V N°. 8516. Dinsdas: SS November. A0. 1887. (Deze tCourant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—0 regels 1.05. Iedere regol meer/0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte. Yoor het in- casseeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Gemengd Nieu w s. Het gerechtshof te 's-Graven- liage heeft behandeld het appèl van een vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij drie veenarbeiders, wonende te Reeuwijk en te "Waddingsveen, werden veroordeeldeen tot 2 en twee tot 4 maanden gevangenisstraf ter zake dat zy den 31sten Mei jl. in de veenderijen onder Reeuwijk, zonder voorafgaand geschil met de werkgevers, het werk hebben gestaakt en openlijk en met vereenigde krachten geweld hebben gepleegd tegen eenige hunner medearbeiders, ten einde dezen mede tot werkstaking te doen overgaan. De be- klaagdon gaven toe dat zy op genoemden dag aan het „hollen" waren gegaan, maar ontkendon geweld te hebben gepleegd. Mr. Harmens, advocaat te Rotterdam, optre dende voor den 2den en 3den bekl., trachtte aan te toonon dat de bekl. niet hadden ge handeld in vereenigde krachten. Hij meende dat, aangenomen dat bewezen was hetgeen is ten laste gelegd, wat hij betwistte, bekl. nooit strafbaar waren volgens art. 141 Wetb. van Strafrecht. Hy-concludeerde mitsdien tot vrijspraak. Adv. gen. mr. Bijleveld vorderde bevestiging van het vonnis. Uitspraak 1 December. Een agent van politie liep mid- den op den dag in Den Haag met een paard aan de hand, dat onbeheerd op straat was govonden. Dat was een vreemd gezicht en hield vele voorbijgangers staande om manen paard na te kijken. Een oud vrouwtje stond ook met verwondering toe te zien en vroeg een jongen, die dicht bjj haar stond: „Wel, kind, wat zou er wel met dat beest gebeurd zijn „Nou, die vind ik good", antwoordde de knaap, „bemerk je dan niet dat het paard in kennelijken staat is?" En het vrouwtje vervolgde, het hoofd schuddende alsof zij 't geloofde, haren weg. De bekende magnetiseur Han sen uit Kopenhagen had dezer dagen to Ham burg nieuwe voorstellingen aangekondigd, doch de autoriteiten verboden die en bedreigden den eigenaar van de zaal, waar hy optreden zou, met eene boete van 300 mark. De ge neeskundige raad had namelijk eene verklaring afgegeven dat verscheidene personen, waarop Hanson zijne bekende prooven genomen had, dientengevolge ernstig ongesteld waren ge weest. Het vergaan van het ss. „Scholten". Het stoomschip „W. A. Scholten," kapitein Taat, Zaterdag 19 November, des ochtends te 7 uren, van Rotterdam naar Nieuw-York vertrokken, mot 160 passagiers en 54 man equipage, is, volgens bjj de Noord- Amerik. Stoomvaartmaatschappij ontvangen telegram, 20 Nov. des ochtends bij Dover ge zonken door aanvaring met een onbekend ge bleven stoomschip. Ongeveer vijftig der opva renden van de „W. A. Scholten" zjjn gered door het Eng. stoomschip „Ebro". Onder deze zjjn de heer Geuken, de administrateur, de dokter, de eerste en tweede machinist en do f.,oede stuurman. Zo zjjn te Dover aan land gebracht. Volgens later ontvangen bericht zouden er in hot geheel omstreeks tachtig der opvaren den van de „W. A. Scholten" zjjn gered. Volgens bij de Noderlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-maatschappij tot gisternamiddag twee uren ingekomen bericht zjjn van het stoomschip „W. A. Scholten" gered: de pas sagiers L. Geuken, Schatsneider, L. Streick, Barbera Spatz, Maria Hobelsbergen, baron Kies, Sara Zicherman, Carolin Miller, Carl Miller, Catzelnic, Fred. Stepney, Sara Gold, Maria Stolter, T. Robinson, Vondan, Folstrum, Contjaban, Bindorman, H. Reich, Bromhoff, Albert Hensier, Madelina Siniel, AnnaM. König, C. Freilich, Andiertha, Juni