■1'- --'-"J ÜLIUIÜ-. 11LJl eene luttele belangstelling kunnen inboezemen. Zoo was dan ook het gisteravond hier opgevoerde tooneelspel „Rabagas", eene politieke satire, volgens sommigen tegen den heftigen republikein Gambotta, volgens anderen en naar onze bescheiden mee ning met meer recht tegen Emile Olivier, die, hoewel volgens zyne woorden den liberalen begin selen toegedaan, later als worktuig der hofcóterie al zijne krachten inspande, alle mogelijke moeiten aanwendde tot het doen aannemen van het plebis ciet, hetwelk, in strijd met de belangen zijner partij, enkel die der dynastie beoogde. Zulk een man wordt in den Rabagas verpersoonlijkt. Deze, een advocaat, de leider eener democratische partij in Monaco, zet het volk door zijne heftige, vurige redevoeringen tot opstand, tot revolutie aan. Door zijn invloed, door zijne boosaardige arti kelen in een dagblad, uitgegeven door zijn vriend en partijgenoot Camerlin, wordt den vorst hot leven ondraaglijk gemaakt en deze heeft dan ook reeds het voornemen opgevat zijn vijanden niet langer het hoofd te bieden, het veld te ruimen, het ter rein te verlaten, toen plotseling als een dea ex machina een krachtige, machtige bondgenoot voor hem kwam opdagen in de persoon van mistress Eva Blounth, eene zijner vriendinnen. Deze schrandere vrouw weet de zwakke zijde van den vijand haars vriends te treffen, z(j weet zijne ijdelheid te streelen door hem zelf te brengen in den kring zjjner tegenstanders en op zoodanige wjjze hem afvallig te maken van zijne eigen party, om ten dienste te zyn van hen, die hy vroeger zoo menigmaal had verguisd, met zooveel schimp redenen had overladen. De ijdelheid en het oigenbelang, de ware en eenige dryfveeren der oppositie-mannen, ziedaar klaarblijkelijk hetgeen Victorien Sardou ons in zijn Rabagas heeft willen schetsen. Daartusschen heeft do auteur eene allergeestigste amourette gevlochten tusschen do dochter van den prins en haren neef, een der officieren, in dienst van haren vader, en enkele andere boeiende tooneeltjes. Na vroeger de „Miss Blounth" door onze „grande coquette", mevrouw De Vries, getypeerd te hebben gozier., aarzelen wy niet te erkennen dat wij met eenige angstige spanning mej. Vink als zoodanig zagen optreden. Tot op dit oogenblik waren wy slechts bijna uitsluitend in de gelegenheid geweest deze actrice onzen bijval te schenken als „jeune amoureuse"; wy konden derhalve wy mochten zelfs niet veronderstellen dat zy ons de meester lijke creatie van hare voorgangster zou kunnen doen vergeten en toch is dit werkelijk het geval geweest, toch was haar spel ditmaal, hoewel geheel buiten haar emplooi, niet alleen onovertroffen, maar zelfs onovertrefbaar. De dialoog met Rabagas in do tweede, die ge veinsde ernst, waartusschen toch irnmor eene zekere Ironie schuilde, die enkele woorden „de prins die ben ik" en vooral de briefscène in de laatste acte, het waren allen tooneeltjes, welke getuigden van een voelomvattend talent. Zy werd uitstekend ter zyde gestaan door den heer D. Haspels, als prins van Monaco; ook deze muntte vooral uit in de laatste acte. De titelrol was als ware zy geschreven voor J. Haspels, onzen eersten marqué. Niettegenstaande dat kalm, zelfs eenigszins gemoedelyk spel, wist hij toch de voornaamste ondeugd van Rabagas, een onbegrensd egoïsme, op meesterlyke wyze aan- sehouwelyk te maken. Mej. Pauline Beersmans, als prinses Gabrielle, beantwoordde ditmaal niet aan de verwachtingen, welke wy omtrent haar, na het vorig optreden, hadden gekoesterd. Ditmaal legde zy niet dien gloed, dat vuur aan den dag, waarmede zy in „Voorname verveling" was bezield. De heer Tartaud, als André De Mora, speelde, als immer, beschaafd en met opgewektheid. Hetzelfde kunnen wy niet getuigen van den hoer Van Eysden, als ridder Carle. Deze acteur stelt alle mogelyke pogingen in het werk om iets goeds te leveren, maar hem ontbreekt daarvoor ten eenenmale het noodige feu sacréliy mist daarby stem, orgaan en talent. Ook de heer Becht moet nog veel van zyne styfheid en onbeholpen heid laton varen, wil hy ooit een waardig dienaar van Thalia worden. Het tooneel in „De Vliegende Pad", de byeen- komst dor volksmenners, was zeer verdienstelyk, ofschoon wij de voorkeur geven aan de typen, ons vroeger geschetst door Willem Van Zuylen en Mantua Van Nieuwland. De kleine rol, welke moviouw Coelingh-Vorder- man had te vervullen, werd con brio weergegeven. Niettegenstaande het ongunstige weder was de zaal tamelijk goed bezet. Mr. L. H. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks kwart over tweeën ontstond or oen begin van schoorsteen brand in de koekbakkory van den heer A. op de Hoogewoerd. Door inmiddels toegeschoten hulpdsr buren werd de vlam spoedig gebluscht. Voor de rechtbank te 's-Hage zal eerlang terechtstaan een man uit Wassenaar, be klaagd van moedwillige brandstichting, in welke zaak twee geneesheeren geroepen zyn vorklaringen af te leggen omtrent 's mans verstandelyke ver mogens, in verband met de bewering dat hy de daad in een toestand van krankzinnigheid zcu hebben gepleegd. Gisteren is een bejaard man, die te voet van Wassenaar naar Den Haag kwam om met een Rynspoortrein naar Linschoten te vertrekken tot het bywonen oonor begrafenis van een bloed verwant, aan den Schenkweg in het water geraakt en met moeite gered. In het politiebureel van droge kleeren voorzien, was zyn toestand van dien aard dat hy naar het ziekenhuis te 's-Hage moest over gebracht worden, zoodat hy van het vervullen van den treurigen plicht moest afzion. Op aangifte van een handelaar in oudheden te 's-Hago, heeft de. politie proces-verbaal opgemaakt tegen een gewezen militair, die door voormelden antiquaar aangeklaagd is wegens dief stal van oen gouden horloge en oudheidkundige voorwerpen uit den winkel. De verdachte kwam reeds sedert zijne indeeling by het garnizoen en later na ontslag uit den dienst, gedurende 5 jaren by den bestolene aan huis zonder in zijn dienst te zyn, en erkent in dronkenschap de goederen te hebben weggenomen, meenende daar recht op te hebben, omdat hem door den oigenaar een geschenk van f 200 zou beloofd zyn, welke toezegging niet werd nagekomen. Uit Haarlemmermeer meldt men ons: F. d. G. v. d. H., schepenjager, wonende aan de Nieuwemeer, in de Haarlemmermeer, werd Zon dagmorgen dood in huis gevonden, naar men zegt gestikt door sterken drank. Hot lyk is overgebracht naar het lykenhuis te Hoofddorp, alwaar het ge- rechtelyk is geschouwd. Op de gisteren te Woerden gehouden jaariyksche of groote paardenmarkt waren aange voerd ca. 1500 stuks. Met uitzondering van die in l'/j jarigen, was de handel niet levendig. Gisteravond om by halfzesisteRot terdam een uitslaande brand ontstaan in de be nedenverdieping van pand No. 97 aan de Boezem straat, waar eene kruidenierszaak wordt gedreven. De brand is ontstaan doordien de vrouw des huizes met eene brandende petroleumlamp uit haar woon vertrek den winkel wilde binnengaan, over eene vloermat struikelde, waardoor de lamp uit hare hand gleed, waarop zich de brandende petroleum spoedig door het lokaal verspreidde. In den beginne liet zich de brand vry ernstig aanzien, doch hy werd spoedig door eenige burgers en vervolgens door het werken van eene spuit gebluscht. Nlï. C.) Volgens de „Maasb.had gister nacht te Rotterdam eene ontmoeting plaats in de nabyheid van de Zandstraat tusschen een Duitscher en eon Hollander, die sedert eenigen tyd elkaar niet verdragen konden. De Duitscher gebruikte zyne revolver en schoot den Hollander een kogel in den armde laatste is naar het ziekenhuis gebracht, de eerste gearresteerd. Een Rotterdammer hoeft het onge luk gehad oen ander, met wien hy op jacht was, eon oog uit te schieten. Te Amsterdam is gisteren in de Dommerstraat een man in arrest genomen, dio ty een twist zyne vrouw een messteek heeft toege bracht. De gewonde bevindt zich, ter verpleging, in het gasthuis. J. 1. Zondag-morgen heeft zich in eene slaapstoe te Amsterdam door ophanging van het léven beroofd een onbekend man, naar gissing 00 jaren oud, tamelyk lang, kort grys haar, zonder baard, smal aangezicht en spitsen kin, gekleed met donkergryze overjas en dito fantasie onderpak, zwarte fantasie hoed, half hooge laarzen, het ondergoed gemerkt P. K, Op het lyk, dat naar de Oosterbegraafplaats is overgebracht, zyn o. a. bevonden 2 stadsbeleenbriefjes ten name van Kr art. De