N 8481. Woensdag 1L3 October. A0. 1887. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Leiden, 11 October. mr» Sf$» ,*?S PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 mawmden1.10. F/anoo per poet1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. ftze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran fan- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het inoaa- eeeren buiten do stad wordt 0.10 berekend. OfRcieole Kennisgevingen. Verga-lering van den Gemeenteraad Tan Leiden, op Donderdag 13 Oct. 1887, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1°. Benoeming van eene tweede onderwijzeres aan de MeNjesschool 2de klasse. (195). 2°. Suppletoirs staat van begrooting, dienst 1887, van het H. O.- of Arme Wees- en Kinderhuis. (196). 3°. Verzoek van J. J. Claassen, wed. H. N. Tetterode, om terugbetaling van schoolgeld. (197). 4°. Idem van J. H. Zitman, om continuatie van de levering van schoolboeken enz. (198). 5°. Voorstel tot wijziging van de Verordening op de heffing var. schoolgeld, lager onderwijs. (199). 6°. Idem tot verlenging van de overeenkomst inzake do armenverpleging in hot Ziekenhuis. (200). T°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting (her stellingen aan de woning van den Directeur der Bank van Leoning.) (292). 8°. Verzoek van J. Buys Jr., om een duiker te hebben door den Zijldijk. (156 en 203). 9°. Idem van J. Bots, om eene loozing te leggen in de Vcstestraat. (201). 10®. Idem van A. J. Beek, om twee bruggen te leggen over de Heerensingelsloot. (204). 11°. Idem van M. Visser, om eene stoep te leggen aan het Levendaal. (205) 12°. Idem als voren van P. Fontein Jr., aan de Haven. (205) 13°. Voorstel van do heeren dr. M. J. De Goeje, mr. H. Van der Hoeven, A. J. Krantz en mr. F. "Was, omtrent het meer in rekening brengen aan niet-ingezetenen dan aan ingezetenen voor do voordeelen, welke de gemeente aanbiedt; welk voorstel is aangehouden in de raadszit ting van 26 Mei jl. (62, 69, 102 cn 124 van 1886 en 51, 72 en 187 van 1887.) Burgemeester en "Wethouders der gemeente Leiden; Gelet op art. 201 der Algemeene Politie-Verordening van den 6don November 1879, waarbij wordt bepaald, dat ten minste tweemalen in liet jaar, en wel eens in het voor-en ©ens in het najaar, op kennisgeving van Burgemeester en "Wethouders, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden Noódigen de ingezoter.en uit aan dc bedoelde reiniging van schoorsteenen en stookplaatsen gevolg te geven. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 11 Oct. 1887. E. KIST, Secretaris. In oene vorige raadszitting werd aangehouden het verzoek van J. Buys Jr., landbouwer te Leider dorp, om een duiker te leggen door den Zyldyk, ten einde te onderzoeken of ter plaatse reeds een duiker aanwezig was. Uit een nader verzoek van adressant blykt dat inderdaad de duiker reeds voor eenige jaren is gelegd door adressant8 voorganger; dat aan adressant eerst onlangs is gebleken dat de schriftelijke toe stemming om aldaar een duiker te hebben niet in z\jn bozit was en volgens bekomen inlichtingen ook niet is verleend, en hy daarom de noodige toestem ming ora daar een duiker te hebben, alsnog heeft gevraagd. Met de commissie van fabricage zien B. en We. er geen bezwaar in alsnog gunstig op het verzoek te beschikken en zyn zy van oordeel dat er geene aanleiding bestaat om het recht in te vorderen dat over de vorige jaren, sedert de duiker is gelegd had, moeten worden voldaan, omdat de duiker niet door adressant, maar door zjjn thans overleden schoon vader is gelogd. B. en Ws. geven mitsdien in overweging aan adressant de gevraagde vergunning tot het leggen van den duiker door den Zyldyk voor zyne woning onder de gemeente Leiderdorp, te verleenen en wel tot wedoropzeggens en