TUG?,LAT). Zaterclaa* 1 October. A0. 1387. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Leiden, 30 September. PRIJS DEZER COURANT: T««r Leiden per 8 m&anden1.10. France per poet1.4®. AAonderlgke Nommers0.05. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran fan- en feestdagen, uitgegeven. PRIJB DER ADVERTENTIEN: T&n 1—6 regele 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters n&ar plaatsruimte. Voor het incM- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennisgevingen. Plaatselijke directe belasting. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen den belastingschuldigen in herinnering dat op heden >ier termijnen zijn verstreken van de Inkomsten-belas ting, zoodat minsten3 vier zevende gedeelten van den gebeelen aanslag moeten zijn voldaan. Zij noodigen daarom de belanghebbenden uit om, ter voorkoming van de vcr- volgingskosten, het door ben verschuldigde zoo spoedig mogelijk ten kantore van den Gemeente-Ontvanger te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, BOOL, Weth., loco Burgemeester. 30 Sept. 1887. E. KIST, Secretaris. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. "W. C. Cordes, geb. te Rembang, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proef schrift, get.„De privaat-rechtelijke toestand der vreemde Oosterlingen op Java en Madoera." Bij het collegium van het Leidsch Studenten corps hebben zich thans reeds een 90-tal novitii doen inschrijven. Ruim 90 personen deden zich bij Iden rector-magnificus voor het eerst inschrijven als student. Voor beide inschrijvingen is echter de gelegenheid nog niet gesloten. De mathematisch literarische examens (voor bereiding voor artsen en apothekers) zyn hier ter stede weder begonnen. De uitslag van het examen voor den eersten ploeg Jcandidaten is als volgt: aantal candidaten zevenj afgewezen vijf. Toegelaten mejuffrouw A. Vis, van Heerenveen, en de heer H. Hubenet, van Haren. Van geachte zijde deelt men ons het vol gende mede In zijn Feestwijzer voor de viering van Leidens ontzet, maakt het bestuur der 3-October-Vereeniging met erkentelijkheid melding „dat het de opgaven, benoodigd voor het historische gedeelte van den optocht te water, verschuldigd is aan de welwil lendheid der heeren dr. W. Pleyte en dr. \V. N. Du Rieu." Dit laatste nu is onjuist. Immers feitelijk zijn het plan en de uitwerking te danken niet aan dr. W. N., maar aan den heer P. Du Rieu Jr., consefvator van het Stedelijk Museum. En ofschoon ook de heer Pleyte er wel met hem over gesproken heeft, is de heer P. Du Rieu Jr. de eigenlijke bewerker. Zijne ongesteldheid der laatste dagen is de reden dat hjj er zich niet meer mede bemoeien kon: anders waren sommige zaken nog gewijzigd. Bij de loting voor het bepalen van den tyd der aftreding van elk lid der Tweede Kamer, voor wien de rooster dien tijd niet zelf heeft aange wezen, is beslist dat tot de eerstaftredende helft -der leden zal 'oehooren de heer Van Wassenaer Catwijck en tot de laatstaftredende helft de heer Donner, beiden afgevaardigden van het hoofdkies district Leiden. De lange avonden zijn weer ingetreden, die avonden of zeer gezellig óf uitermate vervelend, al naar de wijze, waarop men ze wil of kan door brengen. Het willen moetende overlaten aan de velen, die geen raad met den langen vrijen tyd weten, zal de commissie van de gunstig bekende en hoog gewaardeerde Volksbijeenkomsten ook dezen winter wederom trachten hot kunnen in de hand te werken, m. a. w. stelt genoemde commissie weder pogingen in het werk, velen gedurende de najaars- en winteravonden iets nuttigs, leerrijks en tevens aangenaams