DAGBLAD. of N°. 8506. Dondei'dao» lO November. A0. 1887. Leiden, 9 November. PRIJS DEZER COURANT: Tmt Loiden p«r 8 mitnddn1.10. 5 France per poet1.40. Afsondarljjfce Nommera0.05. Qeze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran gon- en feestdagen, uttge geren. PRIJB DER ADVERTENTIEN: Tan 1—6 regels 1.05. Ieders regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voer het in«M- seeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Officieel© Kennisg-evluggen. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien hot adres van D. TESKE, houdende verzoek om vergunning tot het houden en mesten van var kens in het perceel aan de Uiterstegracht No. 137; Brengen ter algemeene kennis dat tot het hooren der eige naars en bewoners van de naastbijgelogene en belendende panden, door Burgemeester en Wethouders zal worden geva ceerd op het Baadhuis dezer gemeente, op Maandag den 14den November aanst.,'s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, BE KAN TER, Burgemeester. 8 Nov. 1887. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezieht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan do WED. G. P. TIMP en rechtverkrijgenden, tot het plaatsen van eene gaskracht- machino in het perceel Oude Rijn No. 118 en aan D. TESKE en rechtverkrijgenden tot oprichting van eene slachterij in liet perceel aan de Uiterstegracht No. 137. Burgemeester en Wethouders voornoemd: Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 7 Nov. 1887. E. KIST, Secretaris. De Leidsche hoogleeraar Mac Gillavry, die onze Regoering' bij het geneeskundig congres te "Washington heeft vertegenwoordigd, eindigt zyn beknopt verslag met naar aanleiding van de, ai is het dan ook geringe ondervinding te Washington opgedaan, als zyne overtuiging uit te spreken lo. dat de verdeeling in to veel sectiën by der gelijke congressen meer nadeel dan voordeel geeft 2o. dat het voorlezen van mededeelingen, vooral dan, wanneer eenige uren achtereen verga derd wordt, niet voordeelig werkt op het aantal en de aandacht der sectieleden; 3o. dat in onzen tyd, waarin er gelegenheid te over is om de resultaten van onderzoek en waar neming te publiceeren, het bestuur der sectie-ver gaderingen wèl zal doen, ingezonden mededeelingen van niet op het congres verschenen personen een voudig ter zijde te leggen; en 4o. dat het zwaartepunt dor congressen meer moot worden gezocht in verhandelingen door geheel daartoe bevoegden over onderwerpen, welke voor alle goneoskundigen van bolang zijn, dan in het groot aantal mededeelingen, welke hoofdzakelijk slechts voor specialisten waarde hebben. Het „Dbl. v. Ned." ontvangt hot volgende schrijven: Do waardeerende vermelding van do fraai uitgevoerde restauratie van een Gobelin-muurtapijt uit het stadhuis te Leiden, is rnjj eene welkome aanleiding om hierbij in het licht te stellen: dat dit werk niet verricht is in de Kunstnaaldwerk- school belioorende tot de Rijksschool voor Kunst nijverheid, te Amsterdam, maar in het atelier van twee oud-leerlingen van deze school, de dames Knol en Van der Kaay, die zich daartoe voorloopig ge vestigd hebben in het gebouw van het voormalig Blinden-Instituut aan de Heerengracht No. 270. In de Naaldwerk klasse der kunstnijverheidschool in het Rijksmuseum worden geene bestellingen uit gevoerd, omdat deze den goregelden gang van het onderwijs zouden schaden. Het spreekt echter van zelf dat er een nauwe band blijft bestaan tusschen de school en hare gediplomeerde leerlingen, zoodat bjj de teekening en uitvoering van bestellingen ook van nieuw werk die aan het atelier van do dames Knol en Van der Kaay worden opgedragen, vaak gebruik gemaakt wordt van den rijken voor raad hulpmiddelen voor het onderwijs aan de Rijks school aanwezig. Dit schrijven is onderteekend door den directeur der school, den heer De Kruyff. Aangezien de heer J. A. De Rijk, professor in de philosophie, den dag mocht herdenken, waarop hij vóór eene kwarteeuw de ambten van priester en hoogleeraar aanvaardde, was het R.