N°. 34-97. 3üaaii.cla£>; ££JL October. A0. 1887. Leiden, 29 October. LEIDSCH F RIJS DEZER COURANT: Tmt Leidma per 8 meenden........1.10. FvniMe per poetlAê. AfEoadwrltffce Nommers.0-05. Qeze iQoanni wordt dagelijks, met uitzondering ran gon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJB DER ADVERTENTIEN Ten 1—6 regel» 1.06. Iedere regel meer/0.l7|. Grootere letter» naar plaetsrnimte. Voor het ine—- •ceren buiten de eted wordt 0.10 berekend. Offlcieele Kenniiiitfeviiigoii. Belemmering van de Scheepvaart in den Rij nsburgersingel. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter algemeene kennis dat, ten gevolge van het leggen van eene zinkbuis ten behoeve van de Stedelijks Gasfabriek, de scheepvaart in den Rijnsburger6ingel bij deWarmonder- brug op Maandag 31 October a. s. tusscbon 10.15 des voor middags en 12.15 des namiddags eenige belemmering zal ondervinden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 29 Oct. 1887. E. KIST, Secretarie. Bij de gehouden aanbesteding door commissa rissen der Veroeniging „Uit Liefde'', tot levering van de benoodigde levensmiddelen ter uitreiking aan behoeftige natuurgenooten gedurende den win ter van 1887 en 1888, waren de laagste inschrijvers de heerenF. J. Bots, de gort voor f 0.0895 de liter, J. Fontein, de rijst voor f 0.0505 de 5 hec togram en P. C. Nicola het brood voor f 0.0505 de 5 hectogram. „Una" gaf by den heer A. H. Adriani alhier eene vertaling in het licht van de Schetsen van Lars Dilling. Dat de voortbrengselen der Noorsche letterkunde in ons land gretige lezers vinden, kan niet bevreemden. Zy zyn over het algemeen frisch en levendig van voorstolling en de inhoud biedt rjike afwisseling aan, terwyl geen onvertogen woord of gedachte er in voorkomt. „Elke moeder kan aan hare dochter de lezing veroorloven." Lars Dilling onderscheidt zich door zyn humor van veie andere Noorsche schryvers in het zevental verhalen, waar van Una eene vertaling gaf, die zich gomakkeiyk laat lezen en van welke men mag aannemen dat ze ook getrouw is. Diepzinnig zyn de verhalen niet, maar, ook de „Arnh. Crt." beaamt het, men leest ze met genoegen, om don „gang" dio er in zit en het on derhoudende der verhalen. „Het loon eens dichters," „de Zwarte Adonis," „Groene Kransen" en „de juweelen Armband" zyn byzonder treffend. De zeer nette uitgave getuigt van zorg en smaak. Aan Prov. Staten van Zuid-Holland is o. a. het volgende medegedeeld betreffende den stand der werken van de overbrugging der Oude Maas en die der vaartverbeteringen. De onderbouw is voltooid met uitzondering van eenige werken van ondergeschikt belang. Voor den bovenbouw kwamen drie spanningen geheel gereed, terwpl het yzer voor de nog ont brekende spanning en voor de draaibrug in de fabriek is aangevoerd en met het gereedmaken van deze geregeld wordt voortgegaan. "Wat betreft de vaartverbetering tusschen Ryn en Schie, van de bywerken aan de nieuwe sluis aan den Leidschendam, den löden Juni 11. In dienst ge teld, is al het metselwerk voltooid, en bet oude sluishoofd geheel weggebroken, zoodat aan het werk de laatste hand wordt gelegd. De westoiyke brug werd in den zomer gesteld, en met hot stellen der oosteiyke is een begin gemaakt Bij de zittingen tot het aanhooren der bezwaren tegen liet plan voor de verbetering der waterge meenschap tusschen Byn en Schie kwamen geene ernstige bezwaren aan den dag. Toch gaven de door belanghebbenden