Leiden, 4 October. Men ging nog niet naar huis, neen, doch naar pof fertjeskramen en draaimolen, waarvan de paarden en leeuwen onvermoeid don dienst van rijdieren deden en tevens dien van trekbeesten vervulden. Men ging ook naar de Stadszaal, waar een gezelschap van den heer Klok zou optreden. Het lokaal was weldra stampvol. Onder een gedeelte van het publiek heerschte ook hier veel goestdrift, te veel geostdrift ze'fs, zoodat hot aan den troep moeilijk viel zich behoorlijk van de taak te kwijten. Er hadden dubbele voorstellingen plaats: op het tooneel en in de zaal. De politie was zoo vrij enkele heel erg onrustige bezoekers op straat te zetten. Een en ander was oorzaak dat de uitvoering van het programma allesbehalve onder gunstige omstandig heden plaats had, maar zelfs belangrijke stoornis ondervond. Toch vielen nog enkele gymnastische of acrobatische toeren in den smaak. Om echter een juist oordeel over het gehoele gezelschap te kunnen vellen, is eene andere gelegenheid dan deze wensche- lijker en zou eene nadere kennismaking noodig zijn. En zoo is dan ook deze gedenkdag van Leidens ontzet op meer luisterrijke wijze dan vroeger ge vierd, waarvoor, naast de deelnemers, vooral dank toekomt aan het bestuur der 3-October-Vereeniging voor de groote moeite, zich in het belang der zaak getroost. Zooals wij reeds in ons vorig nummer vermeld hebben, werd gisteren te midden der algemeene feestdrukto den pas afgetreden wethouder den heer P. I. De Fremery een blijk van achting en erkentelijkheid namens vele ingezetenen onzer veste aangeboden. Het huldeblijk, dat wij in de gelegen heid waren te bezichtigen, bestaat uit twee zeer fraai bewerkte porsoleinen vazen, geplaatst op even eens zeer smaakvol bewerkte en gedeeltelijk met fluwoel bekleede zuilen. Een en ander was verge zeld van een eenvoudig bewerkt album, versierd met het familiewapen in kleuren van den afgetreden dignitaris, waarin achter een zeer kunstig calligra- phisch bewerkt titelblad de namen der deelnemers alphabetisch zjjn vermeld. Dit album is goleverd door den heer Blankenberg, terwijl den heer Kos ters de bewerking van het titelblad was opgedragen. Te halfdrie begaven zich eeuigo leden der com missie, nl. de hoeren Van Djjk, Van der Horst, Huët, Van Lelyveld, Obreen, Van de Pavord Smits, De Sturler en C. C. Tieleman naar zijne woning, alwaar de heer Do Fremery, omringd van zijne kin deren en kleinkinderen, bij monde van den heer Obreen in eene hartelijke, kernachtige toespraak het goschenk werd aangeboden. Diep ontroerd bedankte de waardige grijsaard voor dit bewjjs van waardeering van zijnen zeer noode gestaakten arbeid, hetwelk voor hem van zooveel waarde te meer was omdat hij daarin de bevesti ging zag, dat zjjn arbeid niet tevergeefs was ge weest en hij hoopte van harte dat het hem ge geven zou worden ook thans nog in meer beperkten kring op dezelfde w(jze voort te gaan. Na de bezichtiging van het geschenk wekte het doorbladeren van het album vele aangename her inneringen op aan de talrijke personen, met wie de eenvoudige man zoowel in z(jn publiek- als pri vaat leven herhaaldelijk in aanraking was goweest en wier deelneming aan deze hulde hem zulk een schoonen dag bezorgde. Met een kort verblijf in den geachten familiekring eindigde deze plechtigheid even eenvoudig en stil als zij werd opgevat. Het zij ons vergund namens vele deelnemers onze erkentelijkheid te betuigen voor de even smaak volle als eenvoudige wijze, waarop de commissie hare taak heeft volbracht. By de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen 35, 18, 3.70 en ƒ1.85. Morgen, Woensdag, zal de Christelijke Jongo- lingsveroeniging te Wassenaar 30 jaar bestaan hebben. Doze omstandigheid zal, door de mildheid van den beschermheer, den hoer C. J. Yan den Oudermeulen, feestelijk herdacht worden. Ds. Bootsma, die hot boroep naar de Hervormde gemeenlo van Zoetermeer en Zegwaard heeft aan genomen, zal den llden December aldaar zijne intreerede houden. Beroepen is te 's-Heer-Hondrikskinderen c. a. dr. J. Z. Schuurmans Stekhoven, cand. te Katwyk- Binnen. Baron Von