persiflage op de grootspraak der meer zuidelijke bewoners van Frankrijk, voornamelijk der Gascog- ners, door Daudot als „Tarascons" gedoopt en ver volgens „Carcasonne"dit laatste vooral, de klacht van een ouden boer, dat hy nog nooit de hoofd stad van zijn departement had mogen aanschouwen, werd met bijzonder veel geest en humor voor gedragen. Eene andere rjjke bron der oude chansons was, volgens spreekster, „le supplice de l'album." Geen eonigszins bekend auteur of musicus kon in vroegere jaren in een salon den voet zetten of plaats nemen aan een middagmaal, zonder door de vrouw des huizes de bede tot zich gericht te zien haar album met enkele regelen van zijne hand te vereeren. Dit alles behoort echter tot het verledene. Op het oogenblik hoort men in do café's concert, te Parijs over het algemeen niet zoo styf als b(j ons te lande, slechts stomme (stupides) deuntjes als „Amanda, Amanda" of „Je m'appele Anatole Je demeure a l'entresol," liedjes, welke elk en een iegelijk kent, maar tevens door iedereen vervelend worden gevonden. Eene gunstige verandering te dezen opzichte is ten zeerste wenschelijk, want de volksdeun is bepaald noodzakelijk niet alleen voor Franschman of Hollander, niet alleen voor elk volk, maar ook voor elk individu en voor elk tijdperk, voor de jeugd, voor den mannelijken leeftijd en voor den ouderdom, voor allen is het volksliedje oen onmis bare factor. Zietdaar dan in korte woorden den inhoud der causerie, welke Yeel bijval mocht ondervinden. Minder beviel ons de „solo de flüte" van mon sieur De Moy. Deze monoloog, waarin ons de kunstenaar mededeelt op welke wjjze hij onder richt heeft gekregen in het spelenmet de kaart, hoe z(jn fluit-talent ontwikkeld is geworden en tot op welke hoogte h(j het gebracht heeft enz. enz. zonder eene enkele noot op dit instrument te doen hooren, hebben wy aardiger en natuurlijker hooren voordragen door onzen Willem Van Zuylen. „Le voyage de noce", eene satyre op de wijze, waarop in Frankrijk vele huwoljjken tot stand komen, gereciteerd door madame Thénard, tevens do auteur van dit geestig thema, was wel in staat de hilariteit op te wekken. In een uitbundig succes mochten zich oveneens verheugen de beide „Levers de rideau", „Les Espérances" en „La souris", door madame Thénard en monsieur De Moy weergegeven. Vooral het laatste, waarin ons een held, een Tartarin, geschetst wordt, -die met ongeëvenaarden moed en koelbloedigheid eene leeuwin mot zijne parapluis in bedwang had weten te houden, en eene dame, die met levendige belangstelling dit verhaal aanhoort, maar in onmacht valt by het zien van eene muis, terwyi datzelfde miniatuurbeestje den leeuwendooder,|den Bombonel, op een stoel doet vluchten, bracht, èn ten gevolge der originaliteit van stof ön door den werkelyk Ieven- digon Gallischen humor en verve, waarmede het ge. heel werd voorgedragen, eene bepaald drastische uit werking teweeg. Ook thans gelooven wy wederom de tolk te zyn van alle aanwezigen, indien wy een woord van oprechten dank brengen aan „Doctrina", voor den bepaald genotvollen avond, ons gisteren geschonken. Gemengd Nieuws. De opbrengst van het personen vervoer der Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maat- - schappy (Haarlem - Leiden) bedroeg in de maand Oct. 11. ƒ5767.135, het goederenvervoer 536.78 en aan diversen f 469, zynde over het totaal 7.80 per dagkilometor, tegen 7.26 in October 1886. By den landbouwer 1'. De B. te Haar- lemmermeer is p. m. 200 pond vleesch benaderd wegens verzuimde aangifte voor den accyns. Het •vleesch is by don Kyksontvangor gedeponoerd om publiek te worden verkocht. - Naar men zegt, is .De B. door een uit zyn dienst ontslagen knecht •verraden. Een tweejarig kind van II. Boekhoven, aan den Sloterweg bij den Kruisweg, is te water geraakt en verdronken. Men is er in geslaagd de baggerma- chine, welke vóór den ingang van de schutsluis in de Loosduinsclie vaart gezonken was, boven water te brengen. Het bericht van het „Vad." betref- fende het binnenloopen to Lowestoft van eene bom schuit van den reedor M. De Niet Az. met