Stoomboot „LISSE". IP. t. B. v. Nijverheid, IJzeren Ledikanten, Vervolg der Advertenties. TWEEDE BIJEENKOMST DEPARTEMENT LEIDEN. tt M.Langezaal&Zoon, Hooigracht 110, LEID EIST. GEEN DIENST naar Leid e n. rfïh J Prijs: blauw, zonder hemel BUITENLAND. Frankrijk. De overbrenging van de faculteiten te Douai naar Rysel heeft in den Senaat tot eene interpella tie aanleiding gegeven. De interpellant, de heor Merlin, verlangde de rodenen te kennen, welke de rogeering daartoe hadden genoopt, en oordeelde dat de wijze, waarop de maatregel was uitgevoerd, eene verkrachting was van de wet. De minister Spulier toonde in zijn antwoord aan, dat de facul teiten geenszins gemeente-, maar staats-instellin- gen waren. Rijsel nu, zeide hjj, was hot centrum voor de ontwikkeling van het noorden. Te Douai waren de studenten van 300 tot 75 verminderd. Voorts verdedigde de minister hot recht der regee ring om de overbrenging by docre6t te doen plaats hebben. Nadat nog verschillende sprekers het woord had den gevoerd, werd ten aanzien van de interpellatie eenvoudig overgegaan tot de orde van den dag. Te Parijs is eene bijzondere brigade politie agenten ingesteld, tien in elk arrondissement, wier taak het is, de bedelaars op te pakken. Den 28sten en 29sten October z(jn reods tweehonderd dier lieden opgebracht. Het Bibliografisch genootschap to Parijs heeft aan Paus Leo XIII ter gelegonlieid van zijn 50-jarig priester-jubilé een eigenaardig geschenk gezonden. Het is namelijk een exemplaar van het „Pater noster" in honderd en vyltig talen, dat op de kei zerlijke drukkerijte Parijs gedrukt werd, ter herinne ring aan de zalving van Napoleon I door Paus Pius VII. Het zeldzame werkje in is Carlovingi- schen stijl gebonden, met een omslag van wit maroquin, waarop in mozaïek het wapen van Paus Leo XIII prijkt. Uit Evreux wordt gemeld dat opnieuw dreig brieven zjjn gericht aan de bewoners van Beuze- ville en der naburige gemeenten. Het slot dier brieven luidt: „Leve do brand! Leve de commune! Leve de revolutie!" enz. Do gendarmerie heeft een daglooner in hechtenis genomen, wien men verdenkt van het veroorzaken van vele branden. Twee boerderijen van het dorp Montsecret zjjn in de asch gelogd. Tegelijkertijd ontstond op die plaatson brand. Sedert Zaterdag staan verscheidene hectaren van de tuinen van Briouze en Bellon in brand. Uit Parijs meldt men van den 2don dezer dat twoo politie-agenten op de brug van Créteil, te Saint-Maur, zekoren Buy hebben gearresteerd, van wien men vele schuldbrieven onder do papieren van generaal d'Andlau gevonden heeft. Op het oogenblik dat de arrestatie plaats had, schoot Buy zich voor het hoofd met oeno zeer kleine revolver, welke hjj in de hand verborgen hield. Onmiddellijk was hij een lyk. De Maharadja van Baroda, die drie weken te Parijs doorbracht, gaf daar ongeveer 1 millioen fr. uit, o. a. 400,000 fr. aan kunstwerken. Hy is thans naar Brighton gegaan en zal van daar naar Italië vertrekken. Ook de „Figaro" en nog acht andere bladen zyn gisteron tot 300J fr. boote veroordeeld wegens het voorbarig openbaar maken van het requisitoir in zake den brand der Opéra Comique. Duitscliland. Uit een klaarblykeiyk geïnspireerd hoofdartikel van de „Post" volgt als onbelwyfelbaar dat binnen kort by den Duitschen Ryksdag eene groote som gelds zal worden aangevraagd voor het invoeren van nieuwe geweren van klein kaliber (eventueel van 7'/j m. M). De „Post" verzekert dat de tegen woordige politieke toestand