Siobold, voormalig secretaris der Japansche legatie te 's-Gravenhage, is in de resi dentie aangekomen on afgestapt aan het Hotel den Ouden Doelen. Wy vernemen dat het eindverslag der com missie van rapporteurs voor de Grondwetsherziening binnen eenige dagen kan worden te gomoet gezien. De harmonie- en fanfarewedstryd, afdeeling militaire muziek, werd gisteren te Mechelen ge houden. De eerste prys voor harmonie-corpsen werd by acclamatie met de grootste onderscheiding toe gekend aan het muziekcorps van het 3de reg. inf., in garnizoen te Bergen-op-Zoom, directeur de heer Bouwman. De eerste prys voor fanfare-corpsen werd met algemeene stommen toegewezen aan de muziek van het 3de reg. huzaren, in garnizoen te 's-Hage, directeur de heer Van Waasdyk. Tot eerste klerken by hot departement van -oorlog zpn benoemd de onderofficieren Houwing Van Es, Brouwer en Barbe, sedort eenige maanden reeds aan genoemd departement werkzaam. Ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Winschoten waren uit gebracht 1018 stemmen. Gekozen is baron De Vos Van Steenwyk mot 547 stemmen. Op den heer A. Winkler Prins waron 303, op dr. J. M. Smit 90 en op den heer Van Swinderen 67 stemmen uit gebracht. Voor den nieuwen cursus aan de Utrechtsche universiteit hebben zich drie vrouweiyke candidaten doen inschreven by de faculteit der geneeskunde. Aan de Vrye Universiteit zyn 19 nieuwe stu denten ingeschreven. (St.) De Regeering heeft voor eene noodzakeiyke herstelling aan het slot Teylingen ƒ2000 aan gevraagd. De 1ste luit. A. L. De Wolf, van de 3de comp. 3de bat. 4de reg. te Haarlem, is met ingang van 1 Oct. benoemd tot adjudant by gemeld bataljon. Men meldt dat de Kamer van koophandel te Ostende zich gewend hoeft tot den Belgischen minister van buitenlandsche zaken met het verzoek, om, in verooniging met de Engelsche, Nederland- sche en andere regeeringen, pogingen aan te wen den om te verkrygen dat aan het voornemen van Duitschland, om zware rechten te gaan heften op de van buitenaf ingevoerde visch, geen gevolg worde gegeven. Door Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- Holland is besloten de derde serie der leening groot ƒ2,200,000, rentende 3'/, pet., ten bedrage van ƒ100,000 vóór of op 31 October by inschryving aan te bieden. By hot departement van marine bestaat het voornemen de opleidingsschepen de „Wassenaar" te Amsterdam en de „Anna Paulowna" te Rotter dam buiten dienst te stellen en slechts één oplei dingsschip te Vlissingen te stationneeren. (N. It. C.) Naar de „D. C." verneemt, heeft voor „Diversa Sed Una" te Dordrecht ook eene spreekbeurt op zich genomen dr. Byvanck. Het stoomschip „P. Caland", van Nieuw-York naar Rotterdam, is 2 Oct. Lizard gepasseerdde „Limburg" arriveerde 3 Oct. van Rotterdam te Batavia; de „Prinses Marie", van Amsterdam, ar riveerde te Padang 3 Oct.; de „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 4 Oct. Z. M. heoft. met 1 Oct. benoemd tot adjunct commies by het dep. van oorlog, jhr. mr. J. E. De Sturler, laatsteiyk lsten commies ter algemeene secretarie in Ned.-Indië, thans mot verlof in Neder land, die als zoodanig op zyn verzoek, tevens eervol, uit 's lands dienst is ontslagenpensioen verleend, ten laste van den Staat, aan de ryksveldwachters J. Van Neuten, van ƒ246; J. Nelleke, van 367; B. Buningh, van 434, en L. Van Rooyen, van 379; dr. J. F. Van Bemmelen, adsistent by het Museum van Natuuriyke Historie te Utrecht, voor het ty'dvak van 1 Oct. 1887 tot en met 31 Juli 1888, benoemd tot leeraar by de normaalschool voor teekenonderwyzers en bij de school voor kunst- nyverheid te Amsterdamde veeartsen S. A. Cramer te Woudenberg, A. W. Heidema te Warfum en M. C. Van Buuren te Beesd, met ingang van 1 Oct. 1.1., voor don tyd van één jaar, benoemd tet adsist. by 's Ryks Veeartsenyschool te Utrecht; aan A. Jaeschke, geb. te Karschau, en aan P. E. Grosse, geb. te Dresden, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zee schepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat zy de wetteiyke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Neder land, stipteiyk