aan te bieden door het doen houden of zelf houden van lezingen. Om dat doel te bereiken is evenwel de steun r.oodig, de geldelijke steun in de eerste plaats, van vele ingezetenon onzer stad en daarom hopen wy en verwachten het ook dat de dezer dagen aange boden wordende inteekenljjsten overladen zullen worden met tal van handteekeningen en cijfers daarachter, welke milde bijdragen vertegenwoordi gen, daar de kosten evenredig zijn met het nut van het beoogde doel, t. w. zeer groot. Aangenomen is het beroep naar Nieuwveen door den cand. C. J. A. Bosch te Leiden, die voor de beroepen naar Akersloot, Berkenwoude en Am- merstol heeft bedankt. Bedankt is voor het beroep naar Sprang (toez.) door ds. J. Bolkenstein, te Ter-Aar (Zuid-Holland). Beroepen is te Pesse ds. H. C. Speekman, te Noordwyk. De Staatscourant van 30 Sept. bevat een rapport van den minister van binnenlandsche zaken aan den Koning en een daarop gevolgd koninklijk besluit van 24 Sept. jl., tot handhaving van het besluit van Ged. Staten van Zuid Holland i. d. 31 Mei 1887, waarbij dezen verlof hebben gowoigerd om het gebouw sectie B No. 1548 bij de R.-K. begraafplaats der parochie Zoeterwoude te vernieu wen en te vergrooten. In strijd met het advies van den Raad van State, afdeeling voor de geschil len van bestuur, is het beroep, door de commissie van bestuur van het gesticht „De Goede Herder" te Zoeterwoude, tegen het besluit van Ged. Staten ingesteld, dus ongegrond verklaard. Do voorgeno men vergrooting van bedoeld gesticht kan wel is waar in zeker opzicht eene verbetering geacht worden, doch door do onmiddellijke nabjjhoid van de begraafplaats ducht mon schadelijke gevolgen, 'te- meer daar het voornemen was don nieuw te bouwen vleugel tot slaapvertrekken in te richten. De voordracht tor benoeming van een onder wijzer aan de openbare school te Ter-Aar bestond uit de volgende onderwijzers: G. Sutterland te Koudekerk, B. A. Van Kuyk te Almkerk enA.Do Jong te Berkenwoude. De Raad heeft in zijne ver. gadering van 28 September den heer G. Sutterland benoemd, om den lsten October in dienst te treden. Men schrijft ons uit Wassenaar: Naar men verneemt, zal met den aanstaanden winterdienst door do IJsel-Sloomtramweg-Maatschappy gereden worden van Wassenaar op en van alle treinen, welke te Voorschoten stoppen. Mocht zulks waar zijn! Het zou Wassenaar tot groot gerief en der Maatschappij tot voordeel strekken. Het nieuwe Raadhuis te Woubrugge, van binnen geheel afgewerkt zijnde, is het archief groo- tendeels overgebracht en zal daarin voortaan, van af den 3den October a. s., de secretarie gehouden wordeh op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren. Ter inleiding van het eerste Nederlandsch Natuur- en Geneeskundig Congres was gisteravond in de „Witte Zaal" van het koffiehuis „Krasna- polsky" te Amsterdam om negen uren de bloem der physische en medische wetenschap van Neder land bijeen. De vergadering droeg geen officiéél karakter en strekte meer om oude kennismaking te hernieuwen en jonge aan te knoopen. Vandaar dat de bijeenkomst zich kenmerkte door een hoogst gezeiligen toon. Prof. Stokvis nam het voorzitterschap waar en onder de ongeveer 150 aanwezigen merkte mon, behalve afgevaardigden van vele wotenschappeiyke genootschappen, o. a. op do heeren prof. Van der Mey, prof. Hertz, prof. Tilanus, dr. Tilanus, prof. Max Weber, prof. Hugo De Vries, prof. Bosscha, dr. Treub, correspondeerend lid te Batavia der Acadomie van Wetenschapppen, prof. Gunning, prof. Guye, prof. Martin, enz. Prof. Stokvis, voorzitter van het Congresbestuur, riep omstreeks tien uren