\N°. 8484. IZatei'dasr 15 October. A'f 1887. Bit nummer bestaat uit Twee Bladen. Prijsraadsel. EERSTE PRIJSRAADSEL f aanvafd. <ri LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURJlNY: Voor Leiden por 3 maandon1.1®. Franco per post1.40. Afeonderlpke Nommora0.05. ftze {Jouraat ivoidi dagelijks, met uitzondering ran gon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatermmte. Voor het incaa- seeren bniten de stad ^rordt 0.10 berekend. "Wij berichten onzen Abonné's dat het gedurende dit winterseizoen morgenavond zal worden gegeven. Pryzen voor de goede oplossingen, bestaande uit verschillende boekwerken, zullen ook nu weder worden uitgeloofd. Leiden, 14 October. Tot ons leedwezen bemerken we dat eene ver- 1 gissing geslopen is in het verslag der raadszitting van gisteren, daar, waar de namen genoemd werdai der leden, die vóór het voorstel gestemd heloen. De heer Zaayer toch stemde tegen, de hier Du Rieu vóór het voorstel der vier leden. Wrhaasten ons dit te herstellen. Bjj de te Amsterdam vanwege het cbpartement van koloniën gehouden aanbesteding was o.m.het minst ingeschreven voor de leveungvan 1520 stuks blauw katoen door de x.eidsche Katoen- Maatschappij (eertijds firma Te Heyder en Co.), f alhier, voor 12,129,60; var 2000 stuks verband- katoen door dezdtdë maatschappij, voor ƒ5190 en van sarongs en hoofddoeken insgelyks door dezelfde maatschappy, v»or 427.24, terwijl doordeheeren Gebrs. Van Vpk en Co., alhier, het minst was ingeschreven /oor do levering van 2200 wollen dekens, voor ƒ8140, van diverse wollen dekens door dezelfde firma, voor 7946,60, en van 500 wollen deken) door de heeren J. Zuurdeeg en Zn., mede alhier, voor ƒ1950. Ernst tossart zal voor de tweede maal alhier optreden opDinsdag 18 October in „Faust." Voor ab akte als onderwyzeres werden gisteren te 's-Hagt geëxamineerd 15 candidaten. Toegelaten zyn de danesM. J. C. Van der "Waay, uit Oude- I Tonge; E M. Poelman en L. M. Kievit, uit Leiden C. Landnan, W. Gross en L. N. Hannik, uit Bot- terdam. Ho.enmorgen om acht uren rukte het 4de 9 bataljon infanterie, alhier in garnizoen, onder bevel van den luitenant-kolonel W. C. D. Van Ryen uit, tot het louden van de eerste der acht voorge- schreven oorlogsmarschen. Hoewel het weder zich al by dei aanvang slecht liet aanzien, marcheerde de troep gebukt onder den verzwaarden last, toch mot flin'en en vasten tred voorwaarts. Het muziek- corps de)d uitgeleide tot aan do Hoogewoerdspoort. Reeds by het verlaten der stad viel een dichte en aan'oudende regen, welke dan ook evenals 3 de gliüerige weg op den troep een grooten 'S invloec'begon uit te oefenen. Te Coudekerk, het doel van den tocht, aange- komen werd aldaar eene kleine rust van ongeveer 1 20 mi.uten gehouden, waarna de terugmarsch werd Gede byzonderheden kenmerkten dien vervelen- den (i geestdoovenden tocht. Te Leiderdorp stond j hot juziekcorps van het regiment gereed, doch tot vier teleurstelling werd er geen enkele marsch gespeld. Erst by het binnentreden der stad lieten zich enkie vrooiyke marschen hooren, welke de man schapen als het ware met vernieuwde kracht bezilden. Ongeveer 'te één uur kwamen zij doe- en doornat in de kazerne terug. let het oog op dezen marsch zal de inspectie i voo den majoor G. Bloem, commandant van het 2d bataljon, tot nader order worden uitgesteld. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer is de Grondwetsherziening geëindigd. Het Hoofdstuk Dofensie werd aangenomen met 62 tegen 22 stemmen en het Hoofdstuk "Waterstaat met 66 tegen 17 stemmon. De additiorteele artikelen wer den aangenomen met 77 tegen 4 stemmen. De Kamer is op reces gescheiden. Qistemamiddag aanvaardde onze vroegere stadgenoot mr. N. K. F. Land het ambt van hoog leeraar by de faculteit der rechtsgeleerdheid te Groningen met eene rede over de methode van beoefening van het privaat recht. Aan 't slot van zyne rede bracht hy met name aan zyn voorgan ger, den e.neritis hoogleeraar Diephuis, eene hulde, die door zyn gohoor werd gewaardeerd en gedeeld. Beroepen is te Oude-Wetering en te Leimuiden de neor J. Ph. Hattink J.Phz., cand. te Hardorwyk. Benoemd is tot onderwüzer aan de Chr. school voor on- en minvermogenden te Haarlem de heer J. v. d. Berg te Hazerswoude. By besluit van Gedeputeerdo Staten, is de rekening der gemeente Zegwaard over 1886 goed gekeurd in ontvangst op 17119.61 en in uitgaaf op ƒ16008.79, dus met een batig slot van ƒ1110.81. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft gisteren benoemd tot 2den assistent-geneesheer in het zie kenhuis aan den Coolsingel, den heer D. H. Koetser, arts te Amsterdam. Goedgekeurd werd de bouw eener school voor gewoon lager ondorwys op een gedeelte van het terrein der vroegere bleekery „de Gekroonde Valk", op den Schiedamschen Singel, het dompen en be straten van gedeelten sloot langs den nieuwen Binnenweg, en het aanwyzon van moer benoodigde gelden 300,000) voor de uitbroiding der gasfabriek aan den Oostzeedyk. Op de adressen van Stegman, Van Dyk c. s. en Joh. Van Langen om vergoeding der schade, ge leden by de jongste ongeregeldheden, werd geheel volgens het praeadvies van B. en Ws. afwyzend beschikt. In de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad heeft mr. P. F. L. Verschoor den eed afge legd als advocaat en procureur. Het bericht uit Rotterdam omtrent den toe stand van Willem Van Zuylen, in een vorig nura- mir, was niet geheel juist, zooals men nader aan het „Vad." schryft. Van Zuylen is thans, na negen weken bedlegerig te zijn geweest, dank zy de be handeling van dr. Nolen, in zoover hersteld dat het gevaar geweken is, maar er is nog geen sprake van op de been zyn, veel minder van een datum, waarop hg weer zou kunnen optreden. Het stoomschip „Prins Frederik," van Amster dam naar Batavia, vertrok van Marseille 13 Oct.; de „P. Caland," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 13 Oct. Lizard. Z. M. heeft benoemd tot betaalmeester te Roermond, T. E. Motké, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen aldaar, met bepaling dat de betrekking van betaalmeester door den benoemde gelyktydig zal worden waar genomen met die van ontvanger; benoemd: tot rechter-plaatsvervanger in de arr.-rechtbank te Al- meloo mr. J. B. Roelvink, wonende aldaar; tot griffier by het kantongerecht te Medemblik mr. C. Van der Zweep, advocaat en procureur te Am sterdam, tevens werkzaam ter griffie van het vierde kantongerecht aldaar; tot substituut-officier van justitie by do arr.