Dit nummer bestaat nit Twee Bladen. N°. 8511. 1-Toeiisdag- November. A0. 1837. Leiden, 15 November. LEIDSCli gSgMGBLAD. PRIJS DEZER COTJBANT: Voor Leiden per 8 nunnden.1.10. Franco per port1.40. Afzonderlijke Nosamere.0.Ö&. Officieel© Kennisgevingen. Vergadering Tan den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 17 Nov. 1887, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1°. Benoeming van een tweeden onderwijzer aan de school 4de klaBse No. 2. (239) 2°. Idem van een tweeden onderwijzer aan de Jongens school 2de klasse. (240) 3°. Verzoek van De Vries cn Stevens, vrachtrijders alhier, om eene toelage uit de gemeentekas tot aanschaffing van een derde paard. (221) 4°. Idem van S. Stibbe, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld. Middelbaar oudenvijs. (223) 5°. Idem van P. Van Driel Bz., ter bekoming in gebruik van grond aan den Vestwal bij de Oosthavenstraat. (226) 6°. Voorstel tot wijziging van de Verordening op het beheer en bestuur der Gasfabriek. (228) 7°. Verzoek van de afdceling Leiden en omstreken der Nedérlandsche Maatschappij van-Tuinbouw omtrent het onderhoud van het Plantsoen en het Park. (230) 8°. Staat van af- - en overschrijving op de gemcente-begroo- ting, dienst 1887. Onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen. (231 en 234) 9°. Verzoek van J. A. Bientjes, om terugbetaling van schoolgeld, lager onderwijs. (232) 10°. Idem van J. Wuyster, om ontslag als leeraar aan de Kweekschool voor onderwijzers. (233) 11°. Voorstel tot aankoop van een perceel aan le Van- der-Werfatraat ten behoeve van de school 3de klasse No. 2. (241) 12°. Verzoek van Dr. A. W. Kroon Jr., om gebruik te mogen maken van bet Gymnastieklokaal der Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (236) 13°. Verzoek van P. A. Feltzer, om eene brug to leggen over de Zoeterwoudsche Singelslooh. (242) 14°. Bezwaarschriften tegen het kohier der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1887. (243) Naar aanleiding van de ingediende bezwaar schriften tegen het kohier der plaatselijke directe belasting voor 1887, stellen B. en Ws. den gemeen teraad voor, na overleg met de commissie in zake de plaatselijke directe belasting, om lo. de reclames van W. Kapteyn, J. A. Otten, J. Montagne, J. Lares, J. A. Reuther, H. J. Slewe, W. Van Erp, H. Klein, C. C. Van den Bergh, R. De Borst, R. Moquette, J. G. Moquette geb. Jonqutère, H. Hazelhorst, J. H. L. Gluysteen, P. Oudshoorn, J. Van der Valk, D. A. Pillekes, wed. P. H. Berkhout, 8. Jongbloed, C. Chris- ftaanse Jr., wed. \V. Smit, A. H. Van der Voorden, H. H. Bliite, C. Boelhouwer, M. L. Horreur, "W. F. "Wischman, P. Pilkens, H. W. Keuls, E. J. Veld- liuyzon, J. Middelham, A. Pott Van dor Goot, P. Gysman, V. Schophuizen, P. Goddijn, G. Van der Broek, Th. J. Feokman, W. L. Christiaanse, J. Hel der, P. Vreem, A. De Hen, P. De Boer, D. Kost, A. De Wolff, A. G. Coster, W. S. Marsman, H. Brum- molkamp, C. Th. Steffelaar, L. Brugman, A. Van der Veer, G. Couvée, J. Van Oosten en .de wed. J. C. Van Beek, af te wijzen2o. de aanslagen te verminderen van J. Staleman met 3.43 en uit te trekken op ƒ2.05, J. Van der Horst met 3.73 en uit te trekken op 0.74, A. M. Conjjn met ƒ13.41 en uit te trekken op 15.64, H. J. Kylstra met ƒ8.19 en uit te trekken op 7.45, J. C. Van den Berg met ƒ2.80 en uit te trekken op 4.29, G. A. De Geus met ƒ5.96 en uit te trekken op 15.64; W. De Jong met ƒ5.96 en uit te trekken op 15.64, P. De Jong met 5.96 en uit te trekken op ƒ15.64, W. De Zwijger met ƒ1.45 en uit te trekken op ƒ0.74, F. G. Zirkzee met ƒ4.11 en uit te trekken op 10.28, J. Taffijn met 1.49 en uit te trekken op 0.74, C. Van Hensbergen met ..15 en uit te trekken op 20.74, W. M. Van der Heyst met 5.25 en uit te trekken op ƒ13.76, J. J. Laman met ƒ2.15 en uit te trekken op 2.14, A. B. V.' Grasstek met 6.71 en uit te trekken op 19.