JX TVoveiüber A°. 1387. XX Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Leiden, 16 November. fió<S*>sSl tf^ÊÊÈÊf' <-fh ;-j jy'^s. F v.?>-'A FRIJ9 DEZER COURANT: 'tf- "Voor-Leiden per 8 maanden1.10. Franco per postL40. Afzonderlijke Nommere0.05. gjezs fëoarast wordt dagelijks, mei uitzondering ran fpn- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regele f 1.C5. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lottere naar plaatsruimte. Voor het ineae- aeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Heden is aan de universiteit alhier de heer P. W. N. Merkus, geb. te Arnhom, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap met academisch proefschrift, get.: „Art. 241 van het B. W." De kamermuziek-soirées, te geven door den heer Jan G. Striening, zullen, dank zy de genoeg zame deelneming, doorgang hebben. Zy, die hun naam nog niet op de daarvoor bestemde inteeken- lijst hebben geplaatst, kunnen dit alsnog by den heer Joh. Eggers doen of ten huize van den heer Striening. Ter vervanging van den paardenarts 2de kl. P. C. Muyzert, die op 1 Dec. a. s. naar Leiden I terugkeert, wordt op 1 Dec. a. s. gedetacheerd bij wljjet remonte-depót in de legerplaats by Milligen de 'fBpaardenarts 3de kl. P. Brouwer van het lste reg. veld^irtill. te Utrecht. Vól stelt de Regeering zich- niet voor dat de Japan$ch6 boeken, tot aankoop waarvan door haar eene l#eringe som is aangevraagd, vele lezers zullen vindjgn, zy meent toch dat voldoende grond voor de Jreeds vermelde aanvrage aanwezig is. In den tjju toen Japan nog voor alle Westerscho volken, behalve de Nederlanders, afgesloten was, heeft de Leidsche hoogeschool door een samenloop van gun stige omstandigheden eene verzameling van Japan- sche geschriften kunnen byeenbrengen en nu en dan uitbreiden, welke, zoowel om haren inhoud als omdat zy eenig was, eene ongemeene beteekenis had. Die verzameling behoudt in velerlei opzicht nog hare waarde. Doch de tyden en omstandig heden zyn veranderd. "Wat echter wenschelyk blyft is varp gunstige gelegenheden gebruik te maken, om er nog enkele belangrijke zaken, welke geheel in dit kader passen, aan toe te voegen. Vanwege het Drentsche Landbouwgenootschap zullen, geiyk nu reeds eenige jaron geschiedt, dezen winter weder landbouwlezingen worden gehouden. Tusschen 22 Nov. en 1 Dec. zal de heer J. Rinkes Borger, uit Leiden, op vijf verschillende plaatsen spreken over de zuivelbereiding, in het byzonder de fabriekmatige. De toegang tot die lezingen is vry. Aan het herhalingsonderwys te Ritwyk aan den Ryn wordt door 13 leerlingen deelgenomen. Dinsdag vereenigden zich do hoofden van de departementen* van algemeen bestuur aan een ge- meenschappeiyken maaltijd in een der lokalen van de Witte Sociëteit te 's-Hage. De verschijning in het Staatsblad van de nieuwe Grondwet was daar toe de aanleiding. Het 3de reg. huzaren ('s-Hage, Amsterdam en Leiden) zal met heb 2de reg. (Venloo, Den Bosch en Haarlem) van garnizoen verwisselen: Het besluit is, naar men ons meldt, reeds by Z. M. den Koning ter teekening. (X>. v. N.) Als nieuwe chef van het militair hospitaal te 's-Hage wordt genoemd de dirigeerende officier van gezondheid 2de kl. J. Baum, van het mil. hospitaal te Breda. Naar aanleiding der jongste mailberichten over i de gebeurtenissen in het landschap Padang, ter j oostkust van Sumatra, is ons mededeeling gedaan van een particulier telegram, gedagteekend Tebing- Tinggi 6 November, waaruit blykt dat een tocht tegen de Rajahs met goed gevolg bekroond is. iN.It. C Naar het „Yad." verneemt, heeft jhr. L. Van Beyma eervol ontslag aangevraagd als intendant van 's Konings paleis „Soestdyk". De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Ryks schatkist op 12 dezer bedroeg; bij de Nederl. Bank. 28,061,503,65'/, en bij de be- taalm. f 1,926,370.55, te zamen f 29,987,874.20'/2. Blykens een by het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nedorl.