-rechtbank te Rotterdam mr. J. Ph. Castendyk, thans te Heerenveen; tot idem te Heerenveen mr. H. J. H. Modderman, thans commies ter secretarie van 's-Gravenhage; be noemd tot administrateur van het militair hospitaal 2de kl. te Breda, den eersten luit. C. Bekker, van het 2de reg. inf.; in zyn rang overgeplaatst by het reg. grenadiers en jagers, don lsten luit. R. J. graaf Schimmelpenninck, van het 8ste reg. inf. met ingang van 1 Nov. 1887 benoemd totdirectenr van het post- en telegraafkantoor te Ierseke, D. H. W. Layendecker, thans directeur van het Ryks- telegraafkantoor en brievengaarder aldaar. Gemengd Nieuws. Hedennacht heeft naby Rynsburg, by het Katwyksclie Kanaal, een knecht van den heer Spaargaren, L. De H. genaamd, op treurige wyzo het leven verloren. In het kanaal was clc'it by genoemd dorp een zoogenaamd keornet aange bracht, waarby in een schuitje, gewoonlyk van eene tent voorzien om zich tegen de koude te be schutten, iemand waakt. Dit nu was opgedragen aan Do H., die door het vochtige en koude weer zich door een paar kooltjes vuur waarschynlijk heeft trachten te verwarmen. Of hy nu zelf het deurtje heeft dichtgedaan of dat de wind het heeft dichtgeslagen valt niet te beslissen, een feit echter is het dat, toen men heden in den vroegen morgen in zyn tentje kwam, do man levenloos werd ge vonden en dus door den damp was gestikt. Het ergerlyko tooneel, dat inhet militair hospitaal te 's-Hage heeft plaats gehad en waarover in ons nommer van eergisteren sprake was, heeft zich als volgt toegedragen: Het lyk van een ongehuwd off. v. gez., dezer dagen gestorven, was naar hot hospitaal gebracht om van daaruit te worden begraven. Toen hot zou gekist worden, is het met de lakens, waarop het rustte, opgenomen en in zyne laatste woning neergelegd. Maar de lakens waren landseigendom en daarover mocht dus niet worden beschikt. Op last van dr. Gratama, chef van het militair hospitaal, moesten die lakens teruggegeven worden. Van de zyde dei- particuliere Maatschappij, die de begrafenis bezorgde, werd opgemerkt dat dit moeielyk zou gaan, omdat do blikken kist reeds toegesoldeerd en do andere gesloten waren (daar zich spoedig in hooge mate ontbinding had vertoond), en werd vergoeding voor de lakens aangeboden. Dr. Gratama wilde hiervan echter niet hooren, omdat de administratieve verantwoording voor zoo'n kleinigheid zoo lastig en omslachtig was, en ge lastte dan maar de kisten te openen en het laken er uit te nemen. Er moest gehoorzaamd worden, al moest dan ook het gevolg zyn dat op onvoegzame wyze met het atoffelyk overschot moest worden gesold. Dr. Gratama was natuurlyk volkomen in zyn recht; hy had zelfs het lyk in het hospitaal niet behoeven op te nemen, en hy behoefde niet te dulden dat het in de hospitaallakens werd gewik keld. Maar even natuurlyk is het, dat het voorval op familie en kameraden van den overledene, wiens lyk daar rustte, gedekt door het kruis van Moed, Beleid en Trouw, een hoogst pynlykon indruk moest maken, ook al is geen hunner daarbij tegenwoordig geweest. En geen wonder dat men van oordeel is, dat, daar toch vergoeding voor de lakens was aan geboden, de chef van het hospitaal zich dien ge ringen administratieven omslag liever had moeten getroosten, dan aldus met het lyk van een ambt genoot te laten handelen. (Fad.) Gisteravond miste eene juffrouw te 's-Hage, die in den twee guldens-bazaar in de Vlamingstraat vertoefde, hare portemonnaie met eenig gold. De verdenking viel op eene andere juffrouw, die zich ook in dit magazyn bevond en die, toen een politie agent haar uitnoodigde hem naar het bureel te volgen, het vermiste voorwerp uit den zak haalde, zeggende dat te hebben ge vonden. Vooraf echter deed zy alsof zy van tue*=s

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1