Burgerlijke Stand van Leiden. Het onderscheidingstoekon voor Grootkrui sen en Commandeurs bestaat echter verder uit eene geborduurde stor, welke vroeger op den mantel gestikt was, doch or thans afzon derlijk bij gegevon wordt. Of deze ster voor Said-pacha by uitzondering uit kostbaar metaal vervaardigd is, wordt niet gemold, doch is bost mogelijk. Ook bjj do Deonsche Danebrog- orde wordt trouwens, bij do insignes, eveneons eene geborduurde ster uitgereikt. Tweede Kamer. Zitting van heden. Het ingekomen bericht van het overlijden van baron Van Wassenaer, door den voorzitter gekarakteriseerd als een betreurd en hoogge acht medelid, zal met een brief van rouwbe klag worden beantwoord. De heer Keuchenius bracht den overlodene hulde voor diens ernst, waardigheid, trouw en minzaamheid en voor zijne behartiging der volksbelangen naar de anti-rovolutionaire be ginselen. De heer Keuchenius kwam vorvolgens op tegen do govolgdo Atjoh-politiokhfl drong nader aan op opheffing dor uitzetting van de heeren Sol en De Sturler. De minister van koloniën beriep zich op den gouverneur-generaal, d e pertinent het oogen- blik voor introkking in het belang van rust en orde niet gekomen achtte. Het algemeen debat over de Indische be grooting is gesloten. Morgen komt het hoofd stuk Uitgaven in Indië aan de orde. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Ams'erdam, arriveerde te Suez 20 Nov.de „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Mar seille 19 Nov.de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap Carvoeira 19 Nov.; de „Rotterdam" vortrok 19 Nov. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, ver trok van Suez 20 Nov.; de „Schiedam" is 19 Nov. van Amsterdam to Nieuw-York aange komen; de „Soorabaia" is 19 Nov. van Rot terdam te Batavia aangekomen de „Zeeland" vertrok 19 Nov. van Batavia naar Rotterdam. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op 21 dozor niet plaats hebben. Z. M. heeft b&noemd tot ontvanger der registratie en domeinen to Haarlem, C. Ter Kuile, thans te Zaandamtot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheeps- bewüz.ën en ontvanger der registratie en domei- oon 'te Deventer, mr. F. G. Van Marle, thans ontvanger der registratie on domeinen te Bredatot ontvanger der registratie en domei nen to Rozondaal H. C. Rant, thans te Lemmer met ingang van 31 Dec. 1887, aan J. Zaneveld, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Maassluis, met dankbetuiging voor de langdurige door hem als burgemeester bewezen diensten. Gemengd Nieuws. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen A. v. L. en S. v. d. Reek, die in beschonken toestand gister (Zon- dagjmorgen moedwillig ruiten hebben inge slagen. Laatstgenoemde was voortdurend be schonken on is reeds tweemalen ter zake in do Orft'thërschans verpleegd geweest. Do Haagsche rechtbank heeft den heer J. A. De Bergb, beklaagd van poging tot doodslag op twee politie-agenton, heden vrijgesproken. De Haagsche dames uit don adel stand, die zich de moeite hebben gegeven gedurende twee achtereenvolgende dagen en avonden een bazaar to houden ten voordeele van het Kinderziekenhuis en de Zendelingen in Indië, hebben hare pogingen met den besten uitslag zien bekronen. De opbrengst van den verkoop en de tentoonstelling bedraagt voor- loopig pl. m. ƒ16,000. Op het Braassomermeer zijn twoo stoombooten, van den heer Carsjens en van den heer Buz, op elkander geloopen, zon der echtor ongelukken te veroorzaken. De Noordblaak te Rotterdam, de geliefkoosde wandelplaats der Rotterdam- sche schoonen, zal des zomers het aanzien krijgen van eon boulevard. Langs het broede trottoir zijn nu ook boomen geplant. Te Deventer heeft zich oen 6 6- jarig man door ophanging van het leven beroofd. Bjj den orkaan, die op do Chi- neesche Zee woedde in September, verdronken meer dan 1000 bewoners van het eiland Hoi Lung. B\j het eiland Ch;ck Lung vergingen drie schepen en 32 menschen kwamen om. In eone gemeente van hot dep. Dordogne heeft oen man zijn eigen kind, dat zwak en mismaakt was, aan een boom opge hangen. Do moordenaar is gearresteerd. Bp Nashville, in Tennessee, zijn bij het doen springen van rotsen voor een spoorwegtunnel vyf negors omgekomen. Bij eene ontploffing