tegen betaling van een recht van f 1.50 'sjaars ten behoeve van deze-gemeente. Na overleg met de commissie van fabricage geven B. en Ws. in overweging: lo. aan T. J. Bots vergunning te verleenen om eene uitloozing te leggen van zyne gruttery in de Yestestraat, No. 12, naar het stadsriool aldaar; - 2o. aan A. J. Beek vergunning te verleenen om twee bruggen ie leggen over de Heerensingelsloot tot toegang naar zijne nieuwgebouwde huizen, gele gen onder do gemeente Leiderdorpalsmedo om vergunning to verleenen tot het leggen van stoe pen op openbaren gemeentegrond aanM. Visser, voor het huis aan het Levendaal No. 195, en aan P. Fontein Jr. voor zjjn huis aan de Haven No. 46. Naar aanleiding van eene ingekomen klacht over den toestand der woonkamer van den directeur der Stadsbank van Leening, is by onderzoek ge bleken dat de schimmel op het behangsel en de muffe lucht, welke in de kamer hoerecht, blyken geven van de verschijnselen der vochtigheid, welke de kamer in hot belang der gezondheid onbewoon baar maakt. Dat gebrek geheel weg te nemen, zou belangryke kosten vereischen, omdat eene geheele vernieuwing van het huis daarvan het gevolg zou zyn. Men zal zich derhalve moeten bepalen om den voortgang van het kwaad zooveel mogelijk te ver hinderen en daartoe worden de kosten geraamd op 250. De commissie van fabricage acht zich derhalve verplicht tot die buitengewone uitgaaf, welke uit de toegestane som voor onderhoud van huizon enz. niet kan worden govonden, de vereischte machtiging te vragen. B. en Ws. geven mitsdien in overweging de voor bedoelde herstellingen benoodigde gelden beschikbaar te stellen door verhooging van Volgn. 103 Onder houd van Huizen enz. der begrooting voor dit jaar met ƒ250, te vinden door afschry ving van den post voor Onvoorziene Uitgaven. In do jongste maandvergadering van de Maat- schappy der Nederlandsche Letterkunde is prof. J. Ten Brink tot voorzitter der Maatschappy benoemd. Met ingang van 1 Nov. wordt do heer B. A. Van Tol, telegrafist der 2de klasse, van hier naar 's-Gravenhage verplaatst en vervangen door don hoer H. Moll, telografist der 1ste klasse aldaar. De naar aanleiding van het Vuylsteke-feest, in de vorige week te Gent gevierd, door eenigo Leidsche studenten opgerichte afdeeling van het „Willemsfonds", telt reeds nu een 00 tal loden. By gunstig weder zal morgen door het 4de bataljon van het 4de regiment infanterie, alhier in garnizoen, eon oorlogsmarsch worden gemaakt naar Koudekerk, waarby door elk goweerdragende 100 scherpe patronen, by wyze van proefneming, zullen worden medegenomen. Het muziekcorps van het regiment zal den man schappen tot aan de Zyl uitgeleide doen en hen by terugkomst te Leiderdorp weder inhalen. Bedankt is voor het beroep naar Wervershoef door don heer C. Bosch, cand. te Leiden. Op de algemeene begraafplaats in Den Haag had gisteren de teraardebestelling plaats van wylen dr. W. Hamaker, officier van gezondheid 1ste klasse by het regiment grenadiers en jagers. Hamaker, wiens vader jaren lang te Leiden met terwoon gevestigd en wiens grootvader hoogleeraar in de Oostersche talen, een sieraad van de Leid sche universiteit was, had ook hier zyne opleiding genoten, eerst als leerling van het gymnasium en later als student in de medicynen en werd in 1875 tot doctor in de geneeskunde bevorderd. Kort daarop vertrok hy als officier van gezondheid naar Indié en weldra maakten alle nieuwsbladen melding van de wijze, waarop deze jeugdige arts zich op het slagveld in Atjeh had onderscheiden. Getrouw aan zyne roeping heeft hy, met de hem eigen kalmte, bij hot verbinden der velen, die om hem heen vielen, een moed aan den dag gelegd, welke zich- zelven vergat. De Koning schonk hem daarvoor het Kruis voor Moed, Beleid en Trouw, eene onder