Aan het kantoor Leidon van de Rijks-post spaarbank werd in de vorige maand ingelegd f 12,795.55 en uitbetaald f 10,188.83. Afgegeven werden 47 nieuwe boekjes. Gedurende de eerste helft der maand Sept. zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, wogens onbekendheid der geadres seerden, niet besteld konden worden: C. H. Van Steeden, dr. Tulener, J. Tydeman, Amsterdam; Rosse, Simons Co., Delft; C. Van Zanten, moj. J. Van Dam, HillegomVan Leeuwen, Katwjjk; mej. Toulon, Maastricht; Cramer, mej. L. Detters, Nieuwer-Amstel; mej. F. J. Eldering, Rotterdam, mej. Schreuder, Sassenheim\V. Van Veen, niet vermeld. Briefkaartenmej. D. L. Cluid, mej. J. Vermeer, Amsterdam; mej. J. C. Van der "Waals, T. Ouwerhand, Leidenmej. J.Korstman, Rotterdam. Do laatste zitting van het Natuur- en Genees kundig Congres te Amsterdam werd bijgewoond door don minister van binnenlandsche zaken. De talrijke aanwezigen begroetten don heer Heemskerk met luide toejuichingen en prof. Stokvis sprak den minister een hartelijk woord van welkom toe, hem dankende voor het bewijs van belangstelling door hem voor dit Congres getoond, welke woorden op nieuw luide toejuichingen uitlokten. De minister nam aan de bestuurstafel, naast den voorzittor, plaats. Later kwam ook do burgemeester der hoofdstad. Verschillende sprekers, ook uit Leiden, voerden het woord. Volgens het „Hbl." hield prof. Rosen- stoin in het Nederlandse li eene rede over de „ontwikkeling der geneeskunde tot natuurweten schap", en in goed Nederlandsch ook. Spr. volgde van do oudste tijden in korte trekken de ontwik keling der geneeskunde uit de geneeskunst. Opmer ken en beschrijven is nog geen weteneorst bijna 1800 jaren na Hippocrates werd de physieke mensch een voorwerp van onderzoek. Het onderscheid tus- schen voorheen en thans on do geleidelijke over gang worden door den geleerden spreker in onder houdenden vorm kernachtig geschetst. Eenige dor belangrijkste ontdekkingen der laatste jaren, o. a. van Pasteur en Koch, maakten ton slotte ter juiste waardeering dor natuurwetenschap pelijke methode, hot onderwerp van sprekors rede uit, welke uitbundig werd toegejuicht. Er word besloten in de Paaschvacantie van 1889 het tweede Congres to houden, en wel te Leiden. Tot loden van hef bestuur van dit Congres wer den tonoemd prof. Van de Sande Bakhuyzen en dr. P. C. C. Hoek, die zich vyf andere leden zullon toovoogon. Tot loden der commissie voor een definitief regle ment werden benoemd de hoeren prof. Donders, prof. Bakhuyzen,, dr. Hoek, dr, Campert en dr. Kerbert. Prof. Stokvis bracht in zyne sluitingstoespraak dank aan allen, <}ie tot het zoo uitnemend slagen van deze echt nationale zaak hebben bijgedragon, aan den Minister voor zjjne tegenwoordigheid, aan de gemeente en haren altijd even humanen en uitstekenden Burgemeester, aan de sprekers op de algomeene vergaderingen, die zoo welsprekend het nationale van dit congres wisten te doen waar- deeren, woorden, die luiden weerklank vonden bij de vergadering. Ook sprak de hoogleeraar don wensch uit, dat deze nieuwe Bond worde een Bond als dergelijke in Engeland en Frankrijk. Prof. Van Iterson uit Leiden bracht namens de vergadering dank aan het bestuur en den voorzitter. Het „Hbld." verneemt, dat de heer G. Y. C. Fraser te Leiden, gop. kolonel, hoofd-intendant van het Indische leger, door commissarissen der mijn- bouwmaatschappij Tambang-Salida op de eerstvol gende algemeene vergadering van aandeelhouders ter benoeming als directeur zal worden voorgedragen. Op Dinsdag 4 October, des avonds te 7 uren, zal in het logement „de Zwaan" te Katwijk aan Zee eene vergadering worden gehouden van de afdeeling„de beide Katwijken en Omstreken" der Voreeniging tor Bevordering van de Nederlandscho Visschery. Men meldt ons dat de verkiezings-campagne, ter vorkryging van een raadslid te Zevenhoven, ter opvolging van wylen den heer Jb. Oosterom, welke byna 2 maanden heeft geduurd, geëindigd is met de benoeming by herstemming van den heer J. J. Koeleman, landbouwer en veehandelaar aldaar, door diens bericht dat hij gemelde benoeming aannam. Als eens bijdrage tot den overvloed van onder wijzers diene dat toen een paar jaar geleden in de gemeente Ter-Aar eene oproeping werd gedaan voor een onderwyzer op f 600 traktement er slechts één sollicitant kwam, en nu, terwyl het traktement op f 450 is gebracht, 29. Benoemd is, zooals we reeds meldden, de heer G. Suttorland van Koudekerk. Te Haarlem is Zaterdag de militaire school geopend, waarvan als directeur optrad de kapitein De Vlaming van het 4de reg. inf., terwyl als lee raren daarby werden werkzaam gesteld de lsto luit. Spruyt, van den staf der inf., tot nu toe werk zaam by het dep. van oorlog, de lsto luit.