S3oanclei*cla«' Dit nmer bestaat uit Twee Bladen. lO November. Leiden, 9 November. i\k 8506. 1887. PRIJS DEZER COURAOT: V Voï Leiden per 3 maanden.I.M. France per postm 4.40, AfEondorlijke Nommenm e.05. §ezs fëcuratd wordt dagelijks, met uitzondering ran fan- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTENTIEN Van 1—6 regela 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Groetere lettere naar plaatsruimte. Voor het incae- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Oülïc-ïeele Kennisgevingen. Burger -Jer en Wethouders van Leiden; Gezien t adres van de Firma M. KRUKKERT Co., houdend- 'verzoek om vergunning tot het oprichten van eenc a z i,makerij in het perceol Bakkersteeg bii den Vliet No-5 en 7. Gelet op de artt, 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven m deze kennis aan het publick dat genoemd verzoek, de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie elegd ia; alsmede dat op Woensdag den 23aten Nov. aa 'svoormiddags te. elf uren, op het Raad huis gel nheid aal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzool in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leidt DE KANTER, Burgemeester. Nov. 1' ';7. E. KIST, Secretaris. Iiede'. i>> aan do universiteit alhier do heer J. II. Byd.ndyk, geb. te Asperon, bevorderd tot doc tor in chtswotonschap met acadomisch proef schrift, get.„Het rechtskarakter dor assignatie." H' t departement Leiden der Nederlandscho Maatschappij ter Bevordering van Nijverheid hield gisteravond zyne eerste winter-vorgadoring. De heer C. Van Xt'.iyven bracht namens zyne mede-afge- vaardigd. n ter algemeepevergadering te Purmorend een ze» uitvoerig verslag uit van do werkzaam heden dier algemeene vergadering en 't Congres der Maatsc! eppti, voor welk verslag de heer Van Ruyven ...or den voorzitter namens de vergadering werd bedankt. Als nieuwe leden werden aange nomen do heeron S. C. ÏI. Knappert-, W. Van Bar- neveld hr. C. C. Van der Wjjck. De voorzitter gaf vervolgens bet woord aan den heer D<- Wit, kapitein dor artillerie te 's-Hage, om te spreken over: luchtscheepvaart. Da spi eker behandelde eerst de geschiedenis der luchtscheepvaart van af de jongste tijden en deed uitkome dat eerst in de laatste 20 jaren do Iucht- scheepvavi kan gezegd worden reuzenschreden gomaakt te hebben. Het zich bewegen in do lucht in verticale richting was reeds in de vorige eeuw bekerd; daarmede was van 'een varen door de lucht evenwel geen sprake. II- r hing af in welken luchtstroom de bal. Ion kwam, om met eonige zekerheid te zeggen in welke richting hij zou wegdrijven. De constructie van de primitieve ballons, met verwarmdr lucht gevuld, montgolfiers genaamd, werd uitgelegd vervolgens het vullen van ballons met lichtgas, on daarna met waterstof. Het groote be zwaar, dat overwonnen moest worden, was eene stof te vinden, welke aan ondoordringbaarheid, ste vigheid i n lichtheid paarde. De gobrs. Godard en Tissandior slaagden er in eene bek1 oding te vinden, welke vrijwel aan deze eischen ."ldeed. De laa sten deden verschillende proeven om de ballons ifhankolijk van den luchtstroom te doen bewegen, door middel van een schroef, welke in draaiend-- beweging werd gebracht. Deze proeven hadden i iet het resultaat dat mon zich er van voorstel' j. Do beweging word voortgebracht door dynamo electrische machines, gevoed door chroom batterijen. Terugkomen op de plaats, waar men opgestegen was, mocht hun evenwel niet gelukken. Aan de hoeren Krebs en Benard komt de eer toe het probleem van de luchtscheepvaart eene groote schrede nader te hebben gebracht. Verschillende malen stegen dezen te Meudon op en kwamen, niettegenstaande