scheiding, voor een officier van den geneeskundigen dienst eonig in hare soort. Maar het tropische kli maat had ook op hom zijn verderfelyken invloed niet gemist: met eene voor altyd geknakte gezondheid keerde hy op het einde van 1878 naar het vader land terug. Gedurende zyn verloftyd bood hy zyne diensten aan de „Willem Barendsz" aan jen vertrok naar het hooge Noorden. Van zyn plan om zyne loopbaan in Indiö voort te zotten, moest hy om gezondheidsredenen afzien en hy werd overgeplaatst by het leger hier te lande. Zyn verder leven was niet gelukkig. Mot zyne physieke krachten was ook zyne energie gebroken en zijne groote geestesgaven kwamen niet tot vollen wasdom. Hy overleed den 6den October. Toen de baar onder het spelen van Beethoven's Treurmarsch de geopende groeve genaderd was, waaromheen zich geschaard hadden de officieren van het regiment en de leden der Vereeniging het Eereteeken voor belangryke Krygsverrichtingen, wier met rouwfloers omkleede banier den doode het laatste driematig saluut bracht, nam dr. Van der Stok, die den overledene tot in zyne laatste oogenblikken had bygestaan, het woord en schetste in gevoelvolle en krachtige bewoordingen het beeld van den bekwamen ambtgenoot, den moedigen krygsman, den trouwen vriend. Met een „slaap zacht, vriend!" legde hy, namens hot corps officieren, den schoonen krans op de lykkist en wederom ruisch- ten do tonen van de koninklyke militaire kapel, waarvan Hamaker do dokter was. Prof. Hamaker, van Utrecht, betuigde namens de diepbedroefde ouders en familiebetrekkingen zyn dank voor de laatste eer zyn dierbaren broeder betoond. Hoe bemind Hamaker was om zyn riddorlyk, eeriyk en oprecht karakter, bewezen de velen, die van hoinde en ver, uit allo oorden des lands waren opgekomen om den trouwen vriend oen laatst vaar wel toe te roepen. Te Aarlanderveen heeft ds. Van den Berg, van Nieuwkoop, vergezeld van twee zyner kerke- raadsleden als getuigen, zich Zondag 9 Oct. op last van het classikaal bestuur van Leiden, naar de Ned.-Herv. kerk nog in hot bezit van de doleerenden begeven, en aan den zich noemen den president-kerkvoogd P. Van Leeuwen Dz. toe gang tot den kansel gevraagd, hetwelk wederom geweigerd is, thans mot een boroep op don rechter, die uitspraak moet doen. Deze weigering is onmiddellyk opgezonden aan hot classikaal bestuur van Leiden, dat hiervan ter terechtzitting zal doen blyken, als nl. de zaak in rechten voorkomt, ten blyke dat het doleerend kerkbestuur in verzet is gebleven. Genoemde predikant heeft daarna in het hulp lokaal, naar aanleiding van Ephese 4: 14, eene leerrede gehouden. De gemeente Voorschoten hoeft een groot verlies geleden door het afsterven van de wed. W. G. Biben, geb. Spitholt, wier geheele leven aan weldoen was gewyd. By de begrafenis was schier het geheele dorp tegenwoordig; eon vyftal fraaie kransen was op de lykkist aangebracht. Door het kiescollege der Ned.-Herv. gemeente t.e Amsterdam zyn gisteravond uit do vóór 14 dagen opgemaakte drie drietallen tot predikanten aldaar beroepen: dd. Bartstra te Wassenaar, Weiter te Zwolle en Eykman te Groningen. De leden van de rederykerskamer „Vondel" te Hillegom, die aan de ingezetenen reeds menigen genoeglyken winteravond verschaft hebben, bereiden zich, onder leiding- van den heer Frowein, weder tot oene uitvoering voor. De vereeniging tolt thans 10 heeren- en 3 damesleden. Door het bedan ken van mej. H. C. Van der WerfT, die wegens huwelijk binnen enkele dagen naar Indië vertrekt, heeft „Vondel" waariyk een groot verlies geleden, 'tis in het belang der Vereeniging te wenschen dat de beide d mies, die nog zoo kort geleden als lid zyn aangenomen, dit verlies zooveel mogelyk zullen trachten te herstellen.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1