aan den vooravond van het Congres den aanwezigen een hartelijk welkom toe, niet het minst den velen, die de natuurweten schappen beoefenen. Want inderdaad, zoo ging de spr. ongeveer voort, zijn in Nederland zelden zoo vele wetenschappelijke mannen verzameld geweest als nu, van af de mathematici tot de.medici, ■waartoe ik behoor (hilariteit). Ik heet u allen har telijk welkom. Moogt gij hier vele oude banden hernieuwen en vele nieuwe aanknoopen en moge deze bijeenkomst het bewijs zyn dat alle natuur wetenschappen innig samenhangen en er een band is, welke allen, die de natuurwetenschappen be oefenen, verbindt Luide toejuichingen volgden op deze woorden. Men bleef nog geruimen tijd onder gezeiligen kout bjjeen en slechts noode scheidde men, elkaar het weerzien toeroepende tot da opening van het Congres, voor hetwelk ongeveer 700 geleerden zich als leden hebben laten inschrijven. (Hbl.) In eene der zalen van de Academie van Beel dende Kunsten te Amsterdam zijn thans de bekro ningen toegekend in den wedstrijd in de schilder kunst, welke van Rijkswege voor leerlingen dier inrichting was uitgeschreven. De opgegeven onderwerpen, drie in getal, uit welke de deelnemers één te kiezen hadden, waren lo. „Uit Goethe's Iphigenia in Tauris, Act. III. Sc. 1. Electra zet Orestes aan tot wraak op Clytemnes- tra." 2o. „Nausikaa en Ulysses. Odyssee, zesde zang." 3o. „Dood van Koning Saul. II Samuel, Hoofdstuk 1, vs. 6 10." Er hadden zich 4 mededingers aangemeld. Na mens de commissie van toezicht bracht de voor zitter, de heer Joh. C. Zimmerman,-Tiet rapport uit, waaruit bleek dat de schilderijen, toegezonden onder de Nos. 4 en 7, resp. het tweode en het eerste onderwerp behandelende, het eerste de gouden en het tweede de zilveren eerepenning was waardig gekeurd. Bjj opening der naambriefjes bleek de vervaardiger van No. 4 te zyn de heer P. Ph. Rink van Ooster hout en die van No. 7 de heer P. C. De Moor van Rotterdam. De heeren Rochussen, Scholten en Allebé hadden de jury uitgemaakt. By beschikking van den minister van binnen landsche zaken is aan A. Van der Scheer, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als adsistent voor de botanie aan de Ryks-universiteit te Groningen- De bekende tooneelspeler S. Kapper, die ge- durende vele jaren doel uitmaakte van het gezel- schap-Boas, Judels en Van Bieno, en nog dezer dagen met den heer Ed. Bamberg in den zomer- scliouwburg op het Marktplein der Voedingsten toonstelling optrad, is te Amsterdam plotseling overleden ten gevolge van eene hartziekte. Het stoomschip „Rotterdam" is 28 Sept. va» Rotterdam te Nieuw-York aangekomende „W. A. Scholten," van Nieuw-York naar Rotterdam, pas seerde 30 Sept. Doverde „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam, arriveerde te Batavia 29 Sept. de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Saïd 29 Sept.de „Voorwaarts," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 29 Sept. Z. M. heeft J. Van Vooren te Amersfoort, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als landmeter 3de klasse van het kadaster. Gemengd Nieuws. Menigeen zal het zeker aangenaam zyn te vernemen dat by gelegenheid van den ge denkdag van Leidens ontzet, ook nog op andere wyze dan in het thans verschenen programma wordt vermeld, feest kan worden gevierd. In de Stadszaal zal namelyk een „buitengewoon groot spectacle concert" gegeven worden, dat, in verband met de avond feestelykheden op liet Schuttersveld, eerst te negen uren zal aanvangen, om 's nachts te twee uren te eindigen. Eene in dit nummer voor-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1