(Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. H Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. De SCHEURKALENDER zal Dinsdag of Woensdag den Abotiné's worden aangeboden. Een beroep op medewerking! h Leiden, 19 November. i i. Feuilleton. EEN GEVAARLIJKE MINNAAR. 1 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1—6 regels 1.05. Iedore regel meer 0.1 ifcv:- Qrootcre letters naar plaatsruimte. Yoor het in- casseeren buiten dc stad wordt f 0.10 berekend. Hot Cantraal-Bestuur van hot Algemeen Nedorl-andsch Werklieden-Verbond, getrouw aan zijn programin beperkten en meer uit- gobreiden kring, on in aansluiting aan don ontwikkelingegang dor maatschappelijke sa menleving, voor don werkenden stand eeno hetere, meer menschv,-aardige toekomst voor te bereiden, ineent, bij hot naderen van den winlor, evenals ten vorigen jaro, de aandacht te moeten vostigen op do steeds dieper in het volkslevon ingrijpendo en verontrustende kwaal der „werkloosheid." Het doet daartoo een boroop, niet in do eerste plaats op giften en gaven, als don werkman onwaardig, maar op medewerking, om op de «noest practischo wjjze de genoemdo kwaal in haren voortgang te beperken, het leed der ge volgen op de moest afdoende wijze te lenigen, en tevens een te veel verwaarloosd gemeen schapsleven te bevorderen. Hotgeen ton deze wordt waargenomen, wordt door genoemd bestuur met ingenomen heid begroet. Evenals vorige jaren bereiden zich weder tot bedooldon arbeid voor do steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Leiden, Zwolle, Leeuwarden, Bolsward, 011 wellicht andere plaatsen meer, ook ten platten lande. Toch deelt hot bestuur de moening van velen in den lande, dat de omvang der werk loosheid, die aan to véél handen doet don- kon, geen golyken tred houdt met do „weinigo" handen, die tot hulp gereod zijn. Het acht dat treurig verschijnsel hoofdza kelijk gelegen in onkunde aangaande hot treurige karakter dor workloosheid, on in ge mis aan voldoend gemeenschapsleven. Daarop to wyzen en den vinger te loggen op de wondeplok In de onderlinge samenle ving is hot wat het bestuur zich ten doel hoeft gestold. Werkloosheid\\oord van ontzettende be- teekenis voor dio velen, wion het geldtwier oenlg middel van bestaan in handenarbeid is gelegen, die van fabriGk of workplaabs troos teloos wederkoerdon in de echtelyko woning nieuwe poging zagen mislukken van „zorgvollo" betookonis! zoowel en olko Woord voor lion, die eerlang door hotzolfde lot wor den bodreigd, als voor geheol de maatschappij, die als lichaam lijdt onder de kwaal, welke een harer deelen heeft aangetasteene kwaal, die uit velor monden telkens met meer aan drang do taal der vertwijfeling doet hooren Waar moot het hoen mot vrouw en kind en eigen loven, waarheen mot den vrede en do welvaart der maatschappij, indien geen perken worden gesteld aan den breeden stroom dei- werkloosheid en hare gevolgen? Meer of minder bezittende, welgezinde bur gers van Nederlandhebt or oogen voor, boe duizenden onzer tijdgenooten een heftigen on onvruchtbaron strijd voeren op staatkundig, kerkelijk en sociaal gebied, over leeringon en begrippen, die met de practische toepassing van het gezonde gemeenschapsleven niets te maken hebben, en die de treurigo toestanden, waarondor ontelbaar velon gebukt gaan, bo- stendigon. Nedorlandsche mannon en vrouwon, beseft de treurige beteekenis