I J het comité er op te wijzen dat ook voor onder geschikten gelegenheid bestaat van hunne vaar digheid in kunsthandwerk te doen blijken. Wie daartoe roeping mocht gevoelen, zal uit één der groepen licht eene keus kunnen doen, waarbij het comité zich gaarne bereid verklaart met raad en voorlichting de uitvoering hunner keuze te verge makkelijken, wanneer daartoe slechts aanvrage wordt gedaan bjj den secretaris. Gemengd Nieuw». Onder een grooten toeloop van volk had hier Zaterdag-avond omstreeks halftien, op de Hooigracht by de Nieuwstraat, eene hevige vecht partij plaats. De politie, spoedig b(j de hand, trachtte de vechtenden te scheiden. Eén hunner, de hom gegeven raadgevingen niet willende opvolgen, werd in hechtenis genomen, waardoor hem gelegenheid werd gegeven over zijne handelwijze eens rijpelijk na te denken. Opnieuw is oen diefstal ontdekt in een onbewoond perceel'te 's-Hage. Een geacht in gezetene aldaar zou binnenkort eene woning inde Suriname-straat betrekken en had reeds eenigo goederen naar dat huis doen overbrengen, waar onder eene gesloten kast. Uit dit meubel zijn, waar- schynlyk met behulp van een valschen sleutel, twee fraaie antieke vazen ontvreemd tor waarde van ruim f 100. De dader is nog onbekend. Gisternacht omstreeks één uur ge raakte te Rotterdam een beschonken man te water aan de Coolvest. Twee andere personen, ook in dronkonschap verkeerende, sprongen hem na, en werden te gelijk met den eerste door do politie, met behulp van de dreg, op het droge gebracht. De twee laatsten hadden geen letsel, doch de eerste was in zoodanigen toestand van verdooving dat er geen leven meer in hem te bekennen was. Nadat de politie ongeveer een half uur de voorschriften bij drenkelingen op hem toegepast had, kwam hjj bjj, en werd vervolgens naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, alwaar hjj werd op genomen. De Waag van Hoorn zal van het Marktplein der Amsterdamsche voedingstentoon stelling naar de Parijsche tentoonstelling verhuizen, en daar als Hollandsch restaurant en bierhuis door de firma Heineken worden geëxploiteerd. De heer Jan Springer, de bouwmeester van deze mooie nabootsing, is ook met de plaatsing te Parijs belast. (A.) De zaak-Caffarel. Generaal Boa- langer heeft zich, naar men weet, terstond na de ontvangst van den brief, waarin de minister van oorlog hem zijne straf mededeelde, in arrest bege ven. De generaal moest de begrafenis bijwonen van den rector der universiteit, den heer Bourget, doch hy liet zich by die plechtigheid vertegen woordigen door generaal Dernay en begaf zich in arrest. Volgens eene mededeeling, door de Agence Havas" uit Boulangers omgeving te Clermont-Ferrand ont vangen, erkent de generaal dat hij gezondigd heeft tegen de krijgstucht. Hj) was daartoe gekomen in een oogenblik van drift over de heftige aanvallen, welke de Fransche en buitenlandsche bladen tegen hem richtten. Eveneens betreurt de genoraal het, dat de couranten hebben medegedeeld wat hjj over de vervaardiging van Lebel-geweren had gezegd. Hjj had ronduit zijn oordeel hierover geuit, in de meening dat zjjne woorden niet ruchtbaar gemaakt zouden worden. De straf is verdiend en daarom zal de generaal deze zoo strikt mogelijk ondergaan. Niemand, behalve de officieren van dienst, zal dan ook door hem worden ontvangen. Tevens spreekt Boulanger de geruchten tegen, dat hjj zjjn ontslag wil nemen en naar Parjjs wil Tertrekken. Integendeel, de generaal is van plan den winter te Clermont-Ferrand te blijven en zich weer aan den dienst te wjjden, zoodra zjjn straf tijd is verloopen. Boulanger handelt in dit opzicht geheel naar don zin van den heer Rochefort, die in de „Intransigeant" schrijft: „De rooverbende, die Frankrijk nu regeert, kan niet altijd aan het bewind blijven. Mevr. Rouvier zal niet altijd koningin van Frankrijk zijn. Boulanger behoude daarom zijn degen, dien men noodig heeft en waarvoor de Duit- schers bang zjjn." Behalve door de „Intransigeant", wordt Boulan ger ook verdedigd door de „Lanterne" en de „Justice". De „Lanterne" beweert dat de journalist, die Boulanger's woorden overbracht, een „agent provocateur" van generaal Ferron is geweest en het blad van den heer Clémenceau betoogt dat de regeoring eene groote fout