J N°. 8499. Woensdag ^oveiiiüxti* A". 1887. Premie SCHEURKALENDER. 20 Cents. LEIDSCH PEIJS DHZBB COURANT: Voor LoHen por S mwuiionl.W. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommere0.0B. Qaze Qouzant vrazit dagelijks, met uitzondering ran gen- en feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEE ADVERTENTLEN: Van 1—6 regela 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Gro©tere letters naar plaateruimte. Voor hot incas- seeren buiten de stad wordt (hlO berekend. Aan de Abonné's wordt bericht dal de SCHEl'R- KAhEXKËil binnen korten tyd zal worden ver krijgbaar gesteld tegen den uiterst lagen prijs van Het schild is keurig in goud on kleuren bewerkt en een sieraad voor de huiskamer. Voor belang stellenden hangt een exemplaar aan ons Bureel ter bezichtiging. OlHcicole vi'n 11 v iiiü'i'ii. Plaatselijke dliccte belasting. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen den belastingschuldigen in herinnering dat op heden vijf termijnen zijn verstreken van de Inkomsten-belas ting, zoodat minstens vijf zevende gedeelten van den gubee'en aanslag moeten zijn voldaan. Zij noodigen daarom do belanghebbenden uit om, ter voorkoming van de ver- volgingskosten, het door ben verschuldigde zoo spoedig mogelijk ten kantore van den Gemeente-Ontvanger te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEIt, Burgemeester. 31 Oct. 1887. E. KIST, Secretarie. Gemengd Nieuws. Brandstichting. Den 7den Augus tus il. werd de landbouwer V. te Wassenaar, die op zijn weiland aan den Oostdorper weg onder die gemeente eene gevulde hooischelf had staan, tegen den middag gewaarschuwd dat die schelf door eene onbekende oorzaak in brand stond. De schelf stond in do onmiddellijke nabijheid van een grooten hoop takkenbossen en op oenige meters afstands van den weg, terwijl zich ook eenige boerenwoningen zeer dicht in de nabijheid bevonden. Gelukkig was de wind van de takkenbossen en de woningen af, anders ware de vlam bepaald daarheen overgeslagen. De wijze, waarop de schelf brandde, nam allo waarschijnlijkheid weg dat de brand door hooibroeiing was ontstaan, daar bet hart van de hoeveelheid hooi bij onderzoek bleek onaangetast te zyn ge bleven, terwijl do huizen in de omgeving niet zoo dicht by de schelf stonden dat b. v. vonken uit de schoorsteenen in den hooivoorraad konden waaien. Het vermoeden lag alzoo voor de hand dat do brand door eene kwaadwillige hand gesticht was. Twee dagen later werd een arbeider, eveneens te Wassenaar wonende, in hechtenis genomen onder verdenking den brand te hebben aangestoken en gisteren hield de rechtbank te 's-Hage zich mot het onderzoek dezer zaak onledig. Tijdens de gerechtelijke instructie zinspeelden sommige getuigen op vreemde verschijnselen in do levenswijze van den verdachte, zoodat. het nood zakelijk voorkwam door twee doctoren een onder zoek te doen instollon naar de geestelijke ontwik keling van den gedetineerde, meer bepaaldelijk echter naar verschijnselen, die dezen ontoorekenbaar maakten voor zyno handelingen. De geneesheeron brachten ieder afzonderlijk verslag uit en beves tigden nu voor de rechtbank hunne conclusion. De rapporten der beide lieeren stemden hierin overeen dat de beklaagde hun weinig ontwikkeld voor kwam, doch dat zij hem overigens geheel normaal en toerekenbaar voor zijne daden oordeelden. Eén der doctoren had in zijn verslag als zjjn persoonlijk govoelen medegedeeld dat 't eenige wat indruk op hem gemaakt had, beklaagde's pertinente ontkentenis was, ondanks allo bezwarende aanwij zingen. Wellicht was dit het gevolg van eenigen abnormalen toestand. Uit het verhoor omtrent de feiten rezen inderdaad zeer