Gre 111 engd Nieuws. De Kinderbewaarplaats alhier werd in do maand October bezocht door 638 kinderen. Van den sneltrein, welke te 4.60 van Leiden naar Utrecht vertrekt, is gisternamid dag tusschen Alfen en Gouda de achterste wagen ontspoord door het overrijden van eene koe. Het spoor was tijdelijk versperd. De ontspoorde wagen werd afgehaakt, en de trein had slechts 10 minuten oponthoud. Staande een civiel geding, gister- voormiddag gevoerd voor het kantongerecht te Amsterdam, werd eene der partijen door drift tegenover zjjn aanklager zoodanig overmand, dat de ongelukkige, door eene beroerte getroffen, in de audiëntiezaal voor de balie inéénzakto en tot niet geringe ontsteltenis van alle aanwezigon levenloos naar buiten moest gedragon worden. Eene vrouw te Kralingon moest voor huiselijke zaken even haro woning verlaten en de zorg voor haar jongste kind, een zuigeling van 4 maanden, overlaten aan haar oudste meisje. Met de meeste zorg en nauwlettendheid legde zij haar zuigeling te bed, doch toen zU in haro woning was teruggekeerd, bleek hot haar, dat haar kindje was overleden. B(j geneeskundige verklaring werd verstikking geconstateerd. De kleine was omge kanteld. Te Peursum heeft een vierjarig kind een ketel met kokende koffie over het lichaam gekregen en zich zóó deerlijk gebrand dat het don anderen dag aan de bekomen brandwonden is overleden. De dochter van H. Van D. te Giesen- Nieuwkerk is van een zolder gevallen on met het hoofd op eene waschtobbe terechtgekomen, waar door zjj eene vreesolijke hoofdwond en nog andere kwetsuren bekwam. Voor dood opgenomen, is zjj ©chter later weer bijgekomen, en men hoeft nu zelfs hoop haar in het leven houden. Eon vreeselijk geval van brooddron kenheid viel Donderdag voor in Niouw-Beerta. Twee boerenknechten zitten in do wagenschuur koffie te drinken. Eén van hen speelt niet een geladen geweer. Zjjn kameraad vermaant hem die gekheid te laten; maar de andere, in plaats van naar dezen goeden raad te luisteren, dreigt op hom te schieten. De bedreigde wil hem nu het geweer afnemen dit gaat af en treft hem vlak in de borst. Zjjn toestand is hoogst gevaarlijk. Dezer dagen heeft een knaap van 17 jaar, van zeer goedon huize, in Worcestershire, eene twoe-en-twintigjarige buffetjuffrouw geschaakt, niettegenstaande de politie, door zjjno familie ge waarschuwd, beiden schorp in het oog hield. Het is hun zelfs gelukt zich in een dorpje bij Liver pool in het huwelijk te laten verbinden. In Silezië is een zeldzaam spoor wegongeluk gebeurd. Terwijl de trein 's avonds in volle vaart was, verhief zich plotseling boven de locomotief een schel licht, een vonkenregen sloeg tegen de raampjes der wagens, en eene rook- en aschwolk belette naar buiten te zien. Op een nood sein, dat van de locomotief klonk, werd terstond geremd. Men ijlde naar de locomoLief en vond daar den machinist half gestikt en ovordekt met asch en kolen. De stoker word vonnist. Toen de machi nist, een oud gediende, tot bewustzijn was geko men, verhaalde hij dat de deur van den vuurhaard was opengesprongen en al het vuur naar buiten was gestoven. De man had nauwelijks den tijd het noodsein te geven. Do vuurhaard was inderdaad als leeggeblazen. Do stoker werd op den weg ge vonden, gelukkig zonder ernstige wonden. Ook prinses Marie, de 22-jarige dochter van den hertog van Chartres, die twee jaar geleden met den jongsten zoon van den koning van Denomarken in het huwelijk trad, heeft thans de mazelen. Van de talrijke gasten op het kasteel Fredensborg zjjn er nu nog slechts zeer enkelen van die ziekte verschoond gebleven. Naar men verder uit Kopenhagen aan de Belgische „Indépendance" telegrapheert is de czaar, die zijne gemalin geholpen had bij hot oppassen hunner kinderen en zich daarbij tb zeel' vermoeid had, ongesteld. Een berichtgever van hetzelfde blad te Berlijn meldt dat de aankomst van den czaar te Berlijn langs diplomatiekon wog is aangekondigd en dat Z. M. heden of Maandag, te gelijk met de koningin van Denemarken, die naar Weenen gaat, Kopen hagen verlaten zal. De voor Z. M. bestemde