belang- ryke schade blykt, naar genoemd blad nu zelf meldt, onjuist te zyn. Door den heer De Niet te Scheveningen is geenorlei bericht van dien aard ontvangen. Men meldt uit Arnhem, dd. 8 Nov.: Hedennacht is in de voorstad Klarendal op twee plaatsen ingebroken; de inbreker en dief hy heeft zich geld toegeëigend werd nog denzolfden nacht gepakt. By hem zyn geldstukken gevonden, welke met bloed waren bevlekt, en ook goederen in beslag genomen, welke van oen vroegeren diefstal afkomstig waren. By het inbreken had hy zyne hand aan eene gebroken ruit gekwetst. Te Maastricht heeft eene zware verwonding plaats g6had. By een twist tusschen den wissel wachter T. en zekeren W. heeft de eerste den laatste eenige diepe snedon m do zyde, de knie en aan de hand toegebracht. De dader werd onmiddellyk gearresteerd. Tegen den gewezen gemeente-ont vanger van "Witteen (L.) is proces verbaal opgemaakt wegens valschheid in geschrifte. Hy wordt beschul digd, eene onderhandscho verkoopakte valschelyk te hebben opgemaakt en ondertoekend. Te St. - Petersburg is eene brochure in druk verschenen, welke eene volledige lyst bevat van allo in Rusland geschreven dramatische werken, welke door de regeering als ongeschikt voor het tooneel werden geacht. Het aantal dier werken be draagt niet minder dan 1249. De namen der ver vaardigers worden er in alphabetische volgorde bygevoegd. In de Canterbury Music Hall te London brak Zaterdag avond brand uit in eene loge op den derden rang, torwyl do zaal door ongeveer 4000 menschen bezet was. Het publiek verloor echter zu'ne tegenwoordigheid van geest niet, doch verliet het gebouw langzaam en bedaard door de talryke uitgdhgon op de- maat van oen marsch, welke de directeur van het orkest had doen spelen. De op zich zelf weinig beteekenende brand werd snel gebluscht, waarop het publiek, dat buiten had staan wachten, weder binnen kwam en een pluimpje kroeg van den directeur der inrichting, waarna de voorstelling werd horvat en geheel ten einde gebracht. Naar de „Politische Correspondenz" meldt, dreigen vorscheidene vreemde diplomaten by den czaar hun beklag te doen, omdat hunne brieven door do Russische postery geopend werden, voor welk feit zij bewyzen bezitten. Er is bericht ontvangen dat teAma- gen, by Kopenhagen, de varkenspest is uitgebroken. Te Bari, in Italië, heeft zekere Be- nedetto zyne vrouw, zyne schoonmoeder en zyne drie kinderen vermoord. Hy is in hechtenis genomen. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren de discussie hervat over het wetsontwerp op het onderwys. De heer Keiler ontwikkelde een tegen voorstel, waarvan de strekking is aan de gemeenten de bevoegdheid te laten tot het kiezen eener vrye school. Dit tegenvoorstel werd met 376 tegon 162 stemmen verworpen. De Kamer vereenigde zich met art. 1, waarby de gewone uitgaven voor het lager onderwys ten laste van de departementen en gemeenten worden gelaten. By de teraardebestelling te Parys van het stofleiyk overschot van een voormalig lid der pom- mune zyn gisteren, vóór en bij het vertrek van den stoet, botsingen ontstaan tusschen de politie en de volksmenigte. De agenten moesten van hunne wapenen gebruik maken en verschillende personen werden in hechtenis genomen. Het aan den ex-minister van oorlog, generaal Boulanger, opgelegde arrest verstrijkt 13 dezer, en den volgenden ochtend wordt hy te Parys ver wacht. Zyne vrienden hebben voor beide dagen groots demonstratiën voorbereid. Te Clermont-Fer rand zullen alle radicale bladen, benevens de Patri- ottenbond zich doen vertegenwoordigen en men hoopt de bowoners eveneens tot eene manifestatie over te halen. Langs de straten en boulevards te Parys klinkt het in de laatste dagen weder „Boulanger!" voor en na. Men heeft namelyk nu een zeer chauvinistische Boulanger-almanak voor 1888 uitgegeven, welke voortdurend op straat ge vent en verkocht wordt. Duitschland. Dr. Mackenzie heeft uit San-Remo naar Londen geseind dat hij by zijne komst aldaar den toestand van den Duitsclion kroonprins aanmerkelyk slechter vond, zoodat hy een ongunstig bulletin