DAGBLAD. N°. 8500. Donderdag £1 Noyember. A°. 1887. Dit nommer bestaat uit Twee Bladen. Leiden, 2 November. ntXJB DEZER COURANT: ar Vnr Ute »»r 8 buMm.1.18. 'j VnaM par port.l.M. Atondrrtgke Homment.M. Oflicïoele Kennisgevingen. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter kennis van de autoriteiten, ambtenaren en in gezetenen der gemeente, dat de heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland het voor- .nemen heeft deze gemeente op Vrijdag den 4don November aanstaande te bezoeken en dat aan hen, die wenschen mochten Zijn HoogEdelGestrenge te spreken, daartoe op het Raadhuis, 's middags te twaalf uren, de gelegenheid zal gegeven wordon. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 2 Nov. 1887. DE KANTER. Heden is aan de universiteit alhier de heer P. Buys, geb. te Caliantsoog, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„De lijdelijkheid van den rechter in verband met de wijziging van art. 79 B. Rv. bij de wet van 23 Dec. 1886, Stbl. 230." Ten aanzien van het adres van de afdeeling Deiden en Omstreken der Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde berichten B. en Ws., na overleg met de commissie van fa bricage, dat het onderhoud van het Plantsoen en van het Park geschiedt in verhouding tot de be stemming voor eene alg6meene wandelgelegenheid en daarbij rekening moet worden gehouden met de gelden, welke voor dat onderhoud worden aangewezen dat bij dat adres, hetwelk, naar het B. en Ws. voorkomt, niet de uitdrukking is van de publieke opinie aangaande het Park, geene opmerkingen of aanwijzingen zijn gedaan omtrent de verbeteringen in het onderhoud, welke in overweging zouden kunnen ■worden genomen, zoodat zy in overweging geven het adres voor kennisgeving aan te nemen. Bodoeld adres luidt aldus: „De afdeeling Leidon en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij yoor Tuinbouw en Plantkunde. „Overwegende dat het onderhoud van het Plant soen en het Park op de Ruïne te wenschen overlaat. „Noodigt don gemeenteraad beteefdilyk uit maat regelen te nemen om in dat onderhoud verbetering te brengen." Door den heer P. Van Driel Bz., behanger alhier, was aan B. en Ws. het voornemen te kennen gegeven om eene machinale tapytkloppery, gedreven door eene gaskrachtmachine, in te richten, waarop hom werd te kennen gegeven dat by Verordening betrekkelijk de inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, een terrein van den Vestwal, aan het einde der Oosthavenstraat, is aan gewezen, alwaar klopperyen van tapijten kunnen worden opgericht zonder voorafgaande vergunning van het Gemeentebestuur, met verbod om elders in de gemeente dat bedrijf uit te oefenen, zoodat eène vergunning als bovenbedoeld door B. en Ws. niet zou mogen wordon verleend. Thans heeft belanghebbende zich tot hen ge wend met verzoek een gedeelte van bovenbedoeld terrein-; te mogen innemen voor het plaatsen van oen tilbaar houten gebouw ter opstelling van het door eene gaskrachtmachine gedreven tapjjtenreini- gingSWerktuig. Evenmin als bij de commissie van fabricage be staan bij B. en Ws. tegen de inwilliging van dit verzoek bezwaren, zoodat zy den Raad in overweï ging goven aan adressant tot wederopzeggons te vergunnen om 120 centiaren van het terrein op den Vestwal aan den Zijlsingol, achter de R.