DAGBLAD. N° ep» ieiai/th er. A°. 1887. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Leiden, 20 September. -> r OH- PRIJE DEZER COURANT: T««r Deiden per 8 maanden1.10. France per poet1.49. Jifeonderlgke Nommers0.05. feze iQourant wordt dagelijks, met attzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. PRIJB DER ADVERTENTTEN: Tan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoM* seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Als een vervolg op de vroeger door hem ver zamelde statistische gegevens, is door den heer H. J. Bool, -wethouder alhier, don leden van don gemeenteraad weder eene lijst met cijfers aange boden, waarmede de „Statistiek van Leiden" voor hot jaar 18S6 kan worden aangevuld. Aan die Ujst is tevens toegevoegd een uittreksel uit de opga ven, welke aan de Commissie van Enquête ver strekt werden, wat betreft den aard der fabrieken en werkplaatsen, alsmede van het aantal werk lieden. - Ten vervolge op do opgaaf der raming van ont vangsten en uitgaven der Staatsbegrooting voor 1888 wordt thans aangaande hetgeen in de begroo- tingsstukken vermeldenswaardig voorkomt hier een en ander medegedeeld wat betreft hot Hoofdstuk Binnenlandsche Zaken. Voor de aanstelling van een nieuwen (nogenden) hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Ryks-universitoit te Leiden, waarop door curatoren na 1880 herhaaldelijk is aangedrongon, is ƒ4000 uitgetrokken, behoudende de Regeoring zich nader voor, hoe do vakken na de aanstelling van den negenden hoogleeraar zjjn in te deelen. Ook herhaalt de minister het in 1884 gedane voorstel tot instelling van een afzonderlijken leer stoel voor de oude geschiedenis en Grieksche en Romeinsche oudheden. Voor jaarwedden van den directeur van het Ethnographisch Museum wordt 500 meer aangevraagd. Eene verhooging van ƒ1080 wordt voorgesteld als maximum-bedrag, jaarlijks godurende 15 jaren uit te geven voor de aanschaffing van GO exem plaren van een deel van don Museum-catalogus, uit te goven door de firma E. .T. Brill te Leiden, behoudens aanschaffing van zekor aantal exempla ren door de Regeering. Vermits de hoogleeraar Wijnno op den duur niet kan voldoen aan do verplichtingen van twee hoog leeraren in de geschiedenis, wordt ƒ4000 aange vraagd om een tweeden historischen leerstoel te Utrecht te vestigen. Wijders wordt ten aanzien van deze universiteit voorgesteld uitbreiding van het personeel dor bo- ambten metlo een adsistent bij de tandheelkunde in het belang van de practische oefeningen, 2o. een adsistent bjj de oogheelkunde, waarvan de kosten tot dusver door den hoogleeraar gedragen zjjn. De uitgaaf bedraagt voor beiden 1500. Meer is o. a. verder aangevraagd 1500 voor ver hooging van het subsidie voor de bibliotheek; ƒ1000 voor aanschaffing van een goed microscoop ten behoeve der anatomie; ƒ3000 voor een beter objec tief voor den kjjker van Steinheil. De faculteit der geneeskunde te Groningen wordt uitgebreid met een hoogleeraar in de oogheelkunde op eene jaarwedde van 4000, waar tegenover staat eene vermindering van 2000 door het vervallen der betrekking van lector in dat vak. Voor aan vulling dor bibliotheek is ƒ2000 meer noodig. Onder het hoofd Middelbaar Onderwijs worden belangrijke voorstellen gedaan omtrent de Poly technische School. Wegens de bezwaren aan do tegenwoordige rege ling verbonden en de mededeeling van den tegen- woordigen minister van marine dat hij in het belang van den dienst bezwaren moet maken, den hoofd ingenieur, die thans met het