DAGrBLAI V N°. 8495. Vrijdag 28 October. A0. 1887. Leiden, 27 October. LEIDSCH FE1JS DEZE» COtTBANTï Voor Loiden per 3 m&andao1.14. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nomroero0.05. @tze Goarani wordt dagelijks, met uitzondertng ran gon- ta feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Orootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incae- seeron buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Oflieieele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van S. STEUN, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van eene slachtplaats in het perceel aan de Haarlemmerstraat No. 81 Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente tor visie gelegd isalsmede dat op Woensdag den 9den Nov. aanst., 'svoormiddags te elf uren, op het Raad huis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd: Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 26 Oct. 1887. E. KIST, Secretaris. By de vanwege het College van Regenten over de Gevangenissen alhier gehouden aanbeste ding van de levering der benoodigdheden en ver pleging der gevangenen in de Strafgevangenis naby Leiden, gedurende het jaar 18SS, zijn de laagste inschrijvingen geweest als volgt: gebuild brood per kg. 0.1099, ongebuild brood per kg. 0.0998, roggebrood per kg. 0.0550, aardappelen per 50 kg. 1.73, rundvleosch per kg. 0.53, kalfsvleesch per kg. 1, rundvet per kg. 0.43, boter per kg. 1.275, gort por kg. 0.1205, rijst 0.1094, groene erwten per kg. 0.1195, groenten per kg. 0.0445, zout per kg. ƒ0.1340, peper per kg. ƒ0.11, azijn per liter 0.065, kaarsen per kg. 0.67, groene zeep per kg. 0.314, witte zeep per kg. 0.42, scheerzeep per kg. 0.90, soda per kg. 0.05, koffie per kg. ƒ1.34, cichorei per kg. 0.22, bruine suiker per kil. 0.52, eieren per stuk 0.0525, zoete melk per liter 0.07, tarwebloem per kg. 0.20, prinsessebier per liter roode wyn per liter 0.70, witte wijn per liter En- gelsche haardkolen per 100 kg. smeekolen id. 0.69, steenkolen id. 0.67, cokes id. 0 94, baggerturf per 1000 stuks 4.40, langeturf per 1000 stuks 4 30, ligstroo per 500 kg. 12.975, zand per stère 1.05, stalbezems per stuk 0.095, heibezems per stuk 0.08, heiboenders id. 0.035. Bjj de verpachting van de vuilnis en mestspeciën, welke de Strafgevangenis in 1888 zal opleveren, was de hoogste inschrijving 104.20. Evenals in vele andere plaatsen gaat ook hier ter "■•tede een reeds van vele handteekeningen voor zien aa^es rond aan de Eerste Kamer, het verzoek inhoudend; om het gewijzigde hoofdstuk der Grond wet, betreftei. de defensie, aan te nemen. Do heer *nC. Van Berckel, kapelaan b;i de- St.■Petrus-parochie'pillier, is door den bisschop van Haarlem benoemd tc' kapelaan te Voorburg, terwijl hij alhier zal worden jervangen door den heer L. Stolk, kapelaan te "Wee"-;p. In de „Amst. Crt." L-omt van „een oud Indisch ambtenaar" een ingezonde.. stuk voor naar aan leiding van do mededeeling dat in de afdeelingen der Tweede Kamer aan de Regeering in overweging io gegeven, de Delftsche school voor de opleiding ▼an O.-I. ambtenaren voor het R'jk over te nemen, met kosteloozen afstand van geschikte lokalen, enz., omdat thans niet de Staat, doch twee gemeenten, nl. Leiden en Delft, inrichtingen bekostigen voor de opleiding van ambtenaren by het binnenlandsch bestuur in Ned.