van het genoemde woord „werkloosheid", en weet u te verplaat sen. Als nw hart vraagt wat in dozen door u gedaan kan worden, zal het verstand u den wog wijzen. Mogelijk en wenschelyk wil het 't Centraal- Bestuur voorkomen, dat op initiatief van eonigo bokwamo en invloedrijke mannon, naar de oiscben en den geest des tjjda, oen „Neder- landscho Bond voor Volksbelangen" werd opgericht, die zjjn zetel vestigt in do hoofd stad of do residentie on zjjuo vertakkingen heeft over geheel het vadorland. Een Bond, machtig door getalsterkto en aanbod van arbeidskracht, geëvenrodigd aan vraag en behoefte, machtig door gehalte, waar hij wordt samengesteld uit allo rangen en standen der maatschappj), onverschillig van welke réiigie, richting of" pai-ty. Machtig door zuiver heid van bodoeling, practischen zin en wijzo van samenwerking; hierin boven anderen uitstekend, dat hy niet op een afstand of boven, maar nevens don werkman en mis- deelden staatsburger werkt aan de oplossing van een groot maatschappelijk vraagstuk. Machtig ook in de wetenschap, dat veie handen licht werk maken en de monigvuldigo bezwaren niet opwogen tegen don lioilzamen invloed die ei' door zal worden uitgeoefend op den persoon, liet huisgezin en do maatschappij. Maar blijkt dezo eisch te omvangrijk, het hostuur zal het roods veel gewonnen achten, als hot door liet gesproken woord hier on daar weorklank hooft gevonden ou zal bij dragen tot de erkenning der waarheiddat in een land, waar een gezond gemeenschaps leven bloeit, de moost mogelijke welvaart wordt vorkregen voor allen. Daar wordt een onder- lingo band waargenomon, to zamon godacht en gewerkt, geleden, gedragen, genoten, wedorkcorigo waardeering gekweekt en wordt de bewering gelogenstraft, dat oen rovolutie noodig is tot hervorming dor maatschappij. Door do afdeeling Leiden der vereeniging van gepensionneerdo onderofficieren en min deren van het Nodorlandscho leger is onlangs aan f! liulpbohoovende gopensionnoerdo mili tairen, benevens aan eeno weduwe, ieder eene gratificatie van f 15 uitgereikt. Beroepen is te Kats (cl. Goes) ds. H. J. Hulsschor, te Reouw-yk (cl. Gouda); teOude- en Nieuwe Wetering de heer J. Willebrand3, cand. te Leiden. Door vier lidmaten is tot den kerkeraad der Ned. Horv. kerk te Nieuwkoop het verzoek gericht om de reformatie ter hand te nomen De kerkeraad hoeft daarop geantwoord dit verzosk niet te mogen-behandelen. ïe Zwammordain is in do afgeloopon woek door don secretaris-penningmeester dor commissie voor de volksvormakolijkhoden aldaar, rekening en verantwoording gedaan van de ontvangsten on uitgaven, betrekking hebbende op het gehouden volksfeest in Sep tember jl. Do ontvangsten bedroegen f 143.50 en de uitgaven 137.50, zoodat er ©on batig saldo is van /'6. Met algemeono stemmen word besloten ge noemde rekening onveranderd goed te'keuron en hot batig saldo ten name van voornoemde commissio to plaatsen in'do Spaarbank aldaar. Uit gemolde tokening bleek dat voor het ring- riJden aan inleggeldon ontvangen is eeno som van f 2+ en aan twee pryzen en twee promiën uitgegeven is f 36.75, zoodat do onkosten van hot ringrijden slechts bobben bedragen 12.75 terwijl do overige gelden uitsluitend zijn bo steed voor hot plaats gehad hobbond volksfeest Het slo* Teylingen i3 in 1803 door het domeinbostuur verkocht; doch rnen hechtte reeds destijds te recht zooveel waarde aan dit