Gemengd Nicntrs. Een wandkalender met baroscoop en thermometer! Ziedaar iets nieuws. Heden ont vingen wy een dergelijk exemplaar van don heer Blankenberg, by wion deze kalenders verkrijgbaar zjjn. Het is niet onaardig dat men op een kalender zich ook van de temperatuur en van het weer, dat te wachten is, kan overtuigen; het gaat zoo ge zegd in ééne moeite door. Mot het oog daarop en op het uiterljjke van den kalender zal de hoer Blankenberg zeker wel een groot getal liofhebbers daarvoor vinden. Heden werd aan de werf der Kon. Ned. Grofsmederij alhier de kiel gelegd voor eene schroefstoomboot, lang 30 meter, voor de Leidsche Stoomboot Maatschappij „Volharding" to Leiden, bestemd voor vervoer van passagiers, goederen en vee. Machine en ketel worden mede in bovengenoemde fabriek vervaardigd. Het lijk van d en heer, die gisteren nabij den vuurtoren te Scheveningen in zoe ver- dronk, is thans bij Loosduinen aangespoeld. ,.D o o r de rechtbank te Arnhem zjjn ■gisteren veroordeeld J. B. G. en diens huisvrouw M. J. K., wonende te Steenderen, ieder tot 3.jaren gevangenisstraf, ter zake van opzettelijke brand stichting. Het gisieren onder de tologrammen vermelde bericht van do „Figaro" omtrent een ver bond van Rusland met Belgiö, Nederland, Zweden en Denemarken, waarbji zich later ook andere mogendheden zouden aansluiten, wordt algemeen opgevat als een verzinsel van het Parijsche blad, dat, getrouw aan zijn naam, zeker om een praatje verlegen was. Genoemde landen toch hebben wel iets anders te doen dan zich in de Oostersche quaestie te mengen en zich door Rusland op sleeptouw te laten nemen. De Borsigsche yzergioter\j in de Kirchstrasze „Moabit", zoo meldt men dd. 25 October uit Berljjn, is heden in den vroegen morgen geheel verbrand Alleen de buitenmuren bleven staan. Per sonen zjjn, voor zoover bekend, niet omgekomen. Twee Amerikaan so he visschersbooten zjjn voorbjj de kust van Nieuw-Schotland vergaan zij hadden 17 rnenschen aan boord. 5000 schoenmakers te Philadelphia hebben het werk gestaakt. Voor de correctioneele rechtbank te Parijs werd gisteren behandeld de zaak-Coell en Martin, die aangeboden hadden, tegen betaling, den goud- en zilver-fabrikant Bertrand eene ridder orde te verschaffen. Coell werd voroordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf en Martin tot zes maanden. Beiden moeten daarenboven nog vijftig fr. boete betalen. Een drama op zee. Aangaande den moord op den Russischen schooner, waarvan reeds met een enkel woord melding is gemaakt, deelt de „Nationaltidende" nadere bijzonderheden mode, welke op het volgende neerkomen De stoomboot „Morsö" ontdekte, kort bij de zuid oostelijke kust van Zwedon, een driemaster onder volle zeilen en mot de Russische vlag halfstok als noodvlag. Op zijde van den schooner sleepte eeno boot vol water. Van de „Morsö" zag men op het achterdek van den schooner een man, half gokleed, die wenkte en om hulp riep. Toen men nader kwam, riop hij in het Duitsch dat do geheele bemanning vermoord was, met uitzondering van hom en nog een man, op wion hij wees en die met een touw om den h3ls aan den bezaansmast gebonden was. Zoo spoedig mogelijk draaide de „MorsO" bjj en werd eene boot te water gelaten, waarin zich de stuurman en vier manschappen van de „Morsö" begaven. Reeds de eerste blik op het dek van het schip, dat „Johannes" heette, beweos dat de man, die om hulp geroepen had, de waarheid gesproken had. Uitgeput, was hy nu ineengezakt; voorhoofd, wang en boenen vertoonden wonden, door bijlslagen veroorzaakt. Langzamerhand kwam hjj echtor zoo verre tot zich zeiven dat hij eene voorloopige mede- -doeling kon doen van hetgeen er gebeurd was. Hij was vrij van de wacht geweest en had in de kajuit van den kapitein liggen slapen, toen h(j 's morgens om drie uren gewekt word, doordien iemand in de kajuit kwam. Hjj sloeg daarop eerst geen acht, daar hij veronderstelde dat hot de kapitein zou zijn, maar gevoelde plotseling een hevigen bijl slag op zijn boon. Hy sprong verschrikt uit de kool en zag toen den man, dien men nu op het scheeps dek gebonden zag, vóór zich staan, tot een