N°. 8473. ]M!aa,ii.cl0Lg: 3 Octolbei*. A0. 1887. Bit imoimer Bestaat uit Vier Biatlea. Bericlit. Leiden, 1 October. PHIJ8 D3SZ35B. COUHANT: oor Leiden per 8 maagden1.10. rüiico por post 5//.on<ierlijVe Nc minors0.05. (§sze fioarant wordt dagelijks, met uitzondering ran <§oz~ en feestdagen, uitgegeven. PRUB DEE ADVEKTENTTEN: Van 1—6 regele f 1.05. Ieders regel meer 0.17* Grootsre lettors naar plaatsruimte. Voor het inca*- Beuren buiten do stad wordt O.IC berekend. Met het oog op de feestviering van Liefdons Ontzet zal het Licldsch Dagblad a. s. Maaniiag in plaats van des avonds, des 9IOKSEX8 verschijnen, zoodat wjj verzoe ken de voor dat nommer bestemde Adver tentie» zoo tijdig mogelijk, d. w. z. liefst vóór T8B1V ITKESf, te willen Inzenden. Aan de universiteit alhier zyn geslaagd voor de volgende examens: propaod. examen godgeleerd heid de heeren A. Rutgers Van der LoefF en A. L. Th. Van der Vencand. examon Ned. letterkunde de h >er J. H. Kern (cum laude)cand. examen rechtswetenschap de heeren A. Van Gyn en .J. H. D. Seliénkenberg Van Mierop; 2de natuurkundig examon de heeren W. C. Hoffmann en D. Van der Horst; theor. geneeskundig examen de heeren C. H. Hille en J. D. Enderle en doet. examen genees kunde de hoeren Ph. K. Van Lissa en J. M. Dutilh. Door de Leidsche Stoomboot-Maatschappij „de Volharding" is aan de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij alhier opgedragen hot bouwen van eene stoomboot. Machine en ketel voor deze boot, welke grooter is dan alle andere booton der Maat schappij, 'worden mede aan bovengenoemde fabriek vervaardigd. Heden vertrokken van hier van de Kweekschool voor Zeevaart 96 jongens naar de opleidings schepen te Amsterdam en Rotterdam. De twee de tachementen werden respectievelijk gecommandeerd door de luitenants ter zee 2de klasse C. Besls en W. Houwing. Gedurende een zestal jaron waren steeds officieren aan de Leidsche Kweekschool gedeta cheerd dit geschiedde alsdan voor een half jaar. Een bepaald aantal jongens word aan ieder hunner toevertrouwd, waarmede zy na den lialfjaarlijkschen cursus voor een vol jaar naar een der opleidings schepen vertrokken. Eenheid van onderwijs en ge paste naijver worden door deze detacheering ver kregen. Byj oefeningen in het want, bij het geschut in de sloepen, bjj de infanterie-exercitiën zoowel als by de theoretische oefeningen en bij het school onderwijs ontstond door eene behoorlijke controle van het kader uniformiteit, zoo hoog noodig om de jongens vertrouwen in te boezemen. Onbevoor oordeeld zal dan ook iedereen erkennen, dat in de laatste jaren de houding der jongens er zeer op vooruit was gegaan. De minister van marine heeft nu, naar de „N. R. C." meldt, onlangs bepaald, dat voortaan geene luitenants ter zee 2do klasse meer aan de Kweek school voor Zeevaart te Leiden zullen worden ge detacheerd, terwijl ook het mindere personeel eeno aanmerkelijke inkrimping zal ondergaan. Naar wij dan ook vernomen, zijn bovengenoemde hoeren Houwing en Beels, die sedert 1 April by de Kweekschool zjjn werkzaam geweest, ook heden overgoplaatst naar de opleidingsschepen te Rotter dam en Amsterdam en zullen z\j voorloopig niet vervangen worden. 