heeft begaan door het gezag te ondermijnen van „den eenigen gene raal, in wien Frankrijk en het leger vertrouwen heeft". Zeer heftig blyven ook de radicale bladen tegen den heer Wilson. De Justice" bestrijdt de juistheid van hetgeen de „Agence Havas" over het verhoor der dames Ratazzi en Limouzin en den baron Kreyt- meier hoeft medegedeeld en in de „Intransigeant" verklaart een zokere heer Joubert, dat h(j den heer Wilson* 10,000 franken heeft betaald voor een rid derorde, welke hy niet eens heeft gekregen. De heer Wilson, schoonzoon van den president der Republiek, beweert dat de onderteekening van dezen wissel valsch is en heeft eene aanklacht wegens laster tegen den schryver ingediend. Hy ontkent ten stelligste de waarheid van alle beschuldigingen, wolke in dit schryven verder tegen hem worden ingebracht. Caffarel zal uit de militaire gevangenis worden ontslagen, zoodra het besluit zyner miseareforme door president Gréyy is onderteokend. Tot du3ver heeft het parket nog geen bevel tot inhechtenis neming tegen hem uitgevaardigd. Evenwel is de rechter van instructie officiéél verwittigd, dat de generaal uit het leger is verwyderd wanneer de schuldige onder zyn bereik komt. Nu reeds wordt als Caffarels aanstaande verdediger de bekende advo caat Demange genoemd. Generaal d'Andlau is nog niet gevonden. Nu weer beweert men, dat de genoraal zich te Londen op houdt, maar zeker is hot, dat de politie in Frank- ryk nog geen spoor van den voortvluchtigen senator heeft kunnen ontdekken. Het schynt dat de heer Goron op het dwaalspoor is gebracht door mevrouw Ratazzi, die de politie eenige mededeelingen over de vermoedeiyke verbiyfplaats van den generaal heeft gedaan. Het uit de Bybelsehe geschiedenis welbekende dorp Bethlehem, ten zuiden van Jeru zalem, wordt reeds door middel van gas verlicht. Ook zal binnenkort een straatweg worden aan gelegd naar hot graf en do kapel van Rachel, de gemalin van don patriarch Jakob, die op een half uur afstands van het dorp gelegen zyn. Uit Simla, in Britse li- Indië, wordt aan de„Times" gemeld dat er in de noordweste- ïyke provinciën in de maand Augustus 30,780 per sonen aan de cholera gestorven zyn. Er wordt by gevoegd; de ziekte is nu normaal. Te Clousilla, in het Iersche district Dublin, is Zaterdag nacht moedwillig aan 38 paarden, toebehoorende aan kapitein Steed, vergif ingegeven. Tien daarvan zyn reods gestorven. Kapitein Steed heeft, zegt men, nooit aanleiding gegeven tot een haat, welke tot deze ellendige daad zou kunnen gedre ven hebben. Een veertienjarig meisje uit Lon den, de dochter van een lord, is weggeloopen met een 15-jarigen clown van een paardenspel. Men weet volstrekt niet waar de jonge vluchtelingen geble. ven zyn. De lord heeft 100 pd. st. uitgeloofd voor het terugbrengen van zyno dochter, en de directeur van den circus belooft 200 pd. st. aan dengeen, die hem den clown weerbrengt. „Ieder naar zyn ver mogen!" BUITENLAND. België. By de gisteron in geheel België gehouden gemeentelyke verkiezingen zyn al de candidaton der gematigde liberalen te Brussel, dus ook de bur gemeester aldaar, gekozen. De progessistisch-socialistische coalitie heeft er de nederlaag geledenin do voorsteden hebben de partyen hare stellingen behouden. Te Schaerbeok moet tusschen de gematigde libe ralen en de katholieken eene herstemming worden gehouden, doch de overwinning dor eerstgenoemden is dan zeker. Te Antworpen behouden de liberalen hunne positie met eene zeer versterkte meerderheid. Te Gent verkregen de socialisten 800 en de liberalen 5000 stemmen. Te Renesse hadden de liberalen een godeelteiyke zegepraal, doch te Luik leden zy de nederlaag en gelukte het hun slechts drie candi daton bij de eerste stemming te doen verkiezen; zy hadden aldaar do socialistisch-kalholieke coalitie tegen zich. Te Bergen is de uitslag tusschen de 1 beralen en de katholieken gelykelyk verdeeld. In Luxemburg hebben de katholieken veld gewonnen. Te Ieperen delfden de liberalen het onderspit. Op eenige kleine plaatsen is er verlies en winst voor de verschillende partyen. De uitslag der verkiezingen in het geheele land is, dat beide partyen hare voornaamste position behouden. Toch ging het o.a. in Brussel by de stembussen zeer levendig toe. Meer dan 9000 stemmenden waren er opgekomen, een buitengewoon groot cyfer. Te St.