salontrein, door Rus sische gendarmes streng bewaakt, heeft, gelijk men weet, reeds don 29sten Oct. eon proefrit van Wir- ballen tot Gumbinnen gedaan. Te Brussel zijn' de eerste geldstuk- ken voor don Congo geslagen van 5, 2,1 en 1/2 fr. De beeldenaar draagt het opschrift: „Koning der Bolgen, Souv. van den ouafh. Congostaat." Op do koerzijde der vijffrankstukken een schild met twee leeuwon tot houders en daaronder eene-banderol met de leus van den Congostaat: „Arbeid en Vooruitgang." Uit St. - Potersburg wordt bericht aan de „Daily News" dat de heer Krupp twee millioen mark wil betalen zoo do Russische ingenieur Routkschef hem hot geheim mededeelt aangaande eene door hom nieuw ontdekte ontplofbare stof. Dit is hem echter door den ingenieur geweigerd, daar deze roods eene verbintenis aangegaan heeft met zijn gouvernement. De politie te Molenb'eek-Saint-Jean (België) heeft eene vrij groote bende jonge gauw dieven ontdekt en roods vyf harer leden gearres teerd. Allerlei kleine rooverjjen werdon door die jongens geploegd, doch voornamelijk schenen zijden zakdoeken hun te bekoren. Op behendige wijze wisten ze die door middel van kromme ijzeren staafjes door do oponingen der raamlijsten naar zich toe te halen, welke dionon om er de pennen voor de winkelblindon in te steken. Aan de „Soleil" wordt uit Weenen gemeld dat een Oostenrjjksch soldaat, die eenige plans heeft gestolen van de vesting te Przemysl, te Pilgerai is aangekomen, waar hij den Russischen autoriteiten heeft medegedeeld dat hij belangrijke onthullingen te doen had. De Russische minister van oorlog, onmiddellijk van dit feit in kennis ge steld, moet de noodige bevelen gegeven hebben opdat dien man de middelen verschaft worden St.- Petersburg zoo spoedig doenlijk te bereiken. Een boer moet oen procureur over een zaakje raadplegen en maakt dezon te dien einde op een marktdag, toon hij de stad bezocht, oene visite. Voor het goopende bovenraam van des praktizijns woonhuis staat een papegaai in eene kooi, dio vooral geleerd had het woord „binnen" te roepen. Do boer schelt aan; de papegaai roept: „binnen!" Do man kijkt naar boven, ziet het dier en toon men hem niet opendoet schelt nog maals. De papegaai roept wederom: „binnen!", doch bij die herhaling kijkt ons boortje verschrikt en met verbazing weer naar boven en roept uit: „O, neem me niet kwaljjk, meneer; ik dacht, dat u een vogel wasl" INGEZONDEN. Waarde Redacteur Reeds gaf u een bljjk van ingenomenheid mot de oprichting eoner stoom-papierfabriek in Neder- landsch Indië door oen stuk van mjj te plaatsen in uw blad dd. 13 September 1887. Do heer H. G. Humme, oud-Resident van Ned.- Indië, thans leoraar aan de Polytechnische School te Delft, gaf mij nu dit stuk, met vrijheid het in 't belang der goede zaak publiek te maken. Wilt u s. v. p. mij nogmaals het genoegen doen het onderstaande van den heer Humme op te nemen? Met alang-alang kunnen w(j hier te lande geene prooven nemen, omdat dit gras versch vorwerkt moet worden, maar met het ryst-stroo, waarvan de heer Rost Van Tonningen reeds voor meer dan 25 jaren getuigde: „het product dezer bewerking was eene schoone, zeer witte en vlokachtige massa, naar het mij toescheen, uitermate geschikt om als papier te dienen," (Zie Natuurk. Tjjdschr. van Ned.- Indië D. XIX 1859), hebben w(j thans zelf eene proef genomen on w(j durven te zeggenniet, dat het schijnt uitermate geschikt te zijn voor papierberei ding, maar dat wjj er zeker pra/;htUj papier van zullen maken. Die proeven zjjn voor ieder, die tot nog toe twij felde aan de levensvatbaarheid dor onderneming, ten mijnent te zien. M. Van der Wal, Plantsoen No. 9. Commissaris. Eene nieuwe Industrie op Java. Geachte Heer Redacteur! Hoewel reeds meermalen in publieke geschriften gesproken is over de ontwikkeling dor industrie in onze Indische bezittingen en laatstelijk vooral over het bestaande plan tot oprichting van eene Red.