-Indië. De inzender acht het een verblijdend toeken, dat er in ons Parlement stemmen opgaan om een einde te maken aan den stiefmoederlijken en onlogischen toestand, welke de Regeering tot nog toe toegelaten heeft op het punt der opleiding van ambtenaren voor den dienst in Indië. Terecht wil de Tweede Kamer aandien toestand oen einde maken, doch de inzender kan zah niet vereenigen met het plan, om voor eene a. s. op leiding van ambtenarei door den Staat de school te Delft over te nemen. In onzen tijd, waarin het woord „bezuiniging" zooveel wordt vernomen, is dat plan z. i. niet gewettigd. Waarom dea. s. amb tenaren niet opgeleid te Leiden? Immers, neemt de Staat de Delftsche inrichting over, dan dient hy daar professoron en lectoren aan te stellen, die thans door die gemeente worden betaald. In Leiden is dat anders. Lokalen zouden daar niet, of anders in geringen getale, behoeven te worden aangeschaft, daar die, voor zoover hjj weet, voldoende aanwezig zijn, en al ware zulks noodig, die kosten zouden zooveel niet bedragen. Maar de grootste onkosten, de bezoldiging van professoren en lectoren, zouden te Leiden veel minder zyh dan te Delft. Immers, een deel der professoren, die te Leiden aan de gemeente instelling les geven, zijn reeds hoogleeraar aan de Leidsche universiteit, waar zy college geven aan juristen, die het zoogonaamde faculteits-examen of desverkiezend het groot Oost-Indisch ambtenaars examen (d. i. het staatsexamen, hetwelk ook dege nen afleggen, die als burgeriyk ambtenaar naar Indië willen) wenschen af te leggen, om in Indië als rechterlyk ambtenaar te worden benoemd. Do Staat zou by eene opleiding tot Indisch ambtenaar te Leiden dus minder kosten hebben voor profes soren en lectoren dan te Delft. Aan een goed Ethnographisch Museum of bibliotheek mankeert het Leiden evenmin als Delft. Zonder aan den goeden naam der Delftsche in stelling iets te willen afdingen, durft de inzender, die zelf zyne opleiding tot Indisch ambtenaar te Leiden met vrucht genoot, beweren, dat het Leiden niet aan geschikte professoren en lectoren voor de opleiding tot ambtenaar ontbreekt. Men vindt er mannen, wier namen te overbekend zyn om hen hier nog to noemen. Hy gunt Delft gaarne hare instelling, doch vermeent, dat, wanneer de Staat zich en 't is te wenschen dat dit spoedig ge- beure met de opleiding der Indische ambtenaren gaat belasten, niet Delft, maar Leiden daartoe al ware het maar alleen om de mindere kosten dient aan te wyzen. In de openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, gisteren gehouden, is o. a. ingekomen het koninklyk besluit, houdende beslissing in zake het beroep van burg. en weths. van Katwyk, namens don ge meenteraad ingesteld, van een besluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland, waarby goedkeuring is ont houden aan de besluiten van den gemeenteraad van 5 Mei 1887, tot aankoop van grond en het aangaan eener geldleening ten laste der gemeente. Met hand having van het besluit van Gedep. Staten van Zuid- Holland is het daartegen ingesteld beroep ongegrond verklaard. Aanstaanden Zondag, des namiddags te twee uren, hoopt ds. C. R. Rijnenberg, van Dantuma- woude overgekomen, te Valkenburg zyne intrede te doen, na des voormiddags te tien uren tot de gemeente te zyn ingeleid door zyn broedor, den lieer J. Rynenberg Dz., predikant te Tornaard. De begrooting voor de gemeente Oudshoorn, door den Raad vastgesteld, bedraagt in ontvang sten en uitgaven eon bedrag van 16,694.20'/2. Erkend is volgens de wet van 22 April 1855 (Staatsblad No. 32): de vereeniging „De Kerkeiyke Kas" te Bodegrave. Uit Oude-Wetering wordt aan de „N. R. C." gemeld: Volgens hedenmorgen ontvangen bericht hebben Ged. Staten het beroep van het remon- strantsch kerkbestuur in zake den kerkbouw der doleerenden ongegrond verklaard en dus dien bouw toegestaan. Dat zulk eene toepassing van art. 7 der wet van 1853 velen verbaast, is geen