N°. 8503. A0. 1887. IVXaandag; T IXo>~eani!>e:s.% FHIJB DEZER COURANT: btidm ft 8 mMnden1.10. Franco par port1.40. ▲t&L-iviarigkB Kommen.0.06. feze tQoaraat wordt dagelijks, met uitzondering ran gon- en feestdagen, uitgegeven. PRUS DER ADVERTENTIEN: Yaa 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/O.lTj. Grootere letters naar plaataroimt*. Voor het 1 •«eren bnüen de eUd wordt 0.10 berekend. Olticiocle Kennisgeving'en. De Bnr/.«meester der gemeente Leiden brengt ter alge- meeno kennis dat op lieden aan den ontvanger der Directe Belasting» alhier is ter hand gesteld het 2de kwartaala- patentkoh' r (suppletierochten), dienst 1887/88, oxecntoir verklaard den 2den November 1887, en herinnert voorts de belanghebbenden aan hnnne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Wel bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 5 Nov .18-7. DE KANTER. Leiden, 5 November. De loden der Tweede Kamer zyn tot hervatting van de werkzaamheden bijeengeroepen tegen Maan dag 14 November a. s. Eerste Kamer. Bij het algemeen debat over de Grondwetsherziening verklaarden heden de heeren Elout en Do Sitter, opk namens 5 liberalen, ditmaal vóór hel Defensie-hoofdstuk te zullen stommen. Do heer Van Nispen zou zich van stemming daarover onthouden, maar vóór do overige hoofd stukken stemmen. De Regoering verklaarde dat do af kondiging der gewijzigde Grondwet niet zou vertraagd worden en geschieden zou in het einde van November of het begin -van December. Alle hoofdstukken werden nog in de zitting van heden aargenomen, het hoofdstuk Defensie piet 30 tegen 9 en dat betreffende liet Kiesrecht even eons met 30 togen 9 stemmen. Na aanneming der geheele herziening bracht de voorzitter eene warme hulde aan den arbeid der Regoering, vooral den minister Heeinskork, die zijner zijds do Vertegenwoordiging dank zegde. De heer Elout Van Souterwoude hoeft wegens zijn hoogen leeftijd met 5 Decoinbor ontslag ge nomen. De Kamer is daarna uiteengegaan. Met December zal oen nieuw maandschrift verschijnen„Le moyen-age", dat te Parijs zal worden uitgegeven, maar oen internationaal karak ter draagt. De bedoeling is het publiek op de hoogte te houden van hetgeen in verschillende landen op 't gebied van de geschiedenis dor Middeleeuwen wordt geschreven. Voor ons land hebben de Gro- ningsche hoogl. Blok en Van Hamel en de Leidscbe archivaris Dozy de bewerking op zich gonomen. Do prins Von Wied is hedenochtend per Rynspoor van 8 u. 20 min. van 's-Hage naar Duitschland teruggekeerd. Do rekening der gemeente Leimuiden bedroeg over 1886 in ontvangst ƒ10,991.71 en in uitgaaf ƒ10,720.901/,, sluitende alzoo met een "batig saldo van ƒ270.74'/,. De begrooting van 1888 bedroeg in ontvangst en uitgaaf ƒ9,640.051/,. De gisteravond aangeboden en door don go- meenteraad van Woorden voorloopig goedgekeurde begrooting voor den dienst van 1888 bedraagt in ontvangst ƒ59.653.33 en in uitgaaf 59.653. Ondor do inkomsten komt o. a. voor de hoofde lijke omslag met 7000, en onder de uitgaven de bouw van een nieuw raadhuis met 20.000, de kosten voor het onderwijs enz. ƒ7080, idem arm wezen 2750, en idem openbare veiligheid en brand- wezen met 3900. Bij Koninklijk besluit is bepaald dat ook by de militaire school-compagnie een door den minister van oorlog te bepalen aantal scherpschutters kan worden aangesteld, in het genot eener soldijver- hooging van 5 cents. In afwijking van vroegere bepalingen, waarbij het aantal