'3 8516. A0. 1887/ Dit nommer bestaat nit TWEE Bladen. m- In dit nommer bevindt zich de Bon voor den SCHEUR KALENDER, welke morgen, van 9, u. 's morgens tot 6 u. 'sav., aan het Bureel kan worden af gehaald. Leiden, 21 November. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. F"OTJLillotOML. ËÖTgEVAARUJKE MINNAAR. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per poafc1.40. A&onderljjke Nommcrs0.05. Ofïlciecle Kennisgevingen. Verplichting der Ingezetenen tot het doen van aangifte voor de bevolkingsregisters. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden Brengen in herinnering dat, krachtens het Koninklijk Besluit van 27 Juli 1887 (Staatsblad No. 141) zij, die hunne werkelijke woonplaats uit eene gemeento van het Rijk naar eene andere gemeente overbrengen, hiervan eene verklaring moeten doen aan het Bestuur eter gemeente, die zij vorlaten, en ter plaatse Waar zij hunne werkelijke woonplaats overbréngen uiterlijk éiéuo maand na hunne aankomst aan het Ge meentebestuur, welke laatste verplichting mede rust op hen, dio uit- eene Nedcrlandsche kolonie, eene ©verzeescho bezitting of uit den vreemdo hunne woonplaats overbrengen in eeno gemeento binnen het Rijk, terwgl overtreding (lezer bepalingen wordt ge straft roet hechtenis van ten hoogste voertion 4agen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Ingevolge, de Algemoenc Politieverordening Is boven dien ieder. die binnen deze gemeento verhuist, verplicht daarvan binnon veertien dagen na do ver huizing, aangifte to doen op het Bureau van den Burgerlijken Stand. Overtreding van deze bepaling wordt gestraft met ceiifi bode van ton hoogste één gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leid on, DE KAN TER, Burgemeester. 19 Nov. 1887. E. KIST, Secretaris. Naar men verneemt, wordt de dirigeerond «ffieier van gezondheid der 3de klasse P. K. j. Pabst van het militair hospitaal alhier, -«vfflcgeplaatst by dat te Breda. Zooals uit achterstaande advertontiehiykt, zal Leiden het voorrecht genieten Dinsdag 2!) Nov. a. s. in de Stadszaal een drietal artis- ten te zien optreden. Alleen do vermelding der namen van mej. Dyna Beumer, zang, lu^j. Zóhe Moriamé, piano, en van den heer Jules De Swert, solo-violoncellist van den keizer van Duitschland, is voldoende om genoemd klaverblad eene goed govulde concertzaal to verzekeren. Toen verleden jaar deze artisten alhier optraden, was het auditorium en extase •var den zang van mej. Beumer en niet hot PRIJS DER ADVERTENTIBN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootcre letters naar plaatsruimto. Voor het in- caeseeren balten de etad wordt 0.10 berekend. allerminst over het spel van mej. Moriamé, eene pianiste van zeldzame begaafdheid, die aan eene geachoveerde tochniek eene voordracht paart, geschikt om ieder in verrukking te bren gen. AVij houden ons overtuigd dat dit concert beter bezocht zal worden dan het vorige, daar het thans geene onbekende grootheden meer geldt, maar goede bekenden, wien men een „tot wederzien" toeriep. Do gelegenheid daartoe is thans aangebroken. Nadat we eerst per Nederlandsche mail de nog ontbrekondo Indische bladen van 12 tot 14 October hadden ontvangen, ontvingen we hedenmiddag per Fransche mail do Indische bladen van 15 tot en met 17 October. By de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partflen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 35, ƒ18, ƒ3.80 on ƒ1.85; de laagste ƒ35, ƒ18, 3.70 