DAGBLAD. N°. 8478. October A°. 1887. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Winterdienst. Leiden, 5 October. I>oü cl ei'cla, Cv C «f LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. ftze fiourant wordt dagelijks, net uitzondering ran gen- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTEEN: Van 16 regel» 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoaa* eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Op karton geplakte exemplaren der dienstre geling, aan de Abonné's van liet Leidsch Dagblad aangeboden, zyn, voor zoover de voorraad strekt, a ÏO cents aan het Bureel verkrijgbaar. Officieel© Kennisgevingen. Inenting tegen betaling. Burgemeester on Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat op Donderdag 6 October a. des namiddags tusachen i5 en 8 uren, in het Elis&bethshof aan de Oudo Vest, gelegenheid wordt gegeven om te worden ingeënt met animale vaccinestof, tegen betaling van f 1 per persoon. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Oct. 1887. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter algemeene kennis dat de passage over de Gepekte brug, liggende over den Ouden Rijn, bij de Hooigracht, gedurende zes weken, aanvangende 6 October a. 8. zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 5 Oct. 1887. E. KIST, Secretaris. Heden is het 25 jaren geledon dat ds. R. JKoop- mans "Van Boekeren zyne bediening als predikant bjj de Ned.-Herv. gemeente alhier aanvaardde. Gedurende dat tydsverloop heeft hy zich niet alleen als predikant, maar tevens op velerlei gebied verdienstelyk gemaakt. De 5de October ging daarom geenszins onopge merkt voorby. Des namiddags om twee uren maakte ten huize van den jubilaris hare opwachting eene commissie, vertegenwoordigende een groot aantal ingezetenen, die zich hadden vereenigd om hem, naast hunne gelukwenschen, tevens een blyk hunner hoogach ting aan te bieden. In hun naam sprak de hoogleeraar dr. M. A. Gooszen, die in welgekozen woorden de govoelons vertolkte, welke op dezen dag allen bezielden. Het was niet alleen als predikant dat men den heer Koopmans Van Boekeren hoden wilde herdenken maar tevens naar aanleiding der 25-jarige ambts vervulling daarvan dat men hem hulde kwam be wezen als Leidsch burger, die zich een volksvriend getoond heeft in den waren zin des woords, die de eigenaardigheden van het volk had leeren kennen en de gave bezat in zyne Nuts- en andere lezingen, o. a. hier op de Volksbijeenkomsten, don waren volkstoon te treffen, die hem zoo geheel ver schillend als dit gewoonlyk met de Nuts-lezers het geval is ook nog tot heden als zoodanig de gevierde man doet zyn. Nog in een ander opzicht deed hy zich boven velen onderscheiden, en wel wat de creatie zijner zoo gezoofate „kinderkerk" betreft, in welke de belang stelling der jeugd, hoeveel jaren er sedert de op richting zyn verloopen, onverflauwd is gebleven. Van Boekeren is een populair manvandaar dat de deelneming in de slagen, welke hem en zyn huisgezin in de laatste jaren trollen, zoo algemeen en innig was, en dat ook thans geëerbiedigd wordt dat deze dag, zy het dan ook met een dankbaar hart, niet in algeheele of onvermengde opgewektheid kan worden gevierd. Daarom kwam de commissie dan ook zich slechts in allen eenvoud van hare taak kwyten om don jubilaris namens een 300- a 400-tal zyner vrienden te verzoeken ook een zichtbaar bewys van die /Xiendschap te willen aanvaarden, bestaande in êene fraaie gaskroon, vergezeld van nog eeri ander Stoffelijk blyk van belangstelling en waardeering. De jubilaris gevoelde zich diep getroffennaast de beproevingen, in den laatsten tijd doorstaan, maar er ook door gesterkt, was deze 5de October in zyn leven andermaal een warme en heldere licht straal, welke dag voor hem onvergeteiyk zal biyven en heuj aansporen om op de zoo treffend ondervon den vriendschap aanspraak te mogen biy ven maken. Van zu'ne ambtsbroeders en van nog vele nndere zyden, zoowel van binnen als buiten do stad, mocht onze geachte stadgenoot te midden van zyn familie kring eveneens tal van persoonlyke en andere blyken van ingenomenheid ontvangen, in de betui ging waarvan natuuriyk verschillende kerkelijke en andere commissies, waarmede de jubilaris in aanraking was gekomen, niet achterwege bleven. Bij het alhier gehouden literariscli-mathema- tisch examen werden wederom zeven candidaten geëxamineerd, terwyl één niet opgekomen was; afgewezen worden twee candidaten en toegelaten de heerenM. C. Volders, te De RypK. Kooyman, te AndijkS. Hendriques De Granada, te Delft, en H. J. Paul, te Zevenhuizen. Hedenmorgen omstreeks acht uren rukten de beide bataljons infanterie, alhier in garnizoen, in vereeniging met de artillerie uit ten einde te Katwyk eene manoeuvre te houden. Van de twee bataljons was één geheel geformeerd, onder de hevelen van officieren eD kader van het 4de hat., terwyl het kader van het 2de bataljon als vijand zou optreden. Als onderstelling was aangenomen dat den 4don October, een vyand, na te Katwyk aan Zee te zyn geland, zich van het dorp Katwyk-Binnen had meester gemaakt. Onzen troepen werd nu de last verstrekt hen van daar te verjagen; omstreeks kwart over twaalven was de oefening afgeloopen en na te Katwyk-Binnen een half uur rust gehad te hebben, werd de terugtocht naar het garnizoen aangenomen. Elk