Dit Bsinmer bestaat uit Twee Bladen. N3. 8477. A°. 1887. Leiden, 6 October. >n /I £~v> V**? T") [f* -f- "v - 1L d -l.tlCW ii CJ ->- ■<- t-'^y PRIJS DEZER COU&JlNTT: Voor Leidoc per 8 maandan.1.10. K.vatnoo per poet-1.40. A&ouderl^jke Nommere.0.05. i§Sis fiourant wordt dagelijks, met uitzondering ran Son- en feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEB ADVEBTEHTIEN: Tan 16 regela 1.05. Iedere regel meer 0.17$, Grootero lettere naar plaatsruimte. Voor hot Incjts- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Olllcieele Kennisgevingen. Burgo moester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter algemeene lcennis dat door hen is benoemd tot Heer der Gebuurte No. 8 of No. 4 van wijk III de heer ROELAND DE WILDE Rz., in de plaats van den Heer H. P. SCHRET- LEN, aan wien wegens verhuizing een eervol ontslag is ver leend, to: Raad dier Gebuurte de heer ABRAHAM DANIEL HAKKENBERG, in de plaats van den heer R. DE WILDE Rz., die tot Heer der Gebuurte is benoemd, en tot Raad der Gebuurte No. 6 of No. 2 van wijk III, de heer HENRI PELTENBURG, in de plaats van den heer S. H. MOLENBROEK, die overleden is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 5 Oct. 1887. E. KIST, Secretaris. Burg- meester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van de firma: „WED. G. P. TIMP", houdende verzoek om vergunning tot het plaatsen van eene gaskrachtmacliine in het perceel aan den Ouden Rijn No. 113; o Gelet op de artt. C en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95) Geven by deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoelc, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visiu gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 20sten Oct.. s-anat., 'svoormiddage te elf uren, op het Raad huis gelegonhoid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. Oct. 1887. E. KIST, Secretaris. - De bibliotheek der Maatschappij van Nederland sche Letterkunde te Leiden heeft ten geschenke ontvangen van dr. J. Brill te Bloemfontein o. a. De notulen der verrichtingen van den H. E. Volks raad van den OraDje-Vrjjstaat van 1854 1886, in 26 deelen compleet. Onze stadgenoot mr. N. K. F. Land, benoemd tot hoogleeraar in do faculteit der rechtsgeleerdheid aan do universiteit te Groningen, stelt zich voor zjjn ambt te aanvaarden met het houden eener rede in het auditorium der hoogeschool aldaar op Don derdag 13 October a. s., 's namiddags te 2 uren. Do heer J. Raam, 3de klerk op het bureel der Ryksworkinriahting te Veenhuizen, is benoemd tot 2den commies in de strafgevangenis te Leiden. Van 1 Sept. 1886 uit. Aug. 1887 zijn 242 jongens bij de Nederl. marine in dienst getreden. Hiorv.'.n werden aangenomen 54 te Amsterdam, 46 te Rotterdam, 8 te Hellevootsluis, 21 te Willemsoord, 12 te Vlissingen en 101 te Leiden75 hadden den leeftijd van 13'/„ 92 van 14 15 en 75 van 15 16 jaar. Bjj de op gisteren gehouden aanbesteding tot het bouwen van twee burgerwoonhuizen aan den Zoetorwoudschen Singel waren ingekomen 12 biljet ten, en wel van de heeren J. Rutgers voor 11,143, B. Nieuwenhuizen voor ƒ10,200, C. Van Diest voor ƒ9700, Chr. E. Verhaaff voor 9600, J. Siragvcor 9524, P. Dessing en T. G. Salter voor ƒ9415, W. H. Neuteboom voor 9348, W. P. J. Verhaar voor ƒ9200, H. Van Es voor ƒ9141, N. Bink voor ƒ9110, J. Christiaanse voor ƒ8800 en J. J. Le Mair voor 8500. Aan den laatsten, tevens laagsten inschrijver, is het werk gegund. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip ,W. A. Scholten", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrydag-avond om 5.55 bezorgd zyn. Den 18den en 19den Nov. a. s. hoopt een vijftal dame3 uit de eerste kringen der residentie, barones Van Brienen Van de Groote Lindt, mevr. Van Karnebeek, mevr. v. d. Staal Van Piershil, barones De Smeth Van Alpen en barones Van Wassenaar Van Rosande, in de zaal „Diligentia" aldaar, een bazaar te houden, waarvoor zij de mede werking van hare stadgenooten inroepen. Het doel van den bazaar is tweeledig. Eensdeels zullen nl. de te verwerven gelden besteed worden tot onder steuning van het te 's-Hage bestaande Kinder ziekenhuis. Ten tweede zal de opbrengst dienen tot bestrijding der reis- en uitrustingskosten van leeraren voor de christen-gemeenten op de Sangi- en Talaoor-eilanden. In eene algemeene vergadering van het depar tement Breda dor Maatschappij tot Nut van't Alge meen, is besloten tot het oprichten eener meisjes school voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs. Daartoe zal uit de spaarbank van het departe ment eene som van ƒ10,000, zoo noodig ƒ15,000 worden besteed, terwijl bovendien eene leening van ƒ23,000 tegen S'/2 pCt. zal worden gesloten. Bij de weder-indiening ter Tweede Kamer van het ontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst met de Rijnspoorwegmaatschappij, deelt de Regee ring mede dat eene beweegbare spoorwegbrug over de Gouwe zou kunnen gemaakt worden, onder welke brug, gesloten zjjndo, van de zeilschepen 90- en van de goederen- en sleepbooten ruim 80 percent zouden kunnen doorvaren, terwijl de passagiers booten slechts weinig zouden behoeven verlaagd te worden. De Maatschappij is bereid de meerdere kosten van trekkracht te dragen, mits de overeenkomst door de Wetgevende Macht wierd bekrachtigd. Van Ged. Staten van Zuid-Holland is hieromtrent nog geen bericht ingekomen. Do gevolgen, welke by eventueele naasting voor den Staat kunnen voortvloeien uit den bijzonderen rechtstoestand van den zijtak naar het Entrepot te Amsterdam, behoeven, naar de opvatting der Regeering, Diet te lbiden~tot afkeuring dor over eenkomst, omdat, gebruikt de Staat zjjn naastings- recht en blijft dit verschil bestaan, de zaak door den rechter beslist kan worden. De Regoering heeft met de directie eene regeling getroffen, waardoor de bestaande onzekerheid om trent het juiste bedrag van den naastingsprjj3 zoo snel mogelijk kan worden weggenomen, omdat het zal worden vastgesteld door oene commissie van 5 loden, die hare taak voorzeker zal ten einde brengen, lang vóór dat aan eene naasting gedacht wordt. De teraardebestelling van mr, J. L. De Bruyn Kops geschiedde gisteren ter algemeene begraaf plaats aan het Kanaal by 's-Gravenhage, onder toe vloed van een groot aantal deelnemende vrienden, ambtgenooten en belangstellenden, die een dichten d'om rondom de groeve vormden. In dezen kring werden opgemerkt een zeer groot aantal leden van de Tweede Kamer van verschillende politieke rich ting, de heeren griffiers van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, de oud-ministers Taal man Kip, Kappeyne Van de Coppello, Tak Van Poortvliet, Van Heeckeren Van Keil en Van der Does De Willobois, de minister van buitenl. zaken, jhr. Van Karnebeek, de secretaris generaal mr. Hu- brecht, het lid van Gedeputeerde Staten, mr. v. d. Kemp, het oud-lid der Kamer jhr. Rutgers en vele particulieren. De leden van de Haagsche Coöpera tieve Bouwvereeniging „Vooruit", die in den over ledene een belangryken steun verliest, stonden met hare in rouwfloers gehulde banier by de groeve, waar ook de studenten der Polytechnische School te Delft door eene deputatie vertegenwoordigd waren. Vele geestverwanten van den overledene, leden van de volksvertegenwoordiging, hadden hem nog gaarne de laatste eer willen bewyzen, indien de werkzaam heden der zesde afdeeling, president de heer Van Delden, geschorst haddon kunnen worden. By de geopende groeve van zijn vriend nam aller eerst het woord mr. J, Loudon, voormalig Gouver neur-Generaal van Nederl.