Levense, H. Patoor, S. Willuse, E. Siosky, S. Alpser, J. Sobotti, C. Suscarich, Ch. F. Miles, A. C. Ilamerton, Bergstein, C. Appleby, Pekel, Schatsneider, F. Wilma, E. Francois, Reiter, J. Goring, C. Teske en J. Meyer; en van do bemanning: tweede officier Moritz, doktor Aymé, bootsman Rothne, kwar tiermeesters Nielson, Frangois, Do Bio; ma trozen Driessum, Staleman, Wegenaar, De Voogd, Max, Douma; lichtmatroos Den Outer; tusschendokswacht Reekers; lampenist Zet- hoven; eerste machinist Edixhovontweedo machinist Merkelbach; olieman Hoykoop; stokers Brodius, Sprengelmeyer, Felber, Jacob De Vries: t remmers Kil winger, Link: admi nistrateur Hulsinga; eerste hofmeester Henne- kamp; bedienden Stam, Barto, Meijer, Zins- meester; barbier König; magazjjnmooster Chriske; eerste kok Cornelis Kok; tweede kok Felingastoomkok Groen. Volgens nader bij de Nederlandsche Ameri- kaansche Stoomvaart-maatschappij ingekomen bericht uit Dover is aldaar binnengekomen het stoomschip „Rosa Mary", hetwelk rap porteert in aanvaring te zjjn geweest met eon onbekend ten anker liggend stoomschip. De masten van de „W. A. Scholten" zijn zichtbaar met laag water, zuid-oost van den Admiralty-pier van Dover. De lijken van den tweeden hofmeester en van eon kind der familie Schatsneider zijn te Dover aangebracht. Volgens de officiëele naamlijst bevonden zich bij hot vertrek van Rotterdam de vol gende passagiers aan boord van de „W. A. Scholten", de heerenL. Geuken, O. Bauer, H. Kenyon, A. C. Hamorton, moj. A. De Vijver, mej. L. Gehring, G. Do Bertolini, baron F. De Cles, M. Reich, Frings, J. Gehrung, Gr. Brou- movsky, A. Kany, Jac. Guttmann, T. Kom- rowski, Aug. Rauch, bonovens 144 tusschen- dekspassagiers. Zie de nader ontvangen bijzonderheden om trent deze ramp in het Eerste Blad. KOLONIËN. BATAVIA, 12-14 Oct. (Nederlandsche mail.) Wij vernemen dat de landsadvocaat C. A. Henny, het plan heeft om in het voorjaar yoor eenigen tijd te repatrieeren. (Bat. Nbl.) Naar wij uit goede bron vornemen, zal de eerst kortelings benoemde assistent-resident van Billiton, de lieer H. Visser, binnen eenige weken wegens ziekte met vorlof naar Neder land vertrekken. (Java-Bode). Uit het verslag der voornaamste gebeur tenissen in Atjeh van 19 tot 29 September bljjkt, dat de aanval op 1 October niet zoo geheel onverwacht kwamtenminste daarin leest men dat vrij veel Pedireezen en Gajoes uit do bovenstreken naar Groot-Atjoh kwamen en zich meerendeels ophielden in do XXVI Moekims, daartoe aangezet door Tengkoe di Tiroo, die zich neerlegt by do overigens gun stige wending van zaken in die streek. Dat do vjjand brutaal is, bljjkt uit het feit, dat eene kleine bende op zekeren nacht eene opening wist te maken in den bamboepagger bij het kampement te Gedah en mot don derbussen twee der onzon verwondde, den een doodelijk. Segli werd lang niet meer zoo sterk be schoten; Samalanga en Passangan gingen met elkaar aan het vechten; op de West-en Oost kust was het rustig. De stand der borri-borri was minder gunstig en ook verder was het ziektecjjfor hooger, hot sterftecijfer echter laag. Men meldt aan het „Bat. Hdbl." dat den 12den October per stoomschip „Japara" 200 manschappen naar Atjeh zijn vertrokken, ten einde aldaar het door den vijand en de berri- berri aangerichte incompleet weder aan te vullen. Door een toeval maakte geen enkel voor Atjeh bestemd officier do reis mede en moest derhalve het commando ovor het belang rijke detachement aan oen onderofficier toe vertrouwd worden. Het „Soerab. HbJ." bericht dat de heer Musketier, die indertijd den moordenaar van hot zoontje des heeren Bogaart bjj de politie aangaf, te Modjokerto een einde aan zjjn loven heeft gemaakt. Hij zat in een commensalen- huis aldaar te praten met eenigo hoeren, van wie enkelen hem verweten dat liij zjjn vriend De Jong had verradenzonder een woord te zoggen liep hjj hot huis uit, den dijk op en de rivier in. (Java Bode.) Wjj vernemen dat de raad van justitie alhier rechtsingang met bevel van gevangen neming heeft verleend tegen den Arabier Sech Salim bin Achmad Saweh* makelaar alhier. Aan genoemden persoon wordt ten laste gelegd dat hjj, ofschoon zich volkomen be wust dat hy tegenover de firma J. Daendels Co. geene geldeiyke verplichtingen had, op don 20.