historisch godenkteeken dat In de vorkoop voorwaarden werd bepaald „dat do Oude tooron en ringmuur op de Plaats staande tot een monument zal moeten blijven, zonder dat het den kooper zal gopermiteord zyn dezelve vorder af te brookon." Dezo clausule kon intusschen wel eeno moedwillige afbraak vooikomen, docli niet do instandhouding van het gebouw tegen de inwerking van inwatering en vorst ver zekeren) en de eigenaren vonden geen reden om daarvoor uitgaven te doen. Thans is het monument godurendo oenigo jaren in bruikleen aan het Rijk gegeven, en is hot de bedoeling der Rogooring eonigo voorzieningen to treffen om hot neerstorten van muurvakken on het voortdurend inwateron tegen te gaan. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben beslotenlo. dat D. Boer Jz. als lid van don Raad der gemeente Oudewater moet y worden toegelaten; 2o. tot handhaving der beslissing van Burg. en Wetlis. dor gemeente Alkomado in zake do oprichting van een kerk gebouw ten behoeve dor vereeniging „de Korkelyko Kas" te Oude- en Niouwo Wetering biDnen den afstand van 200 M. van het kerk- gebouw dor Remonstrantsche Gemeonte; 3o, do voorzioning van den lieer C. G. Van der Leo te Alblasserdam, in zake zijn aanslag' in de djjklasten over 18S6, van den Noorder I.Tseldyk of kade van hot Groot iWaterscha van Woerden, togen de hem betreffende schikking der Yoroenigde Vergadering va Woorden te vorworpen en te bevelen dat dit beschikking volkomon effect zal sorteerenen •lo. tot ongegrondverklaring van de bezwaren, 1 ingobracht door hot bostuur van deuGrooton Wostoindschen polder ondor de gemeenten Zoetorwoudo en Stompwyk, tegen oen bosluit van Dijkgraaf en Ilooghoemraden van Rijnland tot onthouding van goedkeuring aan de rek ning van dien polder ovor 1886 on de begrc j ting voor 1887. - 'f Wij ontvingen heden het éjrsto nomme'T van „Do Librye", Curiosa Rariora, uitgegeven te Rotterdam door don heer A. Eeltjos. Dit blaadje vorschjjnt, zooveel doonlyk, i het begin van elke maand. Br J| ■"a m ïs het lil do eerste plaats vöor de publicati van minder alledaagsclio booktitels bestem© en zal hot zooveel mogelijk reeksen ooneij zalfde soort of minder algemeen bekende boe ken onder de aandacht van de mannen dei wetenschap brengen, do uitgever biedt huil die op een of ar.dor gobiod iets zooken, of dii ton opziclito van eoiiigon schrijver of vai eonig werk inlichtingen vorlangen, een g< doelto der ruimte kosteloos aan voor hum vragen of niodedeolingon. Deze zullen na orde van ontvangst goplaatst worden. Een kleiner of grooter deel der beschikba ruimte zal gowyd zjjn aan de medodooling v. wetenswaardigheden van bibliografischen letterkundigen aard. 3) »oon FEUX LILIA. „Is de wagen hersteld?" „Do bediende is ey nog niet mee klaar; toch gaat het werk hom (link van do hand; hy is een handige knaap." „Heeft lijj wapens?" „Eono korte karabijn." „Het regent nu niet meer zoo hard, naar het schynt. Hebben wij vannacht maneschijn „Ja, om elf uren komt do maan op. Wanneer wilt g(i vortrekkon, Jean?" „Een uur voordat do vreemdelingen ver trekken. Thans wil ik oerst nog.tvat slapen." „Ik zal u wekken zoodia het tijd is." „Dank u, Bonhomet. Het zal geeno schade voor u zijn als ik ooit weer in deze streek kom." „Hoor eens!" De waard zag voorzichtig om zich heen en zeido toen op zachton, fluiste renden toon: „Gagovser driekwart mijlen van bier, waar