-Josse-ten-Noode behaalden de liberalen eene meerderheid van 500. Men duchtte des avonds wanordelykheden te Schaerbeck. De burgerwacht werd er opgeroepen. Groot-Britannlë. Zaterdag begaf zich te Londen opnieuw een stoet van ongeveer duizend man met twoe zwarte vaan dels naar Trafalgar Square. Eén der sprekers, een bekend socialist, richtte het woord tot do monigte en bracht beschuldigingen in tegen de politie, den lord-mayor en hét dagblad do „Standard." Hy spoorde do menigte aan, Op de volgende byeenkomst te ver- schynen met stokken gewapend, ten einde aan de politie weerstand te kunnen bieden. Daarna begaf de stoet, door eene sterke politie macht gevolgd, zich door de City naar Stepney Green waar hy, zoowel ten gevolge van den regen als door de gepaste maatregelen der politie, spoedi; uiteenging. De eigenaars der winkels in de straten, doo: welke de stoet ging, klagen luido over deze op tochten, welke don verkoop belemmeren. Rusland, Het vertrok uit Kopenhagen van den czaar en zyne familie zal wegens de ziekte van eenige der kinderen vermoedelyk eene maand worden uitgesteld De Russische oorlogsschepen keeren heden of morgen naar Rusland terug. Volgens Ritans Agentschap echter is het niet onwaarschynlyk, dat de keizer van Rusland over acht of veertien dagon via Warnemunde vertrekt om aan keizer Wilhelm een bezook te brengen. KOLONIËN. BATAVIA, 4-10 Sept. Weder valt op politiek gebied niets byzond te melden. Wel verwachtte men dat ten gevolge van de reis van den Gouverneur-Generaal belang- ryke maatregelen zouden worden genomen voorde Vorstenlanden en ook had men hoop dat het lot der particuliere iandoryen eene verandering zou ondergaan, maar tot nog toe werd omtrent die beide punten niets nadors vernomen. Voor het overige loopt het lands-raderwerk of het gesmeerd is. (J.-B.) - Het is thans uitgemaakt, zegt de „Sum. Crt.", doch voor hoe lang weet niemand, dat geeno troepen naar Tobah zullen gaan. De majoor Beeckman blyft dus op zyn post te Padang-Pandjang. Er is echter nog geene beslissing genomen ten aanzion vanJ Troemoen. Zal er eene tydelyke bezetting worde( achtergelaten, of veroorloven de omstandighedei onze troepen van daar terug te doen trokken? Ii het blad wèl ingelicht, dan maakt deze vraag oj het oogenblik het onderwerp eener drukae corres^ pondentie uit. Men is het thans algemeen eens, zegt het „B. Hbl.", dat de geheele berri-berri quaestie be heerscht wordt door het vraagstuk der voeding, Hiermede rekening houdende, heeft de Rogeering in het contract met den aannemer voor do levering van voeding aan do berri-berri-lyders te Buitenzorg eene gemengde voeding voorgeschreven ovoreenkom stig de eischen, welke de leer der voeding bij den gezonden mensch stelt. De aannemer hoeft, met het oog op de moeielykheid om te voldoen aan do voorwaarden van bet contract, en speciaal om eens in de week ossenvleesch te leveren, verzocht om wyziging van die bepalingen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Dopartement. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan de hulponderwijzeres M. J Hcllendoorneen 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte: aan de hulponderwijzers M. A.'s Graouwen, aan don adeist.- re?, van de afd. XIII en IX Kota's, jes. Padangsche Boven landen, J. P. Van Harencarspel en aan den adsp.-contr. T. Harthoora. Ontslagen: Uit 'slands dienst, de gewezen klerk bij het dep. van binnenl. best. W. E. Davidszop verzoek, eerv. uit 's lands dionet, de hulponderwijzeres J. A. Beukhof; eerv. uit zijne betrekking, wegens ziekte, de voorz. van de land raden te Bangnipa, Kadjang, Bikeroe, Boeloekoemba en Saleijer (Celebes en onderh.) mr. J. Dumon; op verzoek, wegens volbrachten diensttijd, eorvol uit 's lauds dienst, de secretaris der res. Amboina F. J. E. Neumann, op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de hulponderwijzeres M. M. Van der Bijl. Ontheven: Op verzoek, eervol, van de waarneming van den civiel geneesk. dienst enz. in de afd. Tangerang (Batavia) W. J, M. Linden; op verzoek, eervol van hare tijdelijke werkzaamstelling als hulponderwijzeres I. P. S. B. Van Eersel.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2