j Tegen het weekblad „Recht voor Allen" worden rechtsvervolgingen ingesteld wegens de in No. 56 en 86 voorkomende stukken, getiteld „De willekeur ten top" en „Domela Niouwenhuis en Jeanne Lorette in den kerker." Te Elburg heeft een treurigongo val plaats gehad. Het 10-jarig zoontje van don gop. milit. J. W. bevond zich spelende in do nabjj heid van den in beweging zjjnden korenmolen en bekwam van eene der wioken zulk een slag tegen het hoofd, dat het binnen enkele minuten overlood. Zakkenrollers hebben gisteren te Arnhem op de groenmarkt van twee damos de mantelzakken gelicht. Eene portemonnaie met p. m. f9 en eene met p.m. f3 zjjn verdwenen. Men schrjjft uit Arnhem, dd. 2 6 S e p t. De justitie heeft heden een onderzoek ingesteld naar eene volgons gerucht plaats gehad hebbende vergiftiging van twee kinderen uit één gezin, wonende in Klarendal, die twee weken na elkaar zjjn overleden. Het lyk van het pas gestorven kind is naar het ziekenhuis overgebracht, maar er zijn geeno sporen van vergiftiging ontdekt en dienten gevolge is geen gevolg gegeven aan het voornemen om het lijk van het andere op te graven. Te Siddoburen heeft eene oude vrouw van ruim 70 jaren door ophanging oen einde aan haar leven gemaakt. De reden, welke haar tot deze wanhopige daad hooft gobracht, is onbekend. Vier te Smyrna wonende Engelschen werden Dinsdag, terwijl zij zich in den omtrek der stad op de jacht bevonden, door roovers gevangen genomen. De overheid nam onmiddellijk maatregelen om do hoeren te bevrijden en liet de streek, waar de aanranding had plaats gehad, bezetten. Niet minder dan 5402 soldaten van hot Britsche leger zjjn in het thans geëindigde dienstjaar uit de gelederen gedeserteerd. Yan dit aantal wisten 3229 man aan de nasporingen te ontkomen; de overigen worden naar de regimenten leruggobracht. In dat jaar kwamen op 30,409 recruten. Uit Berlijn meldt men, d. d. 27 Sep tember: Een nieuwe moord verwekt hier veel opzien. Verscheidene avondbladen deelen daarom trent het een en ander mede, waaraan wjj het vol gende ontleenen: Op het Elisabethskerkhof bij de Invalidenstraat vond men hedenmorgen tegen 6 uren den nachtwaker der Invaliden- en Ackerstraat, Braun genaamd, in het kreupelhout hangen. Hy werd reeds sedert 3 uren vermist, nadat hij zich nog te 2 uren had laten inschrijven in het con- trêleboek van den opzichter der nachtwakers. Naar gemeld wordt, zouden over het ijzeren hek van don tuin rondom do Elisabethskerk des nachts eenige personen geklommen zijn om in de sacristie dier kerk diefstal te plegen. De beambte, die in het bezit van de verschillende sleutels was, volgde do vermetelen en wilde ze grijpen. De tijd om zijn noodfluitje te doen hooren, ontbrak hem echter, daar hem eensklaps door de inbrekers snuif in het gelaat werd geworpon. Hierop werd Braun op den grond geworpon en hem met een scherp voorwerp de hals doorboord, waarop de weerlooze man in het boschje word opgeknoopt en do dadors op de vlucht gingen. Verder gaat het gerucht dat Braun, die eon getrouw beambte was, het slachtoffer is geweest van eene wraak oefening van de zich in den omtrek ophoudende „Rowdies," die 's nachts hun slag slaan. Braun toch had in den laatsten tijd ver scheidene dier personen aan do wacht gebracht. Hedenmorgen te nogen uren verscheen de rechter commissaris Damm op de plaats der misdaad, om zich van alles op de hoogte te stollen, en consta teerde daarbij het volgondo: Er moet een vinnige strijd hebben plaats gehad tusschen de moordenaars en den beambte, waarvan de diep ingedrukte sporen in het zand getuigden. Op de plaats dor worsteling vond men het met bloed bevlekte geweer van den wachter; men kan dus wel aannemen dat deze zich terdege verweerd en misschien wel een zijner aanranders verwond heeft. Verder vond men een scherp geslepen stuk staal, waarmede den ongelukkige de halswond moet zijn toegebracht, en een weinigje snuif in een peperhuis. Het lijk van den man, die als offer van zijn plicht is gevallen, zou in den loop van den dag naar het lijkenhuis vervoerd worden. Braun