bezwarende aanwijzingen voor de schuld van beklaagde, ofschoon doze pertinent ontkende. Twee getuigen hadden hem, even na't uitbreken van den brand, in de onmiddellijke nabijhoid van het weiland, waarop de schelf stond, gezien, toen hg zich hard loopende in de richting van het dorp verwijderde; aan andere getuigen had hy zich vóór den brand bij verschillende gelegenheden uitgelaten over hot in brand steken van een hooischelf. Eens zelfs zou hij gezogd Hebben„Vannacht om 1 uur zal ik den hooiberg van Leen V. in brand steken." Voorts bleek dat bekl. zelf den brand was gaan aanzeggen bij den wethouder, waarn. burgemeester van Wassenaar. Met het oog daarop werd hem nu gevraagd of hy wist dat eone premie van f 3 was uitgeloofd aan hem, die 't eerst brand meldde. Bekl. ontkende die wetenschap, doch geraakte door dit antwoord in tegenspraak mot een der getuigen, die verklaarde dat bekl. nog denzelfdon dag van den brand naar hem toe was gekomen en gezegd bad: „Ik heb f 3 verdiend omdat ik het eerst den brand heb gemeld." Uit do behandeling van dit geding bleek wjjders dat bekl., als hy een borrel op heeft, dat dikwijls gebeurt, allerlei vreemde dingen doet, b. v. op ge heimzinnige wyze kaas on geiten stelen en glazen inslaan. Overigens was hij een goed werkman. Do beklaagde wierp allo schuld verre van zich en verklaarde zich niet te herinneren ooit gezogd te hebben den brand in de hooischelf te zullen steken. Substituut-officier van justitie, mr. baron De Vos Van Steenwyk, trachtte aan te toonen dat de schuld van bekl., ondanks diens ontkentenis, bewezen was, alsmede dat door den brand gevaar voor do om geving was ontstaan. Spreker was van meening dat de motievèiii thó boltT. tót deHaad hadden g9loid, niet ver te zoeken warenten eerste geldelijke bi lang, het vooruitzicht namelijk op eene premie van ƒ3; voorts wraakzucht, daar ten processe gebleken was dat beklaagde een jaar geleden de ruiten in eene woning van den eigenaar der hooi schelf had vernield en het vernielde tot den laatston cent moest vergoeden. Het wettig en overtuigend bewys van bokl's. schuld geleverd achtende, vordorde ZEA. 3 jaren gevangenisstraf. Mr. J. H. Andries, die bekl. ambtshalve verde digde, kwam in do eerste plaats op tegen de qua- lifieatie van de feiten. Z. i. was van gemeen gevaar voor goederen, hetwelk door den brand ontstaan zou zijn, niets gebleken, en ware art. 350 Wb. v. Strafr. eer toepasselijk, wyl in deze strafzaak meer moet gedacht worden aan opzettelijke en wederrechtelijke vernieling van eens anders eigendom. Maar de hoofdvraag: is er brand gesticht? oordeelde pi. juridisch volkomen onbewezon, al moest hy toegeven dat liy geheimzinnig ontstaan was. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat eone vonk in het hooi was terechtgekomen. Nog minder bewezen was do schuld van zyn cliënt aan den brand. Aan de band van een der geneesheeren, die bekl. onderzocht hadden, een der meest geachte en hooggeschatte psychologen, ver klaarde pl. dat hem de brandstichting, gesteld zy ware door bekl. bewerkstelligd, onverklaarbaar voorkwam. Iemand, die brand wil stichten, geeft daarvan geen acht dagen te voren kennis. Dit noemde pl. eenvoudig krankzinnig. Pleitor had, 't speet hem dit te moeten zeggen, verschillende onjuistheden ontdekt in het verslag van een der met het onderzoek bolast geweest zynde geneesheeren. Waar zyn collega o. a. had vermeld dat beklaagde's moeder lijdende was aan epileptische aanvallen, had de bedoelde deskundige van die bijzonderheid geene melding gemaakt. De verdediger kwam op verschillende gronden tot de conclusie dat beklaagde den brand gesticht had, doch ontoerekenbaar