scheepsbouwkundig onderwijs is belast, na afloop van den cursus 1886/87, opnieuw voor het geven van onderwijs beschikbaar te stellen, bestaat het voornemen om het onderwijs in de scheepsbouwkunde aan een oogleeraar op te dragen, die te Delft zal moeton wonen. Overeenkomstig do bjj de begrooting voor 1879 aangenomen regeling wordt voor de jaarwedde van den nieuw te benoemen hoogleeraar ƒ4000 uitgetrokken. Daarentegen vervallen de toelagen van ƒ2000, welke aan den met het onderwijs belasten hoofdingenieur en aan den eersten teekenaar van 's Rijks Werf tot dusver werdon uitgekeerd. De hoogleeraar in de toegepaste natuurkunde is tot dusver belast met het onderwijs in den ijk en de leiding dor daarmede gepaard gaande oefeningen. Het is dringend noodig dien ambtenaar van een deel zjjner werkzaamheden te ontheffen door de aanstelling van eon leeraar, mot het onderwijs in den ijk belast. Voor diens aanstelling is ƒ1000 uitgetrokken. Voorts zullen twee hoogleeraron, volgens de be staande regeling, met 1 September 1888, wegens volbrachten tienjarigen dienst, aanspraak hebben op eene verhooging van jaarwedde met f 500. Des wege moest ƒ333.33 meer uitgetrokken worden. De voorgedragen nieuwe posten en verhoogingen geven een totaal van ƒ5333.33. Omtrent het Lager Onderwijs bljjkt dat de be sparing, uit hot vervallen van beurzen van kwoe- kelingen bjj de Rijksnormaallessen, opheffing van normaallessen en voorbereidende klassen voort vloeiende, voor het jaar 1888 eene som van 25,000 beloopt, waarmode do post voor de Rijksnormaal lessen is verminderd. De vergoeding, krachtons art. 45 der wet op het lager onderwijs, is geraamd op 3 millioen gulden. Den stationschef van hot Hollandsche Spoor te 's-Hage, den hoer Van Vassen, werd gisteren namens prins en prinses Von Wied, door HDs. adjudant, een paar gouden manchetknoopen, met paarlon bezet, aangeboden als bljjk van waardeering zijner diensten tijdens het verblijf dier vorstelijke personen in de hofstad. Z. D. H. de prins Von Wied zal zich heden middag per Rijnspoor van 4.25 uit 's-Hage naar Amsterdam begeven en van daar rechtstreeks naar Neuwied terugkeoron. By herstemming is tot lid van den gemeente raad te Valkenburg gekozen de heer H. G. Van Leyöen, mot 19 stemmen. Op don heer Joh. Van der Nagel waren 6 stemmen uitgebracht. De by het 4do regiment infanterie tot lsten luitenant benoemde 2de luitenant J, W. Van Alphen, van het 5de regiment, is ingedeeld bij het 3de bataljon, in garnizoen te Haarlem. De kapt. W. F. Ridder Van Rappard wordt met 1 Oct. geplaatst by het 2de reg. veld-art. te 's-Hage. Do gemeentoraad van Amsterdam heeft benoemd tot hoofd der polikliniek voor oogziekten in het Binnengasthuis, dr. N. Van Rynberk. Met 24 tegen 1 stom besloot de Raad, overeen komstig het advies van het Dagoiyksch Bestuur, het verzoek van de heeren jhr. De Savomin Lohman en Hovy, betreffende verbouwing van tweopercee- len aan de Keizersgracht en de Kerkstraat voor de doleerende kerk niet in te willigen, als strydig met de politieverordening. Onlangs hebben wy gemeld dat Z. M. do Ko ning het voornemen heeft een gedeolte van het aanstaande voorjaar in het Zuiden te gaan door brengen. Dit plan is, naar wy vernemen, reeds in zoovor tot uitvoering gekomen, dat op 's Ivonings last door den adjudant en particulier secretaris ka pitein De Ranitz dezer dagen aar. het meer van Gonüve eene fraaie villa is gehuurd en nog andere beschikkingen" zyn genomen voor het verbiyf der koninklyke familie aldaar, in het begin van