moest be kend maken. De ziekteverschynselen in het strot tenhoofd hebben zich uitgebreid, en wel meer naar beneden, zoodat daardoor de operatie van uit den mond lastiger wordt, terwyl het evenzeer in over weging dient te worden genomen, of ook eene operatie van de buitenzydo niet onmogoiyk zou zyn. Dr. Mackenzie zegt dat de nieuwe bedenke- lyke verandering, die zich in de laatste dagen in strottenhoofd on stomband heeft voorgedaan, ten oenenmale onverwacht, en ook onverklaarbaar snel is opgekomen. Hy betwist dat men hot aan uit wendige oorzaken hoeft toe te schry ven. De kroon prins is nu zóó lieesch dat hy in het geheel niet mag spreken. Het „British Medical Journal" zegt over den toe stand: „Men vreest dat het uitwas in de keel van den prins zich zal uitbreiden, maar, ook indien dit het geval biykt te zijn, bestaat er nog geene reden tot ongerustheid, daar dit verschynsel in dergelyke gevallen volstrekt niet ongewoon is." Hetzelfde deelt de Berlynsche correspondent van de „Times" mede op gezag van professor Virchow, die verklaarde dat hij in dit verschynsel nog geene reden zag aan de gunstige prognose van de ziekte des kroonprinsen te twyfolen. Toon de kroonprins voor een paar dagen uit Baveno vertrok, was zyn toestand zeer gunstig, en daarom kan deze plaat- selyke opzwelling in de keel niet het gevolg zjjn eenor nieuwe organische uitbreiding van het gezwel, want daarvoor is de tyd to kort. De nieuwe ver- schynselen moeten dus voortkomen uit eene ont steking, en dit is iets geheel anders. Eene ontsteking kan in een paar minuten eene zwelling veroorzaken, maar een organisch uitwas, waarvan vóór twee dagen nog niets te bespeuren is, kan in zoo korten tyd niet ontstaan. Evenwel erkende Virchow dat ook ontstoking in sommige gevallen zeer gevaarlyk kan zyn. Ook de Berlynsche hoogieeraar Von Bergmann, die den kroonprins het eerste heeft behandeld en terstond door den keizer werd geraadpleegd, be schouwde den toestand nog niet als ernstig. Mot de professoren Schrötter uit "Weenen en ICrause uit Berlyn is ook dr. Moritz Schmidt uit Frankfort naar San-Remo vertrokken, en wel op byzonderen wensch van prins Wilhelm. Prof. Schrötter, een man van ruim 50 jaren, is reed3 lang een der meest bekende specialiteiten voor keel ziekten in Europa, maar de doctoren Krause en Schmidt belmoren tot de jongeren, die zich eerst later naam maakten als geneesheeren voor stem organen. De keizer stond gistermiddag te één uur op en liet zich de gewone rapporten voorlezen. De keizer heeft zyne goedkeuring verleend aan het hem voorgelegde plan tot verzorging van bejaarde en invalide werklieden. Volgens dit plan •zal de vorzorgingswet gelyktydig over alle klassen van arbeiders (ongeveer twaalf millioen personen) worden uitgestrekt. Het wetsontwerp voor den Ryksdag zal in dien zin worden uitgewerkt. Van de verschillende departementen van oorlog, door het comité voor de tentoonstelling voor kook kunst en volksvoeding uitgenoodigd en welke te Düsseldorf zal plaats hebben, hebben eenigen reeds commissiën naar die plaats gezonden om de ten toonstelling in oogenschouw te nemen, en wel de Pruisische, Oostenryksche en Nedorlandsche minis- teriön, van welk laatste gisteren aldaar eene commissie aanwezig was. België. Aan de „Etoile Beige" wordt uit Charleroi ge schreven dat de toestand in de Borinage veel ver beterd is, dat men van werkstaking niets meer verneemt en dat de bestellingen van kolen, yzer en glas drukker worden. In de week van 24 30 October zyn 2772 waggonladingen kolen méér verzonden dan in dezelfde week van het vorige jaar. Het „Journal de Mons" bevestigt het bericht, wat het toenemen der bestellingen betreft, maar voegt er by dat die toeneming voor een deel dei- werklieden het sein zal wezen om deze week opnieuw het werk te staken, indien aan hunnen eisch tot loonsverhooging met wordt voldaan. Ook het werkliedenblad „Le Peuple" kondigde reeds ver gaderingen in verschillende dorpen aan, waar over het al of niet hervatten der werkstaking beslist zou worden.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2