Dit nummer bestaat uit Drie Binden, Leiden, 5 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Noramere0.06. Qeza (jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran gen- en feestdagen, uitgegeven. PRUS DER AD VERTEN TIEN Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor hot inoM- •eeren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Grondwetsherziening. Uit hot eindverslag dor commissie van rappor teurs der Eerste Kamer over do ontwerpen van wet, houdende veranderingen in do Grondwet, blykt nog het volgende: Zeor enkele leden betoogden do wenschelykheid om de of kondiging der herzieningswetten niet te spoedig 's Konings bekrachtiging to doen plaats hebben. Eenige leden wenschten dat intusscben zooveel mogelijk die wettelijke regelingen zouden worden tot stand gebracht, welke slechts administratieve, geen staatkundige onderwerpen betreffen. Met d o meeningen was het gevoelen van vele andere loden in volstrekten strijd. Naar hun oordeel behoort na de Koninklijke bekrachtiging do afkon diging zooveel mogelijk te wordon bospoedigd. Zoowel v orstanders dor herziening als zij, die met haar niet waren ingonomen, waren het hierover eens, dat. zoodra deze ontwerpen tot wet zijn ver hoven, do verkiezing der nieuwe Staton-Generaal niet langer dan volstrekt noodig moet worden uit gesteld. Wel verre dan ook van in te stemmen met den wensch dat deze Staten Generaal nog menigon be- langryk-ii wetgovendon arbeid zouden ter hand nemen, hadden de hier bedoelde leden met leed wezen g':.ien dat do Regeering eeno reeks van ge wichtige wetsontwerpen voor hot eerst of by ver nieuwing heeft ingediend. Zij zouden het verkeerd achten, zoo dio behandeld werden door eene Ver tegenwoordiging, waarvan geen levenwekkende kracht moor kan uitgaan. Gaarne vertrouwden deze leden dat de Regeering harerzijd s tot bespoediging der voorbereiding van het ver!: iezingswerk zou medewerken en dat de maatregelen, welke, naar gezegd werd, zijn aange schreven aan de ontvangers der directe belastingen, niet zullen strekken tot vertraging. Het verlangen werd kenbaar gemaakt om van die aanschrijving medodeehiig te ontvangen. Eenige leden achtten het minder doelmatig dat de Regooring voornemens is om „de plechtige af kondiging" te doen plaats hebben op dezelfde wijze als in 1848 is geschied. Van meer dan ééne zijde werd der Regeering dank gezegd voor de openbaarmaking der notulen van de commissie tot herziening van de Grondwet, benoemd bij Kon. besluit van 22 April 1815 No. 62. Men zou gaarno openbaarmaking zien van andere historische staatsstukken, o. a. van de notulen der Staatscommissie van 1883. Tegen het Derde Hoofdstuk (Kiesrecht) hadden sommige leden groote bedenkingen wegens de dubbelzinnige en onbestemde regeling der kiesbe voegdheid in het nieuwe art. 80, door het hoofd van het kabinet genoemd „eone elastieken bepaling". Alles komt neer op eene kansberekening en het was huns inziens maar al te zeer te vreezen, dat het algemeen stemrecht over korter of langer tijd zal worden ingevoerd, en art. 80 niet in staat zal Wijken het te keoren. Dit vooruitzicht achtten deze leden niet aanlokkelijk en zjj vonden goene vrijheid het te helpen verwezenlijken. Deze leden twijfelden niet of in de nleuwo Kamers zal de drang naar eeno veel ruimere uitbreiding van het kiesrecht nog sterk toenemen. Zij konden zich niet met een ar tikel vereenigen, dat zoodanig streven mogelijk maakte en in de hand werkte. Een aantal leden verdedigde het artikel. In do ruime vrijheid aan den wetgever gegeven, zagen zij een grooten waarborg voor de bevrediging van billijke