N°. 8488. JOinjssdLag; JL@ October. A0. 1887. Leiden, 17 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden per 3 maanden1.16. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Hommers0.05. Liefhebbers van schaatsonrydon worden opmerk zaam gemaakt op het iii dit nummer voorkomend ingezonden stuk. In een artikel, handelende over de wettelijke regeling van den boterhandel, herinnert de direc teur der Leidscho Melkinrichting, de heer J. Rinkes Borger, in do „Prov. Gron. Crt." er aan dat het vervaardigen van boter reeds eeuwenlang een der belangrijkste takken van don Nederiandschen land bouw is. De taak dezer industrie is in hoofdzaak de vruchten van het weiland om to zetten in een handelsproduct. Ze is verspreid door hot goheelo land en wordt in allo gemeenten gevonden. Ze is min of meer hot voornaamste middel van bestaan voor pi. m. 20,000 veehouders. Zo vertegenwoordigt een jaarijjksch inkomen, dat veilig op 60 millioen guldens geschat kan worden, en dat inkomen komt geheel ton goedo aan de nationale welvaart, omdat do grondstof aan eigon bodem is ontieend en de bewerking door landgenooten plaats vindt. Einde lijk is deze industrie van veel invloed op de resul taten der veehouderij. De kunstbotor-industrie is nog jong, pi. m. 14 jaren. Hare taak is om rundvet, dat ook vroeger een bestanddool dor volksvoeding uitmaakte, in een anderen vorm 0111 te zetten. Hare verdienste is, dat zy dat rundvet, door bijvoeging van olie, melk, boter en kleursel, een aantrekkelijker uitorlyk en ook voor zoover betreft de beste soorten, een aan genamer smaak geeft. Hare 'oeteekenis voor do volksnijverheid wordt bepaald door do volgende ge gevens. Er werken op dit oogenblik pi. m. 40 fa brieken, die hoofdzakelijk in enkele plaatsen in het zuiden van hot land worden gevonden. Die 40 fabrikanten, bonevens het personoel dat zij in dienst hebben, vormen met ecnige handelaars in marga rine hot gedeelte van het Nedorlandscho vo'.k, dat belang heeft b(j dezo industrie. Verder zijn daarbij nog betrokken do middelen van vervoer, die de mar garine aanvoeren eti de kunstboter uitvoeren. Daar de grondstoffen, mftrgarine en olie, voornamelijk buitenlandsche producten zijn, hebben nijverheid, landbouw en handel weinig of geen belang by do zaak. Volledigheidshalve voegt do hoor R. B. hier bij dat veehouders, die in de nabijheid der fabrieken wonen, nog eenig voordeel hebben bij den verkoop van melk. Hot feit echter dat de Maatschappij van Landbouw in Noord Brabant by de Rogeering hoeft aangedrongen op het r.enien van wettelyke maat regelen tegen bedrog en knoeierij is, dunkt schrij ver, een eigenaardig bewijs dat de voordeeien van den genoemden melkhandel niet overwegend groot zijn. De kunstboter industrie dankt haren grooten op gang eensdeels aan liet vermogen om zeer groote hoeveelheden in korten tijd te produeeeren en aan de andere zydo aan het feit, dat een groot gedeelto van haar product onder den valschen naam van boter wordt geconsumeerd. Dat laatste wordt door do kunstboterfabrikanten ontkend. Welnu, dan kunnen zij ook geen bezwaar hebben tegen eene wet, dio hen dwingt, maar dio ook de verkoópcrs dwingt, om ten allen tijde het product onder zijn waren naam te verkoopon. Want dat alleen wordt gevraagd, niets anders, en als'" men dan bedenkt dat zulks volstrekt niet is bescherming, dat. do gevraagde maatregelen de oud Hollandsche eerlijkheid in den handel moeten her stellen, dat van het nemen dier maatregelen afhangt de bloei van eene der voornaamste en oudste bron nen van welvaart van Nederland, dan vertrouwt de heer Rinkes Borger dat ieder gaarno zal medo- werken om by do Eegeering aan te dri; rm op het nemen van gepaste en afdoende maatregelen. Door den minister van koloniën is aan de commissarissen des Kcnings in de onderscheidene ftze iQourant wordt dagelijks, nut uitzondering ran fpn- en feestdagen, uitgegeven. PBJJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17%. Groeitere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- sceren buiten de stad wordt 0.10 berekend. provinciën eene circulaire gericht, inhoudende dat liet hem wensehelyk is voorgekomen, in het belang der koloniale werving, oenigó officieren en gepen- sionneorde officieren van hot leger in Ned.