De Haagse li o rechtbank behandelde gisteren de zaak tegen G., directeur der socialis tische drukkerij, beklaagd van verstoring der open bare bijeenkomst van „Bijbel en Oranje" in de kapel in de Malakka-straat te 's-Gravenhage, omdat hem debat werd geweigerd. De eisch van het O. M. was 1 maand gevangenisstraf. Het Openbaar Mi nisterie qualificeerde de bijeenkomst als godsdienst oefening. De rechtbank te 's-Hage veroordeoldo gisteren den bleekersknecht, die te Loosduinen uit een gesloten geldkistje ƒ74 had ontvreemd, tot 6 maanden gevangenisstraf, en den man, die op klaar lichten dag uit een stal aan het Zieken te 's Hage een jagerspaard ontvreemdde, eveneens tot 6 maan den gevangenisstraf. Respectievelijk werden 6 wekon en 1 maand in mindering gebracht wegens reeds in voor arrest on dergane hechtonisstraf. Door den adv.-gen. jhr. mr. De Savor- nin Loman is voor den Hoogen Raad geconcludeerd tot verwerping van het beroep van een rietdekker uit Leimuiden, die door het gerechtshof te Amster dam, met vernietiging van een vonnis der Haarlem- scho rechtbank, veroordeeld werd tot 14 dagen gevangenisstraf wegens diefstal van eene eend. Uit- .spraak 14 Nov. Eene poging tot zelfmoord in zee -werd gistermiddag gelukkig verijdeld. De wacht van kanonniers aan 't Scheveningsclie strand be- morkte eene welgekleede dame, die uit de duinen naar hot strand afdaalde, een eind doorliep en, toen zij zich onbemerkt waande, rechtstreeks de zee inliep. Wel wierp de golfslag haar telkens terug, doch zjj blosf herhaaldelijk tegen de golven inloopen. De kanonniers ijlden naar haar toe, grepen de weenende, doornatte vrouw aan en leidden haar naar 't Oranjehotel, van waar zjj per rijtuig naar de stad werd vervoerd. Schipper A. Baak, te Scheveningen aangekomen, rapporteert dat hij 40 netten ver loren had en wel onder do volgende omstandigheden Hoewel hy alle noodige vuren ophad, zag hy 's nachts eeno stoomboot regelrecht op hem afkomen, en door onmiddellijk een vervaarlijk geschreeuw aan te heffen en door het uitsteken van flambouwen -wist hjj te verhoeden, dat de boot hem den grond inboorde; nog tijdig veranderde hjj zyn koers en liet zijn schip wenden, evenwel niet zonder over de vleet heen te gaan en circa een veertigtal netten af te scheuren. Uit Scheveningen wordt gemold: De berichten omtrent den laatsten storm, van de schippers der haringschuiten ontvangon, zjjn over het algemeen treurig. Zoo verloren de schuit van de reeders wed. Bieder 40 netten, Corns, v. d. Toom 30 netten, terwijl met beschadigde vleet aan kwamen de schuiten der reeders T. Van Duin, Jb. Den Duik, en niet gobroken mast de schuit van den reeder D. Van Leeuwen; terwijl andore schuiten met verlas van breels, waardoor zy geene vis- scherp meer konden uitoefenen, aankwamen. (N. Ii.) Ken meldt onsuitNoordwjjkaanZeo, dd. 17 Oct.Heden is tusschen Zandvoort en Noord- wijk een Hjk aangespoeld, voorzien van twee gouden lialsknoopen. De overledene was naar gissing 40 jaar oud, had blond haar, was gekleed in nieuwe oliebroek, 2 duffelsche broeken en 1 wolboozee met lange mouwen. Waarschijnlijk is het de schipper, die voor IJmuiden overboord is geslagen. Het lijk is naar de algemeene begraafplaats alhier vervoerd. Op de heden te Noord wyk gehouden veemarkt waren aangevoerd 18 stuks hoornvee, 27 schapen, 38 biggen, 1 paard en 1 hit. De markt was drukker dan de laatste voorjaarsmarkt, met tamelijk veel koopers. Eene dame stapte Zondag-avond te Bennebroek aan de verkeerde zjjde uit de tram, zoodat zij te water geraakte. Het onheil liep met een nat pak en den schrik af. Een man, die gisteren nabij de Beurs te Rotterdam een zak met aardappelen droeg om die te laden op een vrachtwagen, viel, doordien het trapje, dat achter den wagen was geplaatst om het laden te vergemakkelijken, onderuit schoot. De man bezeerde zich aan de borst on overleed spoedig daarna. Onder politie-toezicht is het Hjk naar hot lijkenhuis op de begraafplaats te Crooswyk gebracht. By eene familie te Nijmegen was een 2,/J-jarig kind een oogenblik op de speelkamer alleen gelaten. Toen de moeder kort daarna op do kamer kwam, vond zy het kind met het hoofd in het touw van een schommel hangen, waarin hef ondor het spelon verward was geraakt. Het kind had reeds opgehouden te leven. Te Deventer zyn de vleeschpryzen weer met 10 cents per kilo verlaagd. Z o n d a g - o c h t e n d om halfzes werd tusschen Jekschot en de Haag, onder de gemeente St.