en 1.85. Uit Noordwyk schrijft men ons, dd. 19 NovemberAlhier had gisteravond eene soirée plaats togen tien stuivers als minimum entrde, ten voordeelo dor nagelaten betrokkingen van do onlangs verongelukte visschers. Eenigo jongelui uit deze gemeento namen hot initiatief voor deze uitvoering en slaagden er uitnemend in, hunne dorpsgenooten oen allergenoegiyksten avond te verschaffen en tevens eene vry belangrijke som gelds byeen te krygen voor het bovengonoemde, prijse lijke doel. Het programma, dat uit oen twintigtal nummers bestond en waarbij muzikale- en komische voordrachten elkander afwisselden, gaf elk wat wils, torwyi het zeer talryk opgekomen publiek ondubbelzinnige biyken gaf van ingenomenheid met het voorgedragene. Ds. J. Bolkostein, pred. te Ter-Aar, heeft voor hot beroep naar Hykersmilde c. a-. be dankt. Het stoffelijk overschot van den heer O. baron Van Wassenaer Van Catwjjck zal Woensdag a. s. te 9 uren van het sterfhuis to 's-Hage per as rechtstreeks naar Katwyk worden overgebracht, waar het ln don middag ter aarde zal worden bosteld. By hot ministerie van oorlog is oen plan in bewerking om ook in plaatsen, waar geen garnizoen ligt, aan jongelieden van 17 20 jaar, die scholen of andoro inrichtingen van onderwijs bezooken, de gelegenheid te geven zich in den wapenhandel te oefenen, om hen zoodoende in do gelegenheid te stellen te kunnen deelen in de gunstige voorwaarden, welke gesteld zijn voor miliciens, die kort na hunne indionsttroding een zekeren graad van geoofendheid hebben bekomen. Door eene uit gebreide regeling dezer aangelegenheid wil men trachten in do toekomst do noodige re serve-officieren en reserve-kader te vorkrygen. Gisteren in den vroegen ochtend over leed te 's-Hago do heor H. J. baron Taets Van Amorohgen Van Woudenberg, genoraal-majoor van den grooten staf van het leger, chef van het dienstdoend Militair Huis dos Konings en dienstdoend adjudant van Z. M. Een schrik, ten gevolge van een binnen brand van weinig beteekonis, welke ten zynen woonhuizo ontstond en trouwens zeer spoedig werd bedwongen, maakte plotseling een einde aan hot loven Van een man, die nog vele dienston had kunnen bewijzen aan het land en aan den Koning, dio hem hoogschatto. Do overledene was o. a. commandeur dor orde van de Eikekroon. Naar het „Utr. Dbl." verneemt, is do heor B. Reiger benoemd tot lid der commissio, welke onze Regoering zal vertegenwoordigen op do internationale suiker-conferentie, welke op 24 Nov. a. s. te Londen zal geopend worden. -r1 Dr. Otte, uit Amerika, dio in het begin van dit jaar een geruimen tyd tq Amsterdam heoft doorgebracht ter voltooiing van zyne studiën in do medicynen, zal thans met dr. Fagg uit Amerika de reis over Europa naar China ondernemen. Zy zullen ons land aandoen en reeds in deze maand te Haarlem, Rotterdam, Arnhem, Zwolle, Utrecht, Amster dam, Leiden, 's-Gravenhage, Nijmegen enz. lezingen houden over den zendings-arbeid in China en alles wat daarmede in verband staat. Dr. Otto is ook voornemens in China een hospitaal to bouwen en met dr. Fagg, behalve in do zending, ook daarin werkzaam to 4jn. De vergadering, gehouden door belang stellenden in de instandhouding van do Duitscho Opera te Rotterdam, heeft tot do uitkomst geleid, dat aan de burgerij circulaires zullen worden aangeboden tot lnschryving van subsidie voor het seizoen van 1887/88. De lnschrU vingen zullen worden overgedragen aan eene vereeniging, voor het