-Indiü uit te zenden, mot opdracht zooveel mogelyk in overleg te treden mot de burgemeestors ten plattenlande, 011 voorlichting, en waar noodig^ook eenige goldelijke hulp to verleenen aan personen, dio zich naar Har derwijk wenschen te begeven, ten einde aldaar dienst te noinon. Aan die officieren wordt tevons opgedragen liunne komst in eenige gemeente steeds te voren aan te kondigen aan het hoofd dier ge meente, met uitnoodiging, tijdig te publiceoren dat en waar hy daar ter plaatse zal zijn te ontmoeten. Den commissarissen des Kor.ings wordt verdor vorzocht, de burgemeesters officieel in kennis te stellen van de aan dia officioren gedane opdracht, met uitnoodiging dezen zooveel mogelijk behulp zaam te zjjn ter bereiking van hot beoogdo doel verbetering van do resultaten der koloniale werving. De tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam is gisteren gosloten. Uitgelokt door het weder, dat 's middags nogal gunstig genoemd mocht worden, was eene vrij talrijke menigte opgekomen om by hare uitvaart tegenwoordig te zijn. Voor het laatst bewoog do wandelende monigte zich in het rond op liet marktplein, dat in don afgoloopen zomer zulk een belangrijk element was in de genoegens der hoofdstad. Wedemeyer's kapel deed zich nog eens hooren. Men bezocht hier en daar de oude huisjes, in één woord het was er weder zoo gezellig als op de beste dagen van het zomerseizoen en daardoor ging hot afscheid aan dezo tentoonstelling en haar aardig marktplein bij velen schier met eon gevoel van weemoed gepaard. (A. H.) De minister van Staat, minister van binnonl. zaken, brengt tor kennis van belanghebbenden, dat de betrekking van leeraar in de Hoogduitscho taai en lettorkundo aan do Rjjks H. B.-school te's ller- togonbosch te vervullen is. Jaarwoddo f 1800. Zij, die voor doze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 20 Oct. a. s. aan te meidon by don inspoctour van het M. O. dr. W. B. J. Van Eyck, te 's Hage. Te Groningen is eono nieuwe Tuiniiodenvor- eeniging opgericht, onder den naam W. I. T. T. E. en niet de zinspreuk Werkzaamheid is iuinlioden iot cor". Deze Vereeniging heeft niet ten dool om do afdeeling Groningen en omstreken van de Nedor- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Planten kunde eenig nadeel aan te doen, maar om door samenwerking het bloeien en groeien dier afdeeling zooveel mogelijk te bevorderen. De Vereeniging telde by de oprichting reeds 19 leden. Uit het kie zen van den naam blijkt duidelijk welken op tuin bouwkundig gebied algemeen bekenden man, in hot bijzonder in onze sleutelstad, men tegelijkertijd hulde heeft willen brengen. Door burgemeester en wethouders van Zwam- merdam is besloten, om voor rekening der gemeente te laten drukkeneen aantal exemplaren der pu blicatie betroffendo de redding en behandeling van drenkelingen, on dezo aan verschillende hoofden van huisgezinnen in do gemeente toe te zenden. Dit besluit vordien-t voorzeker navolging, daar er nog vele personen (vooral in de platteland3cbo ge meenten), in het donkbeeld vorkeeron, dat men eerst tot redding van een drenkeling mag over gaan, als de politie or by is. By den heer C. L. Brinkman te Amsterdam zal eerlang eene belangrijke uitgave verschijnen, getiteld: Otto Henne am-Rhyn. „Van Holbewoner tot Koning dAarde" door J. Sepp. 