twee «malle paden op de straat uitkomen eu rechts do met struikgewas be groeide' dyk is, ware, mijns inziens, dé gunstig ste plaats. Pellssler knikte. Vervolgens strekte hy zich op eer.o met lederen kussens bodokto bank uit om te slapen. Om twee uren werd hjj door Bonhomet ge wekt. Hy zag naar zyne pistolen en een lang mes, wolke wapens hy zorgvuldig onder zyne -jas verborgdan dronk hy haastig een groot glas brandewyn. Nadat hij oon klein bundeltje over den rug isad geliangon, verliet hy do herberg „Do zwarte ever." Snel liep hij langs do straat door het woud in zuidoiyko richting. De manc-sehyn flikkerde door do hoornen. Het regendo niet meer, maar de grond was week en glibberig. Na een goed uur bereikte hy de door den waard aangewe zen plaats, en, na met een zaakkundig oog den omtrek onderzocht te bobben, besloot hjj achter eeno dichtbegroeide plaats zich in hinder laag te loggen. Eensklaps hoorde hy eene diepe basstem: „Halt, of gy zjjt een kind des doods! Uwe beurs liior ais gy uw loven liefhebt Een lange geweerloop daalde dreigend op zyne borst. Van den eigenaar van dit geweer was ailoen liet hoofd zichtbaar, welks gezicht door oen zwart masker bedekt was. Jean Pclissier begon to lachen, ter-.vyl hy in zyti jaszak greep afsof hy zijno geldbeurs to voorschijn wilde halen. „Bravo 1" riop hij vroolyk. „Maar gy vergist u werkelijk in den persoon, beste vriend. Ik behoor immers zelf tot de party?" Iiy haalde oon zwart masker uit den zak en toonde dit. „Alle duivels, is het mogetyk?" vroeg do ander. „Als ik mij niet bedrieg, dan zijt gy Paul Thuriot", zeido Pelissior. „Tk ben het levensgroot", bevestigde dio met het geweer en deed hot masker af, waarop oen gebaard gezicht te voorsehyn kwam. „Nu, gy kont uwen besten vriend niet meer'?" „Dio stemWaarachtig, gy zyt Joan Pelis- sier of de duivel „Ik heb slechts do eer de eerstgenoemde persoon to zjjn", riep Pelissier lachend, torwyl hij zijno pruik afnam, zoodat een aardigo bruine krullekop verscheen. „Allo duivels", riep Thuriot vergenoegd. „Ik meende dat de Parijsehe justitie u inge rekend had „En ik meende oat hetzelfde ongeluk u overkomen was. Hoe prachtig treft liet nu I dat wy elkander hier onverwachts ontmoeten, I juist op den geschiktste:! tyd! Hebt gy' geld?" „Wat eeno vraag! Ik heb geen stuiver, lig hier op do loer oul geld te krygon. kwaamt mij juist van pas. Ik hield u vooi een eorzamen veehandelaar." „Gjj hebt oveiigens eene goede plaats ge kozen. Juist doze plaats had ik ook uitge zocht om een goodon slag te slaan." „IIolio! Dan deelon wij!" „Om bijzondere redenen kan ik u maar oen derde deel geven." „Is de som dan groot?" „Er ib sprake van honderdvyftig duizenu livres en misschien nog vcg'. „Alle duivels, daar ben ik byi" „Goed. Hoor nu!" En Joan Pelissior ver telde don aandachtig luisterenden kameraa. do ontmooting mot don Lyonschen intendant Dagobert Jovin in de herberg „Do zwarto ever." Thuriot's oogen fonkelden. „Dus de met goud beladen wagen zal hier passoeren?" „Ja. Ik zou do onderneming alleen gewaagd hehbou; nu ik een dapperen bondgenoot heb, is het zooveel to beter." „ïlot kan niet misiukkon. Kom hier achter de struiken!" Pelissier volgdo do uitnoodiging. „Aljoen mot don sterken bediende dient rekening te worden gokouden, meent gij Bus," zeide Thuriot nadenkend. „Nu, ik hen een

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1