wonder. Hier mag dus eene kerk worden gebouwd, 69 meter van eene roeds bestaande, op een open terrein immers, er staat niets tusschen beide gebouwen dan ééne schuur, en dan nog slechts gedeeltelijk. De nieuwe kerk komt ver boven die schuur uit, komt er gedoeltelyk voorby, zal dus van de remon- strantscbe kerk duideiyk zichtbaar zyn, en toch worden hier geene termen gevonden dien bouw te verbieden. Vermoedelyk zal dit dus alleen dan wor den geweigerd, indien de kerk haast boven op de bestaande zou worden geplaatst! Het is nog niet bekend of het remonstrantsch kerkbestuur deze uitspraak aan de eindbeslissing van den Koning zal onderwerpen. De heer G. J. Van Apeldoorn, te Alfen aan den Ryn, heeft besloten zyne betrekking als direc teur der „Martha-stichting" (inrichting voor ver waarloosde jongens en meisjes) aldaar, neder te leggen. De heer J. C. Iscken, hoofd der openbare school te Hazerswoude, heeft aan den gemeente raad eervol ontslag aangevraagd. Men schrijft uit Sassenheim, dd. 26 Oct.Door eene buitengewone gift van een der parochianen werd onze beminde en gewaardeerde herder in staat gesteld de kerk eene siorlyke verandering te doen ondergaan, nl. door de polychromie van het pries terkoor. Het werk, thans voltooid en uitgevoerd naar den bouwtrant der kerk, in Gothischen styl, wedyvert in sierlykheid en in zachtheid van kleuren. Het gewelf bevat eene ryke variatie van ornamenten en toepasselyke emblema's, voorstellende het Goddelyk Lam, de vier Evangelisten, enz. Da decoratie der muren toont door de smaakvolle nuances aan, dat de uitvoerder, de heer E. De Fernel- mont, uit 's-Bosch, meester is over zyn vak. Vooral die kleurschakeeringen der muren dragen niet weinig by om liet prachtvolle altaar te doen uit komen. Alles te zamen vormt dan ook een treffend geheel. Eere den uitvoerder! Lof den mildon gever, die dit kerkgebouw zoozeer opluistert! Hulde den eerwaarden pastoor, door wiens y ver en voortduren de zorg, naar wy hopen, de voltooiing der kerk eenmaal tot stand kome! (Mb.) Volgens ie Delft loopende geruchten moet er in de administratie van Dolfland iots niet in orde zyn. By het optreden van den tegenwoor- digen secretaris-rentmeester, den heer Post Van der Burg, zou er een tekort ontdekt wezen van 73,000. Hoe dit tekort is ontstaan, en van wel ken aard het is, weet men niet. Er wordt be weerd dat hot reeds van zeer oude dagtevkening is. Aan eene commissie is thans opgedragen het onder zoek der rekeningen over de laatste jaren. (Ar. R. Ct.) Tot commies ter gemeente secretarie te 's-Gra- venhage, ter vorvanging van mr. Modderman, tot eene rechteriyke betrekking benoemd, hebben B. en Ws., op eeno jaarwedde van 2000, benoemd jhr. mr. M. Van Reenon, adjunct-commies by het ministerie van financiën. De heer Braun, directeur van het hotel van het Kurhaus te Schoveningen, heeft als zoodanig zyn ontslag genomen. Naar het „Hbl." verneomt, bestaat by de Ned. Rynspoorwegmaatschappy het voornemen, hare 5-pCts.-geldleening van 6 millioen gulden te con- verteeren in eene 3'/2-pCts.-geldleening, waartoe weldra eene buitengewone vergadering van aandeel houders moet te verwachton zyn. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten de meterhuur voor gasverbruikers af te schaffen, en wel op grond dat de meter niet is in het belang van den verbruiker, maar een middel van control» voor den leverancier en op dezen de plicht rust om in do kosten van controle te voorzien. Te Dordrecht kwam gister-voormiddag weder een 16 tal Fransche lieeren aan om den graaf van Parys een bezoek te brengen. (D. C.)

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5