Vergadering Bouwkunst. schappü zelve het verzoek om onderzoek inleverde, mocht de openbare rechter zich niet onttrekken aan zyn plicht, mocht hü zich niet schuldig ma ken aan rechtsweigering. (Wordt vervolgdJ Gemengd Nieuws. Eene bekende Amsterdamsche per soonlijkheid, die dag aan dag de bevreemding, soms den lachlust opwekte van honderden wandelaars in de Kalverstraat, door de hardnekkigheid waarmee hü voor den winkel van de heeren Ver weegen en Kok, zadelmakers, naar den paardekop bleef staren, welke boven dezen winkel pi'ükt, is plotseling over leden. De man, die vroeger in woelde had geloefd en toen vier a zes luxepaarden hield, meende in dien kop de beeltenis van zün geliefkoosd rypaard uit zijne goede dagon te herkennen en dit was hem niet uit het hoofd te praten. Strük en zet kon men hem 's middags in do Kalverstraat vin den, telkens terugkeerende om mot het hoofd ver achterover naar deu paardekop to staren. Even strük en zet vond men hom 's avonds bü Van Haarlem in de Nes, waar hü onder het gebruik van één enkel kopje koffie van 7 11 u. den avond sleet. Men liet den ongelukkige, die niet wel in het hoofd was, maar niemand kwaad deed, züne vreemde gowoonten rustig volgen. Hij behoorde tot eene aanzienlyke Haagsche familie, door wie hü in de laatste jaren ook werd onderhouden. (Nbl. v. N.) Een Amsterdamsche kleermaker, wonende aan don Amstel, deelde aan de politie mee, dat hü zy'n knecht met 160 ter bezorging had weggezonden, maar dat deze sedert niet was teruggekeerd. De rechtbank te Alkmaar heeft de uitgevers der „Alkmaarsche Courant"' ontslagen van rechtsvervolging, in zake het niet aangeven van een door stoom gedreven molenwerk, tot het in werking brengen van snelporsen. Uit de gemeente Diessen bü Heil- varenbeek verneemt men, dat in den nacht van 27 op 28 dozer in do R.-K. kerk aldaar is inge broken door één of moer personen, die zich door een der ramen den toegang verschaften en toen beproefden de dour der sacristie te verbreken. Zü moeten ochter onraad hebben bespeurd, daar zü zich alleen mot medeneming van eenig gold uit de offerblokken weder hebben vorwüderd. Een vreesely'ke moord heeft te Glyon, een plaatsje bü Lausanne, plaats gehad, waar zekere P. een huis bezat, dat hü verhuurd had aan de familie Pittet. P. had den vorigon dag te Glyon doorgebracht en veel wyn godronken. Door dat vocht verhit-, stormde hü de kamer der Pittets bin nen, waar zich juist vier kinderen bevonden. Met behulp van een scherp mes doodde hü oogonblikko- lÜk eon aanvallig meisje van drie jaren, welke gruwolüke daad nog geono perken stelde aan züne moordwoede. Hü smeet eene petroleumlamp om en verwondde twee kinderen, nü door do duisternis in züne wandaden begunstigd, zeer ernstig. Het vierde kind ontkwam aan do schendige handen des moor denaars. Toen de ouders thuis kwamen, zagen zü do gevolgen van dit gruwelüke feit en waron zü der wanhoop nabü- Den moordenaar vond men don volgondon morgen, ten minste zyn ontzield lichaam, dat op zün zolder aan een balk hing. Aan de „Times" meldt men uit Wee- nen dat prins Ferdinand eeno tegemoetkoming van 40,000 lires aan do Bulgaarsche schatkist heeft ge geven uit zy'ne eigen bezitting ten bate der vol tooiing van de spoorwegwerken in het ryk. Het dorp CadistraindeSpaansche provincie Pampeluna is geheel door brand verwoest. Personon kwamen evenwel niet om het leven. Een pasgetrouwd paartje ging onlangs uit Temesvar op reis naar Wiesenhaid, de woonplaats van den jongen ochtgenoot. Het vrouwtje was zeer ontroerd door hot afscheid van haro oudershaar man was bedaard, slaperig zelfs. Zoodra de spoortrein in beweging was, begon hü te geeuwen, en zün vrouwtje, in plaats van dit gedrag to ver klaren door de vermoeienissen van den dag, do champagne enz., ergerde zich ten hoogste daaraan. "Weldra zat münheer gemakkelük in een hoekje te slapen. Nadat do trein twee stations voorbügereden was, werd do jonge man wakker, en bevond tot zün schrik dat zy'ne vrouw verdwenen was. Aan züne jas was een briefje vastgespeld, waarop geschreven stond: „Mün dierbaro echtgenoot! Gü waar? i" een zóó zpeton slaap vorzonken, dat ik u I