commissaris van politie in de 1ste sectie te Amsterdam verzoekt te worden bekend gemaakt met den naam en de laatste woonplaats. Een 2 0- jarige boerenzoon te Rends- burg heeft zich door oen sneltrein laten overryden, omdat zyne tamelyk vermogende ouders weigerden toestemming te geven voor zyn huwelyk met een lief en braaf, maar arm meisje. Men vond het hoofd van den armen jongen geheel van 't lichaam ge scheiden. Drie dagen daarna werd 't meisje ver mist by onderzoek vond men haar lyk op dezelfde plek, geheel verminkt; zy had 't voorbeeld van haren minnaar gevolgd. Uit Halle wordt van gisteren ge meld dat de nieuw gebouwde soda-fabriek te Gie- bichenstein geheel afgebrand is. Paul De Cassagnac wydt don hoer Wilson eon artikel in „l'Autoritó", waaraan hier oen en ander is ontleend. Na verklaard te hebben dat liy geen dool zal nemen aan de te Tours te houden moeting, op grond dat de royalisten in Frankryk geenszins verlangen dat de heer Wilson zal aftrodon on ophouden tegelykertyd de republi keinen van Indre et Loire en het ras van den heer Grévy te vertegenwoordigen, gaat hy aldus voort: „Voor geen geld van de wereld zou ik willen medewerken om zulk een resultaat, te verkrygen. Wy zouden er intogendoel veel spyt over hebben, aangezien wy geenerlei reden hebben om te wen. schen dat aan het schandaal een eind komo en dat de schande er van zou ophouden neder te komen op de Republiek, op haren president en op de republikeinen van Indre et Loire. Ons belang brengt mede dat de heer Wilson op het Elysée biyvo wonen, dat hij door den heer Grévy gedekt blyve, en als zyn compagnon voor het voetlicht trede. De slag in het aangezicht, aan de republi keinen van Indre et Loire toegebracht, zy daar een blijvend teeken, en herinnere hun door welk oen bandiet zy vertegenwoordigd worden. Zulk eene oneer aan het hoofd der republikeinsche regeering is voor ons van de hoogste waardo. Zy is als een smorige lap, bespat met modder en geteekond met pots, de vin, wapperende boven het Elysée. Zij moet daar blyven. Die terugstootende persoonlijk heid moot in de Kamer blyven, al ware het slechts om hom met onzen vinger of met ohzen voet te kunnen aanwyzen, zoo dikwyls de republikeinen de geringste uitlating durven doen tegenover de conservatieven. Robert Macairo, Turcaret, Verres dit somber drietal in éénen man vereenigd, die is afgevaardigde, gewezen onder secretaris van staat, schoonzoon van den president, huurder van een nationaal paleis, do wet trotseerende, de justitie uitlachende, bevelen gevende aan de rechtors, ter- wyl minder voorname booswichten achter siot en grendel zitten dat alles is eene onschatbare gave." BUITENLAND. België. De „Moniteur" zal heden de volgende drie konink- lyke besluiten bevattenlo. aanneming van het ontslag des heeren Thonissen als minister van binnenlandsche zaken2o. benoeming van den heer Devolder, thans minister van justitie, tot minister van binnenlandsche zaken; 3o benoeming van den heer Jules Lejeune, advocaat by het hof van cas satie, tot minister van justitie. Van de telephonische verbinding, ontworpen tusschen Keulen en Brussel, zal niets komen. Het Duitsche Gouvernement heeft 't plan, wegens het gevaar voor misbruiken op de Beurs of voor het verklappen van troepenbewegingen, afgewezen. Dnitechland. De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung", de agi tatie besprekende, welke de Fransch Belgische bladen tegen de invoering van Krupp-kanonnen in België in het leven geroepen hebben, zegt dat zy zich wel niet vergist, indien zy aanneemt dat de opzetteiyk aangestookte vyandélyke gezindheid tegen het ge schut van Krupp samenhangt met dio uitir gen, welke Duitschland gewoonlyk een vyand van België noemen en voorgeven dat men bevreesd moet zyn, dat Duitschland de neutraliteit van België zal schenden. Zondag was het 30 jaren geleden dat keizer Wilhelm de regeering als plaatsvervanger van zyn zieken broeder op zich nam. Op grond van de socialistenwet zyn weder 7 personen uit het district Leipzig verbannen. Groot-Britnnnië. In den gezondheidstoestand van den heer Glad stone, die ten gevolge van vermoeidheid en eene

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2