geval dat die inmiddels mocht totstandkomen, en andors ter beschikking worden gesteld van den directeur, onder do daaraan te verbinden voor waarden. De fatale termyn is bepaald op 15 December a. s. Indien dan voor geon voldoend bedrag is geteekend, dan vervalt de opera. Het is daarmede zoozeer ernst, dat, indien geen voldoend bedrag op dien datum byoen is, de inschryvers van hunne verbintenis ontbonden zyn. Op 15 December zal, indien er voldoend kapitaal aanwezig is, aan den hoer Bollé, die heden zwarigheid maakte, worden gevraagd of hy do onderneming voor eigen rekening denkt voort te zetten. By een weigerend antwoord zullen maatregelen worden genomen om een anderen directeur aan te stellen. De vergadering duurde zeer lang. (N. R. C.) De bisschop te Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Bergschenhoek den heer H. A. Th. H. De Kruyff; tot pastoor te Oude-Tongo den heer J. B. Nuyten en tot rector der kapel van het Allerh. Sacrament te Rotterdam den heor P. M. Bots, die kapelaan was der parochie van den H. Laurentius te Rotterdam. Dr. Ph. I. Hoedemaker, die tegen het oinde des jaars zyne betrokking als hoog leeraar aan do Yrye Universiteit heeft neder- gelogd, heoft hot op hem uitgebrachte beroep naar Nyland (classis Sneek) aangenomen. Door curatoren van hot gymnasium to Zwolle is ter benoeming tot conrector aan dio inrichting aanbevolen de heer dr. J. H. Gunning, leeraar aan hot gymnasium te Utrecht. Op gezag der „Neue freie Presse" gaat in de buitonlandsche pers het verhaal rond dat do insignes van de orde van den NeJer- landschen Leouw, zooals die gewooniyk uitge reikt worden, uit papier machó bestaanmen voegt er by dat dit eene diepe zinnobeeldige boteekenis heeft, om te doen uitkomen namelyk dat de waarde gelegen is in de toekenning van het onderscheidingsteoken en niet in het ondorscheidingsteeken zelf. Het indertyd aan Said-pacha vereerde grootkruis zou echter bij uitzondering niet uit gekleurd papier, doch uit edol metaal vervaardigd zü'n, omdat het by eon Turk meer op de waarde zelve/dan op iets anders aankomt! - 't Vorhaal was zeker grappig genoeg, doen' werd ook door enkeion als ernstig gemeend beschouwd en gaf aanleiding tot onaangename opmerkingen. De Nederlandsche gezant te Borlyn heeft zich dus de moeite gegeven het tegen te sproken en mode te doelen hoe de vork in den steel zit Het versiersel der orde van den Nederlandschen Leeuw bestaat, zooals blijkt uit de wet van 1815, waarby het werd ingesteld, „uit een wit geëmailleerd kruis mot een gouden W tusschon elk der annon van hetzelve, hebbende aan de eene zyde in het midden een blauw geëmailleerd rond, waarop in gouden lettoren goschroven zyn de woorden „Virtus Nobilitat", en aan de tegenzijde den leeuw, zooals hy in het wapen van het R ik voorkomt, alles godekt met oen gouden ïyke kroon." 4) noon FELIX LILLA, „Voor alles mag der jonge dame geen leed geschieden!" „Waarom niet?" „Dat zpn mijne zaken, waardo vriend!" „Ei, ei, zyt gy misschien verliefd op de kleine?" „Zoo iets moet hot zyn. Hoor myn plan Met myn aandeel in den buit rust ik mij als een fijn cavalier uit; gij weet dat ik het versta my als zoodanig voor te doen." „Ja, gU hebt vroeger reeds dergelyke rollen gespeeld, evengoed als de fijnste cavalier." „Ik heb ook legitimatiepapieren op den naam van een ridder De Ronac." „Parblou, een prachtig plan! Gy wilt dus te Lyon als ridder De Ronac optreden en de dochter trouwen, nadat gy