schrijft men ons uit Ter-Aar, is de Ilerv. gemeente gerustgesteld door hot bedanken van ds. Bolkestein voor Hijker- smilde, of weder kwam eon ander beroep, nu naar AVorkum. Te Boskoop werd gisteren op de alge- moene begraafplaats het stoffelijk overschot ter aarde besteld van wylen den hoor K. J. AV. Ottolander. By het graf verzamelden zich vele leden der „Pomologische Voreeniging," waarvan hjj oen der oprichters was, do ledon van het be stuur der Vereeniging voor volksontwikkeling, het hoofd dor gemeente en andere belang- stellendon, om do te bewyzen laatste eer aan den overledene by te wonon. De heer Ottolander word om zyne kennis op pomologisch gebied in geheel Nodorland en in het buitenland bij velen gekend en hoog geacht. De gemeente vorliest in hem veel, en vooral by de „P. V.", waarvan by 2Je voor zitter was, laat hij eene moeilijk te vervangen plaats 9a, on zal zyno nagedachtenis in hoogo eere gehouden wordon. Beroepen is te Noordwykorhout, de heer J. H. AVillobrand8, cand. to Leiden. Naar de „Tyd" uit goede bron verneemt, z.yn versclioideno personen van invloed in de nieuwe districten Bodegrave en Loosduinon bozig met het oprichten van Katholieke centrale kiesvereenigingon aldaar, en wel in overleg met en gesteund door den Provincialen Bond in Noord- en Zuid-Holland, zoodat men mag verwachten, dat ook in die districten weldra eene gewenschto organisatio der Katholieken kan worden to gomoot gezien. Heden zyn te 's-Hage als onderwyzor toegelaten do hoeren H. A. De Man, van Leiden, on J. Kikkert, van Zoetorwonde. Ticeede Kamer. Zitting van heden. Voort gezet debat over de Indische begrooting. Ver worpen is mot 50 tegon 11 stemmen het voorstel -Van Dedom om het hoofdgeld te ver lagen voor een deel der vroegere heerendienst plichtigen. De minister nam over het amen- dememout-A7an Dolden om den post voor hot gebruik dor overschotten van het hoofdgeld in het belang der inlandsche bevolking uit to trekken voor 2 millioen in plaats van voor memorio. Het aldus gewyzigde artikel werd aangenomen. Morgen voortzetting. Hot kiescollege der Nodord.-Her vormde gemeonto te Rotterdam heeft gisteravond uit hot drietal ln do vacature-De Geer benoemd: dr. F. E. Daubenton, te Heemstede. Door de arr.-rechtbank to Leeuwarden is, ter vervulling van de vacature van kanton rechter te Borlikum, opgemaakt do navolgorido alphabetische lijst van aanbeveling: mr. AV. Kolft', mr. J. AV. Schepers en mr. J. Klasing Schonegovel, griffiers by do kantongerechten te Leeuwarden, AVinschoton en Borlikum. Het stoomschip „Limburg", van Batavia naar Rotterdam, is 22 Nov. te Suez aange komen; de „Prinses AVilhelmina", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 22 Nov. to Padarig. Kunstbeschouwing. Door de goode zorgen der heeren Ouwer- kork en Niesten word ook thans weder ge legenheid aangoboden tot kunstbeschouwing iu de met frisch groen net versierde Stadszaal. Do firma Boussod, Valladon Cie. had uit hare verzameling oen aantal aquarellen van hedendaagscho schildors tor bezichtiging afge staan, mot eenige van meer of minder oude dagteokening, als die van Oats, van AValdorp en Schelfhout. AVelko oogou zoudt gy, boomblad- en steenen tellende Cats, wel hebben opgezet wanneer ge, herleefd, de stad- on havengozichten Van Maris had geziou, wier impressionisme do teekening tot een raadsel maakt, wolks oplossing voor velen nog by den schilder berust 1 Moor vrede had gy wellicht gehad met Achini's lieftallige kopjes, zoo luchtig en vast gedaan en mis schien, want ge waart immers artist, ook met Offermans grysaard, zoo krachtig, zoo waar, zoo oenvoudig. Ook had Apols „Haven van Vardo" wellicht genade gevonden in uwo oogen, gy ook bemindet de natuur, getuige uwe storm on regen effecten. En Bleuland Van Oort's stilleven Zou dat knap geteekende boek uw lof niet bobben verworven, al bleven de accessoires in uitvoering beneden het lioofd- voorworp Ook de gedachtede eenmaal zoo sterke, fiere leeuw, beland ten slotte in do handen van oen mogelyk hoestende, zwakke geleerde en l9vert stof voor een hoofdstuk „de natuur van don Leeuw." De grooto Caesar, zegt Shakespaere, stof geworden, dient wellicht tot stopsel van een tochtgat. Ook uw tyd, Cats, hield van zulke om- kieodo gedachten, al verviel zy moestal in koude allegorie. Maar by Mauve loopen de wegen uiteen wat ons in hem, in heel onze nieuwere school, aantrekt is niet van uw tyd. Kleur, opvatting, uitvooring, het is alles ons; deze kunst zal onzen tyd (ton goede of ten kwade, wie zal het zeggen) tot merkteoken zijn by het nage slacht. Ook zy zal op hare beurt verdiongen worden. Misschien heeft zy haar toppunt van bloei reeds bereik). Er z'jn teekenen; de laatste jaarlyksche aquarellen-tentoonstelling in Don Haag gaf te denken. Het jeugdige, frissche verdwynt; het spontane wykt voor het storeotype. By .velen, by de besten, den ken we niet meer aan de natuur, weergegeven door, maar aan toekoningen van. Zoo'ge hoorzaamt ook deze kunst slechts aan de algemoone