was do baan in goeden toestand. De stryd begon .0 ruim halfdrie onder eene fiksche regenbui. Een hoogst treurig geval vond Za terdag-morgen te Delft plaats; zekere S., in dienst bij don bierhandelaar P., viel met wagen en paard in de Houttuinen. S. ging op zijde van den wagen het paard ging op hol. S. greep den teugel, liep nog eenige stappen mede en struikelde, de wielen gingen over zyn hoofd en de man was oogenblik- kelyk doodhg laat eene vrouw met twee kinderen na. Een boerenknecht uit Achterveld, b\j Barneveld, van het stroopen huiswaarts geko men, hield de hand boven den loop van zyn go- weer, dat onverwacht afging. Do hand werd ver brijzeld en zal waarschijnlijk moeten worden afgezet. Vrijdag-avond omstreeks, 11 uren, is een begiu van brand ontstaan in de tapperij van V. aan de Vlietkade te Kralingen, doordien de vrouw haar brandend nachtlichtje te dicht b(j de gordijnen had gezet en deze vlam gevat hadden. Achter de brandende bedgordijnen lag de bewoon ster in diepe rust, zoodat zij van het onheil niets gewaar werdgelukkig werd door zekeren IJsbrant, wonende te Botterdam, de brand ontdekt, en na de deur der woning te hebben ingetrapt, ook door hem gebluscht. De vrouw is er met den schrik afgekomen. Er ontstond brand in een gehucht op een half uur afstands van Moergestel, ten huize van zekeren Van Britsen. Toen de brandspuit kwam, lag alles reeds tegen den grond. De bewoners waren reeds te bed en zijn met levensgevaar ongekleed gevlucht. Het huis was verzekerd, doch de inboe del niet. Hoe de brand ontstaan is, is onbekend. Te S n (jd e r s b e r g, gem. Geul, is zekere ,T. B. in een twist met zijne buren zoodanig ver wond, dat men voor zijn leven vreest. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. De loodgieter Jansen, in dienst van de firma Haspels te Nijmegen, viel, ten gevolge van eene duizeling, uit de goot van het in aanbouw zijnde weeshuis te Noerbosch en werd dood op genomen. De ongelukkige laat eene weduwe en vier kinderen na. In don Rustenburger weg te Deven ter is Zaterdag-och tend een kind van 1 jaar en 11 maanden in eene kuip met water gevallen, het geen eerst door de moeder ontdekt werd, toen het kind dood was. Dezer dagenjaagde de heer Vallet in het arrondissement Valenciennes. Hij had zjjn twaalfjarig zoontje bjj zich. Een haas ziende, zeide hij het kind, plat op den grond te gaan liggen, waarna hij schoot en miste. Bjjna onmiddellijk volgde het tweede schot, juist op het oogenblik dat de jongen opsprong, die de lading in het hoofd kreeg en dood nederviei. De wanhopige vader laadde het geweer opnieuw en werd slechts met groote moeite door eenige vrienden verhinderd zich door hot hoofd te schieten. BUITENLAND. Frankrjjk. De burgemeester van St.-Petersburg heeft Zater dag het stadhuis te Parijs bezocht. Bjj deze gelegen heid zjjn hartelijke redevoeringen gehouden, waarin de wedorzijdsche genegenheid tusschen do Russische en Fransche natiën betuigd wordt. België. Uit Gent wordt dd. 2 Oct. gemeld: Heden werd hier de jaarlyksche vergadering van het „'Willemsfonds" gehouden. Zy was talrijk be zocht en na den afloop werd ter eere van den heer Julius Vuylsteke een feestmaal gehouden, waaraan 325 personen deelnamen en dat door de burgomoesters van Gent, Antwerpen en Brussel werd voorgezeten. Uit Nederland waren tegen woordig prof. Quack en eene deputatie der Leid- scbe studenten. In talryke en kernachtige rede voeringen werd den heer Vuylsteke hulde ge bracht. Ook werd een brief voorgelezen van den hoer Emile De Lavoleye, die door ongesteldheid belet werd het feest by te wonen, maar zyne hulde aan den held van het feest niet wilde ont houden. De plechtigheid werd door Noord- en Zuid-Nederlandsche liederenvoordrachten en ge meenschappelijke zangen opgeluisterd. Groot-Britannië. O'Erieu en Sullivan, de burgemeester van Dublin, bezochten Zaterdag Luggacurran (Ierland) waar laatstclyk pachters van hunne hoeven gezet zyn. Op eene zonder voorkennis van de overheid ge- houdene meeting hield O'Brien eene heftigo rede, waarin hy den pachtors aanried aan hun veld tochtplan tegen de landhaven vast te houden, ten einde langs dien weg afslag van schuld to vor- krygen. De maatschappy van den Engelschen kanon- nenkoning, lord Armstrong, heeft in het afgeloo- pon jaar goede zaken gemaakt. In de algomeene vergadering dezer maatschappy, gevestigd te New castle on Tyno, onder de firma Armstrong, Mit chell Co., die nevens de bekende geschutgiete- ryen, machinefabrieken en scheepswerven bezit, word den aandeelhouders oen dividend van P(-'t- aangekondigd, na eene afschryving van ruim 90,000 pd. st. op den inventaris. Italië. Naar men verzekert, zullen de kamers tegen half October weder byeenkomen, en men verwacht dat in de troonrede vry uitvoerig by de buiten- landsche politiek zal worden stilgestaan, met name wat Italië's betrekkingen met de andere mogend heden, den toestand te Massowah en do voorne mens der regeering omtrent deze kolonie betreft. De gezondheidstoestand des hoeren Cairolie van wien onlangs gemeld werd dat hy stervende was, is volgens bericht uit Bome veel beter. Hy is thans aan het Lago Maggiore en mon meent, dat hy by de opening der zitting tegenwoordig zal kunnen zijn. Naar aanleiding van het bezoek aan den minister Crispi aan Von Bismarck is thans bekend geworden dat het Oostenryksch-Duitsch-ltaliaansch verbond in het laatste voorjaar voor den tyd van vyf jaren verlengd is geworden. Telegrammoii. SIMLA, 2 October. De nizam van Hyderabad heeft den Onderkoning een brief geschreven, waarin hy een gift van 400,000 pd. st. aanbiedt voor de verdediging der noordwesteiyke grenzen van Indië. Hy zegt dat Rusland sedert eeuwen de vijand is geweest van het Muzelmansche geloof, zoowel in Europa als in Azië. BERLIJN, 2 October. De Italiaansche gezant graaf De Launay is liedennamiddag naar Friedrichs- ruhe vertrokken. De staatssecretaris graaf Von Bis marck bevindt zich reeds aldaar, met den legatieraad De Pourtalès. BADEN-BADEN, 2 October. Ter viering van den verjaardag der keizerin waren 's avonds de sociëteit en de allee feestelyk verlicht. De keizer en de groothertog van Weimar dronken thee by de jubi- larisse. Des morgens ontving do keizer vele per sonen en maakte 's middags een wandelnt. Op het diner der keizerin waren de eerste autoriteiten genoodigd. f De 3de October. Bange verwachtingen werden er omtrent den dag van heden gekoesterd. En geen wonder, want de weersgesteldheid der laatste dagen werd meer en meer van dien aard, dat ook voor den gedenkdag van Leidens Ontzet weinig verbetering te wachten stond. Toch kwam hedenmorgen, by het aanbreken van den dag en niettegenstaande den nog in den afge- loopen nacht gevallen regen, de zon weer door breken, al was de lucht ook mot vele regenachtige wolken bezwangerd. Ofschoon het hoofdmoment van het feest eerst 's middags met den tocht der watergeuzen begint, was het by het ter perse gaan van dit nommer om halfelf toch reeds zeer druk in de straten, waar allerwegen de vaderlandsche driekleur wappert, zoodat de stad reeds daardoor alleen een feestelyk aanzien heeft. Bijna ieder is bovendien met een oranje- of na tionaal strikje getooid. Toen om halfnegen het feest met koraal-muziek op de Koornbeurs door de kapel der dd. Schuttery geopend werd, was daar eveneens eene zeer groote menigte in den omtrek op de been, al ging van het effect dor uitvoering door het gewoel het meeste verloren. Juist tydens deze uitvoering begon het weder eenigszins te rogenen. Hopen we dat het verder daarby zal bly ven. Dan is, naar men ons verzekerde, het Schuttersveld hedenavond nog te gebruiken. Tal van lieden trokken ook reeds vroeg de voor malige Koepoort uit om de versierde vaartuigen voor den watertocht