als zeer gunstig te be schouwen is, om zonder overhaasting geweren van klein kaliber voor de Duitsche veldlegers te laten maken. De reeds voorhanden geweren van groot kaliber zouden voor het vestingleger worden gebruikt. De kroonprins van Duitschland is met zyno gemalin van Baveno over Arona naar Sah-Remo vertrokken. De „Néw-York Herald" zegt dat de Amori- kaansche anarchisten brochures naar Duitschland hebben gezonden, onderteekend met den naam Most en waarin den Duitschen soldaten verzocht wordt gehoorzaamheid te weigeren in geval van een Fransch Duitschen oorlog. Groot-Bi-itannie. Meer dan negentig Nederlanders zullen morgen, onder het presidentschap van Nederlands gezant te Londen, in de Criterion restauratie aanzitten aan het feestmaal ter eere der nieuwe Nodorlandscho vereeniging en do opening harer lokalen in de Regent-street. Daaraan wordt nu de laatste hand gelogd. Hot belooft prachtig te wordon. Onder de gaston van buiten is ook de heer Herman Ton Kate, die tydelyk by den heer II. Koekkoek Jr. zjjn intrek zal nomen. Do meeste slaapkamers in het clubgebouw zjjn reeds aan Hollanders verhuurd. Do heer M. M. Couvée te 's-Hage heeft aan de club voreerd eon prachtig paar litographieën van Amand, voorstellende Z. M. den Koning on Koningin Emma. De „Times" vestigt de aandacht op eene rede voering, door het lorscho Parlementslid Arthur O'Connor te Nieuw-Jersey, in do Vereenigde Staton, gehouden, waarin doke volgens de verslagen der bladon o. a. zou gezegd hebben„Ik verklaar hier in het openbaar, wat ik weot oon feit te zijn, dat, in welken oorlog Groot Britannië ook moge gewikkeld worden, de mogendheid, waarmede liet oorlog voert, zou kunnen rekenen op 100,000 Ieren, dio ondor hare vanen togon Engeland zondor soldjj zouden dienen. Volgens een officiéél rapport komen do hos pitalen te Londen 80,000 pd. st. t9kort voor de strikt noodige uitgaven. De depressie in den land bouw is hiervan grootendeels de oorzaak, want velo der hospitalen, welko hun kapitaal in landeryen be- logden, trokken daarvan 40 pet. minder pacht. De prins van Wales is ernstig ongesteld. Do doctoren hebben volstrekte rust voorgeschreven. Woensdag nog liouft hy to Falmouth don eersten steen gelogd van eeno nieuwe kork, welke den naam van „Allerheiligen" zal dragen. Spmije. Do hertog van Sevilla heeft vergunning gevraagd om naar Spanje te mogen terugkeoren. De koningin was geneigd dat verzoek toe te staan, maar de ministers willen dat de hertog eerst terugkeert, naar do Balearische eilanden, waarheen hy werd verbannen; als hy daar oon paar maanden is ge weest, zal men hem gratie schonken. Het openbaar ministerie te Madrid zal 10 jaren gevangenis eischen voor Louis Hillairand, die een aanslag pleegde op Bazaine. Amerika. Ondor de telegrammen is gemeld dat het Oppor- gerechtshof der Vereenigde Staten hot beroep in cassatie der anarchisten te Chicago heeft verwor pen, zoodat het zevental, tenzy de gouverneur van Illinois hun gratio verleene, zal worden opgohan- gen, en dat wel den llden dezer. Drio hunner, Lingg, Engel en Fischer, hebben den gouverneur echter geschreven dat zy alle verandering van straf afwyzen en verlangen kortweg op vrye voeten gesteld te worden. Tevens betuigen zij hun onver zwakt geloof in do anarchistische beginsolen. Naar uit Nieuw-York wordt gemeld, bereidt zich de overheid te Chicago voor op pynlijko tooneelen tydens do terechtstelling. Men verwacht verzet. Verschillende personen, behalve do