-adjudant Mensing van het 4de reg. inf., die op heden eervol is ontheven uit zyne betrekking als adjudant, de lste luits. De "Wildt en Van Schilfgaarde, beiden van het 4de reg. inf. Met de militaire opleiding van de dit jaar te Haarlem geplaatste volontairs is belast de lste luit. Van den Hoff, die onlangs bij het 4de reg. werd overgeplaatst. De lste luit. Meyboom, tot nu toe werkzaam onder de bevelen van den chef van den generalen staf, is eervol ontheven van zyne detacheering, en ingedeeld by het lste bataljon van het 4de reg., in garnizoen te Delft. De majoor W. J. Rijmer, toegovoegd aan den generaal-majoor inspecteur der cavalerie, zal eerst daags by den generalen staf worden overgeplaatst, doch als zoodanig in zyne functiën blyven gehand haafd. Men schryft ons uit OudeweteringLaatstleden Vrydag nam de heer Vogelaar, die godurende onge veer 7 maanden als tydelyk waarnemer aan het hoofd der school met den bybel alhier beeft gestaan, afscheid van de schooljeugd. Indien de vruchten van zyn arbeid geëvenredigd mogen zyn aan de liefde, die hy zich by kindoren en ouderen in dien korten tyd heeft verworven, dan voorzeker is zyn arbeid niet ongezegend geweest. Moge het hem in de nieuwe betrekking, die hy te Amsterdam gaat aanvaarden, steeds welgaan, en hy, na het verkrygen der hoofdakte, spoedig aan het hoofd eener flinke school geroepon worden. De heer Bontjes, van Dordrecht overgekomen, hoopt a. s. Dinsdag zyne werkzaamheden als hoofd van boven genoemde school te aanvaarden. Door het departement Rynsaterwoude c. a. is tot algemeen secretaris der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen gekozen de heer Bruinwold Riedel, te Hoorn. Na dezen geheelen zomer lydende te zyn geweest, ontsliep gistoravond laat, betrekkelyk nog plotseling, mr. J. L. De Bruyn Kops, lid der Tweede Kamer voor Alkmaar. Zyn dood is voor het land, de wetenschap en do liberale party een zwaar ver lies. Sedert oene reeks van jaren arbeidde de heer De Bruyn Kops met onverdroten yver en geest kracht in woord en schrift voor de economische ontwikkeling van zyn land en zyn volk. Staat huishoudkunde was zyne lievelingsstudie en hy wydde zich daaraan sedert zyn jeugd met onmis kenbaar talont. Zyn Handboek voor de Staathuis houdkunde is jaren lang de bron geweest waaruit de jongelingschap de eerste kennis putte van de wetenschappelyke economie en ook thans blyft het nog steeds een werk, dat door ieder met vrucht kan worden geraadpleegd. Maar nog veel omvat tender taak vervulde hy, namelyk de redactie van het bekende tijdschrift „De Economist", omtrent welk maandschrift hy gedurende meer dan eene kwart eeuw onverpoosd de leiding voerde. Zyn streven was steeds de helderste begrippen over de economische toestanden en de lessen der weten schap practisch in toepassing te doen brengen ten bate van het algemeen welzijn. Als schryver had hy de gaaf om zakeiyk en degelyk zyne gedachten over de ingewikkeldste onderwerpen uiteen te zetten. Heeft De Bruyn Kops door zyne geschriften grooten invloed uitgeoefend op de economische ontwikkeling van ons land, ook persooniyk was het hem gegeven deel te nemen aan de uitvoering van vele zyner denkbeelden. Eorst bekloedde hy eenige jaren het hoogleraar schap in de staathuishoudkunde aan de Polytech nische school te Delft, welke betrekking hy neer legde toen hy geroepen werd tot de vertegenwoor diging. Sedert 1868 vervulde hy onafgebroken het lidmaatschap der Tweede Kamer en kenmerkte zich daar door do vastheid zyner overtuiging. Voor den vryhandel stond hy steeds op de bres, en in alle onderwerpen, die handel, scheepvaart, land bouw en financiën raakton, was De Bruyn Kops ge reed eon degelyk advies te geven. De