nieuwen aanval gereed. Deze bleef ook niet uit; er ontstond een wanhopige strijd tusschen de beide mannen, waarin de stuurman de bovenvermelde wonden ontving. Eindelijk gelukte het hem echter, zijn aan valler uit do kajuit te dringen, doordien hy hem dreigde met eene revolver neer te schieten, indien hy de kajuit niet verliet. Een oogenblik had de stuurman rust in de kajuiti maar ook slechts een oogenblik. De ruit van den koekoek werd stukgeslagen en een bootshaak, aan welks einde oen mes gebonden was, werd door de opening gestoken, maar na eenige vergeefsche pogingen van don moordenaar om den stuurman te treffen, werd eene derde poging gedaan. Kort daarna werd nameiyk eenig touwwerk door de stuk geslagen ruit gestoken, hetwelk, naar de lucht te oordeelen, welke er van uitging, met petroleum ge drenkt was. Byna tegeiykertyd werden spykers in de kajuitsdeur geslagen, en de stuurman, afge mat door bloedverlies en verlamd van schrik, was een oogenblik bedacht allen weerstand op te geven maar ten slotte zegevierde de zucht tot zelfbehoud en hot gelukte hem met bovenmenschelyke inspan ning door den koekoek heen het dek te bereiken, achter don misdadiger te komen en dezen met een knuppel, welken hy toevallig op het dek vond, eenige slagen op het hoofd toe te brengen. De moordenaar zakte ineen en de stuur man ^zelf op het punt neder te vallen, verzamelde al zyne krachten, sleepte den boosdoener naar den bezaans mast, waar hy hem met een touw om den hals en de handen op den rug vastbond. De stuurman bracht nu eenige verschrikkeiyke uren door; de moorde naar beproefde onophoudelijk zich van zyne boeien te bevryden, en, indien dit gelukte, vóór er hulp kwam, wat zou de uitgeputte stuurman beginnen? Daar kreeg hij eene stoomboot in het zicht, welke hy meende dat hem wilde naderenmaar deze hoop verdween spoedig, toen hy de boot van koers zag veranderen. Met aanwending van zqne laatste kracht had hy kort daarop de „Morsö" aangeroepen en op het oogenblik dat de stuurman met zyne manschappen aan boord van de „Johannes" kwam, was het den moordenaar gelukt, zy'ne handen vry te maken, Deze werd nu door de bomanning der „Morsö" gebonden en met den stuurman aan boord gebracht, terwyi de „Johannes" op sleeptouw naar Kopenhagen werd genomen. De eenige beweegreden tot den zes- voudigen moord zooveel is met zekerheid bekend moot de zucht om zich te verryken geweest zyn. De moordenaar heeft althans, vóór by de lijken in zee wierp, ze van alle voorwerpen van waarde beroofd, zoo by v. van de ringen, het horlogo en den ketting van den kapitein, ja, zolfs van de laarzen, welke de kapitein aan had, toen de moord plaats greep. Later is gebleken dat de moordenaar een Rus sisch matroos is, Jan Umb genaamd. Hy is slechts met moeite tot bekentenis gebracht en verklaart dat hy de gruweldaad beging omdat hy aan boord geplaagd en slecht behandeld werd en wegens een diefstal stokslagen had bekomen. Ook in den nacht van den moord had de kapi tein hem geslagen, hetgeen hem zóó woodond maakte dat hy dezen vermoordde en daarna ook de niets kwaads vermoedende matrozen op het dek, en hen, die beneden sliepen. Daar de moordenaar alleen de Esthnische taal spreekt, was het eerst zeer bezwaarlijk hem te begrypon, totdat een scheepskapitein en de lijfarts van den czaar, dr. Hirsch, als tolken optraden. De zoo zwaar gewonde stuurman is op weg van beterschap. MB—llKl tfl WT gesteld. Het voorstel-Raspail betreffende pensioenen aan de gekwetsten in Februari 1848, verkroeg de prioritoit. Het wetsontwerp tot regeling van de bezoldiging der onderwyzers zal onmiddellyk daarop volgen, ofschoon de heer Spulier verklaarde dat dit ontwerp zou kunnen wachten. Hot in overwe ging nemen van het voorstel tot afschaffing der aecynzen komt dan aan de beurt, en daarop volgt de wyziging der crimineole instructie. De afdeelingen der Kamer zullen reeds morgen byeenkomen tot het benoemen eener commissie van onderzoek naar den handel in ordeteekonen. Prins Napoleon heeft zich met een schryven gericht tot den voorzitter der groep, welke „beroep op het volk" tot leus heeft. Hy zegt daarin o. a. „De