Tot lid van het bestuur van den polder >Vey- land en de Bree, gelegen onder Bodegrave en Riet veld, is gekozen de heer G. De Kruyf. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op 8 dezer bedroeg by de Nederlandscbe Bank ƒ25,111,446.86'/, en b\j de betaalmeesters 1,462,143.51'/j, te zanten ƒ26,573,590.38. De „Prov. Gron. Crt." verschy'nt heden in feestgewaad naar aanleiding van haar honderd jarig bestaan. Een gefigureerde rand omgeeft den met eene nieuwe letter gedrukten inhoud, waarvan de eerste pagina gewyd is aan de thans vol brachte eeuw. By den op jl. Zaterdag gehouden ploegwed- stryd op het eiland Rozenburg, uitgeschreven door de afdeeling der Holl. Maatschappy van Landbouw „Maasland en Omstreken", word de eerste prys voor diepploegen (40 cM.), alsmede die voor gewoon ploegen behaald door P. Kok, mr. smid, te De Lier, in mededinging met Rud. Sack's „radploeg", de „Deero"-ploeg, ingezonden door Masses to Goes, de ploegen van Kok te Poortugaal en anderen. De gewone audiëntiën van de ministers van waterstaat en van financiën op 13 en van marine op 14 dozer, zullen niet plaats hebben. Z. M. hoeft benoemd tot notaris binnen het arr. Leeuwarden, ter standplaats de gemeente Leeuwarden, H. J. Sierovelt, cand.-notaris te Arn hem; tot not. binnen het arr. Utrecht, ter standpl. de gem. Wyk-by-Duurstede, A. J. G. A. Verhoef!-, cand.-notaris te Gorkum; tot kantonrechter te Harderwyk mr. H. J. Westra, thans kantonrechter te Berlikum; met ingang van 16 October 1887, benoemd tot commies van Staat by den Raad van State, mr W. L baron De Vos Van Stoenwyk; benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Tolen, jhr. E. A. O. De Casembroot, wonende te Tolen; aan jhr. mr. E. Tjarda Van Starken- borgh, met ingang van 20 November a. s., op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als leoraar aan de Ryks-lioogere burgerschool te Groningen. Het Leidsch Toonccl. Le monde oic l'on s'ennuie, het stuk, waarmode gis teravond het tooneelseizoen door de vereenigde Rot- terdamsche tooneelisten geopend werd, kon niet bepaald meer bogen op prille jeugd. Reeds enkele jaren geleden mochten wy het verschillende malen en in verschillende talen hier aanschouwen. Niettegenstaande dat mocht het denzolfden byval ondervinden als weleer, desniettemin bleef het dezelfde contradictio in terminis als altyd; de voor name verveling, zooals het Fransche stuk in onze taal gedoopt is, verwekte eene uitbundige vroolykheid. Als voorwerp zyner satire, als de maatschappe- lyko fout, welke hu met zyne geeselroede tuchtigt, heeft Pailleron de geleerde kringen, de literarische salons der Parysche wereld gekozon, en hy heeft dit onderwerp behandeld met een geest, met een humor, maar tevens met eono vinnigheid, welke bepaald éériig mogen genoemd worden. De adoration mutuelle, hot vurig verlangen naar eens anders dood, op diens plaats te veroveren, het beschermings stelsel van hooggoplaatsten, de would- be geleerdheid en de Tartufferie of schynheiligheid, geene dezer menschelyke ondeugden is aan zyne scherpe pen ontsnapt. En daartusschen heeft de auteur eene allergeestig ste en tevens uitstekend uitgovoerde intrigo weten te vlechten. Deze intrige komt in korte woorden hierop neer De jonge, vroolyke, zelfs van eene kloosterschool weggejaagde Susanne De Villiers, een natuurlyk kind, koestert eene vurige liefde voor haren vroege- ren, ofschoon ouderen speelmakker Roger De Céran. Een door haar gevonden, met verdraaide hand ■geschreven en niet onderteokendo brief, behelzende het verzoek tot een rendez vous, welken zy waant afkomstig te zyn van den man, dien zy bemint, en gericht aan eene te Parys vertoevende Engelsche dame, mot name Lucy Watson, doet dio liefde in haat en verachting veranderen. Dit schry ven was echter met herkomstig van haren Roger, maar van een zokeren Bellac, een Tartuffe, een geleerden huichelaar en bestemd voor de zoo even genoemde dochter van Albion. Ook Roger heeft kennis van dien brief genomen en, door een samenloop van omstandigheden misleid, beschuldigt hy op zyne beurt Susanne in verstandhouding te staan met dien Bellac. Eene algemeene ontmoeting op de plaats