't Zal in 50 afleveringen compleet zjjn on eene geschiedenis geven van den vooruitgang en de beschaving der mensch- heid in haren geheelen omvang. De zeer billyke prys behoeft zeker niemand af te schrikken, zich dezo studiën op het gebied van ontwikkeling en bescha ving aan to schaffen. Wie ietwat uitvoerig weten wil, wolken langen weg, aan schoone gezichtspun ten ryk, afgewisseld door aangrijpende ervaringen en tot deernis stemmende toestanden, de mensch gegaan is, eer hij zich van holbewoner tot koning dor aarde ontwikkelde, eon weg, welko nog niet ton einde is, omdat do mensch zich de volle heer lijkheid van den laatstgenoemden titel nog niet heeft toegeëigend die verzuime niet Henne am-Rhyn's book to lezen. Bij koninklijk besluit is do eorepenning, be doeld in art. 13 dor wet van 26 Mei 1870 (Staats blad No. 78), in goud toegekond aan P. Ph. Rink, te Oostorhout, en in zilver aan P. C. De Moor, to Rotterdamen is voor het tijdvak van 1 December 1887 tot en mot 30 November 1888, aan genoem- don P. Ph. Rink een jaargeld van f 1200 veileend, bestemd voor zyne vordero studie in de schildor- kunst. Sls.ct INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur.' Hoewel de winter nog in liet verschiet ligt, en er dus op het oogenblik aan schaatsenrijden nog niet wordt gedacht, zou het, dunkt mij, geen kwaad kunnen, het volgende eens onder de aandacht uwer lezers te brengen. Nu twee jaren geloden werd de IJsclub Leider dorp—Zoetorwoude opgericht, met hot doel om hen, die in de winterdagen geen werk hebben, in staat to stellen een daggeld te verdienen, door de baan schoon te vegon, en, zoo noodig, de schaatsenrydors behulpzaam te zyn; zjj mogen geen geld vragen, maar worden betaald uit do kas der Vereeniging. Deze Voroeniging heeft dus een twoeledig deel ön hulp te verleenen aan minder bevoorrechten, èn het den schaatsenrijders goriefelijk te maken, door te zorgen voor goede banen. Waar kleinere gemeenten voorgaan, waar we zien hoo IJsckibs in alle steden van ons vaderland bloeien, daar moet men zich verwonderen dat er hier niets van dic-n aard te vinden is, te meer, daar de gelegenheid voor schaatsenrijden hier zoo byzonder gunstig is. Als men zich herinnert hoe verleden jaar op de singels honderdon baanvegers het den schaatsen rijders lastig maakten, hoe er meestal in het goheel niet govoogd werd, hoe hot ijs onder do bruggen word stukgeslagen, en het gevaar daardoor verhoogd word, dan zal men toch zoker wel overtuigd zijn van hot wenschelyke eene vereeniging te bezitten, welke zulke misbruiken keert, het ijsvermaak ver hoogt en workeloozen steunt. Liefhebbers van schaatsenrydon en gy, die wol- doen tot uwe leuze hebt, voreenigt u. En als bier eenmaal zoo'n IJsclub is tot stand gekomen, dan zou misschien wel kunnen wordon saamgowerkt mot de omliggende gemeenten Loidordorp, Zueter- woude en Oegstgeest tot liet oprichten van eene ijsclub „Leiden en Omstreken", en hot Galgewater, de ltyn naar Koudekerk, en de singels rondom Leiden zouden dan kunnen getuigen van vroolyk ijsvermaak. Schrijver dezes, overtuigd van het welslagen der oprichting eener dergelijke vereeniging, verzoekt ioder, die dit met hem eens is, zyn naamkaartje te zonden aan de Redactie van het Leidsch Dagblad, die zich welwillend mot de ontvangst heeft belast. Hot is dan zijn voornemen eene vergadering te beleggen, waarop ovor de oprichting oener „Leidscho IJsclub" kan worden gediscussieerd om, zoo mogelyk, daartoe te besluiten. Met hartelijken dank voor de opname dezer regelen, noem ik mijMijnheer do Redacteur. Hoogachtend, Uw dw. Dr. Leides, 17 Oct. 1887. H. Yisseb.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5