in eon pak- huis van chemicaliën te Hancock, in Michigan, hebben Woon dag-ochtend zes werklieden het leven verloren. Aan hot Hotel van Milaan te Floronco was sodort vele jaren een oude por tier vorhonden, zekoro Cechini, dio winter en zomer steeds oen zwaron regenmantel droeg. Dezer dagen stierf hij en liet zijn eenigon neef voor alle erfenis den mantel na. In teleur stelling hot kleedingstuk samenfrommelonde, bemerkte hij dat er onder de voering papioren vorborgon waron, welke 75 biljetton van 1000 lira's bleken te zjjn. To Charliou, in Loire, is eene jonge eigenares van oen hotel gestorven aan bloedvergiftiging. Zjj was bezig met een „adel lijken" patrijs gereed te maken, toon een scherp beentje haar in de hand prikte. Z(j lett" er eerst niet op, maar straks zwol eerst de hand, toon do arm op en eindelijk is de nrrao vrouw na een afgrijselijk lijden bezweken. Gisterochtend is brand ont staan op den Engelschen driemast-schoener „Sthalvard", kapt. Mc. Murtry, van Antwerpen naar Cork bestemd, geladen met zemelen en te Vlissingen ter reede liggende. De brand werd gebluscht door de stoomdonkeys van vier sleepbooten. De schoener komt in de Vlissingscho haven. Dc anjivnrlng der „Schollen." Omtrent deze ramp komen in het Tweede Blad reeds oonige mededeelingon voor. Uit de nadere bijzonderheden blijkt dat het ongeluk gebeurd is op drio mijlen van* Dover, tijdens een dikken mist. De meesto passagiors der „Scholten" waren reeds ter ruste in hun kajuiten of waren tusschendeks, toen de „Eosa Mary" van Hartle pool tegen do boot aanvoer. B(j don eorsten schok vlogen de passagiers naar boven, waar eene verschrikkelijke verwarring ontstond. De bemanning vorloor echter het hoofd niet en bracht niettemin de booten in orde, maar z(j kon er slechts twee uitzetten. Zoodra deze waron uitgezot on bemand, begon do boot te zinken en zonk zóó snel, dat aan de redding dor personen, die nog niet in de booten waren, niet kon gedacht wordon. Voor zoover bekend, zjjn 85 menschen gered, die te Dover in het zeemanshuis een onderkomen vonden. De geredde matrozen verklaarden dat de „Scholten" juist bezig was hot anker te laten vallen, daar de mist het raadzaam maakte de reis niot voort te zetten, zoodat volgons hen de geheole verantwoordelijkheid van de ramp, waarbij 130 menschen het leven verloren, rust. op den kapitein der „Rosa Mary." Aldus wordt aan de „Indëp. Beige" uit Dover gemeld. Een der geredde passagiers, de hoer Abbleby, deelde hot blad mede, wat er aan boord gebourde. Zatordag-ochtend om tien uren was de „Scholten" uit Rotterdam vertrokkon on 's avonds om tien uren zonk do boot. Onmiddollijk werden onder de passagiors allo roddinggordels, die aan boord waren, vordeeld en daaraan had nog menigoen, die niet in do booten kon worden opgenomen, het leven te danken. Eenige passagiers waren toevallig met den gordel voorzien. Yoor de grap hadden zjj die 's middags omgodaan, ten einde anderen het gebruik er van te toonon, maar toen ver moedden zjj niet, dat ze reeds zoo spoedig zouden gebruikt worden. Een andoro passagier, de Engelschman Stepney, verklaart dat de kapitein van de „Scholten" zjjne tegenwoordigheid van geest behield en onmiddellijk vuurpeilen afschoot, waardoor de „Ebro", die tot vier uren in den ochtend bjj de plaats dos onlieils bleqf, van het gevaar word verwittigd en onmiddellijk ter hulp kwam. De heer Stopney werd gered in een der sloepen, doch toen de sloop wegvoer, zagen zij vele passagiers worstelen met de golven en toch kondon zjj niets voor hon doen, daar de sloepen reeds overladen waren en nu reeds elk oogenblik dreigden te zinkon. De heer Stopney verzekert dat do geheole stoom boot binnen 2 minuten is gezonken. Twaalf Ijjken zijn volgens later bij de direc tie der Ned.