niet wakker wilde maken. Wie op een dag als deze zóó kan slapen, verdient lang te sluimeren, en door niemand, zelfs niet door züne vrouw, in zün slaap gestoord te worden. Vaarwel! Droom pleizierig!" Het jonge vrouwtje was bü Merezydorf uitge stapt en was van daar per rütuig naar haar ouder- lük huis teruggekeerd. Zü is niet te bewegen tot eene verzoening met haren slaperigen echtgenoot. Deze moet maar troost zoeken in Van Alphen's vraag: „Een liefde, die zoo ras verkoelt,.... zou dat wel ware liefde wezen?" Voorafgegaan door do kunstbeschouwing van hot door den secretaris, den hoor P. G. Lancel, beschik baar gestelde fraaie plaatwerk„L'architecture privée du XIXme siècle. Decorations peintes de César Daly," waarvoor genoemden hoer later dank werd betuigd door den voorzitter, werd Donderdag avond in het Nutsgebouw de 146ste vergadering gehouden van do afdooling Leiden en Omstreken van de Maatsch. tot bevordering der Bouwkunst, op welke vergadering, zooals gewoonlük, allereerst de notulen der vorige door don secretaris werden voorgelezen en goedgekeurd, waarna de heer G. Van Driel, op 's voorzitters verzoek, me' zü'no bij drage kon beginnen, welke tot onderwerp had: „Bezoek aan Nü'megon." Tot dit onderwerp had aanleiding gegeven een uitstapje naar Nümogen, dat plaats had op 29 Sept. jl., na afloop der najaarsvergadering, waarop de heer G. Van Dri6l als afgevaardigde der Leidsche afdeeling tegenwoordig was. Een werkje van B. Ter Haar Bz. en een paar opstellen uit het Bouwk. "Weekblad, jaarg. 18S3, had hü gebruikt tot aan vulling der voordracht, waarin hy' büzonderheden mededeelde omtrent oorsprong, naam, gosehiedenis en ligging der in don laatsten tüd zoo verfraaide stad. Het eigenlüko doel, dat de büdrage beoogde, nl. het vele wetenswaardige en schoone op bouw kundig gebied onder de aandacht der aanwezigen te brongen, werd ongotwüfeld door den spreker bereikt, waar hü o. a. sprak over het onlangs ge restaureerde Raadhuis, over de Waag, het Valkhof, de Belvédère, de St. Stevens-kerk, enz., welko kunstgewrochten op architectonisch gebied in pho- tographie in de zaal prijkten naast een plattegrond der stad. De voorzitter betuigde den heer Van Driol dan ook namens alle aanwezigen dank voor züne voor dracht en hoopte dat het nut, hetwelk er in lag, niet voor de hoorders zou verloren gaan en dat het gesprokene tevens eene aansporing mocht zyn ter rechtstreeksche waarneming. Alsnu werd het woord gegeven aan den heer J. Van der Pot, van Rotterdam, naar aanleiding dor vraag uit de brievenbus„Heeft iemand reeds oenige ondervinding van do deugdelijkheid van gekyaniseerd liout?" Do heer Van der Pot nu kyanisoert zelf hout en had dus de gevraagde ondervinding. Hü was daarom dan ook in persoon herwaarts gekomen om do besproking over dat onderwerp op zich te nemen, verklaarde het werkwoord kyaniseeren als afgeleid van den naam van hom, die in 1832 voor die bewerking patent nam, nl. de Engelschman Kyan, en zeide dat kyaniseeren van hout eene drenking dier stof is in eene oplossing van kwik zilver-sublimaat in water. Geduronde do onderdom peling neemt het hout zooveel kwikzilver tot zich als zich scheikundig kan verbinden met do eiwit stoffen in het hout, waardoor die stoffen het rot tend vermogen verliezen, omdat de zuurstof uit de lucht niet meer kan inwerken, en alzoo ook de vergiftige eigenschappen van het sublimaat worden vernietigd. Gekyaniseerd hout werd door den spr. zoer aanbevolen voor vlooren, waarop veel geloopen wordt en waarvoor Diutecho fabrieken het reeds veel hebben aangewend, voor den spoorwegbouw, enz., daarbij opmerkende dat men door te kyani seeren minder kostbaar hout behoeft te gebruiken en door certificaten de bewüzon leverende van de gunstige resultaton der bowerking. Eonige gekya- niseerde stukken hout waren ook ter vergadering aanwezig. Nadat do heeren Looman, Van Lith, Van Ruyven en Lancel eenige vragen tot den spr. gericht had den, de tweede voomamelyk met het oog op de gezondheid, werd ook den lieer Van dor Pot dooi den voorzitter dank gezegd. De heer Van Dam Sr. zou nu bet een en ander mededeelen als antwoord op de andere