"Westenberg on Roëll en den secretaris dor stad, den heer Le Jolle. Ook waren verscheidene Raads leden tegenwoordig. De burgemeester begroette do leden in hartelijke bewoordingen. Luide toejuichingen volgden op de woorden van den hoer Van Tienhoven, die door den voorzitter van het congres, professor Stokvis, worden be antwoord. Ook de woorden van den hoogleeraar worden door een hartelijk applaus begroet, waarna men, na nog eenigen tijd in gezelligen kout bijeen ge weest te zijn, uiteenging. De gemeonteraad van Apeldoorn heeft aan genomen het door de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs ingediend voorstel tot ontslag van dr. J. M. Smit, leeraar in de natuur kunde en kosmographie aan de Kon. H. B. school aldaar. Dit voorstel is niet alleen gegrond op hot optreden van genoemden leeraar als politiek agitator, maar ook op zyne houding tegenover de directie der school en op het gebrek aan medewerking van zijnentwege tot bevordering van den goeden gang van het onderwijs, welke omstandigheden zijne verwijdering wenscheljjk maken. Het eervol ontslag is verleend met 11 stemmen: 3 waren er tegen en één briefje was blanco. Het stoomschip „Prins Alexander" vertrok 1 Oct. van Batavia naar Amsterdamde „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde Dungenoss 1 Oct.; de „Batavia", van Rot terdam naar Java, vertrok 30 Sept. van Colombo; de „Drente", van Java naar Rotterdam, arriveerde 30 Sopt. te Marseille en zette de reis voort. Gemengd Nieuws. Het volgende wordt ons ter plaat sing toegezonden Daar volgons don Feestwijzer bijna alle inwoners van Leiden in den avond van 3 October worden verzameld op het Schuttersveld (als het daar ten minste niet al te nat is), zoodat de geheele stad die uren wel in eene stille rust zal vorkeeren, wordt der feestcommissie alsnog in bedenking ge geven om ook hen, die door bijzondere omstandig heden verhinderd zyn geweest van de algemeene vroolykheid te profiteeren, in de gelegenheid to stellen 's avonds te bemerken dat het feest is in Leiden. Zou men daartoe niet kunnen geraken wanneer de muzikanten en tamboers de groote taptoe, na afloop op het veld, in die gedeelten der stad voort zetten, welke het minst van het feest hebben kunnen genieten? Hon herinnert zich dat eenigen tijd geledon in ons blad eenige regelen werden gewijd aan het meerdere of mindere brandgevaar dat onze schouwburg zou opleveren en het vooruitzicht werd geopend dat de schouwburg in zijn geheel voor het publiek ter bezichtiging zou worden gesteld. Dat oogenblik is nu daar. Op de dagen, in de achterstaande advertentie genoemd, zal men door de welwillendheid van heeron commissarissen in de gelegenheid worden gesteld zich te overtuigen dat het bezoeken van den schouwburg naar hunne meening geen gevaar oplevert. Wy vertrouwen dat alle schouwburgbezoekers met hunne damos van deze gelegenheid zullen ge bruik maken. Een onzer stadgenooten viel gister namiddag in den Vliet. Dit voorval werd spoedig opgemerkt door twee vrouwen, die hem dan ook uit hot water haaldon. Het water scheen ovenwei eene groote aantrekkingskracht voor den man te hebben, misschien wel daar hy uit visschen ge weest was, althans kort daarna kwam hy in de sloot terecht by de lymfabriek des heeren v. S., uit welke ondiepe plaats hy nu door iemand, die melk ging halen, verlost werd. Al deze ongelukkon moeten aan dronkenschap worden toegeschreven, waardoor hy ook zelfs eene brug misliep. Met het oog op de verlenging van den groent yd met nog enkele dagen, is de onder linge wedstryd van „Njord", welke eerst op den 5den October zou plaats hobben, nu op Maandag den lOden bepaald. Sedert Vrydag den 30sten Sept. zyn hier tor stede door braak ontvreemd twee muntbiljetten van f 10. De nummers zyn niet be kend, doch één der biljetten is aan de achterzyde beplakt, welke beplakking zal worden herkend. Aan winkeliers en andere neringdoenden wordt vorzocht na te gaan of zy eon dergelyk biljet in hun bezit hebben gekregen en inlichtingen te ver schaffen aan het bureel van politie. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen een 4 tal reeds sedert lang ongunstig bekend staande jongens van 9 tot 12 jaar, die zich aan diefstal van speelgoed ten nadeele van een winkelier alhier hebben schuldig gemaakt. Door haar is ook proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren J. v. R., in wiens bezit een aan de vee markt vermiste geit is gevonden. Tevens is door haar ter beschikking der justitie gesteld zekere W. v. B., die uit het ryksgosticht Veenhuizen was ontvlucht. In de afgeloopen week ishierter stede aangegeven één geval van febris typhoidöa. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Dezer dagen werd in ons blad de aandacht gevestigd op den govaariyken toestand, waarin de Karnemelksbrug verkeert als daar op 8 October tydens don „tocht te wator" zich veel volks mocht vereenigen. Thans is door burgemeester en wethouders be paald dat op dien dag des namiddags van één tot vier uren do passage over genoemde brug zal zyn afgosloten. Men schryft ons uit Lisse, dd. 1 October: Druk is men hier bezig mot geraamten van allerlei vorm en afmeting in elkander te zetten, welke, straks behooriyk gestoffeerd en gedrapeerd, in tempelen der „kunst en nog wat" gemetha- morphosoerd zullen worden. Zondag a. s. begint hier nameiyk de kermis en het belooft eene flinke te worden. Niet alleen ver wacht men zulks, omdat die in do naburige ge meenten is afgeschaft, maar ook, omdat de aanstaando harddravery veel animo belooft mede te brengen. Liefhebbers van een oud-Hollandsch vermaak kunnen we dan ook gerust aanbevelen hier een kykje te komen nemen. Tevens noodigen wy hen uit de thans gerestau reerde „Witte Zwaan" eens in oogenschouw te nomen. De eigonaar van dit logemont, de heer Th. Tan Ruiten, heeft Werkeiyk kosten noch moeite gespaard, om hot zynen bezoekers zoo geriefolyk en aange naam mogelyk te maken, Electrischo schellen op de ruime en flink gemeu bileerde appartementen, flinke sociéteits- en koffie kamers, mooie biljarts, verschillende automatischo toestellen, in één woord: alles comma ilfaut. Ware de zomer niet reeds zoogoed als gepasseerd, wo gelooven dat velen zich zouden laten verleiden, hier eenigen tyd door te brongen. De krygsraad in h e t 5 d e m i 1 i t a i r e arrondissement heeft den milicien H. van het reg. grenadiers en jagers ter zake van wederspannigheid door met geweld zich te verzetten tegen ambtenaren in functie, door 4 personon met vereenigde krachten geploegd, veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Door den inspecteur voor het ge- nooskundig Staatstoezicht in deze provincie is do besmettelyke ziekte van mazelen in de gemeente Rotterdam epidemisch verklaard. In eene herberg aan de Nieuwstraat aldaar had gisteravond omstreeks twaalf uren een twist tus- schen eenige bezoekers on den herbergier plaats. Toen de eersten over twaalven de herberg ver lieten, ging de herbergier hen tot in de deur na. Daarop is een pistoolschot gelost. Do kogel kwam terecht, zonder iemand te treffen, in de ruit van het raam der woonkamer van don heer De B., tegenover do herborg gelegen. Eén der bezoekers wierp don herbergier op den grond en hield hem zoolang vast, tot de politie ter plaatse verscheen, die hem in arrest nam. Ook heeft aldaar een man zyne vrouw, van wie hy gescheiden leeft, op den Visscbersdyk met een mes vier wonden toegebracht, waarvan er drie van ernstigen aard moeten zyn. Door dr. Eshuis werd der vrouw geneeskundige hulp verleond; zy wordt in hare woning, eene herberg, verpleegd. De dadtr bevindt zich in arrest. (Maasb.) Telegrammen, WEENEN, 30 September. By den gisteren plaats gehad hebbenden tocht van de leden van het hy giënisch congres naar den Sommering brak de directeur van het archief de heer Knapp, uit Stutt gart, een been by het afdalen van den Sonnwendstoin. BELGRADO, 30 September. De definitieve uit komsten der verkiezingen zijn dat er 65 radicalen en 51 liberalen gekozen zyn. Ongeldig verklaard zyn 20 verkiezingen. Geen enkele