eischen. Ware voor tien a vijftien jaren gevolg gegeven aan eene uitbreiding van het kiesrecht, gelijk ze destijds foor velen werd aan geprezen, dan had do wetgever in de Additioneele Artikelen thans wellicht niet .zoo vör behoevon to gaan. Er waren daaronder wol leden, die ook nu liever eeno geringere uitbreiding hadden gezien. Doch ook zjj zouden niet tegen dit wetsontwerp stem men. Zy achtten het een eersten plicht van den wetgever om te letton op de teekenen dor tijden. Wilde hij tegen den stroom oproeien, geen twyfel, of hy zou juist bereiken hetgeen hy wilde verme den: onrust in hot land on ten slotte eene uitbrei ding veel grooter, dan op een gegeven oogenblik wenschelyk ware. Andere voorstanders van het ontwerp waren daarentegen van gevoelen dat de stap in vooruit gaande richting reeds nu niet ver genoeg roikt. Evenwel, het goede, dat bereikbaar is, verkiezende boven hot betere, dat voor hot oogenblik onbereik baar is, zouden zy zich hy hetgeen hun werd aan geboden neerleggen. Onder do voorstanders van het ontwerp waren onderscheidene leden, dio zich uitdrukkelyk berie pen op do vernieuwde verklaring van den minister van Staat en van binnenlandsche zaken by de tweede lozing in de andere Kamer, dat artikel 80 het alge- meene stemrecht, door do Regeering niet gewild, uitsluit. Eenige loden betreurden do afschaffing van don promissoiren eedvooral omdat, naar zij voorzagen, hieruit te oeniger tyd zou voortvloeien de af schaffing van den eed in burgn-lyke- en strafzaken. Op dit laatste werd door sommigen geantwoord dat ook zy gestemd waren voor het behoud in burgeriyke- en strafzaken eoner plechtigo belofte, op de verbreking waarvan straf werd gesteld. Ook tegen het Vierde Hoofdstuk (Prov. Staten en Gemeenten) werd door eenige leden Lezwaar gemaakt, vooral met het oog op do toepassing der nieuwe kiesregeling. Heden zyn aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschapdo heor H. M. A. Verheyen, geb. te Nymogen, met academisch proef schrift, get.„Lastgeving in den koophandel, be schouwd naar aanleiding van het nieuwe Italiaanscho wetboek", en de hoer J. M. Van Munnekrode, geb. te Delft, met academisch proefschrift, get: „Eenige opmerkingen over titel 9 en 10 van het ontwerp tot herziening van hot B. W. 1886." Hedenmorgen om acht uren rukte hot 4de bataljon infanterie, alhier in garnizoen, onder bevel van den luitenant-kolonel W. C. D. Van Ryen uit, tot het houden van den vyfden oorlogsmarsch. Het muziekcorps van het regiment haalde den troep te Wassenaar af en vergezelde dien onder hot spelen van eenige nommers naar hot garnizoen terug. Ter vervanging van den lsten luitenant Opboret alhier, is de luitenant Obreen belast met de leiding der scherpschutters. By het officiöel bezoek van den Commissaris des Konings in do provincie Zuid-Holland aan dezo gemeente, werd hy 's morgens door den burge meester aan het spoorwegstation ontvangen en op het Raadhuis afgewacht door de wethouders en don gemeente secretaris. Vervolgens werden do ver schillende bureelen der gemeente-secretarie, het gemeente-archief en het kantoor van don gemeente ontvanger bezocht en geïnspecteerd. Te 12 uren verleende hy audiëntie op het Raadhuis. Van dezo gelegenheid werd gebruik gemaakt door eenige officieren van het 3de regiment huzaren, het corps officieren der dionstd. schutterij en enkéle particu lieren. Na het gebruik van een déjeuner begaf de Commissaris zich, vergezeld van burg. en weths. en den secretaris, naar de Leidsche Katoenfabriek, waarvan de verschillende afdcelingen met belang stelling in oogonschouw werden genomen. Eindelijk word nog een