Dit niüniner bestaat nit Twee Bladen. Premie SCHEURKALENDER. SO Cents. Leiden, 28 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Fifvnco per post1.40. A.&oneerlijke Nommers0;05. Aan de Abonnó's wordt bericht dat de SCJSEUK- IhALEVSIER binnen korten tyd zal worden ver- |krygbaar gesteld tegen den uiterst lagen prys van Het schild is keurig in goud en kleuren bewerkt en een sieraad voor do huiskamer. Voor belang stellenden hangt een exemplaar aan ons Bureel ter bezichtiging. Aan de universiteit alhier is mot goed gevolg het eerst natuurkundig examen afgelegd door den heer A. J. Sandenbergh Matthiessenhetpropaod. examen in de geneeskunde door de heeren S. F. W. Van Hasselt en Th. G. Den Houter; het candidaais examen in de rechtswetenschap door don heer P. B. J. Reeling Brouwer; dat in de godge leerdheid tlste ged.), door den hoer G. A. Lolcama; dat in de wis- en natuurkunde door den heer P. Zeeman. Het in ons vorig nummer bedoelde adres met b trekking tot het hoofdstuk Defensie der Grondwet aan de Eerste Kamer, luidt aldus: „Geven eerbiedig te kennen de ondorgeteekenden, dat, naar hun inzien, de thans nog van kracht [zijnde grondwettelijke voorschriften betreffende onze nationale defensie in meer dan één opzicht aan de g wenschte regeling van ons krijgswezen in den weg staan; dat in het thans aan uw oordeel onderworpen voorsteran verandering in het VlIIste hoofdstuk der Grnndwet, die hindorpalen zijn weggeruimd; Redenen waarom zij u eerbiedig verzoeken, voor meld voorstel aan te nemon." Wij vernemen dat dit adres morgen en Maandag, 29 en ?-l October, voor belangstellenden ter onder- teekoniie ligt bjj den heer S. C. Van Doesburgh, ^boekhandelaar en uitgever, Breestraat No. 14 alhier. Din -dag 8 November zullen de vergaderingen v an het departement Leiden der Nod. Maatschappij t er Bevordering van Nijverheid een aanvang nemen. Do he ir De Wit, kapitein der artillerie te :s-Hage, zal op do vergadering eene voordracht houden over de „luchtscheepvaart", een onderwerp, dat, wy twijfelen er niet aan, vele weetgierigen ter verga dering zal doen opkomen. Ingevolge eone daartoe strekkende aan schrijving van het departement van oorlog is door den commandant van het 4de regiment infanterie do 1ste luitenant H. G. Van Meurs aangewezen om godurendo do aanstaande wintermaanden de theorieën te leiden van heeren officieren der dienst doende schutterij alhier. i kens aanschrijving van het departement van oorlog zijn benoemd tot leden dor herkeurings commissie van fourages, over hot tijdvak van 1 Novembor a. s. tot en met 31 October 1888: de luit.-kol. baron Van Haersolte Van den Doorn, de ritmeester graaf Van Limburg ^Stirum en de paardenarts 1ste klasse Stiekkel Schoemaker. Op eone lodenvergadering van „Sompre Cres cendo" dhierishet wetsontwerp, opgemaakt door de commissie van boheor, goedgekeurd. Tevens be noemden de loden een bestuur voor dit herleefde studenten-muziekgezelschap. Praeses werd de heer Van Hugenpoth, terwijl de heeren Van Eysinga, Colenbrander, Loudon en Driessen het bestuur vol tallig maakten. Er is ook een nieuw bestuur voor „Pro Patria" gekozen, bestaande uit de heeren Pabst, Van Rech- ftze (Qoasaai wordt dagelijks, alt uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. teren Limpurg, R. W. Van Stolk, M P. D. Van Harinxma thoe Slooten, Egter Van Wissekerke, J. W. Schorer en O. F. A. M. Van Nispen. Door den minister van binnen'andsche zaken is bepaald dat de commissie, aan welke wordt op gedragen