progessistischo candidaat is gekozen. YENETIE, 30 September. Ook de kroonprinses van Duitschland is met hare dochters hier in het „hotel de l'Europe" afgestapt. ROME, 1 October. Uit Milaan wordt gemeld, dat de minister Crispi gisteren naar Comi is voltrokken. Over de reis van Crispi naar Friedrichsrulie is niets bekend. De „Reforma" gelooft er niet aan. MADRID, 1 October. De „Epoca" gelooft niet aan Zorilla's terugkeer in Spanje. Waarschyulyk zal hy zich weer in het private leven terugtrokken. WEENEN, 1 October. Uitloting op bedon der Oostenryksche Loten 1854. Fl. 30,000, serie 1884 No. 1; fl. 5000 s. 2171 No. 35; fl. 2000 s. 1260 No. 12; s. 1260 No. 26; s. 2094 No. 40; s. 1924 No. 33; s. 830 No. 42; fl. 1000 s. 1260 No. 20; s. 1183 No. 20; s. 2390 No. 19; s. 257 No. 30, s. 1371 No.. 22. BERLIJN, 1 October. Naar men verneemt, komt de heer Crispi heden to Friedrichsruhe, ten einde den Rykskanselier te bezoeken. LEIDEN, 1 October. Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: noordoost' wind. Aan het literarisch-mathematischex; »-n alhier namen heden deol 7 candidaten, waarv.; er 2 wer den afgewezen. Toegelaten zyn de he son E. F. Dezentjes, G. Ball on A. L. C. Fumée, van Den Haag; A. J. Hoorweg, van Utrecht, en W. Blok, van Rotterdam. Het examen voor sergeant-majoor by het 4de regiment infanterie is met goed gevolg afgelegd door de onderofficieren Heiligors (sergeant), Boom, Ruisch, v. d. Wateren, Smit en Klesser, fouriers. Blykens aanschrijving van het departement van oorlog zal de 2de luit. A. Tromp, van het 5de bat. 4de reg. infanterie, voor den tyd van 3 jaren gedetacheerd worden by het Indisch leger. De 1ste luit. H. J. Huisken, van het 4de reg. inf., tydeiyk gedetacheerd geweest by hot 3de reg. huzaren te 's-Hage, is heden van zyna detachee ring ontheven en naar het garnizoen alhier terug gekeerd. Heden is het vijf en twintig jaren geleden dat de heer J. Spyker als beambte in het Gereform. Weeshuis werd aangesteld. Steeds is hij nog met onverflauwdon yver aldaar werkzaam. Aan verrassende blyken van toegenegoi.hoid heeft het den jubilaris niet ontbroken, zoowel van heeren rogenten, als van mede beambten, go .amenlijko weezen en anderen. Een aangename avond wordt den weezen heden door den jubilaris bereid. In den laten namiddag ontvingei we heden por Engelsche mail de Indische bladen van 22 tot 26 Augustus. Heden is het badseizoen te Scheveuingen ge sloten. Te 11 uren vertrok met de stoomtram van de H. IJ.-S.-Mü. het philharmonisch orkest en werd uitgeleide gedaan door den directeur generaal en den secretaris van den raad van behee van 't Zee bad. Het orkest begaf zich naar Leiden, waar het heden in de Stadszaal een concert geelt, vertrekt van hier naar Bochum, mede tot hot zich doen hooren op een concert, en vervolgens weder naar Beriyn. By het druk bezochte afscheidsconcert in de Kurzaal te Scheveningen gisteren, juichte hot over- groote publiek Mannstadt's kapel levendig toe. Prof. Mannstadt ontving by zyn optreden een gou den lauwerkrans en later eene lier ven bloemen, de harpist Otto Muller een zilveren krans en eene harp van bloemen; de violist Bleuer en de fluitist Andersen kransen van zilveren en vergulde bladeren. Aan het einde der Jubel-ouverture zorig het publiek staande het volkslied mede. Na afloop van het concert vereenigden zich de bestuursleden van het Kurhaus en een aantal be langstellenden in eene nevenzaal, waar baron Van Zuylen in keurig Duitsch Mannstadt. dank zegde voor zyne leiding, hem namens allen by zyn vertrek een vaarwel toeriep, en het elders in dit blad be schreven geschonk van vereerders aanbood. Mannstadt dankte allerharteiykst en verzekerde Scheveningen en Den Haag nooit te zullen vergeten. Z. M. heeft benoemd by de directie van de grootboeken der Nationale Schuld te Amsterdam, tot opperboekhouder, mot rang van hoofdcommies, H. Ameschot, thans commies; tot adjunct-commies bij genoemde directie N. H. Lambert, thans eersten klerk.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2