=ten Mei en 26sten Juli jl., telkens ten overstaan van den tydeiyk vervangenden notaris C. S. Hein alhier, heeft geteekend resp. eerst 8 en daarna 5 accepten, te zamen vertegenwoordigende de bedragen van /"100,000 en f 95,000, en wel tegen eene belooning van 5 pet. commissie, welke hy over eerstgemeld bedrag ook hoeft genoten, zulks te kwader trouw en wetende dat deze accepten door hem uitsluitend weiden afgegeven in het privé belang van de beklaagden F. Alting du Cloux en O. Hatfield, zoomede dat de firma J. Daendels Co. niets uitstaande had met de door den beklaagde F. Alting du Cloux verkregen tinmyn-concessie-Smgkep, waarvoor de op sommige dezer accepten door middel van disconteering te verkrugon gelden moesten strekken. Het vonnis is den 12den October aan den beklaagde ten uitvoer gelegd. (J.-B.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiu zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Oepartement. Verleend: F.en tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den onder wijzer 3de kl. M. Do Haas. Benoemd: Tot predikant bij de Protestantsche gemeente te Semarang, de tijdelijko predikant bij de Protestantsche gemeente te Rembang, H. Van Ameyden Van Duym. Tot controlour 2do kl. bij het binncnlandsch be stuur op Java en Madura, do ambtenaar op non-acti viteit G. G. L. Yon Frcyburg. Machtiging vorloend: Tot uitreiking aan R. Lugo van ccno akte van toelating tot uitoefening der genees-, heol- en verloskundige praktijk in Nedc-r- landsch-lndië. Departement van Oorlog. Vorloond: Een twee jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den kapitein-intendant bij de milit. administratio J. J. Kluyaltens. Geplaatst: Bjj hot 10de bat. infanterie, do 2do luit. G. A. Ferguson, onlangs uit Nederland aan gekomen. Bij het 12de bat., do 2de luit. J. W. A. M. Moquette, onlangs in activiteit hersteld. Bij de militaire administratie van het hospitaal tc Socrabaia, do 2de luit.-kwartierm. J. F. Yerwey, on- langs uit Nederland aangokomen. Overgeplaatst: Bjj liet 4do bat. infanterie (Kedong Kebo), de 2de luit. L. T. Musch. Bij liet 13de bat., do majoor J. A. Vink. Bij het 15de bat. (Atjeh), do 2de luit. H. A. D. Koedijk. Bij het garnizoensbat. van Atjoli on Onderhoorig- lieden, de majoor W. A. Schneider. Bij liet Bubf ii tint en li ad er te Batavia, de 1ste luit. J. H. Geerling. Bij do gewestelijke intendance dor militairo admin. van Sumatra's Westkust (Padang), de lste luit.-kwar tierm. A H. Verniers Van der ï.oeff. Bij de gewestelijke intendanco van Atjeh en Onder- hoorigb., do lste luit.-kwartierm. G. H. Van der Bookc. Bij het garnizoen te Mcdan.de lste luit.