-Oedenrode, langs den weg het lyk gevonden eener vrouw, de echtgenoote van Lambertus Ver hoeven, woonachtig to Vechel. Op het ïyk werden sporen gevonden dat de dood zou zyn veroorzaakt door het toebrengen van slagen op het hoofd, ten gevolge waarvan de marechaussees uit Vechel verdere maatregelen namen tot opsporing van den dader, dien zy weldra aan troffen in eene herberg langs den Udenschen weg. Het bleek te zyn zekere L. G., oud 49 jaar, een gemeen sujet, dio kortelings was ontslagen uit Ommerschans, waar hy 7 maanden voor dron kenschap had doorgebracht. De verdachte werd spoedig tot volledige beken tenis gebracht en is reeds ter beschikking van de justitie gestold. Diefstal moet aanleiding tot deze misdaad zyn geweest. ('s-II. C.) De gemeente-ontvanger van West- stellingwerf is wegens onregelmatigheid in zyne administratie voorloopig in zyne betrekking ge schorst. Hy werd eerst gearresteerd, maar is na verloop van korten tijd weder in vryheid gesteld. De zaak-Caffarol. De groote ma nifestatie, welke generaal Boulangers vrienden te zynor eer te Clermont-Ferrand wilden houden, is geheel mislukt. Alle „vrienden van Frankryk" waren bij strooibiljetten opgeroepen, ten einde in optocht naar het hoofdkwartier van het 13de leger; cirps te trokken, maar de hevige regen en de sneeuw dreven spoedig de weinige personen naar huis, die aan de oproeping hadden gehoor gegeven. Hun aantal bedroeg ongeveer vyfhonderd, waar onder een tweehonderd vrouwen. Een hovige twist is ook ontstaan over de vraag, welke journalist de woorden van generaal Bou- langer heeft openbaar gemaakt. Het einde is natuurlyk weer een duel, want daar de „Lan- torne" don heer Renson, den correspondent van de „Matin" hierover aanviel, heeft deze den secretaris van de redactie der „Lanterne" uitgedaagd. Generaal Broye, de oudste divisie-generaal van het corps, hoeft bekend gemaakt dat hij als tydeiyk plaatsvervanger van generaal Boulanger het com mando over het 13de legercorps heeft aanvaard. De heer Wilson wordt nog steeds zeer heftig aangevallen. Kreytmayer, die volgens de „Agence Havas" zyne beschuldiging had ingetrokken, ver klaart nu in de „Intransigeant", dat dit niet waar is. Hij heeft niets teruggenomen en handhaaft zyne bewering betreffende de 50,000 franken, welke de heer Wilson heeft gevraagd voor eene ridderorde. Daarbij komt nog de geschiedenis van Jouberts wissel van 10,000 franken, en bovendien wordt nu beweerd dat leveranciers, die het fraaie hotel- Wilson bouwden, in plaats van geld een lintje ontvingen. De heer Wilson biyft de juistheid van deze beschuldigingen ontkennen, maar toch, zegt een der bladen, zal het wel noodig zyn dat de schoonzoon van den heer Grévy voor het lidmaat schap van de Kamer bedanke en het Elysée ver late, ten einde dergeiyke geruchten voorgoed tot zwygen to brengen. De minister van justitie heeft generaal Ferron medegedeeld dat, behalve de generaals Caffarel en d'Andlau, geone officieren by den handel in ridder orden zyn betrokken. Ten minste tot dusver is uit het onderhoud nog niets van dien aard gebleken. De instructie in zake de dames Limouzin en Ratazzi vordert niet zoer snel. De eerste is niet zeer spraakzaam en beantwoordt de vragen, welke haar worden gedaan, öf niet, öf slechts ontwykend. Zy heeft den bekenden advocaat Laguerre tot haren verdediger gekozen. Onder de correspondentie van mevrouw Ratazzi vond men vele brieven, onderteekend door don heer Martineau, den gewozon secretaris van den heer Wilson en nu werkzaam op de prefectuur te Blois. Zelfs verzond hy gedrukte circulaires. Ook is oen nader onderzoek ingesteld naar den bewusten valschen wissel van 10,000 franken. De heer Goron is bezig aan de „Société Générale" den wissel te zoeken, terwyi te Angers naar den heer Joubert wordt gezocht. Tot dusver is echter geen van beide gevonden. De heer Rochefort, die den brief in de „Intran sigeant" mededeelde, heeft echter den oorspronke- lijken tekst aan den