-.5, A. Hendriks met 18.63 en uit te trekken op 36.50, F. Breibach met ƒ1.49 en uit te trekken op 0.74, F. T. Swart met ƒ7:45 en uit te trekken op 21.60, J. M. Van der Minne met 13.41 en uit te trekken op ƒ15.64, wed. H. Colpa met ƒ2.15 en uit te §eze ourant wordt dagelijks, met attxondeiing raa gon- en feestdagen, uitgegeten. trekken op ƒ2.14, F. J. Verhoeven met ƒ4.21 en uit te trekken op ƒ10.51, W. M. Zijlstra met 3.72 en uit te trekken op 11.92, J. Wuyster met 14.60 en uit te trekken op 54.02, C. J. Oudshoorn met ƒ1.49 en uit te trekken op 0.74, J. Koet met 1.97 en uit te trekken op 1.96, en 3o. de aan slagen van H. J. Fiouw ad 0.74, M. H. Lem ad ƒ7.15, A. Immink ad 0.74, F. A. Smit ad ƒ0.74 en F. Van Praag ad ƒ17.88, van het kohier te royeeren. Hierdoor wordt het bedrag van het kohier, vroeger vastgesteld op ƒ157,341.01, met ƒ174.22 verminderd en alzoo uitgetrokken op ƒ157,166.79. Het Leidsche infanterie-muziekcorps van den heer Mann zal zich a. s. Donderdag te 's-Hage doen hooren op eene buitengewone uitvoering, te geven door de rederijkerskamer „Oefening en Vriendschap" aldaar, ten bate van het „Fonds tot het verschaffen van warm voedsel aan arme kinderen." Men meldt ons uit Zandvoort, dd. 14 Nov. De rjj dqr Nutslezingen, welko in dezen winter te Zandvoort gehouden zullen worden, werd Donder dag-avond, den lOden dezer, geopend door den heer B. J. Beek uit Leiden, die optrad mot de novelle van Cremer „Bruur Joapik". Uit de opkomst der leden bleek, dat do heer Beek, die ook in den vorigen winter alhier twoe lezingen gehouden heeft, als spreker zeer gewaar deerd wordt. Van 't begin tot het einde wist spreker door zjjne keurige voordracht allo aanwe zigen te boeien. Een langdurig applaus was het bewijs, dat ook deze lezing zeer in den smaak van het publiek viel. Met den wensch, dat de heer Beek nog menigmaal alhier moge optreden, keerde men, hoogst voldaan, huiswaarts. Te 's-Hage werden gisteren geëxamineerd 8 candidaten voor de akte als onderwijzer. Toegelaten zijn de hoeren: H. De Jong, uit Wassenaar; C. Brusseo, uit Rijnsburg; J. J. Van der Laan, uit Katwijk; H. A. Van Oosten, uit Noordwijk, en C. Hoogendoorn uit Bodegravo. De hoeren Brussee en Van der laan zijn leer lingen van de Rijksnormaallessen te Katwijk. Tot onderwijzer aan het instituut „Wester- woldo", Christelijke kost- en dagschool te Velp, is benoemd de heer W. Van der Meulen, te Bodegrave. Benoemd is tot onderwijzer aan de Christelijke school to Haarlem, de heer J. Van den Berg te Hazerswoude. De tot commies der posterijen 4de klasse benoemde surnumerair F. P. Du Rieu zal z(jne functiën uitoefenen ten postkantore te Haarlem. Naar men verneemt, is de heer L. W. Groene- veld, thans rentmeester van het vorstelijk zomer verblijf „Oranje-Nassau's Oord" by Ronkum, be noemd tot. rentmeester op het koninklyk lustslot „Soostdyk". Tor gelegenheid van het Vondel-feest te Keulen, naar aanleiding van het feit dat de dichter 300 jaren geleden aldaar werd geboron, zal, naar reeds medegedeeld is, eene commissie van Neder- landsche geleerden, professoren en schouwburg directeuren in die stad aankomen, om a. s Donderdag de opvoering van Vondels „Jephta" met een proloog van Lina Schneider en composities van Zöllner in den Keulschen stads-schouwburg by te wonen. Die cemmissie, eerst des namiddags te Keulen aanko mende, zoodat het plan om des voormiddags in hot Gflrzenich eene 'feest-voorstelling te geven niet kan ten uitvoer gebracht worden, wordt alsdan door den voorzittenden burgemeester daar in het stad huis ontvangen en begroet, terwyl daags daarna de bezichtiging plaats vindt van al het merkwaar dige, dat Keulen bezit. Na de opvoering van „Jephta" zullen zich de commissie-leden, de genoemde bur gemeester Becker, burgemeester Thewalt en alle