-Amerikaanscho Stoomvaartmaat' schappij ontvangen .bericht aangespoeld, waar onder dat van den kajuits passagier Blanc, den lsten officier on den 4den machinist. In de nabijheid waren twoo zeilschepen, zoodat do mogelijkheid, dat nog meer perso nen zjjn gored, niet uilgesloten is. De tweede machinist, die sedert jaren op dezo boot dienst deed, maakte door omstan digheden juist deze reis niet mede on ontkwam alzoo aan do ramp. Zyn plaatsvervangerbehoert ochter onder de geredden. Eerste huwelijksafkondiging van 20 Mei. N. J. V. Marlijn jm. 19 j. en C. C. Van den Dop jd. 21 j. J. Kranenburg jm. 22 j. en ,T. A. Brakel jd. 25 j. J. C. Gaykoma jm. 21 j. en n. W. M. Van der Heydon jd. 22 j. A. Van Schoonderwoerd Den Bezcmcr jm. 23 j. en H. Chaudron jd. 18 J. P. J, Do Hees jm. 21 j. en M. C. P.azel jd. 21 j. J. Grashuis wedr. 52 j. en H. P. M. Verhaar jd. 26 j. A. Brouwer jm. 23 j. on K. De Bruin jd. 21 j. -v- W. D. Kleyn jm. 26 j. en H. Boom jd. 30 j. W. Sloos Jm. 29 j. on J. Wijnbeek jd. 24 j. Mr. P. W. N. Merkens jm. 23 j. on H. C. Van Citters jd. 25 j. J. Le Maitre jra. 21 j. cn M. Haasnoot wed. 23 j. T. De Jonge jm. 31 j. en A. Socn- veld jd. 29 j. BUITENLAND. Frankrijk. Wat den hoer Wilson betreft, wint de mee- ming void, dat de tegen hem aangevraagde vervolging op niets zal uitloopon. Dat de heer Wilson zich in vele opzichten aan afkeurens waardige handelingen heeft schuldig gemaakt, wordt algemeen erkend, maar deze handelin gen schijnen niot van dion aard, dat zij binnen het bereik der strafwet vallen. „La Paix", die hot beter weten kan dan eonig ander blad, bericht, ter logenstraffing van hetgeen dienaangaande herhaaldelijk is gemeld, dat Wilson roods sedert verscheidene dagen voor goed gevestigd is in zijn hotel in de Rue d'Ióna. Do bouw van het Instituut-Pastour is „bijna voltooid. In de maand Mei van het vol gende jaar zal het ingewijd worden. Duitschland. De officieuze „Nordd. Allg. Zeitung" komt nadrukkelijk op tegen de bewering, als zou Duitschland tot hernieuwing der vriendschap pelijke betrekkingen met Rusland noodig achten, dat Wischnegradski worde verwijderd en Podedonoszow, zoowel als Tolstoï, hunne ondersteuning dor Fransche revanche-politiek staken. De inwendige inrichting van Rusland, zegt het blad, kan nimmer een voorwerp van schikking met Duitschland of Oostenrijk zijn. Mooiiykheden op economisch gebied kunnen voor bevriende natiën geene aanleiding tot ont stemming zijn. De economische afwijkingen tusschen Duitschland en Rusland hebben moeilijker tijdperken doorworsteld, zonder dat dit op de politieke verstandhouding terug werkte. Keizer Wilhelm heeft zijn oudsten klein zoon, prins Wilhelm, benoemd' tot generaal- majoor bij het Bonds-loger. Rusland. Het „Journal de St.-Pétersbourg" bespreekt de bijeenkomst der keizers te Berlijn en zegt dat de oude vriendschappelijke betrokkingen tusschen de beide vorsten daarbij weer dui delijk zijn gobleken. Door do bezorgdheid van keizer Wilhelm over de ziekte van den kroon prins moest de plechtige ontvangst beperkt worden tot eene bijeenkomst, welke een meer vertrouwelijk kajaktor vertoonde. Het blad hoopt dat deze vriendschap tus schen do vorsten ook haren invloed zal doen gevoelen op do betrekkingen tusschen de beide volkeren. KOT-OXIIGX BATAVIA, 15-18 October. (Fransche mail.) Ultvoorigo officiëelo berichten omtrent den inval der Atjehers binnen onze liniën zjjn nog niot ontvangen of ten minste nog niet openbaar gemaakt, maar uit verschillende parliculiere correspondentiën bljjkt dat de onzen niet onvoorbereid waren en door de spionnen wisten dat Tengkoe dl Tiroe mot eene grooto macht in de buurt was en iets in het schild voerde. Er werden dan ook hinderlagen gologd en eene der vijandelijke bendon viel daarindat het aan de andore toch gelukte binnen onze liniën te komon en zich daar zelfs te versterken kan verwondering baren, doch daarbij moet mon in aanmerking nemen dat er om onze fortenreeks wel in naam eene breede opengekapte strook gronds ligt, maar dat deze inderdaad reeds weder is dichtgegroeid, dat het voortdurend openhou den hij een Indischen plantengroei bijna niet te doen is en dat de doctoren dit ten sterkste afraden, omdat het de berri-berri in de hand werkt. En dio ziekte is van Atjeh nog niet geweken; integendeel, zij nam indenlaatl^| tijd weer toe. Men hoopt haar nu echter in hare hartader te treffen door de ontruiming van Pooloe-Bras, op welk eilandje eene bezetting noodig is van 120 man ter bescherming van de steenkolen- loodsen voor de marine togen de v(jandoiijke bevolking. Die loodson worden binnen eene maand naar Oleh-loh overgebracht, waarna ook de bezetting kan worden ingetrokken; onder haar heerschte de berri-berri