-Indie.; vervolgens de heer 'Cremers, president van do Tweede Kamer. Als een der oudste vrienden en medewerkers van den hoer De Bruyn Kops sprak jhr. mr. Quarles Van Ufford namens de Centrale Liberale Kiesvereeniging uit Alkmaar de heer De Vries Van Heyst; daarna de heer Knies, president der Coöp. Bouwvereeniging „Vooruit", en ten slotte namens do familie van den overledene, zyn schoonzoon, de heer Snethlage, har- teiyken dank betuigende aan allen, die door hunne tegenwoordigheid aan deze plaats of door hunne goede on harteiyke woorden van hunne liefde en belangstelling hadden biyk gegeven. Het bestuur der vergadering van hoofden dor gemeentescholen, met het oudste hoofd der gemeentebewaarscholen te 's-Hage, boden gisteren den heer Six, afgetreden wethouder voor onderwijs, ten zynen huize een zichtbaar bewys hunner hoogachting aan. De voorzitter sprak daarbij onder anderen den wensch uit, dat dit stoffelyk bewys van hulde hem nog vele jaren eene aangename herinnering mocht zyn aan een werkkring, die hem lief was, en dat de erkentenis van velen hem op zyn verder levenspad als eeiie vriendelyke ster mocht toeblinken. (Dit laatste met toespeling op het devies van het wapen der familie Six: „Stella duce"). Het aangeboden gedenkstuk is eene kourig be werkte zilveren bokaal, in klassieken styl uitgevoerd. Op het deksel prykt een genius, die den afgetre den wethouder de lauweren van verdiensten uitreikte Aan do voorzyde is het wapen van den heer Six smaakvol aangebracht, terwyl aan de achterzyde in sierlyk letterschrift te lezen staat: „Don afge treden wethoudor van onderwys, jhr. mr. W. Six. De hoofden der gemeentescholen van 's-Gravenhage, 1887." Dit zoo fraai bewerkte huldeblyk is ver vaardigd in de beroemde Koninkiyke Nederlandsche Fabriek van gouden en zilveren werken dor heeren J. M. Van Kempen en Zonen te Voorschoten. Eene eenvoudige opdracht, Bieriyk gecalligrafeerd door den heer Bautz, draagt de handteekening der Hoofden. Aan het „Hbl." wordt uit Parys gemeld dat aldaar dezer dagen zes jonge Hollandscho geeste- ïyken uit het R.-K. seminarie van Warmond ver toefden; zy waren op weg naar Algiers, waar zy geplaatst zullen worden in het zendelingenhuis van Mgr. Lavigerie. Vol goeden moed trokken zy naar het vreemde land. De Tweede Kamer heeft benoemd tot rappor tours over hoofdstuk V der Staatsbegrooting, de heeren Van Asch Van Wyk, Do Meyier, Van Houten, De Beaufort en De Ranitz. Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben aan den Raad voorgesteld, den heer P. Van Nifterik, thans hoofd der openbare lagere school lste klasse No. 25, als zoodanig over te plaatsen naar de openbare lagere school voor 600 kinderen aan do Veemarkt aldaar. Volgens de „Delftsche Opmerker" worden aan de Polytechnische Schodl de colleges thans gevolgd door 234 studenten, waarvan zyn ingeschreven voor ingenieur 152, voor technoloog 16, voor technoloog en yker 1 en voor enkele lessen 65. Onder vele bewyzen van belangstelling en vriendschap herdacht de heer K. De Jong zyne 40- jarige loopbaan als hoofd der openbare school te Kornwerd (Fr.) Het zeer belangryke jaarverslag der vereeniging ter bevordering van de „Nederlandsche Visschery" is thans verschenen. Voor belangstellenden enz. zyn exemplaren, tegen don kostenden pry's, bij den secretaris der vereeni ging, den heer De Groot Van Embden te Katwyk aan den Ryn, verkrijgbaar. Als een h^wys dat het in de gemeenteraads zittingen niet altyd even kalm toegaat, kan dienen het volgende, door „Het Huisgezin" verhaald, over oone te Montfoort gehouden Raadszitting.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1