-K. Seminarie- Hageveld te Voorhout gisteren de plaats, waar eene reeks van plechtigheden werd gehouden. Eene mis werd allereerst des ochtends gevierd in de feestelijk versierde kapel, welke tal van geloo- vigen bevatte en by welke plechtigheid de lieder tafel van het Seminarie zich op schoone wyze van hare taak kweet. Achtereenvolgens ontving de jubilaris daarna de gelukwenschen van jeugd en oudere leerlingen, ter- wyl in den vooravond die jeugd ongedwongen feest vierde, een vyftigtal genoodigden ter feestdisch aan zat en later eene soirée musicale werd gegeven, tydons welke het niot ontbrak aan vernieuwde be tuigingen van hulde aan den kundigen jubilaris, aan den bekwamen paedagoog. De voorloopige commissie van de te Enschodee op te richten coöperatieve vleeschhouwery stelt zich ten doel aan de leden goed en goedkoop de gebruikelijke vleeschsoorten te verschaffen, afkom stig van door haar zelve te slachten vee of in te koopen by erkend goede huizen. Het hoofdmotief is echter goed vleesch, en om tot dat doel te go- raken, stelt men zich voor direct na de oprichting der vereeniging, onder aanbieding eener jaarlyksche subsidie, by den gemeenteraad de noodige stappen te doen, opdat verplichte keuring van alle voor consumtie bestemd vee, vóór de slachting, door een daartoe bevoegd deskundige geschiede. Goedkoop zal hot zyn voor degenen, die getrouw van haro slagery trekken wat deze oplevert en wat zy voor hun gebruik noodig hebben. Do winst wordt, naar gelang ieder lid heeft in gekocht, verdeeld; het lidmaatschap is persoonlyk, terwyl de aandeelen op naam zyn. Men wordt lid door minstens tien aandeelen, ad drie gulden, te nemen, terwyl ieder lid een gulden entréegeld ten bate van het reservefonds moet betalen. De directe storting van twee aandeelen is ver plicht en bij volledige storting van alle aandeelen wordt rente vergoed, zoo er winst is. Na de noodige afschrijving op de eigendommen der vereeniging en gemeldo rente, krygen de be ambten tien percent, het bestuur vyf en het resor- vefonds tien percent en het resteerende komt aan de leden, in verhouding van het bedrag, dat zy in den winkel besteed hebben, ten goede. Hot bestuur zou bestaan uit negen leden en vyf commissarissen. Gemengd Nieuws. Vyf pylers van do spoorwegbrug over de Amu-Daria zyn door de overstroomingen beschadigd. Het aantal lydors aan mazelen te Kopenhagen is thans meer dan 1000. De 9-jarige James Murden, te Londen, speelde 's avonds voor eene kleine kerk in Little Pulteney kerk, toen oen man hem oppakte en hem letterlyk op het hek van de kerk spietste. Eén der yzeren staven drong door het goheele lyf van het kind; op zyn geschreeuw schoot een agent toe en het kind werd naar het hospitaal gebracht, waar het kort daarna stierf. De misdadiger, wiens drijfveer onbekend is, was inmiddels verdwenen. Uit Brody eene Oostenrykschestad in oostelyk Galicië, niet ver van de Russische grens verwyderd, wordt bericht dat de 32ste brigade der Russische infanterie bevel ontvangen heeft naar do grens op te rukken en zich in garnizoen te begeven te Dubno en te Radziwillow. De laatste plaats ligt slechts op eenige honderden meters van het Oosten- ryksche grondgebied en had tot heden nooit eone bezetting. Alleen bevonden zich aldaar een detache ment