politiek lokte hem zeer aan, vooral wanneer zy samenhing met economische toestanden en dan zeide hy op ge- moedelyke wyze, zonder omwegen, zyne meening. Geëerd en gewaardeerd door alle leden was hy een dor sieraden van do liberale party, aan wier zyde hy zich uit volle overtuiging schaarde en wier woordvoerder in economische aangelegenheden hy meermalen was. Doch bovendien heeft De Bruyn Kops nog zeer veel gearbeid. Met de meest wetenschappelyke mannen in binnen- en buitenland onderhield hy voortdurend gemeenschap, aan tal van vereenigin- gen gaf hy zyn arbeid en zyn raad, o. a. heeft by in den laatsten tyd een belangrijk aandeel geno men in de stichting langs coöperatieven weg van werkmanswoningen in de Residentie. Zyn dood laat eene leegte na in de wetonschap en hot parlement, welke niet gemakkelyk zal zyn aan te vullen. Hot stoomschip „Zeeland," van Rotterdam naar Java, vertrok 30 Sept. van Suez; de „Schie dam" vertrok 1 October van Nieuw-York naar Am sterdam de „Leerdam", van Amsterdam naar Nieuw- York, passeerde 2 October Dover; de „Prins Frede- rik," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 2 Oct. De gewone audiëntie van den minister van justitie op 4 en die van den minister van oorlog op 6 dezer zullen niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Naar wy vernemen, is hedenmorgen hier ter stede getracht een 16-jarig meisje te ont voeren, doch werd dit, by ontdekking, verhindert door een groote menigte, waarna ook de politie toe schoot. In optocht ging hot toen naar het com missariaat. Door de politie alhier is aangohou- den en ter beschikking van de militaire autoriteit gesteld, een marinier, die sedert het begin der vorige maand by zyn corps werd vermist en wiens opsporing was gevraagd. Den lsten dezer, des morgens om streeks 8 uren, is by den landbouwer A. G. Van der Beek, Aalsmeorderweg by Vyfhuizerweg, ver brand eene schelf stroo, zynde de opbrengst van 3 hectaren. Het verbrande was verzekerd op beurs- polis. Oorzaak onbekend. De schelf stond by de boerdery en was omringd van andere schelven, doch met behulp van 2 spuiten zyn verdere onheilen voorkomen. Te ICatwyk aan Zee kwam aan: „K. W. 45. De Vrouw Leentje", reeder L. Parlevliet, aanbrengendo 160 kantjes haring. Deze schuit heeft slechts 14 dagen reis gehad. Naar men verneemt, heeft de krygs- raad te 's-Hage uitspraak gedaan in de bekende zaak der huzaren-officieren, die op „Seinpost" te Scheveningen ongeregeldheden hebben verricht. Twee hunner zyn veroordeeld tot eene boete van Z'50 elk; de dorde, luit. R., is vrygesproken. De luchtreiziger L'Hoste, gisterna- middag om 5 uren te 's Gravenhage opgestegen, kwam 5 u. 40 m. te Rotterdam neder. De grootste hoogte, door hem bereikt, was 2200 M. Het „Leger des heils" heeft ook te Haarlem hot vuur geopend. In hot lokaal „Felix Pavore" worden Zaterdag-avond de openings byeen- komsten geleid door den staf-kapitein Tyler, kapi tein Palstra, luitenant Govaarts, adjudant Schoch, mevrouw adjudant Schoch enz. Eén van hen sprak in het Engelsch, wat door oen ander in het Hol- landsch werd overgebracht. Vioolspel begeleidde de liederen, welke verstoord werden door allerlei straatliederen en uitroepon van „leve Domela Nieuwenhuis"! enz. De zaai was stampvol. By het uiteengaan had de politie werk om de orde te handhaven. Tot een dor meest bekende Amster- damsche straatfiguren behoort ook eene vrouw, zeer schamel gekleed, die aan de deuren liedjes zingt en steeds van oen hondje vergezeld is. Dat vrouwtje nu trachtte in het Vondelpark, door zich te verdrinken, een einde aan haar treurig leven te maken. Zij werd echter door een wachter met oene dreg, die haar gelaat openscheurde, gered. Nadat zy bijgebracht was, waren hare eerste woor den: „Ach, hot leven heeft voor my toch geene waarde meer". Zy is thans in het Buitengasthuis. De internationale hardlooperyen, die Zaterdag op de terreinen achter het Ryks-Mu- seum door de Amsterdamsche „Sportclub" werden gegeven, trokken niet veel bezoekers, hoewel het weder, dat den ganschen morgen zeer buiig was geweest, tegen hot tydstip van aanvang zeer goed was. Niettegenstaande er nogal regen was gevallen,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2