eene vrij sterke koelte, terug op de plaats van uitgang. Daar de Fransche evenals de Duitsche regeering zeer geheimzinnig is met mededeolingen over de juiste constructie der dynamo's, welke in de sigaar-vormige ballons g<> bruikt worden, was het den spreker niet mogelijk eone gedetailleerde beschrijving van de ballons te geven; als zijne overtuiging sprak hy evenwel uit, dat, nu do moge ykhoid bewezen is, tegen wind- stroomen in to gr.an, do tijd ook niet verre zal zy'n dat langore reizen als van v(jf uren zullen kunnen gomaakt worden, wanneer de machines een krachtiger vis movens bobben. Voor de militaire doeleinden hebben de kabel ballons (ballons captifs) reeds veel nut gehad, ge tuige de Noord-Amerikaanscho oorlog, de oorlog in Paraguay en de oorlog van 1870. Het denkbeeld om troepen per ballon te ver voeren zal, volgons spreker, vooreerst nog wel eone utopie blykon to zy'n. Wat evenwel do toekomst in haren schoot vorbergt, spreker zou niet gaarne daarover ongeloovig do schouders ophalen. Nadat door den voorzitter don hoer De Wit voor zijne belangrijke mededeelingen was dank gezegd, werd do vergadering gesloten. A. n. S. Verleden week heeft do heer C. A. Bonten, muziekonderwijzer alhier, zich als solist doen'nooren op een concert, door Schagen's mannenkoor „Euterpo" gegeven. Zoowel in de plaatselijke courant als in het Zjjper Weekblad wordt met lof van zijne piano voordrachten melding gemaakt. In laatstgenoemd blad wordt gezogd „dat hij door zyn flink en kern achtig spel bewijzen heeft gegeven een zeer ver dienstelijk en bekwaam pianist te zijn, wiens eigen composities, na do uitvoering van het programma, eveneons met een daverend applaus werden begroet on deden uitkomen dat de heer Bonten ook in de theorie der muziek op oone degelijke hoogto staat." Iemand, by velon onzer stadgenooten wel bekend, zal ook nu weder spoedig deze gemeente bezoeken. We bedoelen den heer B. Van der Kaa, oud élève van het Blinden-instituut te Amsterdam, die Maandag a. s., des namiddags te twoe uren, in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente eeno orgelbespeling zal geven. De naam van den musicus zal wel voldoende zyn, menigeen de schreden te doen richten naar genoemd gebouw en het feit, dat hy blind is, ongetwyfeld tot do belangstelling van velen bydragen, daar het, wanneer dit in aan merking wordt genomen, oen wonder mag heeten dat de heer Van der Kaa zooveol schoons kan ten gehoore brengen. Do toegangsprys is tevens zció laag gosteld, dat men door dezen niot. zal terugge houden worden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Leerdam", van Amsterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier mooton de brieven enz. uiterlyk Zaterdag morgen om 6.45 bezorgd zyn. In eone vergadering van heeron curatoren van het verplegings- en herstellingsoord „Bothesda", te Laag-Soeren by Dieren, is uit oen 40-tal solli citanten naar de betrekking van geneesheer aan die inrichting verkozen de heer C'. L. Van der Burg, te Leiden. Nader vernemen wy, dat deze geneeskundige, tot voor korten tyd eerste geneosheor te Batavia en lyfarts van den gouverneur-generaal, om zyne vele kundigheden en practische bekwaamhedon in zeer groot aanzien staat bij alle wetenschappelyko geneeskundigen en hy, als oen blyk van waar- deering zijner bekwaamheden, vanwege het Ne derlandsch gouvernemont voor weinige jaren do onderscheiding genoot van benoemd to worden tot lid van de Koninklyke Academie van Weten schappen, eene onderscheiding, welke tot heden aan slechts enkelen verleend werd. Uit het vele goeds dat wy van dezen geneesheer vernemen, belooft de geypeskundige stichting in Gelderlands gezonde luchtstreek oene nieuwe toe komst te gemoet te gaan, en zal zy ook dezen winter tot opneming van lijders geopend blyven. (Arnlt. C.) De poging van het departement Alfen en Oudshoorn der „Maatschappy tot Nut van 't Alge meen" tot oprichting van eene volks-gymnastiek- school is mislukt wegens de geringe ambitie, welke by belanghebbenden voor dit onderwys was op te merken. Het kiescollege der Ned.