altijd bijzon der stork, en do geövacueerdon brachten de ziekte naar Atjeh over. Het is te hopen, dat men de gevolgen van don te nemen maatregel niet overschat. In Deli zjjn de Rajahs uit het landschap Padang, na hot innomen der benting en het in den brand stekon van tabaksschuren, opge trokken naar Tebing Tinggi, waar oen con troleur gevestigd is; hot bestuur heeft hun een detachement van 60 man tegemoetgezon- den, dat voorloopig defensief moet optreden, ómdat mon hoopt de verwikkelingen nog op vreedzame wyze tot oen goed einde te kunnen brengen. De raming van don gouvernements-koffie- oogst is alweer met 6000 pikols verminderd en dus op 284,000 gebracht; houdt de regoering zich by het cijfer van 70,000 pikols voor ééne veiling, en kleinere veilingen zjjn voor den handel niet wenschelyk noch be vorderlijk aan een goeden afloop, dan zullen in 1888 niot meer dan 4 veilingen kunnen gehouden worden in plaats van do gebruike lijke 9. Met do „Conrad" kwam hier vooreonpaar dagen aan de graaf Do Bardi mot zjjno echt- genoote en gevolg; hy is een Bourbon, zy een Braganza. Het scliynt dat zy kennissen zyn van den gouvorneur-goneraal, ten minste deze heeft hen te logeeren gevraagd te Buitenzorg. Als doel van hun reis wordt de jacht opgegeven in Java's binnenlanden. (Java-Bode.) Door den gouvorneur-gonerflal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verplaatst: Van de ree. Rembang naar do res. Madioon, de contr. leto kl. W. C. E. C. E. Baak; van do ree. Madiocn naar de ree. Rembang, de contr. 2do kl. J, Scheel. Tijdelijk werkzaam gosteld: Als onder wijzer 3de kl. H. M. Van Haften, op verzoek eervol ontslagon luit. ter zee der 2do kl. bij do Koninklijke Ned. Marine. Geplaatst; Als hul ponderwij ?er aan de op. -1de lag. school te Batavia, de tijd. werkzaam geat. ond. 3de kl. H. M. Van Haften voornoemd. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den ass.-resident van Biliton H. Vissoren aan den adspirant-controleur bij het binncnl. bestuur op Java on Madura W. H. C. Lammerée. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de opzichter 2de kl. bij den Waterstaat en 's Lands Burg. Openbare Werken J. Van Balgooij; op verzoek, eervol uit 'a lands dienst, de opzichter 3de kl. bij den Waterstaat en's Lands Burg. Openbare Werken W. L. De Wilde. Benoemd: Tot ass.-resident van Billiton, do ass.- res. voor de politie te Soerabaia J. P. Dc Vriestot adspirant-controlcur bij het binnenl. bestuur op Java en Madura de ambtenaar voor den burg. dienst, ter beschikking van den dir. van binnenl. bestnur, J. E. Onnen. Departement van Oorlog. V e r 1 c e n d: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den lsten luit. der inf. N. E. Van Heurn cn aan don off. van gcz. lsto kl. dr. T. Arntzenius. Toegekend: De titulairo rang van ritmeester, aan den lsten luit., commandant van de Lijfwacht dragonders van den sultan van Djokjakarta, I. P. Kohn, en zulks als belooning voor* zijne veeljari e es trouwe diensten. Tclogramineii. SAN-REMO, 20 November. Twee nieuwe geneesheeren, de doctoren Dohm en Dott- weiler, z\jn hier aangekomen. Aan het station werden zy door doctor Krause ontvangen. De gezondheid van den kroonprins is steeds goedmen gaat voort hem des nachts te be handelen mot yscompressen, welke, zonder den slaap te storen, worden ververscht. Doctor Howel blijft aan genezing donken en houdt altijd verblyf in eene kamer naast 's prinsen vertrek, een bewijs, dat doctor Mackenzie do behandeling nog zelf waarneemt. Morgenoch tend wordt prins Hoinrich hier verwacht. LONDEN, 20 November. De radicale ver- eenigingen en clubs dezer hoofdstad, waarbij vele Ieren werden opgemerkt, begaven zich hedennamiddag in optocht, met muziek voorop, naar Hydepark, waar het houden van bijeen komsten geoorloofd was. Het aantal personen, die aan de manifestatie deelnamen, wordt op 15,000 geschat, maar dat der nieuwsgierigen was ontzettend groot. Nadat verschillende rodevoeringen waren gehouden, werden resolution aangenomen, waarin werd opgekomen tegen do gevangen zetting van O'Brien en tegen de handelingen der overheid, die het recht van opent are vergadering schendt. Men verliet daarop het park, met de muziek,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2