het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor hot middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in wis- en natuurkundige wetenschappen, boekhouden en gymnastiek, voor het jaar 1887 zitting zal houden te's-Gravenhago en zijn benoemd: tot lid en voorz. dier commissie dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het M. O. to 's-Hage; tot leden: dr. P. Van Geer, dr. K. Martin, dr. J. M. Van Bemmolen en dr. C. K. HofFmar.n, hoogleeraren aan do Rijks universiteit te Leidon dr. C. H. C. Grinwis, hoogleeraar te Utrecht; dr. H. Do Vries, hoogleeraar te Amsterdam; J. A. Snijders C.Jzn., hoogleeraar te Delftdr. D. Van Lankeren Matthes, oud-directeur der H. B. S. met vijfjarigen cursus to Amsterdam dr. C. J. E. Brutel De la Rivière, leeraar aan de H. B.-S. met vijf jarigen cursus te Assendr. C. H. H. Spronck, lector te Utrecht; dr. C. J. Vaillant, oud schoolopz. te Schiedam; A. B. Meilink, leeraar aan de H. B.- School met vijfjarigen cursus te Schiedam C. D. Doeleman, onderwijzor in de gymnastiok te's-Hago; A. J. Goedkoop Van Nolle, leeraar aan de H. B. School met vijfjarigen cursus te Delft; C. I. Theunisse, oud leeraar aan de H. B. School met vijfjarigen cursus to Rotterdam J. C. F. Prikken, leeraar aan de H. B.-School met vijfjarigen cursus te Amersfoort, en J. Van der Bruyn, leeraar aan do H. B.-School met vijfjarigen cursus te Schi6dam. De Hollandsche mail, met berichten uit Indië, wordt 29 dezer alhier verwacht. Volgens achterstaande advertentie blijkt het dat bij de firma E. J. Brill alhier wederom eene zeer belangrijke verkooping zal plaats hebben van wetenschappelijke en letterkundige werken, nagela ten door de heeren Francois P. L. Pollen te Sche veningen, dr. M. Salverda te 's-Gravenhage en den oud-architect dor gemeente Leiden, den heer J. W. Schaap. Waarborgon reeds de namen der genoemde heeren dat w(j iets belangrijks verwachten kunnen, bij het naslaan van den catalogus wordt onze verwachting dan ook niot alleen niet teleurgesteld, maar boven dien zien wij in die verzameling zeer voel belang- ryks dat wij niet durfden verwachten. De afdeeling natuurlijke historie, welke 12GS nommers omvat, geeft ons vele kostbare werken te zien en wtl voornamelijk over botanie, hot Darwinisme, zoölogie, jacht en visscherij, zeer goede boeken over ver gelijkende natuur- en ontleedkunde en land- en volkenkunde, terwjjl wij eon rijken schat van boe ken vinden in die afdeeling over Madagaskar en Afrika. De tweede afdeelingAlgemeene Geschie denis en Aardrijkskunde, geeft ons vele goede boekon te zien, vooral weer met betrekking tot Madagaskar. De zevende afdeelingOude en Nieuwe Bouwkunde, is zoowel tot hare historie, do perspectief en orna mentiek, als tot de afbeeldingen van openbare eir bijzondere gebouwen hoogst belangrijk, waarbij zich waardig aansluii als achtste afdeelingde Technolo gie, Ambachten en Nijverheid, waarin wij weer veel meldenswaardigs aantreffen. Eindelijk als negende afdeeling zien wij vermeld Taal- en Letterkunde, waarbij enkele Oostersche werkon en zeer fraaie buitenlandsche en vaderlandsche literatuur van don laatsten tijd. Als tiende afdeeling zijn vermeld Schoone Kunsten en Plaatwerkendaarin zien wij zeer veel schoons aangegeven en zoowel het eorro als het andere doet ons verwachten dat cok die verkoopiDg evenals de vorige met succes van stapel zal loopen. Wy vertrouwen dan ook dat de belanghebbende liefhebbers zich tijdig genoeg van den eatalogus PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regols ƒ1.08. Iedere regel meer 0.17^. Grootere lettere Daar plaateruimte. Voor het ineae- eeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. zullen voorzien om daarna ook belangryke aan koopen te kunnen doen en hunne bibliotheken met kostbare boeken te verrijken. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Rotterdam", van Rotterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiteriyk hedennacht om 12 uren bezorgd zyn. De Rpnlandsche Stoomtram vervoerde in de maand Sept. 11. tusschen Leiden en Katwyk 29,245 personen, met eene opbrengst van 4755.01het goederenvervoer en diversen bracht f 621.41 op, totaal ƒ5370.42. Van 1 Januari tot en mot uit". Sept. 1887 bedroeg het aantal vervoerde reizigers 241.951 met eene opbrengst van 39,992.53'/2het goederenvervoer en diversen bracht 3793.9G'/2 op, totaal ƒ43,686.50. zynde per dagkilometer 17.70. Tot onderwyzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Bodegrave is benoemd de lieer G. A. L. Spelberg te Enschedeo. Tot hoofd der school No. 2, Aalsmeerderweg by den Vyfhuizerweg te Haarlemmermeer, is benoemd do heer G. M. Klinkenberg, onderwyzer te Egmond aan Zee. Beroepen is by de Ned.-Herv. gemeente te Leimuiden (cl. Leiden), de heer J. Ph. Hattink Jr., candidaat te Harderwyk. Do begrooting der gemeente Haarlemmermeer is vastgesteld in ontvangst en in uitgaaf op 71,214.32, on die van het Burgerlyk Armbestuur in ontvangst en in uitgaaf op 6473.70. Voor het herhalings onderwys hebben zich te Waddingsveen tot nog toe slechts vier leerlingen aangemeld. Benoemd is tot leeraar in de Grieksche en Latynsche talen aan het Erasmiaansch Gymnasium to Rotterdam dr. M. A. Kreling te Winschoten. De vordiensteiyko actrice van het Tooneelge- zelschap onder directie van de heeren Le Gras en Haspels te Rotterdam, mevr. Burlage Verwoert, hoopt in de maand December a. s. den dag te her donken, waarop zy 25 jaar geleden het tooneel betrad. Moj. Jeanne De Groot zal in den echt treden met den regissour van het Grand Thóatre te Am sterdam, don lieer Saalborn. Tot organist der Waalsche kerk te Delft is door den kerkeraad benoemd de heer Joh. Kethet. Volgens een telegram uit Londen, dd. 26 Oct. aan de „Köln. Ztg.", zal de ex-keizerin Eugénie zich spoedig naar Amsterdam begeven, met het doel eene kuur te ondergaan onder leiding van doktor Mezger aldaar. Tot notaris te Paramaribo is benoemd de heer A. A. Ter Laag, die vóór een paar jaren van Den Bosch als candidaat notaris naar West-Indië vertrok. De heer J. H. Leopold, leeraar in de Fransche taal aan de 1ste hoogere burgerschool met drie jarigen cursus voor jongens te Amsterdam, is te Davos overleden. Met Mei a. s. zal het 1ste bataljon van het 7de regiment infanterie, te Amsterdam in garnizoen, met het tweede, dat thans te Hoorn ligt, van gar nizoen verwisselen. De scheikundige der marine, dr. C. A. Lobry Van Troostenburg De Bruyn, wordt met 1 Nov. a. s. van Willemsoord naar Amsterdam overgeplaatst. Tot leerares in de geschiedenis en aardryks- kundo aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Dordrecht, tegen eene jaarwedde van 1200, is benoemd mej. M. C. Olivier, te Amsterdam. Men schrijft uit Dordrecht, dd. 27 October: Da alhier vertoevende graaf van Parys wordt dageiyks door eenige Franscho heeren, die daarvoor blykbaar opzetteiyk herwaarts komen, bezocht. Gisteren kwamen hier weer een dertigtal royalisten aan en des avond was hun aantal zóó groot dat enkelen genoodzaakt waren met den laatsten trein naar

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1