34 jongens, dio insgelijks bestemd waren om heden overgoplaatst te worden, zullen op last van den minister van marine nog den wintercursus bijwonen, zoodat deze een aanvang neemt meteen getal van 82 jongens. De uitslag der plaats gehad hebbende eind en overgangsexamens van de leerlingen der Prac- tische Ambachtsschool alhier is dat 3 smidsleer lingen na een 3 jarigen leertijd de school met diploma konden verlaten. Zy zijnJ. F. Vlaanderen, D. Tie- meijer on H. Noppen. Deze loerlingen hebbon dadelijk werk gekregen. De klassen bestaan nu uit de navolgende leerlingen Timmerlieden: 3de leerjaar 2de gedeelte of 36 J. Vink, L. Van Varick en J. Van der Wiel; lste ged. of 3<i A. W. De Graaff, W. L. Harmsen, N. C. Van der Zalm en C. C. P. Huyg. 2do leerjaar 2de ged. of 26 J. Mattiesing, P. Van Egmond, P. Brittyn, J. Mys, J. Vreugdenburg, M. H. M. Van Noort; voorwaardelijk C. A. E. Neeb; lste ged. of 2a P. Ressenaar, C. Do Vries, H. J. De Vos en C. P. J. Sypostoyn. lste leerjaar 2de afdoeling of 16 K. H. De Jong, J. L. Ereeke, J. Th. Van Es, J. Van der Lee, J. J. Nieuwenburg, M. Carton en G. IC. Boot; voorwaar delijk H. A. Van Ingen Schonau; lste ged. of la J. J. Warners en H. Do Koning. Meubelmakers: 2de leerjaar 2de afd. of 26. N. Vallentgoed en J. W. Dee; - lste ged. of 2a.. C. Van Veen, voorwaardelijk. lste leerjaar 2de god. of 16. H. Th. Van Loeuwen en G. Hoogkamer; lste afd. of la. J. G. W. La Fleur, J. G. Klandermans en A. Wagemans. Smeden: 3do leerjaar 2do afd. of 36. A. F. Kas- teelen en V. L. Meyer; lste afd. of 3a. C. Jan sen, M. W. Haalebos en B. M. Evers; Voor waardelijk A. J. Gerritse; 2de leerjaar lste afd. of 2a. J. Houthoff; lste leerjaar ,2de afd. of 16. J. Schouten, J. B. P. Schouten, A. Crama en W. Van Musschor; lste leerjaar lste afd. of la. H. J. D. Van der Horst en J. H. Doomink. Huisschilders: 3do leerjaar 2de afdeeling of 36 H. Van Borselen en W. Du Pon2de leerjaar 2de afdoeling of 26 J. Itorson, J. Van Gelderen, H. ICottonis, A. Holtz, J. Sievai, A. J. Beij, J. Van Muiden, J. Tasseron en P. J. N. Kriek; voor waardelijk W. Etienne en J. Van Brussel lste leerjaar lste afdeeling of 2a A. Marsteller, J. Koeno, F. K. H. Blankwaardt, A. Staflou en H. S. Fles; voorwaardelijk: H. A. G. De Groot. De diploma's van de ontslagon leerlingen zullen in de algemeeno vergadering in April a. s. uitgo- reikt wordon. Van de vroeger met diploma ontslagen leer lingen komen goede berichten in zy, die in October 1885 ontslagen zyn, verdienen nu 13 a 15 cent. por uur. De beroemde Ernst Possart zal a. s. Vrydag in den schouwburg alhier optreden in Brachvogel's Duitseh treurspel „Narciss." Do Hollandsche mail, met berichten uitlndië, wordt 2 October alhier verwacht. Wy lezen in hot „Nieuws van don Dag.": Mot het derde deel van „Klaasje Zevenster" is Sythoff's 50 cents-editie der romantische werken van mr. J. Van Lennep thans volledig. Even vyf gulden voor elf keurigo boekdeeltjes, en dan van dezen inhoud, dat mag nu werkelijk eens een spot prijs heeten. Als we ons nog herinneren welk een onbereikbaar ideaal indertijd voor menig jongen Van Lennep's vriend do beroemde „blauwe banden" waren, dan mag do tegenwoordige jeugd waarlijk wel van geluk sproken. Klein is de lettor en voor jon co oogon zeer goed, maar ook voor oude niet onduid. i,;k. En wat den inhoud betreft, wie zal dien ooit verouderd durven noemen? Met genoegen neemt de oude lozer ze altijd weer tor hand, en met belangstelling zal de nieuwe er zich steeds weer in verdiepen. Naar wy vernemen, zal de heer J. Rinkes Borger, directeur der roomboterfabriek te Leiden, secretaris dor vereeniging tot bestrijding van knoeie rijen in den boterbandel, op uitnoodiging van het hoofdbestuur van hot Genootschap ter bevordering van d6n Landbouw in Drente de algemeeno ver gadering op T October a. s. te Beilen bijwonen. In dezo vergadering zal het rapport der commissie, die de botorfabriek van Swart te