-Indië, is den 6den dezer een aanval op Edi (Atjeh) afgeslagen, waarby de vyand een verlies van 51 gesneuvelden (waaronder de aan voerder) bekwam, terwijl onzerzyds één gewond werd. (St.Crt.) De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op 18 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Ferim 15 Nov.; de „Conrad", van Batavia naar Amster dam, vertrok van Padang 15 Nov.; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Del Armi 15 Nov.; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Aden 15 Nov.; de „Rotterdam" is 14 Nov. van Rotterdam te Nieuw- York aangekomen. Gemengd Nieuw*. Eenige dagen geleden werd in som mige bladen gemeld dat de knecht der Rotterdamsche schuit aan de fabriek van de heeren Seret en Van Barneveld was overreden en daarop stierf. Het ongeluk gebeurde evenwel aan de grofsme- dery. De knecht is echter niet overleden, doch wordt nog steeds in het ziekenhuis alhier verpleegd. De toestand is op dit oogenblik bovendien van dien aard dat er alle hoop op het behoud van zyn leven bestaat. Naar men verneemt, zal de Leid sche gymnastiek- en schermvereeniging „Sparta" binnenkort hare derde uitvoering geven. Er kan niet genoeg lof worden toe gekend aan de pogingen, welke steeds worden aangewend om het gevaar by het ontstaan van brand, niet alleen zoo veel mogelyk, maar ook met den meesten spoed, te bedwingen. Daarvan overtuigd, hebben de heeren A. Bikkers en Zn., te Rotterdam, fabrikanten van reeds tal van handspuiten, zich thans toegelegd op de vervaar diging van eene stoomspuit, welke de gewone hand spuit kan vervangen, gemakkelyk te behandelen is en met 4 a 5 atmosfeer werkt. Hedenmorgen werd van zulk eene spuit te Leider dorp de bruikbaarheid en doelmatigheid op de proef gesteld, in tegenwoordigheid van vele belangstel lenden, o. a. van den commandant der Haagsche brandweer, de burgemeesters en andere vertegen woordigers der gemeente-besturen van Zoeterwoude, Koudekerk, Hazerswoude, Katwyk, Oegstgeest en Leiden, van welke laatste plaats de hoofden der brandweer evenmin ontbraken. De verticale machine zelve is van kleinen om vang, rust op drie yzeren pooten, weld in weinige oogenblikken van en weer op het even eenvoudige vervoermiddel geplaatst, heeft_ een ketel, welke 62 liter water ter verkryging van stoom kan bevatten, en bezit eene dubhel werkende pomp, om daar door voortdurend den watervoorraad aan te vullen. De beproeving geschiedde eerst op een stuk wei land nabij het Raadhuis. Na 14 minuten was er voldoende stoom om water te geven, dat uit eene slang van 20 meter lengte tot op een afstand van tusschen de 28 en 30 meter werd geworpen, uit eene straalpyp van 17 millimeter wijdte. Toen er vervolgens een mondstuk van 30 milli meter opening op de slang werd gezet, werd binnen 5 minuten een ijzeren reservoir van 1620 liter inhoud geheel gevuld. Daarna trachtte men te zien in hoeverre deze spuit ook dienst zou kunnen doen by een mogely- ken brand van het protestantsche kerkgebouw. Er waren echter niet meer dan 20 meter