den vader uitge plunderd hebt?" „Dat is myn plan „Er is maar een leolyk bezwaar by deze zeldzame onderneming, waarmee ik u overigens veel geluk wensch." „Welk bezwaar?" „Hm, gij draagt onultwischbaav het brand merk dor justitie, dat men voor eenige jaren op u gedrukt heeft, voordat gij uit de gevan genis van Toulon kondt ontsnappen." Jean Pelissier schrikte en murmelde„Het is waar, ik ben gebrandmorkt." „Ziet gij daarin niet een groot bezwaar?" „Neen; want als het later ontdekt zou worden, zou men wel moeten zwijgen." „Stil! Ik hoor oen rytuig." „Gy hebt gelyk. Opgepast! De wapens gereed!" Weinigo minuten later kwam een met vier paarden bespannen rytuig aanrollen. Polissier sprong op de straat en riep gebiedend„Halt!" De Duitsche bediende, die op den bok naast den koetsier zat, haalde zyne karabijn to voorschyn en riep„Pierre, neem de zweep, jaag de paarden over den schurk heen!" In hetzelfde oogenblik schoot de achter het struikgowas verborgen roover zyn geweer af, en, in 't hart getroffen, viel de trouwe bediende dood neer. Thuriot kwam nu ook te voorschyn. Beide bandieten hadden zwarte maskers voor het gezicht. De bevende koetsier zat als 't ware versteend op den bok. „Kom naar benedengebood Polissier. „Leg u met het gezicht op don grond, of ik jaag u eveneens een kogel door het hoofd!" De koetsier gehoorzaamde terstond. De intendant had intusschen het portier geopend en riep, terwyi hij een pistool in de hand hield: „AVat is hier te doen? Wat ver meet gy u?" „Zwyg!" riop Thuriot. „Gij zyt ook een van de bloedzuigers, die zich ten koste van hot arme volk mesten. Wy willen uw geld of wy maken u koud!" Dagobert Jovln schoot zyn pistool af en trof Thuriot In het been. „Dat zult gij my betalen, hond!" riep Thuriot woedend en wilde den intendant neerschie- ton, maar zyn kameraad belette hem dit. „Laat mij dat doen!" Hy ging naar het portier on sloeg den kleinen hoer met de kolf van hot pistool op hot hoofd, zoodat deze bewusteloos neerviel. Do jonge dame slaakte een schrillen kreet en viel eveneens bewusteloos achterover. „Dat gaat goedmurmelde Pelissier. „Waar- lyk, zy is bekoorlijk. Maar ik heb thans goen tyd om haar het hof te maken. Tot weerziens, schoone Melanie!" Hy wierp de heide zware valiezen uit het rijtuig en ging toen naar zyn kameraad. „Zyt gy zwaar gewond, Paul?" vroeg hy dezen. „Ik weet hot niet. Ik heb verschrikkelijk:3 Pijn!" „W(j kunnen de wond thans niet onder zoeken, want wy moeten voort. Kunt gy loopen „Dat zal my moeilyk vallen." „Dan nemen wy twee paarden mee." Hy sneed do halsters van twee paarden los, hielp den kameraad op het' eene en besteeg zelf met de valiezen hot andere. Daarop roden- de bandieten hot eerste zypad in, den van angst half doodon koetsier, do bewustelooze jonge dame en den bewustoloozen intendant aan hun lot overlatende. Nadat zy twee uren lang zoo snel mogelyk onder de boomen voortgereden waren, ver klaarde Thuriot kermend, dat hy rusten moest zyne wonde veroorzaakte hem eene vroose- lijke pyn; hy kon niet verder. Pelissier zag hem onderzoekend aan en bemerkte dat zijn vriend er doodsbleek uitzag. Hij hielp hem van het paard en onderzocht nu opmerkzaam, zoo good hy dat kon, de wonde. De kogel was oogenschijnlijk in het boen gedrongen. „Vervloekt!" bromde hy. „Men zal ons ver volgen en het geheelo woud doorzoeken. Eene domme geschiedenis. Wat moet ik doen Hé daar, Paul Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1