-K. begraafplaats, in te nemen voor het bovenomschre ven doel, mits zulks geschiede onder toezicht van fexefoarant wordt dagelijks, att dtioodering rao £00- ia feestdagen, attgegeren. PRIJS DER AD VER TENTTEN Tui 1e r«c«U 1.06. Itd«» regri m«r 0.176- Groot«n l.ttem tui pUtteraimto. Voor bot 1.1 MO Mm kuiten dl eud wordt 0.10 berekend. den gemeente-architect, de uit de kloppory voort komende stof niet op het terrein worde uitgestort, maar in ovordokte schuiton of wagons naar de .Aschschuur vervoerd en tegen betaling van het recht, bepaald bjj tarief, alsmede onder voorwaarde dat bjj het einde der vergunning de geheele opstal, binnen den te bepalen termijn, worde opgeruimd. De zeer juiste en door B. en Ws. zeer ge waardeerde opmerking van hun geacht mede-raads lid, den heer Cock, in de voorgaande zitting, heeft hunne aandacht op oen vorzuim in den vorm van het Reglement van orde voor de vergaderingen van het College van Burg. on Weths gevestigd en zij haasten zich dan ook den Raad voor te stellen de woorden van do Verordening op de Gasfabriek wat het beheer en bestuur betreft in overeenstemming te brengen met do regeling van 1880. Zjj geven alzoo in overweging de tweede zin snede van art. 2 van het Reglement op het beheer en bestuur dor Stedeiyke Gasfabriek als volgt te wyzig.en„Deze Commissie bestaat uita. één lid van hot Dageiyksch Bestuur als voorzitterb. twee Raadsleden." Het ligt volgens B. en Ws. in den aard der zaak dat niet behoeft te worden bepaald door wien de aanwyzing van het lid van het Dageiyksch Bestuur geschiedt, aangezien in het Reglemont van orde voor de vergaderingen van het colloge van Burg. en Weths., door hen vastgesteld en door den ge meenteraad goedgekeurd, reeds is bepaald dU da onderscheidene takken van de huishouding der ge meente door den voorzitter onder de leden van het Dagelyksch Bestuur worden verdeeld. Naar de commissie van fabricage mededeelt, heeft het onderhoud van het Park aan het Steen- schuur dit jaar meer kosten veroischt dan vooraf kon worden berekond. De langdurige droogte maakte herhaaldeiyk waterbesproeiing noodig, waarin voor- zion word door het gebruik van eene brandspuit, wat gedurende verscheidene dagen een talryk personeel vereischte, waardoor de voor arbeidsloon geraamde som werd overschreden. Ook dat werd veroorzaakt door het buitengewoon vorwyderen van onkruid, dat byzonder welig was opgeschoten, en hoe zuinig ook de aanschaffing van bloemgewassen plaats had, toch werd alleen aan 't geen in de omgeving van het gedenkteeken werd vereischt een bedrag van Z'160 by ondorhandsche inschryving besteed. Tot 1 October 11. is at zoo uit de toegestane f 1000 voor koston van onderhoud uitgegeven aan arbeidsloon f 600, bloem- en heestergewassen f 230, grint f 80, yzeren hekjes en gereedschappen f 40 en aan bloemgewassen om het gedenkteeken f 160, te zamen ƒ1110. De commissie van fabricage acht zich dus vor plicht verhooging der toegestane som te vragen, ook voor hetgeen in de laatste drie maanden van dit jaar nog moet betaald worden tot oen bedrag van f 350, daarenboven nog f 200 voor het aan schaffen van waterkranen en slangen tot vervanging van het gebruik van eene brandspuit, waardoor op het arbeidsloon veel kan wordon bezuinigd by het jaariyks besproeien. B. en Ws. geven den Raad in overweging deze f 550 beschikbaar te stellen door den post voor onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen met bedoeld bedrag te verhoogen door afschryving van don post voor onvoorziene uitgaven. Naar wy uit goede bron vernemen, heeft prof. Pekelharing, uit Delft, het besluit genomen om as. Maandag-avond te halfnogen in het Nutsge- bouw, alwaar dan eene openbare vergadering, uit gaande van de alhier gevestigde Coöperatieve Ver- eeniging, zal plaats hebben, eene lezing te houden, betrekking hebbende op het nut der Coöperatieve Vereenigingen. De 2de luit. E. W. baron Yan der Capellen, van het 3de reg. huzaren, is overgeplaatst by het dépöt-eskadron, alhier in garnizoen. Het hpoger onderwys, zooals dat in een-klein land als Nederland aan drie ryks-universiteiton is' ingericht, kon, naar men in de afdeelingen der Tweede Kamer meende, onmogelijk overal in de behoefte aan speciaal onderwys in alle vertakkingen der wetenschap door geleerden, dia zich uitsluitend aan die ondetdeelen wyden, voorzien.