aanwezige Hollandsche en vele Duitsche letterkun digen zich aan een „abendessen" of gezelligen avond PRIJS DER AD VBRTENTIEN v»n 16 regel» 1.05. Iedere regel meer/O.lVj Grootere lettere uaer pleateruimte. Voor het iuca»- eetrren bolton de stod wordt 0.10 berekend. by doctor Fastenrath vereenigen, waarby o. a. prof. Frank uit Bonn de Hollanders zal toespreken. Naar wij vernemen, heeft H. M. Koningin Emma aan mevr. L. Schneider eene aanzienlyke bydrage doen toekomen om leerlingen van het conserva toire en kunstenaars ter feest-voorstelling uit te noodigen. Het stoomschip „Batavia", van Batavia naar Rotterdam, is 14 Nov. van Colombo vertrokken; de „Leerdam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 14 Nov. Lizard; de „P. Caland", van Nieuw-York naar Rotterdam, is 15 Nov. Dover ge passeerd. De gewone audiëntiên van de ministers van financiën en van oorlog op 17 dezer zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft dr. J. C. Matthes, le Amsterdam, met 1 Dec. a. s., opnieuw benoemd tot schoolop ziener in 't arrondissement Hoornaan den heer R. F. C. De Bruyn, burgemeester der gemeente Valkenburg (Zuid-Holland) toestemming verleend om tot 20 Oct. 1893 te Katwyk te bly ven wonen is bepaald, dat in den loop van het jaar 1888, voor den tyd van 5 jaren, zal worden gedetacheerd by het leger in Ned.-Indië, de 1ste luit. F. A. T. Sommor, van het 4de reg. inf., by het loger hier te lande, by het 4de reg. inf., den lsten luit. J. L. T. Sanders, van het wapen der inf. van het Ind. leger; pensioen verleend aan R. Baas, brie vengaarder te Ter-Aar, 134; den officier van gezondheid der 1ste kl. P. K. J. Pabst, met titu- lairen rang van majoor, van het militair hospi taal te Leiden, benoemd tot dirigeerend officier van gezondheid der 3de klasse. Het Leidsch Toonecl. Ernest Legouvó is niet bepaald een onbekende by ons tooneel. Zyne „Adrienne Lecouvreur", „les contes de la reine de Navarre", „Medée", deze allen hebben wy, in onze taal overgezet, bier ten tooneele zien brengen en in allen herkennon wij dien diepen blik, welken de schryver van de „Histoire morale des femmes", in het vrouwelyk gemoed heeft ge worpen allen bewyzen hoezeer hy hare gevoelens, hare hartstochten heeft bestudeerd, hoezeer hy die kent en doorgrondt; ook het gisteren hier opge voerde drama „Une separation" bevestigt in alle opzichten dit beweren. Een kort overzicht van het geheel diene hiervoor tot bewys. Mevrouw Delpierro aanbidt haren echtgenoot, den vader van haar kind; zy vindt in dien man alle mogeiyke huiseiyke deugdenlie.fdo, trouw, toewy- ding, yver en vlyt; zy beweert zelfs dat zyn ver langen om vrouw en kind gelukkig te zien, te sterk op den voorgrond treedt, dat dientengevolge zyne zucht naar het aardsche slyk, zyne vereering voorden Mammon te groot mag heeten. Zy vermoedde echter niet dat die gelddorst zelfs de grenzen van eerlyk- heid, van rechtschapenheid had overschredenzij had niet durven veronderstellen dat haar echtgenoot, ter verwezenlyking van zyn ideaal, tot de laagste, de meest menschonteerende middelen zyne toevlucht had genomen, dat hy zich verlaagd had tot een spion, tot een verrader. De ontdekking van dit alles doet haar het echtelyk huis verlaten, haar met haar kind, haar Fernand, de wyk nemen by hare moeder. Dit is in grove omtrekken de inhoud van het eerste bedryf, dat tevens tot voorspel diende. Het tweede bedryf voert ons een twaalftal jaren verder; het kind is man geworden en vergoodt zyne moeder, maar hy heeft tevens eene grenzen- looze vereering voor den vader, die, niettegenstaande de plaats gehad hebbende scheiding, zyn zoon steeds met de meest ondubbelzinnige blyken aijner liefde heeft overladen en beiden, vader en moeder, stryden met alle mogelijke geoorloofde en ongeoorloofde

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1