verstrekte inlichtingen aan leiding op twee punten eenige wyzigingen in het plan te maken, die verruiming van de vaart medebrengen en ten doele verandering in-, ten deele vermeerdering van hetgeen onder Zoeterwoude, Stompwyk en Voorburg te onteigenen valt, vor derden. In eene te Amsterdam gehouden vergadering der voorloopige commissie tot behartiging van de belangen van Nederlandsche inzenders op de Parijsche wereldtentoonstelling is de ingenieur Conrad te Haarlem benoemd tot voorzitter, om met den Franschen gezant de bemoeiingen en werkzaamheden der commissie te regelen. Volgens een ontvangen telegram uit Indiê, is de kapitein der Inf. van het Oost-Indisch leger H. A. N. Catenius, met verlof te Breda woonachtig, r - bevorderd tot majoor. Aan het vergelykend examen voor hoofd dei- school No. 16 te Arnhem hebben van de 168 adspi- ranten, die zich aangemeld hadden, ruim 130 heden deelgenomen. Sedert eenige dagen is men aan 's Eyks Munt bezig met het slaan van 25-, 10- en 5 cents stukken, welke werkzaamheden tot omstreeks 15 Dec. zullen duren. De najaarsvergadering van de algemeene syno dale commissie der Ned.-Herv. Kerk is bepaald op 23 November a. s. Met 3 November a. s. wordt de dienst van de Holl. IJzeron-Spoorwegmaatschappy van hier over Botterdam naar Brussel en Parys gewyzigd. De vertrekuren uit Amsterdam zyn vastgesteld op 7 u. 35 min. vm., 11 u. 50 min. vm., 4 u. 3 min. nm. en 5 u. 33 min. nm. De volgende officieren, die sinds 1 November 1886 gedetacheerd zyn geweest by de rüschool te Amersfoort, koeren Maandag a. s. naar hun corpsen terug: de 1ste luitenants O. D. Van Diepenbrugge en R. H. Schlingoman, van het 1ste, D. Enschedé en A. B. Van Tienhoven, van het 2de, de 1ste luitenant H. C. P. Mathon on de 2de luitenant E. W. baron Van der Capellen, van het 3de rog. hu zaren, en de lsto luitenant J. J. P. Stinkers, van hot 2de reg. veld artillerie. Beroepen zyn: te Zegveld, ds. J. J. Ruys, te Mynsheerenland: te Harmeien en te Huizen, ds. P. Bartstra, te Wassenaar. Toezegging -van beroep naar Zoeterwoude is gedaan aan ds. J. Krull Az., te Spannum en Edons (classis Franeker.) De graaf van Parys is hedenmorgen om 9.50 van Dordrecht naar Londen vertrokken. De gemeenteraad te Hazerswoudo heeft den heer J. C. Iscken, hoofd der 2de openbare school aldaar, op zyn verzoek, tegen 1 Januari a. s. eervol ontslag verleend. Men meldt uit KatwykDezer dagen ontving deze gemeente een bezoek van jhr. mr. A. L. E. De Stuors, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Parys, die zyn zoon alhier op het R.-K. Seminarium heeft geplaatst, ton einde aldaar zyne opleiding te ontvangen. Het stoomschip „Prins van Oranje," van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde Dungeness 28 Oct.; de „Afrikaan," van Rotterdam naar Banana, is 28 Oct. Dover gepasseerd. Z. M. heeft den portier by 's Ryks werf te Amsterdam H. Teerds, met ingang van 1 Novem ber a. s., uit 's Ryks dienst ontslagen. INGEZONDEN. met genoegen heb gehoord en m. i. met succes uit het strydperk moet komen. Zouden de leden geen lust gevoelen of heeft het koor van het hoofdbestuur geene uitnoodigmg tot hot concours bekomen? Wat zou daarvan, M. (Je R., toch wol de reden zyn Bij voorraad dank, M. de R., voor de te verleenen plaatsruimte. L., 29 Oct. '87. Uw Abonné. BUITENLAND. Mijnheer de Redacteur! Dezer dagen las ik in een der bladen het bericht dat door de Utrechtsche Mannen-Zangvereeniging