geweerdragende was voorzien van 40 losse patronen. Ter hedon gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschil len van bestuur, werd msdedeoling gedaan van het Koninkiyk besluit houdende beslissing in zake het beroep van de commissie van bestuur van het gesticht „de Goede Herder" te Zoeterwoude, van een besluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland, waarby deze verlof hebben geweigerd tot het bou wen op een afstand van zes meter van de Roomsch- Katholieke begraafplaats der parochie Zoeterwoude. Met handhaving van het besluit van Gedep. Staten is het beroep ongegrond verklaard. Baron Von Siebold, voormalig secretaris der Japansche legatie te 's-Gravenhage, is gisteren aan het „Hotel Levedag" alhier afgestapt om heden avond de reis te vervolgen. Gedurende het afgeloopen kwartaal is de Kweekschool voor Zeevaart alhier met een 45-tal jongens vooruitgegaan. Hun aantal aan die inrichting bedraagt thans 82. Naar wy vernemen, zal het Ned.-Herv. kerk gebouw te Katwyk-binnen, dat inwendig gerestau reerd wordt, ook nagenoeg een geheel nieuw orgel bekomen, waarvan de heer O. baron Van Wassenaer Van Catwyck de kosten zal dragen. De werkzaam heden voor het orgel zelf zyn opgedragen aan den heer J. Van Gelder, orgelmaker alhier, terwyi die op het gebied der architectuur voor het front er van verricht zullen worden onder leiding en volgens een ontwerp van den heer H. J. Jesse, bouwkun dige, insgelyks hier woonachtig. Door het departement Koudekerk Hazers woudo der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen is besloten de candidatuur van den heer J. Bruin- wold Riedel te Hoorn te steunen. Tot rapporteurs der Staatsbegrooting voor de algemeene beschouwingen, .do hoofstukken I, II, VIIA IX en do Middelenwet zyn door de afdee- lingen benoemd de heeren Donner, Visser, Gloich- man, Van Delden en Mees. Voor de begrooting van buitenlandsche zaken de heeren Van Pallandt, Ren- gers, Sanders, Van Bylandt en De Ruiter Zylker. Voor de begrooting van justitie, de heeren Greeve, Lohman, Huber, Van der Feltz en Van der Kaay. De Vestingbegrooting voor 1888 is voorge dragen tot een bedrag van f 1,772,000. Daarop zyn alleen gelden uitgetrokken voor verbeteringen en werken, waarvan het nut in elk geval boven eiken twyfel verheven is, zooals de inundatiën en geheele voltooiing der kustforten. Overigens zyn slechts eenige gelden uitgetrokken voor kleine verbeteringen. De minister wenscht het permanent technisch comité voor artillerie- en geniozaken te belasten met het voorbereiden en nemen van proeven omtrent de toepassing van zoogenaamde brisante springstoffen, als ladingen voor projectielen, om daaruit na te gaan hoe de nieuwe werken voor de stelling Amsterdam inge richt en bestaande werken in de stellingen gewyzigd zullen moeten worden. Het verslag betreffende de voorstellen tot veranderingen in de Grondwet is verschenen. De groote meerderheid is tot aanneming gezind, in weerwil van de onvolledigheid der herziening. De regeling van het kiesrecht eischt dringend veran dering. De minderheid zag in de herziening geene verbetering van de Grondwet. In twee afdeelingen werd met nadruk de aandacht gevestigd op het onverbrekelyk verband tusschen het derde Hoofd stuk (betreffende net kiesrecht) en de additioneele bepalingen (voorloopige regeling van het kiesrecht). By de Tweede Kamer zyn tegen Vrydag kleine ontwerpen aan de orde gesteld. De dag voor de behandeling der Grondwetsherziening is nog niet bepaald. Den eersten November zal het 25 jaar geleden zyn dat de heer Renaud te 's Hage by het ge- nieente-onderwys werd aangesteld. Aan do Polytechnische School te Delft zyn tot heden ingeschreven 222 studenten, en wel 146 voor ingenieur, 16 voor technoloog, 1 voor technoloog en yker en 59 voor enkele lessen. Naar de „N. R. C." verneemt, bestaat by het bestuur van de schorpschutters-vereeniging „Rot terdam" het plan om in het volgend jaar een natio- nalen schietwedstryd te houden. De hoofdcommissie der tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam is voornemens aan staanden Zondag op het marktplein een volksfeest, waarby verschillende spelen zullen plaats hebben, te geven. Ten gevolge van de overneming der gasfabriek door de gemeente "Woerden, is de prys van het gas van 13 op 10 cent teruggebracht. By de te Haarlem plaats gehad hebbende ver kiezing van twee hoofdingelanden van don Haar lemmermeerpolder zyn gekozen de heeren R. W. J. C. Van de Wall Bake met 358 en mr. M. G. P. Del Court Van Krimpen met 232 stemmen. Ook te Haarlem is eene vereeniging tot onder steuning van het studiefonds der Vrye Universiteit opgericht. Door het inzamelen van wekelyksche bydragen van 2'/, ct. tracht zy haar doel te bereiken. De Koning-Groothertog heeft bevorderd tot officier der orde van de Eikekroon den heer J. A. Van Steyn, rentmeester van het domein „Het Loo." Het stoomschip „Prins Frederik", van Amster dam naar Batavia, vertrok van Southampton 4 Oct. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter-plaats- vervanger te Bolsward P. Peereboom, burgemeester van BolswardOnderdendam mr. W. Janssonius, advocaat te OnderdendamEist C. G. Boonzajer M. Fz., notaris" te Eist"; Sc'nagen C. J. Plomp, ont vanger der registratie en domeinen te Schagen;

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1