Borlicum Vrydag jl. heeft bezocht, in behandeling gebracht wordon. Met het oog hierop zal zeker de heer Rinkes Borger, een specialiteit van fabriekmatige zuivelbereiding, zijn uitgenoodigd. (Mss. Crt.) Wy vernemen dat aan den verdienstelijken toonkunstenaar F. Mannstiidt door zyne vereerders te Scheveningen, prachtige souvenir's in zilver zyn aangebeden, die door de heeren Van Kempen en Zonen te 's Gravenhage in hunne fabriek to Voor schoten allerkeurigst zijn ontworpen en uitgevoerd. De Maatschappij „Zeebad" vereerde den begaafden kunstenaar een kostbaren dirigeerstok. Eon prach tige ivoren staf, met rijk gedreven zilveren orna mentiek en lauwer-guirlandes versierd, vertoont aan do voorzyde het monogram F. M. en relief in blauw émaillo aangebracht. Eene banderolle in ver meil bevat de inscriptie „Souvenir van de Maatschappij Zeebad Scheveningen 1885 1887", in fraaie letteren gegraveerd, terwyl aan het uiteinde eene zilveren lier prijkt, met gouden bloemen omgeven, waardoor dit kunstig bewerkt voorwerp als aan zyno bestem ming is gewijd. Het geheel is besloten in een keurig palissanderhouten met satyn bekleed étui, dat de smaakvol aangebrachte schakeeringen van ivoor, zilver, vermeil en émaille te fraaier doet uitkomen. Door andore vereerders van den talentvollen mu sicus is hem oen zinrijk ontworpen zilveren monu ment aangeboden op zwart marmeren voetstuk. Een gracieus govormde gevleugelde genius op eene door wolken gedragen globe, die in de linkerhand eene gouden harp draagt, reikt hem met de rechterhand den lauwer der verdienste toe. Zwevende engelen, die in niellé-gravure op de globo zyn aangebracht, voeren op verschillende instrumenten eene hymne uit ter zyner eere, terwyl de jaartallen aan den voet, waarop de globe rust, het tydperk aanwijzen, waarin Scheveningon zich in zyn talent mocht verheugen. Op het marmeren voetstuk, in don vorm oener gecanneleerde kolorn, prykt aan de voorzyde het verguld monogram F. M., en reliof aangebracht op een ryk door lauwer en eikenloof omgeven zilveren medaillon. De voet dor kolom draagt op een zilveren schild hot inschrift: „Souvenir van eenige zijner vereerders aan Franz Mannstadt", dat den genialen man zeker menige aangename herinnering zal bewaren. Conceptie en uitvoering laten niets te wenschen over. Drijfwerk, gravures en kleurschakeering beant woorden aan alle eischen der aesthetiek, torwyl de bevallige vormen den aangenaamston indruk teweeg brengen. Beide stukken bewijzen opnieuw dat do fabriek der heeren Van Kempen in alle opzichten staat op de hoogte van haren tyd. Door het departement Sassenheim der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen is tot algomeene secretaris gekozen de heer J. Bruinwold Riedel. Ook door het departement to Hillogom is als zoodanig gekozen de heer J. Bruinwold Riedel te Hoorn. In dezelfde vergadering werd tot bestuurs lid van het departement gekozen de heer H. H. Van Waveren Sr. Van het Natuur- en Geneeskundig Congres te Amsterdam vergaderden gisternamiddag om één uur de vier soctiën tegelijk in verschillende zalen tor behandeling van de verschillende punten, voor deze samenkomsten vastgesteld. Te halfvier werden door prof. Pekelharing en dr. Winklor in eeno algemeeno vergadering eenige mededeeiingen gedaan nopens hunne bevindingen in zake de berri-berri. Gisteravond werden de loden van het Congres ten Raadhuontvangen door het dagelyksch be stuur dor gemeente, vertegenwoordigd door den burgemeester en do wethouders de heeren Coninck

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1