-Hervormde gemeente te Rotterdam hoeft gisteravond de volgende nomi natie opgemaakt tor vervulling der vacature-De Geer, nog voortdurende door het bedanken van ds. Hook: dr. F. E. Daubanton, te Heemstede; dr. II. G. Kleijn, to Hooge-Zwaluwe; ds. Ch. L. Laan te Goes. Te Deventer is door de afdeeling „Gemengd Koor" van „Deventer Mannenkoor" in de nieuwe schouwburgzaal voor een zeer groot publiek de eerste uitvoering in ons land gegeven van het oratorium „Constantin" van Georg Vierling. De zangoressen en zangers werden herhaaldelyk toe gejuicht. Het stoomschip „Prinses Wilholmina", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 8 Nov. Perim de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Dungeness 8 Nov.; de „Dronte", van Rotterdam naar Java, vertrok 8 Nov. van South ampton. liOCTRIKA. Getrouw aan zyne loffeiyke en zoozeer gewaar deerde gewoonte om telken jare Leidens ingezetenen oen genotvollen avond te schenken door hen in konnis te brengen met een der corypheeën van de geleerde wereld, stelde het studentengezelschap „üoctrina" ons en onze dames in de gelegenheid ouzo aandacht te wijden aan de voordrachten van madamo T'hénard en monsieur De Mey, beiden zeer gunstig bekend in de Parysche tooneelwereld. Hot eerst werden wy vergast op eene causerie van madame Thénard, tot onderwerp hebbende „La chanson framjaise et les chansonniers." Hot Fransche volk, zoo begon spreekster hare voordracht, bemint het Fransche volksdeuntje (vol gens onze bescheiden meening de beste vertaling van „la chanson") of liever de volksdeuntjes in het algemeen, omdat doze de vertolkers zyn der god- dolyke jeugd, ten minste de deuntjes van vroegero tyden, niet zoozeer de tegenwoordige: deze toch zyn van allen geost ontblootzy hebben refreinen, welke nimmer eindigen; zy zyn over het algemeen vervelend en langdradighet zyn zagen (des scies). Die van vroegere dagen daarentegen zijn vol kracht, vol levenzy zijn hetgeen zy moeten voorstellen de jeugd in al haten gloed, in al hare vroolijkheid, met al hare eigenaardigheden; zy zyn de jougd in volle waarheid. Men zong dan ook byna immer, men maakte by elke gelegenheid zulke liedjes, voor kind, voor vader, moeder, grootvader, grootmooder, by geboorten, bij verjaardagen, by huwelyken, ja zelfs by begrafenissen. Langzamerhand was dientengevolge hot deuntje dan ook eene behoefte en voor menigen talent vollen jongen man was deze behoefte eene brood winning geworden. Mannen, die later op het gebied der literatuur eone groote rol gespeeld hebben, hebben hunne lettorl: ndige loopbaan begonnen als chansonnier, als dichtor van zulke volksdeuntjes, o. a- All'red de Vigny en Nisard. Een der meest bekende chansonniers was Charles Emanuel Nodier, de mede dinger van Béranger, die reeds als student door hot dichten van zulke liedekens in zyn onderhoud moest voorzien on daardoor tevens de hand won zyner gade, eone dochter van een Paryschen boek- verkooper. Een ander zeer bokend, en bp het oogenbiik nog in leven zijnd volksdichter, is Gustave Ladoz. Van beiden gaf spreekster ons eenige van zulke liedjes te hooren; van den eerste „La bonne dame", een zeemansliedje, van den laatsto vooreerst oene

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1