hakomonbenoemd tot burge meesters van Valkenburg, in Zuid-Holland, R. F. C. De Bruyn, secretaris dier gemeente; van Zoeter- wonde, mr. H. Hommingsonaan W. Heyman, eervol ontslagen sasmeester by 's Rijks werf te Willemsoord, toegekend een pensioen van ƒ4 per jaar. G e ui e ii g cl Nieuws. De Vereeniging „Pugno pro Patria" liet, als naar gewoonte, den 3den October niet onopgemerkt voorbygaan. Zondagavond werd in eene druk bezochte vergadering met dames, in haar gewoon vergaderlokaal aan den Burg, Leidens ont zet herdacht. Der traditie getrouw, waren haring en witte brood niet achtergebleven en onder gezellig samen- zyn bleef men langen tyd bijeen. Hedenmorgen ontstond omstreeks halftien aan den Morschweg brand in een perceel, gelegen tegenover de zwem-inrichting „Rhynzigt." Daar de bewoners niet te huis waren, nam iemand, die naast het aangetaste huis woont, de taak op zich den brand te blusschen, waarin hy dan ook mocht slagen, nadat de gordynen grootendeels ver brand en enkele ruiten gesprongen waren. De brand moet ontstaan zyn doordien de vlam van een petroleum toestel een der haar omringende voor werpen aantastte. Een koopman uit Delft en eenuit Leiden stonden gisteren achtereenvolgens voor de Haagsche rechtbank terecht ter zake van ontduiking der patentbelasting. Beiden konden, op vordering van de belasting ambtenaren, de bewyzen dat zy hunne tot vervoer van goederen dienende schuiten hadden aangegeven voor de patentbelasting niet overleggen. Zy beweerden te goeder trouw te hebben ge handeld en geenszins de belasting te hebben willen ontduiken. De Ryksadvocaat jhr. mr. E. N. De Brauw con cludeerde tot verwyzing van ieder der beklaagden in eene geldboete van ten minste 25 en ten hoog ste ƒ400, terwyl substituut-officier van justitie, mr. baron De Vos Van Steenwyk, tot toewyzing van dien eisch der belastingadministratie conclu deerde. Uitspraak a. s. Maandag. Men schryft ons heden uit Katwyk aan ZeeHet badseizoen voor deze gemeente zal in overleg met den heer dr. L. V. Hoog, gemeente badarts, den 5den Oct. a. s. gesloten worden. Verleden week is een kind van P. v. d. H. te Zoetermeer in een pot kokend water ge vallen en spoedig daarop aan de gevolgen overleden. By den landbouwer G. v. d. H. te Zoetermeer, is uit eene schuur, die echter niet gesloten was, een tuig ontvreemd. De dader is nog onbekend. De Hooge Raad heeft behandeld het beroep van een rietdekker uit Leimuiden, die met vernietiging van een vonnis der rechtbank te Haar. lem door het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld is tot 14 dagen gevangenisstraf tor zake van diefstal van eene eend. In deze zaak werden door den advocaat mr. L. W. Van Gigch, uit Amsterdam, drie middelen aan het oordeel van den Raad onder worpen. Een lyk werd gisternacht uit de ringvaart naby de schutsluis aan den Loosduin- schen wog by 's-Gravenhage opgehaald. Het was dat van een man, tot wiens redding vruchteloos pogingen waren aangewend by gebreke aan de noodige reddingsmiddelen daar ter plaatse. Kort na het verdrinken van dezen persoon werd in beschonken toestand naby de plaats aangetroffen en door ryksveldwachters aangehouden oen jonge man, wiens gelaat en kleeding de sporen droegen eener worsteling, die kort te voren moet hebben plaats gohad. Deze verdachte omstandigheden en de inlichtingen van eenige lieden uit de buurt hebben de politie er toe geleid den aangehoudene voorloopig in be waring te stellen en de zaak te onderzoeken. LI. Zaterdag-avond is by het bin nenvaren van de Suez-boot in de sluis te IJmuiden overboord gesprongen en in de richting van Wyk aan Zee ontvlucht, de tot 10 jaren gevangenisstraf veroordeelde Oost-Indische militair De Wetter, ge boren te Amsterdam. Zyn signalement luidt aldus: oud 24 jaren, lang 1.7 meter, aangezicht bleek, haar blond, gestalte middelmatig, gekleed met wit boezeroen, blauwe broek zonder biezen, zwarte fantasiehoed, schoenen of sloffen; hy laat onder het spreken zijne tanden zien. De officier van justitie te Haarlem verzoekt zyne opsporing en bericht.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2