van het rendez-vous, waartoe ook behooren een jonggehuwd paartje, door de étiquette, de lioofsche manieren van elkander gescheiden, en eene ondo hertogin, wars van alle mogeiyke ceremoniën en deftigheid, het factotum der zich minnende paren, de bescherm vrouw der liefde, doet licht in deze duisternis ontstaan. De onschuld van Roger, de reinheid van Susanne komen aan het daglicht, de tartufferie van Bellac wordt aan de kaak gesteld en het jonge echtpaar wordt vereerd met de prefectuur, waarvoor beiden zooveel verveling en den last van zoovele ceremoniën hadden moeten verduren. Het spel was zeer verschillend. Op het eerste woord van warme hulde kan ongetwyfeld de jeug dige debutante mej. Pauline Boersmans als Susanne de meest mogelyko rechten doen gelden. Deze mocht zich gisteravond verheugen in een succès-fou en zy verdiende het ton volle. Nog nooit hebbon wy een zoo jeugdig meisje zien spelen met zooveel gloed, mot zooveel hartstocht, gepaard met zooveel innigheid en gevoel, als wy gisteravond mochten aanschouwen. Het naïeve, het ongekunsteldo, het nog kinder- lyke by het eerste wederzien van Roger, hare ver achting, die zy te kennen gaf, als zy hem haar stuk gescheurd cahier voor de voeten wierp, en de mededeeling van haar lijden, van haar ongeluk, omdat zy voelde dat zy niet zoo was als de andere kinderen op hare schooldat alles werd duidelyk gemaakt door eene actie en dictie, die telkens stormachtigo byvalsbetuigingen ontlokten, die haar vereerd deden worden mot een sierlyken bouquet. Mej. P. Beersmans kan derhalve, ten minste wat Leiden betreft, met recht bewerenik kwam, ik zag, ik overwon. Wanneer hare spraak zich het nog eenigszins Vlaamsch accent hoeft ontwend en hare stem het ietwat schreeuwerige hoeft verloren, dan kunnen wy haar begroeten als eene der fon kelende starren van ons Nederlandsch tooneel. De uitstekende school, in wolke zy dagelyks vertoeft, de lessen, het voorbeeld van hare moeder, onze eerste tooneelspeelster, geven ons een zokeren waarborg, dat deze gekoesterde verwachtingen niet ydel zullen wezen. Inmiddels oen woord van hartoiyken gelukwensch aan de vereenigde Rotterdamsche tooneelisten voor dien ryken aanwinst. Mevr. Cath. Beersmans, de goedhartige, met al die dwaze geleerdheid en stijve vormen spottende hertogin De Réville, was oen uitstekend type, haar geheel mime echt karakteristiek. Minder beviel ons mevrouw Burlage-Verwoert als do gravin De Cérandeze sprak immer van vormen van deftigheid, zonder echter zolve die vormen en deftigheid ton toon te sproiden. Mej. Vink als Jeanne Raymond en mevr. Coelingh- Vorderman als Lucy Watson, konden ons in de beide eerste acten niet bekorener lag hoegenaamd geen kracht of verve in hun spel, hun geheelo wezen was mat, niet opgewektslechts in de derde acte ontwaarden wy de noodige brio en entrain, hetgeen beiden dan ook de eer der terugroeping deed verwerven. Mevr. Coeling bootste het Engelsche accent zeer goed na, ofschoon zy by het uitspreken der W dit een weinig overdreef. Henri De Vries als Roger Do Céran, overtrof zich- zelven zyne juiste opvatting bleef hy immer ge trouw tot in de kleinste détails. Ook de heer Tar- taud als Bellac voldeed zeer goed, ofschoon wy hem gaarne eenigszins anders gegrimeerd haddon gezien. •Tammer dat de tweede acte zooveel van hare waarde verloor, ten gevolge van het ons voor oogen stellen van geleorde gravinnen en hertoginnen, die het niet waren en het ook niet konden zyn. 11 Oct. 1887. Mr. L. H. Gemengd Nieuw By gelegenheid van de ontgroening der nieuwe leden van het Leidsch Studentencorps in do Stadszaal zal hedenavond omstreeks negen uren gebruikelykerwijze een fakkeltocht met mu ziek worden gehouden. Met hot oog op hot ongunstige weder is slechts de volgonde kloine ommegang vastgesteldBree- straat, Steenschuur, Rapenburg en Breestraat naar do Sociëteit „Minorva." Mocht het weer nog onverhoopt veranderen, dan zal de volgende weg worden genomenBreestraat, Hoogewoerd, Watersteeg, Nieuwe Ryn, Koornbeurs, Vischmarkt, Aalmarkt, Apothekersdijk, Kort-Rapdn- burg en Breestraat naar de Sociëteit. Eene wacht van zestien militairen te paard zal de politie in