slang voor handen, zoodat de straalpijp, daar nu het water uit den Rijn by de ophaalbrug moest gehaald worden, op te grooten afstand der kerk moest blyven om voldoend resultaat te kunnen verkrijgen. Toch werd nog eene vry aanzienlijke hoogte be reikt, ook met de twee waterstralen, op slangen elk van 10 meter, welke vervolgens in werking werden gesteld. Ten einde evenwel van de bruikbaarheid der machine by hooge gebouwen of torens overtuigd te worden, werd besloten de proefneming te Leiden te herhalen, welke dan ook reeds hedenmiddag om drie uren hier plaats had, aan de Steenschuur, en waartoe de Lodewykskerk werd uitgekozen. Tevens werden daarnaast eene gewone groote en eene kleine handspuit gesteld, om het verschil in uit komst na te gaan. Er werd nu eene hoogte van ruim 20 meter behaald. Ook nu voldeden de overige verschillende proef nemingen naar wensch. De kleine stoomspuit, waarby hoogstens slechts 6 man noodig zyn, deed voor de handspuiten, waartoe door den regel een personeel van 60 a 70 man behoort, niet onder. Een niet ge ring verschil dus! Dat eene proefneming ook hier plaats had, stond tevens daarmede in verband, dat er sprake van is, om hier naast de groote, nog eene kleine stoom spuit aan te schaffen. Hoogstwaarschijnlyk zal de gemeente Leiderdorp reeds tot aankoop overgaan. De machine is van Nederlandsch fabrikaat, kcst f 2250 met 60 meter slang (de gewone groote handspuiten komen gewoonlijk op ongeveer ƒ1200 te staan) en is gemaakt naar eene constructie van den heer W. A. Bikkers, die gedeeltelyk zyne op leiding heeft genoten aan de Koninklyke Neder- landsche Grofsmedery te Leiden. Een aannemer te Amsterdam had eergisteren het ongeluk twee portefeuilles te ver liezen, in ééne waarvan twee bankbiljetten waren, ieder van 1000, in de andere eene waarde van geldig papier en 400. De eerste werd in de Mandenmakerssteeg go- vonden door een kiezentrekker uit de Dirk-Van. Hasseltsteeg, die de portefeuille onmiddellijk depo neerde aan het politiebureel der 2de sectie, waar zich weldra ook de man bevond, die het verlies geleden had, en den eerlyken vinder met f 100 beloonde. De tweede portefeuille is echter nog niet terecht. Op last van den procureurgen er aal wordt een onderzoek ingesteld naar de door den heer P. Van der Stad Jr. op de jongste vergadering der „Unie" te Amsterdam gespróken woorden en naar den inhoud van de door hem voorgestelde motie. Als eerste getuige is -gisteren de verslaggever van de „Amsterdammer!' door den commissaris van politie der 4de sectie gehoord. Als eene byzonderljeid wor^t doe-r -het „Hbl." gemeld, dat eerfatier, verleden week aan het stedelijk abattoir te Amsterdam door den vleeschhouwer S. Lisse aldaar, geslacht, het gewicht had van 1536 pd. vleesch en 160 pd. vet. Aan het politiebureel der 2de sectie- te Amsterdam kwam zich een man beklagen, dat hij' in eene tapperij in de Zandstraat, hoek Zanddwars- straat, eene som van 200 met kaartspelen had verloren. In een huiselyken twist tusschen een man en eene vrouw in de Tuinstraat aldaar verwondde de man de vrouw met een mes in de zyde. Zy werd naar het gasthuis gebracht. Het bericht van den weinig ver trouwbaren correspondent der „N. Gron. Crt." dat de heer Willink Ketjen zou worden vervolgd, wordt ten stelligste tegengesproken. Te Maasdam heeft zich het zeldzaam geval voorgedaan dat het nieuw gebouwde „hok" voor dronkaards is ingewijd door een der wet houders.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1