-Indisclic stoom papierfabriek te Batavia of elders zoo acht ik het toch niet ondienstig, o- door middel van uw blad de aandacht van Ik publiek nogmaals op dat onderwerp Ir- vestigerl„ en verzoek ik derhalve beleefd om uwe medewer king in de overtuiging dat dit belang ook u ter harte gaat. In de laatste jaren komt men moor en meer tot de overtuiging dat particulieren niet genoeg uit ons Indië de voordeelen trekken, dio er van ge trokken kunnen worden. Men stelt zich tevreden met het bestaande, en is zeer angstvallig wanneer het er op aankomt om een nieuwen tak van indus trie te openen, waarvan de kansen natuurlijk niet vooruit met bepaalde zekerheid zijn te berekenen. Hot valt niet te ontkennen, dat de geldm.-nnen in Holland, die Indië niet bij eigen aan schouwing kennen en er zooveel tegenstrijdige verhalen van hooren, huiverig zijn om groote sommen toe te vertrouwen aan nieuwe ondernemingen op zoo grooten afstandterwjjl aan den andoren kant, personen die Indië kennen en vertrouwen stellen in de levensvatbaarheid van zoodanige one! rnemin- gen, niet do middelen bezitten, om aan de oprich ting er van in voldoende mato deel te nemen. En toch wordt voor het oprichten eener industriëele onderneming in den regel een groot kapitaal gevor derd, dat door velen dient te worden bijeengebracht. Zoowel verleden als voorverleden jaar zijn in 't Ind. Genootschap ernstige dobatten gevoerd over de wenschelijkheid om ook het fabriekwezen in Indië zooveel mogeljjk te bevorderen, en t-riso.a. gewezen op de vele ongebruikte grond-i-.-ffon van allerlei aard, zoowel als op de geschiktheid der inldndsohe bevolking om ln korten tijd tot zeer bekwame werklieden te worden gevormd. De bier brouwerij te Batavia werd o. a. daarbij ats een sprekend voorbeeld aangehaald. Het denkbeeld van eene papierfabrü!: in N.-I. is niet nieuw. Reeds jaren geledon word daar over gesproken en de voordeelen er van op goede gronden aangotoond. De heer Pourchez heoft ein delijk het initiatief genomen tot verwezenlijking van dat denkbeeld, en verdient daarvoor den dank van allen, die belangstellen in de ontwikkeling van onze Indische bezittingen. Wjj hopen an harte dat hjj slagen moge, want wjj zjjn overtuigd dat door de gunstige resultaten daarvan 0"> anderen zullen worden aangemoedigd om op hot gebied van industrie verdere stappen te doen. Het spreekt vanzelf dat voor het slagen eener zood i .:o onder neming van groot belang is het hoofdpersonen], zoowel voor de techniek als voor do administratie. De namen der personen, die op het j ospectus prjjken, geven, dunkt ons, gonoogzamen waarborg dat deze zaak aan goede handen zal worden toe vertrouwd. Het voreischte kapitaal is 500,000, verdeeld in aandeelen van f 1000. Voor eene be langrijke som is reeds ingeschreven. Mogen deze regelen er toe bijdragen om velen aan te moe digen tot het nemen van aandeelen, op' u het be staande plan, waarvan do vooruitzichten /oo voor- deelig zijn, spoedig moge worden verww :ilykt In het „Dagblad van Zuid-Holland en o-Graven- hage" van 19 dezer wordt de vraag geii ,m, of in het bergachtige Java niet voor deze oi iorneming partjj zou kunnen getrokken worden van iet water als beweegkracht, in stede van stoom. Die vraag is niet met een kort woord te bespreken. Alleen zij hier herinnerd dat het gebruik van water als beweegkracht bjj de suikerfabrieken op Java inder tijd tot zoovele moeielijkheden heeft geleid dat men ten laatste by alle suikerfabrieken dat water heeft moeten doen vervangen door stoom, om zeker te zijn altijd geregeld door te kunnen werken. Den Haao, Oct. '87. (w. g.) H. G. Humme. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 23 tot 29 Oct. Datum. Uur. Aantal. Gemiddelde Eng. Btandkaareen. 23 October. 6.- 8.15 7 17.2 n 24 6.8.15 8 17.2 25 C.8.— 8 17.4 26 C.8.— 7 17.2 27 6.8.— 8 17.7 26 6.8.15 7 J 7.8 20 68.15 8 17.5 Dit beteekent: Wannen- men 5 cubic feet =z 141.6 liters per uur van zuil; gas verbrandt in een Sugg's London- Argand-Standar.l burner No. 1, met 24 gaa'jee, een licht wordt verkregen, dat in sterkte gelijk staat msl. 17.2, 17.2 enz. Standaardkaarsen, waarvan etke kaars 20 grains zz 7.15 grammen Spermaceti per uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 10