bus-vraag: „"Welke verfstoffen zün te verkiezen voor binnen- zoowel als voor buitenwerk en hoe keurt men "ie?" Alvorens echter daarmede te beginnen merkte do heer Van Dam op, dat, na het gehoorde over sublimaat, hü het eerste deel dor vraag eigenlük zou moeten beantwoorden mot dat woord. Toch viDg hü züne lezing, welke door den humor nogal eens tot vroolükheid aanleiding gaf en vooral het vertrouwen op den voorgrond stelde, aan en ver klaarde hij dat keuring zeer slecht doenlyk was en dat de tüd in deze de beste keurmeester is. Hü sprak over droge- en natte vorfstoflen, over zink en loodwit, over oliën, vorgulden on de verschil lende bewerkingen met die stoffen om door het geheel onwillekeurig de moeielükhoden voor het ververs-vak, zün vak, aan het licht te brengen en hot toch ook heilig te doen blüven. Een schrüven van den heer Creyghton, dezen toe gezonden door H. Huinck en Co., te Rotterdam, over het verfonderwerp, en wel in het büzonder over kallkolith, was te laat ingekomen, zoodat dit tot nader moest blüven liggen en de heer Van Dam als eenig woordvoerder voor de lezing van zyn flink uitgewerkt stuk kon bedankt worden. De mededeelingen van het bestuur luiddenDe heer Van Ruyven zal in de volgende vergadering eene spreekbeurt waarnemen en de lieer Van der Kamp alsdan een zekor plan over eone bekende zaak onthullen; de plaatselüke leden worden uit- genoodigd toe te treden als afdeelingslid der Maat- schappü ad ƒ1, met ontvangst van verslagen en kalender. Nu was do wetsherziening aan de orde. Volgons het reglement moeten de wy'zigingon voorgelezen worden om in de volgende vergadering tot stem ming over te kunnon gaan en werd voorgesteld artt. 8 on 13 in hot vervolg te lezen: „Iemand, die het lidmaatschap dezer afdeeling verlangt, moet go- woon-, kunstlievend- of afdeelingslid der Maatschappy' zün. Hy zal zich door twee leden bü het bestuur doen voorstellen. De namen," enz., en „Jaarlüks na afloop van de December-vergadering treden twee leden en om de drie jaar treedt één lid af. Zü zün niet dan na één jaar herkiesbaar. Ieder aftredend lid blüft in functie tot zijn opvolger hoeft zitting genomen." Bü acclamatie werden daarna als nieuwe leden toegelaten de heeren: Chr. Van Spal, P. L. Van Erkel, D. II. Terburgh, P. M. Van Oerle, G. Splinter, J. Hengeveld en K. F. L. Van der Woerd. De voorzitter bracht tevens nog in herinnering hoe het juist 19 jaar geledon was dat nu wülen de heer Schaap met eenige heoren ten zünen huizo de oprichting der thans bestaande afdeeling besprak, hoe de eerste vergadering den 25sten Nov. gehou den werd en dat van de oprichters nog in leven zyn de heeren C. Blansjaar, J. Van Litli, A. Boekwüt, L. Maas, Ads. Verhoog, I. I. Planjer, P. L. Van Erkel Sr., P. Marks en P. J. Groen, welke woorden van herinnering, evenals de woorden des voorzitters, bü ar.dero gelegenheden gesproken, door applaus werden gevolgd. De heer Groen gaf vervolgens nog eventjes züne mindere ingenomenheid te kennen met de nu ge volgde wijze van toelating der nieuwe leden en de heer A. J. Van Achterberg bracht nog eene quaestie ter sprake tusschen de ontwerpers van het Utrecht- sche academie-gebouw en de regeering, vragende of de afdeeling zich daaraan niet iets zou laten gelegen liggen, waarop, na eene opmerking van den heer Van Ruyven dat de quaestie nog aanhangig en eenig voorstel in dien zin dus nog te vroeg was, de voorzitter zeide dit ter volgende vergadering te zullen behandelen, en alsnu deze vergadering, welke reeds vrü lang geduurd had en waarop reeds veel besproken was, sloot. lichtsterkte;. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 16 tot 22 Oct. Datum. Uur. Aantal. Gemiddolde Eng. Standkaarsen. 16 October. 6. 8.— 7 16.7 17 6. 8.— 8 16.7 18 6. 8.15 7 1G.8 19 6. 8.15 8 17.0 20 6. 8.15 7 17.0 21 6. 8.— 8 16.5 22 G. 8.15 8 17.4 Dit bcteekent: Wanneer mc-n 5 cubic feet 141.S liter? per nnr van zn'k gas verbrandt in een Sugg's London- Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, een licht wordt verkregen, dat in 6tcrbtc gelijk ataat met 1G.7, 16.7 enz. Standanrdkaarsen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 10