te gaan zien, die daar in den Vliet al om acht uren met de sleepbooton aan- kwamen. Ontzagiyk druk was het ook aan het Waagge bouw en in het lokaal van „Nut en Genoegen", waar haring, wittebrood, oen half kilo rijst, bons voor een kruik bier en ons tabak aan minder be deelde stadgonooten werden uitgereikt. Bij do tabak bbboorde natuurlyk eon pyp; welnu, ook daarvoor had het bestuur dor 3-October-vereeniging gezorgd want ieder mannelyk persoon ontving eene „expres- selyk voor deze gelegenheid" in Gouda op bestel ling der commissie vervaardigde pijp, met de buste van Van der Werf en opschriften op dezen dag be trekking hebbende. Ook tot inleiding der feesttonen, welke dezen dag zullen klinken, deed zich in den morgen het carillon liooren, torwyl de fontein hare waterstra len in den zonneschyn hoog deed schitteren. Wy vernemen dat eigenaars van boeiers, zoowel van hier als uit den omtrek en zelfs uit Amster dam, zich hebben vereenigd om aan hot feest luister by te zetten en hier en daar, vooral in het Galgowater, waar hunne in vlaggendos gestoken vaartuigen liggen, aan do AVatorgeuzen op hun tocht de noodige hulde zullen brengen. De godsdienstige herdenking van Leidens Ontzet had in de meeste kerken reeds gisteren, in enkele bedehuizen hedenochtend plaats. Reeds vroegtydig werd ook eene zeer eigenaardige hulde eebracht aan Van der AVerff, wiens schoo beeld op het park, dat zyn naam draagt, prijkt. Een 13 tal {loerlingen van de openbare jongens school der 2de klasse, nl. D. J. A. Birinendyk, J. G. Endert, W. P. Raffalovich, J. P. De Vries, J. Jesse, R. Sytsma, J. Labree, J. C. E. Sclimeltz, W. Van Rossum du Chattel, W. Pottum, L. Verkoren, H. Kleyn en D. Kors, toch trok omstreeks zeven uren uit het schoolgebouw aan de Pietorskerkstraat langs de Breestraat, waar vóór het Stadhuis met ont- blooten hoofde het Volkslied werd gezongen, naar het Park, voorzien van een schoonen krans, mot het doel dien door den tuinman van deze wandel plaats aan het beeld te doen hechten. Toen de krans daar op de zoo verheven plaats was aangehecht, werd nogmaals het Volkslied uit volle borst aangeheven. Voorwaar eene schoone hulde, eene gedachte het feest van heden zeer zeker waardig. Waar de jeugd zóó is voorgegaan, wat zal de dag van heden dan nog wel veel doen verwachten! Naar aanleiding eener aanvrage van den burge meester zullen ongeveer 130 man van het garni zoen ter beschikking van de politie worden ge steld tot handhaving der orde. Dat ook buiten Leiden de 3de October niet in het vergeetboek raakt, maar Leidens ontzet ook daar in de herinnering biyft voortleven, blykt o. a. uit een vers, ons toegezonden uit Meppol, een gedicht dat we, niet om zyne letterkundige waarde, maar alleen om de daarin uitgestorte eigenaardige dich- terlyke ontboezemingen, als by uitzondering hier eene plaats verleenen Blijde erinnering aan 't verleden, Ryk aan zegen voor het heden, Juiche elke Leidenaar! Juiche elke Nederlander! Toon uw vlaggen met elkander, Want het groote feest is daar. Dat uw stemmen opwaarts dringen, Eens van zin, uit alle kringen, Voor de Academiestad; Daar de welgeziene Heeren, Die voor allerlei studeeren. Waar zooveel is in vervat. Ziet zy komen, aangetogen, Prachtig schit trend in d' oogen Is het voor het groot publiek. Heftig wordt muziek gegeven. Zeer bevallig voor het leven, Recht gesproken „magnifique". Laat uw vreugd ten toppunt rijzen, Geve elk daarvan bewyzen, Schroom niet, wak'k're burgerschaar; Want bij 't denken aan 't verleden En de feestdag van het heden, Kent vanouds de Leidenaar. A. G. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Eerste huwelijksafkondiging van 2 Oct. H. Breuker jm. 24 j. en M. Dreef jd. 22 j. H. J. Van Nouhuys wedr. 51 j. en F. C. S. Garrer jd. 36 j. J. G. Dirkse jm. 23 j. en A. H. Van Vuuren jd. 26 j.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 3