het volgend jaar. (H. D.) By de te Dresden gehouden aquarellen-tentoon stelling, die den 25sten Sept. gesloten is, zyn o. a. prijzen toegekend aan de Nederlandsche kunstenaars Rochussen enVan der Waay, en aan de Belgische schil ders Wauters en Colomanns. Een nieuw werk van Hildebrand zal eerlang verschynen by de Erven F. Bohn, te Haarlemhet zal den titel voeren„Na vijftig jaar. Noodige en overbodige ophelderingen van de Camera Obscura." Het stoomschip „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 28 Sept.de „Voor waarts", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille 28 Sept.; do „Zuid-Holland" vertrok 27 Sept. van Southampton naar Batavia; do „Con rad", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Aden 28 Sept.; de „W. A. Scholten", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 29 Sept. Lizard; de „Zeeland", van Rotterdam naar Java, arriveerde 28 Sept. te Port-Said. De gewone audiëntie van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, zal op 1 Oct. a. s. niet plaats hebben. Voor de viering van den aanstaanden godenkdag van Leidens Ontzet is hedenmiddag de Feostwpzer vorschenen van het bestuur der 3-October-ver- eeniging. De feesteiykheden op dien dag zullen bestaan uit en zyn geregeld als volgt: 's Voormiddags te halfnegonKoraalmuziek op de Korenbeurs, door het muziekcorps der dd. Schuttery, welwillend aangeboden door heeren officieren der dd. schuttery. Uitgevoerd zullen wor den: Psalm 118, Psalm 9, Nun danket alle Gott, enz. 's Voorm. te 9 urenUitdeeling van brood en haring aan omstreeks 1800 vrouwen, in het waag gebouw. Uitdeeling van tabak en bons voor bier aan omstreeks 1500 mannen, in het gebouw der vereeniging: „Nut en Genoegen." 's Voorm. te 10 urenBespeling van het Carillon en springen der Fontein. 's Namiddags te 1 uurOptocht te water. Eerst eene stoomboot, waarop het bestuur de 3-CTctober- vereeniging en het muziekcorps der Leidsche dd. schuttery. Afdeeling AIntocht der Watergeuzen binnen- Leiden op den 3den October 1887, ter herinnering aan het ontzet der stad op den 3den October 1574. Op de 1ste schuit bevinden zichLouis De Boisot, heer De Ruart, admiraal van Vlissingen, opperbe velhebber dor vloot tot ontzet van Leiden gezon den de hoer De Noyelles, aanvoerder der Fransche en Waalsche arquebusiers en Hollandsche pioniers mr. Pieter Wasteel, vrijwilliger op de vloot; Wol- fert Adriaensz., scheepstimmerman uit Zoetermeer, gid3 van den vlootvoogd; 6 pioniers en 6 Zeeuw- sche matrozen. 2de schuit: Adriaen Willemsz., admiraal van Zieriksee, medebevelhebbor der vlootde heer Van Assoliers, gemachtigdo van den prins, goschutmees- ter op de vloot; de heer Van dor Aa, vrijwilliger; 6 pioniers en G Zeeuwsche m. 'rozen. 3de schuitkolonel La Garde, kapitein Bouchard en luitenant Citadelle, van het reg. De Noyelles; 6 Fransche arquebusiers en G m frozen. 4do schuit: Cornelis Clsesz., vice admiraal vair Vlissingenkapitein Honry i kapitein Crek, van het rog. De Noyelles; 6 Franscho arquebusiers erv G matrozen. 5de schuit: Joost Do Moor, kapitoin ter zee; kapitein Ladrière, van het reg. De Noyelleskapitein De Vaugirault, 6 Waalsche Arquebusiers en 6 matrozen. 6de schuit: Kapitein Oultran, kapitein De Corne en kapitein Crenu, allen van het reg. De Noyelles 6 Waalsche Arquebusiers en 6 matrozen. Het bestuur maakt met erkentelijkheid melding dat zö de opgaven, benoodigd voor deze afdeeling van het programma, verschuldigd is aan do wol-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1