- De richting bjj de beoefenaren der wetenschap is tegenwoordig wel is waar specialiseerend, doch zoo er studenten zyD, die zich aan eon bepaald onderdeel wenschen te wyden, waarvoor aan hunne academie geeno specia liteit gevonden wordt, dan mocht men toch wel verwachten dat hunno hoogleeraren hun den weg tot do bronnen konden aanwyzen. Ook zonder onder wys van eene specialiteit' zyn velen specialiteiten geworden. Wat Leiden betreft, bestond bij de meerderheid der leden op zich zelf geen bezwaar togen het ver meerderen van de geneeskundige faculteit met een hoogleeraar. Enkelen vroegen echter of de behoefte aan hoogleeraren niet ontstond omdat de klinische professoren te veel tyd aan 'de particuliere praktijk wyden. Het aanstellen van een professor in de oude geschiedenis en Grieksche en Romeinsche oudheden vond by velen bezwaar. Men meondo dat 15 profes soren voor do faculteit van letteren voldoende waren. Ook voor vorbooging der jaarwedde van den directeur van het Ethnographisch Museum zagen velen geen grond. Andere leden echter waren, op de gronden reeds meermalen uiteengezet, vóór deze verhooging gestemd. Dezen winter zullen de sedert eenige jaren gegeven Leidsche Kamermuziek-soirées niet plaats hebben. Met genoegon zal daarom vernomen wor den dat de heer Jan G". Striening, leeraar aan de Muziekschool alhier, een plan heeft opgevat om in dit gemis te voorzien. Hjj wil namelyk, rekenende op den steun der ingezetenen, ter aanvulling van do leemto op muzikaal gebied, toch een drietal soiréos aanbieden, waartoe hjj zich vooraf de mede. werking heeft verzekerd van personen, die in de kunstenaarswereld goed staan aangeschreven, nl. van den pianist Wirtz uit Den Haag, den bas zanger Bebrens en den solo-violoncellist en dirigent Prill van de Rotterdamsche Hoogduitsche opera, alsmede van do pianisten Sikemeier uit Rotterdam en Enderle uit Leiden, den violoncellist Rehl uit Utrecht, en verder van do dames C. Gripekoven (zang) en Wia Dikema, de nieuwe onderwyzeres in den solozang aan de Muziekschool alhier. Ais we nu daarbjj in aanmerking nemen dat het abonnement voor deze drie soirées voor een heer en dame of voor twee dames slechts op vyf gulden is bepaald, niette genstaande de vry hooge kosten, onvermydeiyk aan de soirées verbonden, dan mogen we met reden verwachten dat het den heer Striening tot uitvoe ring van zyn voornemen niet aan genoegzame deelneming zal ontbreken, maar dat hy integendeel eene gewenschte waardeering in zyn streven zal ondervinden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Schiedam", van Amsterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven er>z. uiterlyk Vrydag-nacht om 12 uren bezorgd zyn. Door den Raad dor gemeente Koudekerk is besloten de opcenten op liet porsoneel van 45 op 25 te bron gen. Tot vreugde van vele zyner gemeenteleden heeft ook ds. P. S. Bartstra te Wassenaar bedankt, voor het beroep naar Amsterdam. De nadere opmetingen, welke Ged. Staten van Zuid-Holland hebben laten doen van de hoogte der s hepen, welke nu en later die Gouwo bevaren zullen, geven hun geene aanlang den. Prov. Staten.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1