was voor die daad wegens zyne erfelijke dispositie; hy concludeerde derhalve tot ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank deed nog in de zitting van gisteren uitspraak en achtte het wettig en overtuigend bewys van bekl.'s schuld aan het feit niet geleverd on sprak hem mitsdien vrij. Door iemand, die vroeger te Develi ter woonde, werd in 1886 op een Pruisisch lot van 1855 een prijs van 150 000 mark gewonnen, welke hy ontvangen heeft. Thans wordt door een inge zetene uit Deventer eene vordering van 75,000 mark tegen hem ingesteld, op grond dat do winner slechts voor de helft eigenaar van gemeld lot zou zijn geweest. Tijdens eone tooneelvoorstelling te Londen, op den avond van den 28ston October, in het Thé.ïtro des Variétés werd „brand!" ge roepen. De 4000 toeschouwers spoedden zich in zenuwachtige drift naar de uitgangon, maar toen het orkest een stuk ging spelen en men op het tooneel don vluchtonden wist aan het verstand te brengen dat de brand van geene betoekenis was, kwam aan de zucht tot vluchten een einde. Intus- schen waren de brandweermannen er in geslaagd de kleine vlam te blusschen en was de orde spoedig hersteld. Op de lijn Sovilla HuelvafSpanjeh geraakte een spoorwegrytuig in brand, hetgeen, veel ontsteltenis onder do reizigers teweegbracht. Velen hunner sprongen uit den trein op de haan; één kwam daardoor om hot leven en anderen wer den min of meer zwaar gewond. Terwijl de commissionnair Vander- cruyssen zijn ontbijt nutligdo aan het Charles Ttogier- plein te Brussel, zeeg hjj plotseling neer. en toen men hom wilde optillen, was hjj oen ljjk. Men vervoerde hem naar zijne woning. Uit La Louvière wordt gemeld dat de grondwerkers, aan den arbeid ter vergrooting van het station van Bois-du-Luc., zeer oproerig zijn. wegens eene loonsquaestie en dat zy Zaterdag avond in grooten getale zjjn bijeengekomen en het besluit namen het werk niet weer te her vatten. Volgens hen moet de aannemer hen in het werk genomen hebben tegen 3 fr. 25 cent. en be taalde hjj hun slechts 3 fr. per dag uit. Volgens de Weoner bladen zou de- politie dier stad eenige dagen geleden een individu hebben aangehouden, reeds veroordeeld wegens handeldrijven in ridderorden. De aangehoudene zou een medeplichtige zyn van madame Limouzin. Het Chineesche transportschip „Waylee" is by de Pescadores vergaan. 280 Chi- neezen en 5 Europeanen verdronken. De eerste practische proeven om dynamietbommen te werpen door middel van samen geperste lucht, werden onlangs te Nieuw-Yórk ge nomen in tegenwoordigheid van den secretaris van marine en tal van vertegenwoordigers van buiten- landsche mogendheden. Do beproeving gold het pneumatisch dynamiet-torpedokanon van Zalinsky. Volgens het rapport van den secretaris van marine zijn de proeven goed geslaagd. Het schip, dat voor schjjf diende, werd in de lucht geslingerd en ver dween voor de oogen der aanwezigen. Door deze proevon werd bewezen, dat deze vuurmond tot op 2 Km. afstand dynamiet kan werpen met groote trefkans. Het is slechts eene quaestie van techniek om do gebruikte stof zoodanig te vermeerderen, dat de laatste in staat is het grootste pantserschip te vernielen. Door het dynamietkanon wordt de strjjd tusschen torpedo's en machinekanonnen vor- meden. Deze pneumatische vuurmond vormt eene nieuwe methode van aanval. Voor kustverdediging schjjnt hjj het sterkste wapen te zyn, dat ooit uit gevonden is. Verdere proefnemingen zullen volgen. De uitvinder van het nieuwe geschut is eigenlyk niet de luitenant Zalinsky, maar een zekere Medford. Zalinsky heeft alleen de nieuwe uitvinding verbeterd.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1