anarchisten zolven, hebben de clementie van den gouverneur van Illinois mgeroopon. Verder wordt uit Nieuw-York gemeld dat do rechter Wage, ondor wiens voorzitterschap Woens dag jl. de zeven anarchiston in laatsto instantie ter dood veroordeeld zyn, per post een pakket boeken ontvangen hoeft, hetwelk uit eene helsche machine bleek te bestaan, welke gevuld was met eene nog onbekende ontplofbare stof. Doordien tydens het vervoer do lont-toestel in wanorde was ge raakt, had er by het openen van het pakket geene ontploffing plaats. De „Times" verneemt uit Philadelphia dat do overheid to Chicago eene buitengewono troepen- masht bijeon zal brongoiv togen den tyd der terecht stelling. Do premiers der Canadeesche staten zullen de afzonderlyke parlementen den raad goven, aan te dringen op wijziging van de akte van federatie, in dien zin dat het volstrekte recht van veto dor Canadeosche rogeering ten aanzien van alle beslui ten der pariementon worde opgoheven. De moeste Amerikaanscho bladen zien in De Lossep's verklaring dat de opening van het Panama kanaal wordt uitgesteld, de erkenning dat het met de voltooiing van het kanaal hopeloos gestold is. Zuid-A fi-ikll. Volgens de berichten uit Durban bereidt do Kaap kolonie zich voor op een nieuwen Kafferoorlog, daar de KafferhoofJon Dinizulu en Undobuko weigeren gohoor te geven aan de uitnoodigmg van sir Arthur Havelock, den gouverneur van Natal, tot eene bijeen komst te Ekowe. Dinizulu is de zoon en Undobuko de broeder va den onttroonden koning Cettewayo, die zich tegei do inlyving van Zoelooland by het Engolsche gebiec verzotten. Golyk men weet, is een gedeeite van hel land toegewezen aan de Ilollandsche Boorenrepi bliek, terwyl het overige aan Engeland werd toe gekend. Do beide Kafferhoofden zochte hulp by do Boeren en worden hiervoor door den gouverneur Havelock ter verantwoording geroepen. Toon zy echter weigorden te verschynen, zyn troepon uit gezonden om hen tot gehoorzaamheid te brengen. President Krüger is van zyne reis naar Bloem fontein te Pretoria teruggekeerd. Do president verklaarde dat eene unio tusschen allo Zuid-Afrikaansche staten en koloniën niet uitvoerbaar was, want noch van koning n Victoria, noch van de Transvaalsche republiek was te ver wachten, dat z'j hare vlag zou nee alen. Een verbond tusschen don Vrijstaat en do Transvaal echter, achtte de heer Krüger zeer goed mogelyk en in dit opzicht zullon don Volksr. .d weldra voorstellen ter beoordeeling worden vo- c-legd. 1. WOENSDAG O AOVEMIIER 1*87, des avonds te 8 uren, in do STAD AAL. Spreker: de Heer Mr. G. II. J. GA71 BERTS H GR R EGB KI A CH. Onderwerp: Eene Limburgsche Novelle. De Zaterdagsclie Markt te Leiden. De Commissie voornoemd, G. JAPIKSE, Voorzitter. C. J. LEENDERTZ, Secretaris. Do Deuren worden te Iialfacht geopond. LEDEN-VERGADERING Dinsdag M A'ovcm- Iior, 's avonds te halfzevenin het Nuts j* >uw. To achl uren: Voordracht van den Weledel- gestrengen Heer DE WIT, Kapitein d- Artillerie, over GUC1IT-SCHEËP VAART. Namens het Bestuur: Dl'. D. DE LOOS, Voo: citer. A. L. DE STURLER, Secretaris. 24 26 32 cM. f 11.50, f 13.50, f 1.ƒ16.50, met plaatyzeren voeten. DOADERDAG 17 SiOVEMBER 1887 Lisse, De Ondernemer, November 1S87. C. VAAT U I V BREV. vervaardigd en geschilderd door bekwame Werklieden. Met cn zonder Hemel JAN BREVEE-LE1DEN|L VLIET 23. ISO X 70 I.- I 100 x 80 f 1.50 l'JO X 75 4.25 I 190 X 110 C.- 190 X 115 f 6.73.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 6