heer Atlialin overhandigd, benevens het couvert met het postmerk „Cannes", waar Joubert op het oogenblik zou vertoeven. De heer Wilson handhaaft echter in een uitvoerig artikel in de „Matin" zyne onschuld. Hy houdt vol dat hy het slachtoffer is van den haat dor politieke partyen. De geheele wereld is tegen my zegt hy de opportunisten kunnen my niet vergeven dat ik Gambetta heb bestreden en de intransigenten zyn woedend, omdat ik het ministerie-Rouvier heb ge steund op een oogenblik, waarop de vaderlandsliefde my dit gebood. Het is myn ongeluk dat ik ge plaatst ben tusschen de opportunisten en do intran sigenten en als het ware tot mikpunt dien voor den haat van beide partyen. Volgens de Parysche ochtendbladen zal generaal d'Andlau hoden gearresteerd worden. Zij verzekeren dat twee ambtenaren der geheime politie zyne schuil plaats hebben ontdekt en onmiddellijk last hebben gekregen hem in hechtenis te nemen. De generaal vertoeft, naar zy beweren, by Sées, twintig mylen van Alenoon, in het departement de l'Orne. President Grévy heeft by zyne komst te Parys het besluit onderteekend, waarby generaal Caffarel uit het leger wordt verwyderd. BUITENLAND. Frankrjjk. Bculangor zal, naar het heet, na afloop van zyne gevangenschap, het opper-bevel behouden over de 13de leger-afdeeling, wanneer hy niet zelf een verzoek om ontslag indiont. Generaal Jung, wiens naam ook genoemd werd in de zaak-Caffarol, heeft van den minister van oorlog volmacht verkregen, de bladen, welke hem beleedigd hebben, gorechtelyk te vervolgen of in de bladen ophelderingen te plaatsen. De minister van justitie De Mazeau zal zyn ambt bekleoden tot de heropening der Kamers, daar Rouvier do opening daarvan wil afwachten om dan te zien in hoeverre hy dan veranderingen kan brengen in zyn kabinet om van de meerder heid in de Kamer van Afgevaardigden zeker te zyn. De buitengewone commissie van Belle-garde nam Zondag, op het oogenblik dat zy den Fran- schen bodem wilden betreden, de twee buitenlanders O'Dann en Wollitz gevangen, die den 5den Febr. werden verbannen en in Januari als spionnen te Lyon waren gearresteerd op aanwyzing van een soldaat, die zeide dat zy getracht hadden hem te bewegen tot afgave van zyn Lebel-geweer, be nevens zyne patronen. Het toen in het werk ge stelde onderzoek bewees niet dat zij spionnen waren, maar toch werden zy verbannen en moest do politie eene terugkomst tegengaan. Dienvolgens werden zy nu aangehouden. Dultschland. Te Beriyn vindt het bericht uit Kopenhagen, dat czaar Alexander or over denkt naar "Warne- münde te reizen en den keizer van Duitschland nog te bezoeken, geen geloof. De Berlynsche cor respondent d6r „Külnische Zeitung" verzekert dit op grond van inlichtingen, door hem in de „best onderrichte" kringon ingewonnen. In de tegenwoordige omstandigheden voegt by er by is het niet waarschynlyk dat de czaar een dergeiyken wensch zal uiten, want drie zyner kinderen zyn aangetast door de mazelen en hoe besmettelyk deze ziekte is heeft men in het vorige jaar ook te Beriyn ondervonden. De lyfartsen des keizers doen hun uiterste best om den bejaarden vorst tegen elk gevaar eener ziekte te vrywarent en alleen reeds deze persoonlyke omstandigheden zouden den czaar van een bezoek terughouden. In allen gevalle heeft men te Beriyn nog niets vernomen dat tot bevestiging van het Deensche bericht kan strekken. Opmerking verdient het tevens dat de officiëele „Reichsanzeiger" het telegram uit Kopenhagen in het geheel niet hoeft opgenomen. De officieuze „Polit. Nachrichten" verklaren zelfs dat de tyding het uit vloeisol is van ellendige beursmanoeuvres, ten einde de dalende beweging der Russische fondsen oogen- blikkelyk tot staan te brengen. Daarom is de Zon dag tot verspreiding van het bericht gekozen, want nu werden er volle 24 uren gewonnen vóórdat er eene logenstraffing kon volgen. Andere bladen zeggen dat het misschien mogelyk zou zijn dat de familie van den czaar, die wegens de ziekte harer kinderen later uit Kopenhagen vertrekt dan haar voornemen was, met het oog op de weersgesteldheid aan de toiugreis over land de voorkeur gaf boven eene stormachtige zeereis.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2