bezoek gebracht aan do Kweekschool voor Zeevaart, waar Z.Exc. door het bestuur en den directeur werd ontvangen en rondgeleid. Te ruim 4 uren ongeveer keerde hy, na over verschillende zaken zyne tevredenheid te hebben betuigd, naar Den Haag terug. In de eerste wintervergadering van de afdee- ling Leiden en Omstreken der Nederlandsche Maat- scbappy voor Tuinbouw en Plantkunde werd wederom één nieuw lid voorgesteld en aangenomen. Aan de orde was de invulling van den rooster der onderwerpen, welke door de leden in dit seizoen zullen besproken worden. De voorzitter doelde mede dat de secretaris op verzoek, in de vorige vergade ring door den hoer Van Laren gedaan, zulk een rooster had opgemaakt, en verzocht nu den leden onderwerpen te willen opgeven. Do uitslag hiervan was dat geen onkel lid een onderwerp opgaf, waarop de voorzitter horinnerde dat in de volgende ver gadering nog onderwerpen konden worden opgegeven. Hierna kwam aan de orde de benoeming van een lid der commissie tot herziening van de statuten der Maatschappij. De uitslag der stemming was, dat do heer Van de Pavord Smits met overgroot» meerderheid hiertoe werd gekozen. In de pauze werd overgegaan tot de verloting onder de leden van oen aantal bloeiende „Chrysanthemums", „Cineraria's" en „Primula's", gekozen uit do prach tige collectie dezer planten, tor opluistering van de vergadering door den heer J. D. Speet ingezonden. Na de pauze kwam aan de orde het opgeven van onderwerpen ter behandeling op de in dezen winter te houden Congres-vergadering. De secretaris stelde het volgende onderwerp voor„Mag de Maatschappij met hare tentoonstellingen op den ingeslagen weg voortgaan, of behoort zy een anderen weg te zoe ken?" Nadat dit voorstel door den secretaris en den voorzitter verdedigd was, werd het met alge- meeno stemmen aangenomen. Daar geen der leden meor een onderwerp wist op te geven, deelde de voorzittor mede dat daartoe ook op de volgende ver gadering nog gelegenheid zou zyn. Toen de agenda was afgehandeld, vroeg de heer Kors of het niet mogelyk zou zyn de openbare ver- koopingen van planten alhier op marktdagen tegen to gaan? De voorzitter antwoordde dat daar niets aan te doen is, al gaf hy toe dat het nadeeüg was voor de kweekers en dat de aangeboden waar niet altyd van de beste was. De heer Kater vroeg nu of het niet mogelyk zou zyn, dat hot bestuur van tyd tot tyd een prya uitloofdo voor op de vergaderingon in te zonden planten. De secretaris antwoordde hierop, dat, wan neer de leden hem op een behooriyken tyd wilden kenmsgoven van hetgeen z(j wilden inzenden, de zaak in eene bestuursvergadering zou worden be handeld, en er dan zeker óf een prys voor zou wor- - den beschikbaar gesteld, óf er voor eene zekere som voor eeno verloting uit zou worden aangekocht, zoodat do inzender aldus voor de genomen moeite zou worden schadeloos gesteld. Naar aanleiding hiorvan deelde de heer Kriosfc mode dat hij op do volgende vergadering eene col lectie planten zou Inzenden. Ingezonden waren nog, behalve de fraaie collectie bloeiende planten van den heer Speet, eene schoone verzameling afgesnedon Pelargonium-bloemen door den heer Kors en eene vrucht van Akebia quinata, door den heer Mater. Semp De teraardebestelling van het stoffelyk over schot van den weleenv. heer pastoor P. G. Schagt te 's-IIago zal a. s. Dinsdag plaats hebben na afloop van den plechtigen uitvaart dienst, welke des mor gens te 9 uren in de H. "Wlllebrorduskerk plaats heeft. De stoet zal te ongeveer 11 uren het sterf huis in do Asser,delftstraat verlaten.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1