wotdat alios op aarde voorbygaat. AVie echter brengt nieuw leven aan? AVaar blijven de jongeren, bezield mot den „soufflé divin?" a. Gemengd Nieuw». In de zaal van den heer P. IIeyn had gisteren do eerste vergadering plaats van de alhier pas in het leven geroepen korporaals- voreeniging „Steunt elkander, waarvan hot bestuur bestaat uit de heeren v. d. Sluys, Do Wilde on Seller. Tusschen do Zylpoort en Span- jaardsbrug, onder de gomoonte Leiderdorp dus, ontstond hedenmorgen, omstreeks zeven uren, brand in do woning van v. N. Als oorzaak wordt opgegeven het spelen der kinderen van den huize mot lucifers, naar het heet Slot.) Doon FELIX LILLA. Acht weken waren sedert den aanval ver- loopcn. In het prachtige huls van den staats raad was een groot gezelschap byeon, want d# verloving van freulo Mclanie met den ridder Do Ronac zou heden officiéél bekend gemaakt worden. Heerlijk weder begunstigde het feest en de beminnelijke bruidogom straalde evenals de geheele natuur in geluk zaligheid. A'ergenoogd liep Jovm rond en ontving meesmuilend do gelukwenschen dor gasten. Eensklaps werd hij door oen bediende naar buiten geroepen. Hij gehoorzaamde en vond in eeno voorkamer den prefect van politie van Lyon, den heer Urbain, die hem half mede lijdend, half bespottend aanzag. „Hé, komt gij thans eerst?" riop do inten dant vroolyk uit. „Ik had u toch tijdig uit- genoodigd." „Heer staatsraad, ik kom, naar ik hoop, waarschyalyk nog vroeg genoeg," antwoordde do prefect van politie. „Hot spyt rujj zeer dit feost te moeten verstoren. Is de vorloving roods voltrokken „Nog niot. Maar het zal terstond geschieden." „Hot zal niot geschieden, heer staatsraad 1 Weot gij wie eigenlyk doze heer Do Ronac is?" „Ik bogryp u niot, heer prefect." „Het is do beruchte roover Jean Pelissier, die u bestolen heeft en nu ook uwo dochter rooven wil. Het is een ontvluchte gevangene." ..Maar dat is ongoloofelyk 1" „Het is toch zoo, hoor staatsraad; ik heb de wettige bewijzen." „Grooto God, wolk oone verwarring! Ik kan het nog altyd niot goloovon. Hoe komt gij by doze verschrikkelyke bewering, heer profoot?" „Zeer eenvoudigEr waron twee personen bj den aanval." „.Ta. Den een schoot ik in hot boon." „Gelukkig, moogt gij zoggen. Want aan deze omstandigheid hebt gij en uwe dochter hot te danken, dat gij heden niet in een verschrikkeiyk ongeluk geraakt." „Ik begrijp ^lat alles niet," murmelde do intendant, terwijl hy zich hot angstzweet van het gelaat wischte. „Deze tweede bandiet heette Paul Thuriot," verklaarde de prefect van politie. „In het woud kon hy niet verder; zjjne wonde hin derde hem te zeer. Toen schoot Joan Pelissior hem verraderlijk ovorhoop en vluchtte met den buit naar Lyon, waar bij daarna als ridder De Ronac optrad en in uw huis kwain." „M\jn God! Maar hy heeft toch goede pa pieren, welke hy my toonde." „Hot zyn valsche papierenHoor verder. Zyn medeplichtigo was niot dood, ofschoon de moordenaar dit meende. Twee dagen later •kwam een kolenbrander met zyn hond door het woud. De hond speurde den zwaar ge wonde op, in wlen do medelijdende kolen brander nog leven ontdekto. Met behulp van anderen, die hij ter plaatse riep, bracht by hom In zyne hut, waar hem de eerste hulp ver leend werd. Later bracht men hem in het hospitaal te Kevers. Daar lag hij verscheidene weken. Zoolang hy hoopte te zullen genc-zen, zweeg hij over don aanval, zekor met het voornemen om later don kameraad te Lyon weer op te zoeken en hem geld af t e persen. Toen hem echter na de amputatie van het gewonde been verklaard werd dat het koud vuur steeds verder groep en er geene redding was, liet hy een magistraatspersoon roepon en legde oone volledigo bekentoms af. AVeinige dagen daarna stierf hy onder vreeselijko pijnon. Op zulk eene wyzo zyn de misdadigers ont dekt. Ik ontving de bewijzen met de opdracht, Jean T'elissior, alias ridder De Ronac, to ar resteoren, juist op het oogenblik toen ik mij gereedmaakte, om gevolg te geven aan uwe uitnoodiging. Mijne verbazing was niet gering. Ik wil thans den doortrapton booswicht zelf arrostooren, en, zoo mogelyk, zondor opzien te verwekken." „O, myn God!" zuchtte do intendant, „Als alles waar is bon 'ik voor mijn geheele loven geblameerd." „AVeos bodaard, hoer staatsraad 1 Indiende vorloving reods voltrokken ware, zou het ongeluk zooveel te grooter zyn. Ik verzoek u thans den ridder De Ronac te roepon! Ik zou den gasten gaarne oen pynlijk tooneel willen besparen." Dagobert .Tovin wankelde in do zaal op den bruidegom too, wion hy toefluisterde dat iemand hom dringond wenschto te spreken. Eenigszins ongerust volgde hom de gewaande ridder. In de voorkamer kwam do prefect van politie hem tegemoet en zeide op gedempten toon: „ln naam der wet neem ik u gevangen, Jean Felissier! Gij wordt van diefstal en moord beschuldigd Pelissier deinsde doodsbleek terug. „Dit is zeker een waanzinnig misverstand," stamelde hij. „Ik ben do ridder Canaille Do Ronac, ik.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1