het handhaven der orde behulpzaam zyn. Welk huisvader zou niet met beide handen toegrypen, wanneer men hom een middel aanbood, waardoor hy ontslagen word van het wekelyks opwindon zyner pendules of klokken? Het zal toch menigmaal gebeuren dat de pendule niet wordt opgewonden, dan nadat zy stil is bly ven staan en men daardoor aan hot opwinden wordt herinnerd. Wel is waar kan men door zich te „abonneeron" zich van den goeden loop der uur werken verzekeren, maar men moet dan ook op elk uur van den dag en op alle kamers een be zoek gedoogen van den „opwindor". Daarvan kan men zich nu ontslaan door zich eene eloctrische klok aan te schaffen by den heer A. Van der Waag Az., alhier. Door een klein element in beweging gebracht, windt zy zichzelvo om de twee uren op en loopt totdat het element moet vernieuwd worden en het is bokend dat dit om zeo te zeggen slechts eens in do twee jaron behoeft to geschieden. Aan de gewone eloctrische huisschel kan men de klok natuurlyk ook verbinden. Inlichtingen worden gaarne verstrekt en men zal zeker niet verzuimen het „perpetuun mobile" te gaan bezichtigen. Hedenmorgen had in het militair- hospitaal alhier een geneeskundig onderzoek plaats van militairen dor infanterie uit dit garnizoen, van 18 jaar en daar beneden, ten einde te bepalen of zy al dan niet in staat waren den volgons „model" gepakten ransel op groote marschen mede te voeren. Het onweder, dat zich gisternamid- dag, omstreeks 4 uren, bovon onze" gemeente ontlastte, had ten gevolge dat do bliksem zich een weg baande door een der gebouwen van de Grof- smedory alhier, en eindelijk, met een sterk licht gevend verschynsel, terechtkwam togen eene werk- of draaibank, ten gevolge waarvan de persoon, daaraan werkzaam, met geweld achterover gewor pen werd en voor eonige oogenblikken het bewust» zyn verloor, echter zonder verdere noodlottige gevolgen. Uit ingewonnen informatiën is ons gebleken dat de tram naar Katwyk en Noordwyk, welke volgens de dionstbiljetten te elf uren's avonds van Leiden vertrekt, steeds wacht op den trein uit Rotterdam, welke om 11.02 hier aankomt. By het vertrek der tram, welke om 6.03 van Katwyk aan Zee gaat, had gisteravond, vlak by het station, een hoogst treurig ongeluk plaats-. Het tienjarig zoontje van den heor N. Haasnoot was op de treeplank van het voorlaatste rytuig gaan staan. Een eindje meegereden zynde, wilde hy er afspringen, doch viel, en do vier wielen van het achterste rytuig gingon over zyne beide beenon. Toen hy voorloopig door dokter Schoorel onderzocht werd, bleek dat het rechterbeen van den hiel af tot aan de heup toe overal vreeselyk gewond was. De hulp van dr. Van der Sluis, toe vallig te Katwyk zynde, werd nog ingeroepen, doch reeds om tien uren was de ongelukkige be zweken. Gisteravond omstreeks halfacht ontstond te Katwyk aan Zee een binnenbrand in de woning van den gemeente-veldwachter Brouwer. Hy was spoedig gebluscht, zoodat de inmiddels aangekomen spuit geen water behoefde te geven. Hoewel slechts weinig door het vuur aangetast werd, is de schade nogal aar.zienlyk. Huis en inboedel waren verzekerd. De heeren J. E. en P. Bloot verleenden de eerste hulp. Hedenmorgen is te Noordwykaan Zee een groot ongeluk gebeurd. By het landen oener haringschuit zyn drie menschen overboord geslagen en verdronken. Op de vrye paardenmarkt te Bod e- gravo waren heden aangevoerd 9 paarden en 8 veu lens. De pryzen beliepen van 40 tot 200. Aan den Ringdyk by Aalsmeer zyn by verschillende personen zelfs by den ryks- veldwachter omstreeks 30 konynon gestolenby C. Van Zyverden, aan den IJweg, een paardendek) en van de wed. Ravensbergen, Ringdyk by Benne- broek, eene roeiboot, welke voor 2.50 is verkocht aan S. C., aan do Vyfhuizen. Deze boot is door den gemeente veldwachter Visser in beslag genomen. Ons werd heden gemeld dat by den landbouwer J. Van den Bosch, te Stompwyk, nog eenige vruchtboomen in vollen bloei en sny- en heerenboonen zeer gunstig te velde staan. Tevens hoopt men nog veel versch gras van goede quali- teit te zullen verkrygen. Een eerst vereischte is evenwel gunstig weder.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2