plaatsen op de cursussen ter opleiding voor onderofficieren tot den rang van tweeden luitenant der infanterie en van tweeden luitenant kwartiermeester werd vastgesteld, is thans tevens bepaald dat het getal Leerlingen der cursussen onbepaald zal zyn. B(j koninklijk besluit is benoemd tot ridder dor orde van den Nederlandschen Leeuw, de heer A. J. Van Koolwijk, R. K. priester en pastoor te Oranjestad op het eiland Aruba. Aan hen, die voor het waarborgfonds der Tentoonstelling van Voedingsmiddelen te Amster dam geteekond hadden, is door het bostuur eene circulaire gezonden, berichtende dat, behalve de reeds gestorte 50 pet., nog 45 pet. zal noodig zijn. Z. M. heoft benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbrmk te Asfen, mr. W. C. A. Scholten, thans ambtenaar van hot openbaar ministerie bjj de kantongerechten in het arr. Rotterdam voor de kantons Rotterdam No. 2 en Gouda, ter standplaats Rotterdam; benoemd G. H. Thomassen a Thuossink Van der Hoop tot burgemeester der gemeente Doornspijkbenoomd L. J. Volkers tot machinist in 's Rijks krankzin nigengesticht te Modemblik, voor hot tijdvak van 1 Jan. 1888 tot en mot 31 Dec. daaraanvolgende; aan P. O. Hausor, geboren to Karlsruhe, O. Stieglitz, geboren te Langenargen, en O. Vischor, geboren te Stuttgart, vorgunning verleend de genees kunst uit te oefenon op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voor waarde dat z(j de wettelijke bepalingen omtrent do uitoefening der geneeskunst in Nederland stip- teiyk nakomen; met ingang van 1 Jan. 1888,N. Van der Made, wegens ziekte, eervol ontslagen als sluis-havenmeester op liet kanaal door Voorne te Hellevoetsluis, behoudens aanspraak op pensioen, en benoemd tot sluis havenmeester op liet kanaal door Voorno te Hellevoetsluis, A. Veenonbos, thans sluis-havenmeester te Nieuwesluis, en tot sluis- havonmeoster op het kanaal door Voorne te Niouwe- sluis, M. De Vries, thans tijdelijk adsistent-sluis- havenmeester te Hellevoetsluis; bepaald dat, mot wijziging in zooverre van hot koninklijk besluit van 24 September jl., do benoeming van 's Ko- nings adjudant in buitengewonen dienst, den gepen- sionneerden luitenant-generaal van liet leger in Nederl Indië, K. Van der Hoyden, tot commandant van het Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bron- boek, ingaat op heden 5 Novembor. Gemeugd Nieuw8. In de infanterie-kazerne alhior heb ben zich by eon dor soldaten do mazelen geopen baard. Met hot oog hiorop zal, gedurende oenige dagen, een deel der militairen door den officier van gezondheid geneeskundig worden onderzocht. BI y kens kennisgeving van hetde- partement van oorlog telt ons )i"d niet minder dan 88 vereenigingen tot bevorder!"'.' van 's lands weerbaarheid, en wol in de 1ste n ditaire afdeoling 2, in de 2de eveneens on in do 3de 24. I Gistoravond, omstreeks halftien, liep een colporteur van „Recht voor Allen" dit blad te Rotterdam uit te venton op do Verlengde Kruiskade, waar hy spoedig eene groote menigte volk3 achter zich kreeg, welke een vaderlandlievend lied aanbiof. In do Van Speijkstraat nam de menigte zulk eene dreigende houding aan, dat de politie tusschenbeide komen en don man in bescherming nomen moest. (N. R. C.) Te Ovorveen is een huis, bewoond d lor eene Duitsclie dame en eene dienstbode, goheel door brand vernield. Alles ging zóó snel in zyn werk dat do brandweer niets kon uitlichten. Oor zaak, als gewoonlijk, onbekend. Een bakker in