tegen den 26 en 27 November e. k. een Nationale Zangwedstryd is uitgeschreven, waaraan door on derscheidene Mannen-Zangvereenigingen uit alle richtingen des lands, zelfs uit Groningen en Tilburg, wordt deelgenomen, te zamen vertegenwoordigende meer dan 1300 zangers. Tot myne bevreemding echter komt onder de gemelde deelnemende vereenigingen niet voor Lei- de ns Mannenkoor, zoo'n prachtig en uitnemend koer, dat ik op verschillende uitvoeringen en by feestelijke gelegenheden in het Van-dor-Werf-park Frankrijk. De begrootingscommissie heeft met 9 tegen 5 stemmen tot opheffing van het budget voor eere- dionst besloten. De heer Ribot heeft zyn rapport over het con versieplan aan do commissie voorgelezen. Hy stolt voor, op de begrooting den kredietpost te brengen voor de kosten der onderhandelingen, op 2 millioen bepaald. v De lieer Ricard heeft in eene byeenkomst van de „Union des gauches" het woord gevoerd. Hij verzocht den republikeinen veel tyd te besteden aan het afdoen van zaken en minder aan onvrucht bare redevoeringen. De commissie, op voorstel van den heer Caneo d'Ornani benoemd tot onderzoek der zaak- Caffarel en Wilson, zal heden den voorsteller hoo- ren. Zy is eenparig gunstig voor het onderzoek gestemd. Men verzekerde dat, indien het instellen van een onderzoek werd goedgekeurd, zooals geloofd wordt, de president der Republiek zal aftredon en het ministerie de kabinetsquaestie zal stellen. De tegenwoordigo toestand, welke van byzonder ornstigen aard is, wordt door de afgevaardigden druk besproken. (Zie verder de telegrammen.] Na de meeting te Tours soupeerde de heer Wilson zeer opgewekt met eenige zyner vrienden. Hy lachte en zeide dat hy er niet aan dacht als afgevaardigde af te treden en dat hij op zijne kiezers rekende. Zyn orgaan „La Petite France" verklaart, dat de meeting te Tours eene monster achtige onrechtvaardigheid had begaan. Een bericht gever der „Débats," welk blad volstrekt niet tot de aanhangers dos heeren Wilson behoort, zegt dat de byeenkomst op belachelyke wyzo was aan gelegd en dat men er stelselmatig een drieduizend vyanden van dien afgevaardigde had saamgebracht. De „XlXe Siècle", het Parysche blad dat do akte van beschuldiging in de quaestie van den brand der Opéra Comique bevatte, voordat openbaarma king daarvan geoorloofd was, i3 tot eene boete van 500 franken veroordeeld. Duitschland. De „Reichsanzeiger" deelt officiéél mede, dat de keizer wegens eene lichte verkoudheid gisteren er van afgezien heeft deel te nemen aan de jacht te Hubertusstock. Naar gemeld wordt, is do hertog van Aosta,. broeder van koning Umberto, tot inspecteur gene raal der Italiaansche cavalerie benoemd en zal hij, in November naar Beriyn vertrekken om de orga nisatie dor Duitsche cavalerie to bestudeeren. Het „Seminarie voor Oostersche talen" to Beriyn, is Donderdag plechtig geopend met eene rede van den Pruisischen minister van onderwijs,, dr. Von Goszior, die tiet daarby overdroeg aan de universiteit. De rector-magnificus en de directeur van bet Seminarie, prof. Sachan, beantwoordden- den minister, waarna graaf Yon Herbert Bismarck de- aanwezigen, waaronder de beroemdste geleerden der Duitsche hoofdstad, namens de regeering des ryks begroette en den wensch uitsprak, dat de nieuwe instelling weldra op geiyke hoogte mocht staan als da andere instellingen der universiteit.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5