-kwartierm P. A. Struyvenberg. Bij het garnizoen te Fort do Koek. de lste luit - kwartierm. J. H. Van Baar Van Slangenburgh. Gosteld: Op nonactiviteit, als ovircomp'eet in zijn rang, de majoor der genie E. Marcella. Oe crisis In Frankrijk. Do zitting der Fransche Kamer, waarin het ministerie-Rouvier tot aftreding werd gedwon gen, duurde Zaterdag niet zeer lang. De tri bunes waren stampvol en de politiewachten ovoral verdubbeld. Do minister-president Rouvier verklaarde terstond dat hy de interpellatie van den heer Clémenceau n u niet kon aannemen, omdat de conversio der 4'/» pCt. schuld van 14 tot 23 Novomber moest duren. De regeering schroomde den strijd niet, maar zy weigerdo dien vóór 24 Nov. te aanvaarden. Toen verscheen de heer Clémenceau op do tribuno, ten einde zyne interpellatio too te lichten. Do houders der Franscho Staatspa pieren zeido hy liopen geen gevaar, maar hot geheele land verkeerde in onrust, omdat het zich bewust was, dat Frankryk geene ro- geering moor had. Do Kamer mocht dit niot langer aanzien. Geene staatkunde, geen budget en geone regeering, die den prosident voor- iichtto; hot geheele bestuur is in do war, het parket en de politie liggen met elkaar over hoop, tegen den prefect is eene gorecliteiyko vervolging ingesteld en de minister van justi tie is heengegaan op een oogenbhk, waarop de geheele regoering in zyn departement ver- eenigd was; deze toostand kon niet langer duren en daarom handhaafde hy zyne inter pellatie tegen den heer Rouvier, wion het slechts te doen was om tyd te winnen. Na Clémenceau voorden nog slechts tweo afgevaardigden hot woord, Lanossan (radicaal) en do Dugué de la Fauconnerie van de rochtor- zyde, die boiden Clémenceau's voorstel steun den. Daarop volgde do stemming. De verda ging werd met 328 tegen 242 stemmen ver worpen. De heer Rouvier deelde daarop mede dat hot ministerie zyn ontslag nam. De heer Clémenceau trok, mot hot oog op den uitslag der stemming, zyne interpellatie in en de Kamer werd onder groote opgewon denheid gesloten om heden weer byeen te komen. De ministers reden onmiddellyk naar het Elyséo, doch, toen zy daar kwamen, hadde president de Jobstyding reeds vernomen. De heer Grévy had dien uitslag ovenmin verwacht als de Senaat, die, zoodra het boricht van het ontslag der ministers er kwam, terstond zyne zitting verdaagde. De Beurs was reods gesloten, toon men hot vernam, maar de nabeurs ondervond er nog den invloed van, daar de Fransche rente 65 centimes daalde. De heer Rouvior zelf scheen minder teleur gesteld. Toon hy in de couloirs den heer Clémenceau ontmoette, riep hy hem toe: „Gy hebt my uit een moeilyken toestand gered. Ik zal u by don heer Grévy als myn opvolger aanbevelen." De heer René Goblet, do vorige minister-president, werd terstond van alle kanten gepolst, maar ook hy antwoorddo „Ik laat den voorrang aan den hoer Cló- mencoau." Een ministorio Clémenceau is echter onnio- gelyk, want do 200 radicalen vormen goone regeeringsparty. Alleen door de hulp dor monarchisten on Bonapartisten kunnen zij elk ministerie ten val brengen, maar als hoofd van een ministerie optreden is don lieer Clémenceau onmogoiyk, zoolang nog ongeveer 230 gematigde republikeinen den hoor Jules Ferry als hun hoofd erkennen. Over de plannen van president Grévy zyn a'lerlei goruchten in omloop. Van den eenon kant wordt gemeld dat de heer Grévy be sloten is binnenkort af te treden en wordt reeds de hoor De Freycinet als zyn opvolger aangewezen, maar volgons het „Journal des Dóbats" biyft Grévy voorloopig op zjjn post. Dit blad verneemt van een politicus, dio oen onderhoud had met don hoor Grévy, dat do president hot beschouwt als eene vernietiging der constitutie, indion eenigo lodon der Kamor den president, die voor 7 jaren is gekozen, tot aftreden kunnen noodzaken. Wanneer hy ondor de tegenwoordige omstandigheden af trad, zou hy een zoer bedenkelyk precedont scheppen, want dan zou in het vervolg elko president der Republiek onmddellyk moeten aftroden, zoodra zich eeno vijandige stemming tegen hom openbaart. De toostand van don president, die voor zeven jaren is gekozen en boven de partyen moet staan, zou daardoor allo vastheid vorliezon.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5