Bromberg had oud bakken waar, welke maanden lang gelegen had on daardoor beschimmeld was, in' water geweekt, doorgezeefd en die brei voor „versch gebak" gebe zigd. De politie kwam op het spoor van die ver jongingskuur en de rechtbank veroordeelde den bakker tot eene maand gevangenisstraf. De jeugdige echtgenoote van den veehouder J. G. V., te Appelscha, die voor een paar dagen door eene koe, die zy molken zou, ge schopt werd, is na vreeselyk ïyden bezweken. Sedert 7 Oct. jl. worden te Arnhem vermist2 obligation 3'/2 pet. Ned. Werkel. Schuld a ƒ1000, 70709/103 couponbladen 4'/, pet. Groote Russ. Spoor, 14354, 13032 en 2881. De commis saris van politie te Arnhem verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. In den kolder van een kruidenier te St.-Louis (N.-A.) heeft eene ontploffing plaats gohad, waardoor het geheele huis instortte. Acht personen verloren het leven en verscheidene andere worden gekwetst. De belendende huizen leden aan- merkoiyke schade. Den 2 den dezer is, tydens de mis, de kerk van Balan (Frankryk) ingestort. Velen werden gekwetst, maar niomand verloor het leven. Van de schipbreukelingen der „Ver- non", dozer dagen op het Michigan-meer Vergaan, is één van de bemanning gered na zestig uur lang op een vlot to hebben rondgedobberd. Hij verklaart dat het schip plotseling zonk en dat van de vyftig opvarenden niemand anders kan gered zyn. Naar men uit Boulogne-sur-Mer meldt, heorscht aan de kust aldaar groote onge rustheid over hot lot vaa 59 visschers. Te Etaples zyn zeven aan elkander gebonden lyken, waar schijnlijk de bemanning van eene boot, aangespoeld. Ondor het opschrift „Quitte Reke ning" vertelt de „Loc." hot volgendeHedenmorgen, omstreeks acht uren, meldde zich, onder een vree- solijlc misbaar, by den loerah van don kampong Gangah in het Chineesche kamp, de Chineos Ong Kie, met zijn linkeroor, als corpus delicti, op een stukje papier. Negen maanden geleden bad hy zich geabonneerd by don Chineeschen barbier Tjing Sieng, mede in Gang Tengah woonachtig. Negen maanden lang had liy trouw om den andoren dag zich laten scheren en negen maanden lang had hij even trouw den barbier op zyn geld laten wachten. Vanmorgen weder onder het mes zynde, sneed de barbier hem fluks het linkeroor van het hoofd, stopte hem dit in de hand en fluisterde hem in het rechteroor: „Je bent me niets meer schuldig, we zyn quitte." Da barbier hoeft zich uit de voeten gemaakt. Te Toulouse heeft eene ongehuwde moeder haar kindje in bed gesmoord, hot vervol gens in stukken gesneden en den varkens voor geworpen. In de Stcd. Werkinrichting zijn opgenomen DATU M. DAGEN. Volw. Kinde Totaal pers. ren. 30 October. 38 11 43 31 Maandag. 58 13 71 1 November. Dinsdag 65 15 80 2 Woensdag 07 12 73 3 Donderdag. 67 13 80 4 Vrijdag 70 12 82 5 Zaterdag. 63 11 74 Marktberichten! Leiden, 5 November. Hedon aangeToord: Tarwe heo- tolitor. Wintertarwe a Zomertarwe n Bogge 3 H. Winterrogge 6.a ƒ6.50. Zomer- ogge 5.a ƒ5 50. Gerat 7 H. L. Zomergerst ƒ4.50» ƒ5.Ciievalier-geret f0.a 6.50. Haver 8 H. L. Zware Haver f 3.75 a 4.20. Lichte Haver ƒ3.50 a f 3.75. Daivt-nboonen hectolfa fPaar- dt-uboonon nectoi. a Maïs 3 hectol. ƒ5.- a ƒ6.— Boter: Aanvoer 6390 sg. leto qualit. per V, vat ƒ60.— a 68.Mo qoali». per V, »at 52.— a ƒ58.— leto q'abt. for kilogr. 1.50 a 1.70; Me qualit. per Liogr. -130 ƒ1.45 Lange Zwarte Turf 6000 dubb. hectol., 0.21 i,28.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5