onwrikbare trouw der keizerlyke party aan het beginsel van een boroop op hot volk, noodzaakt hare tegenstanders voor haar hot hoofd te buigen en rondom onze vlag alle mannen te vereenigen, wien de gepleegde schandalen tegen de borst stui ten. Het is tyd, een sterk en krachtig gouverne ment op democratische grondslagen te vestigen. U komt de eer toe, den stoot te geven tot eene groote volksuiting, waardoor de rust in de gemoederen on de welvaart van het land worden hersteld." België. Ten gunste van den grooten internationalen prps- kamp van "Wetenschappen en Nyverhoid, te Brussel in 1888 te houden, heerscht in do ny verheidswereld eene groote beweging. Onder de belangrykste deelnomingen vindt men reeds dat de Raad van beheer der Maatschappy der Nationale Buurtspoorwegen heeft bevolen: lo. aan M. Lambert Cie. een stoomtuig van 15 tonnen te vervaardigen om in 1888 te worden ten toongesteld; 2o. aan do Maatschappij „LaMótallur- gique" een stoomtuig van 24 tonnen te vervaardigen voor dezelfde tentoonstelling. Evenals in Oostenryk, Duitschland, Engeland en Rusland, bereiden in Frankryk de groote ny verheids instellingen zich voor om ook luisterryk vertegen woordigd te zpn. De fabrieken van spiegelglas en scheikundige voortbrengselen, van Saint-Gobain, C launy en Cirey zullen oveneens deelnemen aan dezen grooten wedstryd. Groot—Britaunië. Het gorechtshof van "Wexford veroordeelde giste ren den heer Walsh, oigenaar van het dagblad „Wexford People", tot twee maanden gevangenis straf, waarvan eene in dwangarbeid te ondergaan, wegens het openbaar maken van verslagen der ver gaderingen, door opgeheven afdeelingen der Nationale Liga gehouden. De veroordeelde heeft daartegen appél aangeteekend. De Iorsche politie verbood eene meeting te Woodford. Wilfrid Blunt wilde die namens de Home Rule-partij toch doen doorgaanhy werd door de politie van de tribune geworpen, zpne vrouw viel in onmacht en er volgde een tooneel van groote verwarring. Blunt is in hechtenis ge nomen. Het volk werd uiteengedreven; een politie agent, die weigerde zyn stok te gebruiken, werd gearresteerd. By de verdryving van oen pachter te Balleky- rogne, dicht bij New-Ross, wierp het volk met kokend water en teer; de politie arresteerde 23 personen. Het Engelsch-Fransche tractaat betreffende het Suez-kanaal en de Nieuwe Hebriden zal na verloop van vier maanden in werking treden. Telegrammen. BUITENLAND. Frankrjjk. De gisteren door den Senaat hervatte zitting werd door geen enkel incident gekenmerkt. Na eene korte vergadering ging de Senaat tot morgen, Donderdag, uiteen. In de Kamer van Afgevaardigden hebben de ministers verschillende ontworpen ingediend, welke op hunne departementen betrekking hebben. De minister president, de heer Rouvier, den heft Cuneo d'Omano beantwoordende, bestreed diens voorstel tot benoeming eener commissie van 22 leden, aan welke het onderzoek naar de jongste schandalen aan het ministerie van oorlog, en ook wat den heer Wilson betreft, zou worden opgedra gen. Met 379 tegen 155 stemmen werd evenwel de zaak door de Kamer van dringenden aard ver klaard en dus de urgentie uitgesproken. De Kamer hoeft verder hare orde van don dag vast- MARSELLLE, 25 October. Do Fransche stoomer „Hindostan", van Nieuw-York komende, is in den afgeloopen nacht verbrand. PARIJS, 25 October. Den löden dezer had aan de Algerynsche grens van Marokko tusschen de Angadi's en eene afdeoling der Mehadia's een ge vecht plaats, waarin de eersten twee, de laatsten zeven dooden lieten. Beide stammen bereiden zich voor tot voortzetting van den kryg. SOFIA, 25 October. Verscheidene dagbladen ma ken melding van geruchten, volgens welke men in Bulgarye een komplot- zou ontdekt hebben tegen prins Ferdinand en laatstgenoemde zyn paleis niet zou verlaten. TURIJN, 26 Oct. Gisteren hield de heer Crispi de aangekondigde rede. Do helft daarvan was ge- wyd aan de binnenlandsche aangelegenheden, ter- wyl hy in het andere gedeelte het verbond van Italië met de beide keizerryken besprak. Crispi verklaarde dat Frankrpks bezorgdheid

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2