douanen, eenige gendarmes en kozakken, die de grens moesten bewaken. Het is dus niet te ver wonderen dat deze nieuwe maatregel in Galicië geen aangenamen indruk teweegbrengt. Eene depeche uit Granada deelt mede dat de toestand der timmerlieden en metse laars op eene onrustbarende wyze verergert. De hoofden van tweeduizend huisgezinnen zyn wer keloos. Men hoopt te Granada dat de regeering door werk te verschaffen de smart zal lenigen anders zyn onlusten te wachten. Een huis inderueduRomorqueur, eene straat, gelegen ter rechterzyde van het Leo pold park te Brussel, is in den namiddag van den 6den dezer het tooneel geweest van een verschrik- kelyken moord. De weduwe Dethuin, die te Ixelles in de rue du Vivier woont, is eigenares van een pand in de rue du Remorqueur, een klein huis, thans onbewoond en dat geheel moest worden gerestaureerd. Om naar die herstellingswerken te gaan zien, was zy op den middag van genoemden dag naar dat huis gegaan. Nauwelyks was zy er binnengetreden of de buren zagen er haar uitkomen met gescheurde kleedoren en het gelaat met bloed bedekt; zy had slechts een paar schreden gedaan of zy viel op het trottoir neder. Men bracht haar naar eene naburige herborg, waar dokter Philippe, in alleryl ontboden, zich met hare behandeling belastte. Het bleek toen dat het aangezicht der ongelukkige letterlyk door ploegd was met messteken. Intussehen was do politie gewaarschuwd en verschenen een paar harer commissarissen op de plaats der misdaad, spoedig gevolgd door den rechter van instructie en den substituut van den procureur des konings, die het slachtoffer ondervroegen. Onge lukkig was haro zwakte te groot om geheel te kunnen mededeelen wat met haar was voorge vallen, zoodat dit zich alleen hiertoe bepaalde dat zy zeide door den verver als door een woesteling met een mes te zyn verwond en dat zy slechts met groote krachtsinspanning er in geslaagd was naar buiten te komen. Het mes is gevonden, doch de dader, wions pa troon geene genoegzame ophelderingen heeft kunnen geven, is nog niet gevat. De toestand der 57-jarige weduwe is zorgeiyk. De „Pester Lloyd" deelt mede dat baron Moritz Hirsch teWeenen 100,000,000 florynen ter beschikking heeft gesteld van de verschillende Israëlietische instellingen van weldadigheid in Europa. Zijn secretaris zou reeds naar Rusland vertrokken zyn om daar voor de verdeeling te zorgen. Een v o r g i f t i g d e b r u i 1 o f t s k o e k. D o Engelsche wedding-cake (bruiloftskoek), een mees terstuk van bakkorskunst, welke onder de bruilofts gerechten eene zoo voorname rol speelt, hoeft dezer dagen te Jarron voel afbreuk aan zyne beroemdheid godaan. Een bruiloftsmaaltyd liep ten einde en de twintig genoodigden zoowol als de jonggehuwden waren besloten de taart alle eer aan te doen, toen plotseling een van hen eene hevige kramp in de maag kreeg. Op hetzelfde oogenblik zag hy zyn buurman verbleeken, en in een oogenblik hoorde men al de bruiloftsgasten smartkreten slaken. Men vermoedde dadelyk dat de taart vergiftigd was. De overblyfsolon werdon chemisch onderzocht en toen kwam men tot de ontdekking, dat ze 22 pCt. arsenic- zuur-anhydrid bevatte. Gelukkig is geen der slacht offers van dezen aanslag overleden, doch wel hebben allen geweldig geleden. De politie doet onderzoek. AYellicht heeft de eene of andere oude vryer, jaloersch op den gelukkigen man, wien het gelukt is het hart eener jeugdige schoone te veroveren, en die nu een lief bruidje als vrouw naar het altaar mag geleiden, getracht deze gelukkigen, die zoo zeer naar elkaar verlangd hadden, door den dood te scheiden.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5