was 48 jaren oud, gehuwd en laat eene weduwe en een kind na. Eene treffende opstijging per lucht ballon. Een volgens de affiches „bestuurbare" luchtballon zou Zondag namiddag to Laeken opstij. gen, oen luchtballon met een schuitje in den vorm van een vaartuig, voorzien van zoilen, en waarin, behalve de luchtreiziger, de heer Halter, nog een tiental personen zou plaats nemen. Tegen 4 uren weerklonk, te midden eener talrijke schare, het „laat los!" De ballon weigerde evenwel do luchtlagen te doorklieven, daar hij blijkbaar zyn last al te zwaar vond, zoodat de hoer Halter zijn uitverkoren mede-luchtreizigers moest uitnoodigen het schuitje te verlaten om dan maar in zjjn eentje den tocht te maken. Toch wilde ook nu het lucht schip van geen opgaan weten en schoen het bui tengewone schuitje nog te veel zwaarte te hebben. Toen nam do heer Halter een doortastenden maatregelhij wierp het schuitje ter zijde en ver ving het door een mandje, dat eerst ter residentie had verstrekt aan eenige champagne flesschon. Nu vloog de heer Halter als het ware hemelwaarts en kon de eorst lachende, zingende en schimpende menigte huiswaarts koeren. De ballon ging over de vallei van de Senne en kwam neder in een tuin in de rue Vander- kindere te Uccle, waarbij nieuwe tegenspoeden ontstonden. De ballon toch raakte in een boom vast en nu moest de luchtreiziger zich aan de takken vastklemmen en zoo goed hij kon naar omlaag glijden. Daarop riep hij een boer uit den omtrek en verzocht dien hem behulpzaam te willen zijn om het vastzittende luchtgovaarte uit zijne ongelukkige positie to redden. Beiden, boor en heer, klauterden nu in den boom ballonwaarts. Ongeluk kig ontsnapte er echter gas uit den ballon, waar door de klimmenden bedwolmd raakten en achter eenvolgens neertuimolden en nu gekneusd op den aardbodem lagen. De gaslooze ballon, door niomand geholpen, werd allengs magerder, hing nog een poosje in den boom en viel eindelijk geheel van zichzelf. BUITENLAND. Fruakrjjlt. De „Patrie" zegt dat in de sterk bevolkte wijkon van Parys groote opwinding heerscht ten gevolge van het incident by de jachtparty aan de Fransch- Duitsche grenzen, op het grondgebied van Vexain court. Maatregelen zyn genomen om elk onaange naam voorval te beletten. Do Algemeene Raad van Corsica heeft besloten, hot stoffeiyk overschot van generaal Paoli, dat zich in Engeland bevindt, naar het eiland te doen ovor- brengen. Eene commissie van vyf leden is benoemd voor de uitvoering. Dnitscblnnd. Do te Straatsburg verschonende „Landes-Zeitung" bevestigt, op grond van officiëelo inlichtingen over het veorval by de Fransche grenzen, dat de schoten door den soldaat Kaufmann op Duitsch grondgebied werden gelost en op Duitsch grondgobied troffen, nadat hy driemalen had geroopen, maar geen ant woord ontving. Kwam de Fransch-Duitsche grenslinie niet in aanmerking, dan zou de zaak beschouwd worden als geheel van politiek gewicht ontbloot en dus als eene loutere vergissing. Nu is hot de vraag of het grensrecht geschonden is. Onder voorzitterschap van den postmeostor- goneraal Stephan heeft zich te Berlyn eene com missie gevormd, welke beraadslaagt over het openen van eeno gesubsidieerde stoomvaart op Oost-Afrika. De te Keulen gehouden conferentie van Noord- Europeesche stoomvaartmaatschappyen op Noord- Amerika, aan welke ook de Rottordamsche Maat- schappy deelnam, heoft besloten tot hernieuwing van do tot dusver bestaande conventie, alsmede tot eenige tariefverhoogingen en tot vermindering der bolooning van agenten in Amerika van 1-5 t)t 10 pet. Italië. De „Riforma", het te Rome versehynende blad van den heer Ciispi, bevat een artikel, waarin het aanstaando priester-jubilé van den Paus wordt besproken. Het blad spoort beide partyen tot ver draagzaamheid aan en verzekert dat de regeering niet zal dulden dat do feestviering op het Vaticaan eenigszins worde belemmerd, maar evenmin dat daarvan worde gebruik gemaakt tot het houden van anti-nationale betoogingen. Vanwege het Italiaansche ministerie van landbouw, koophandel en nyverheid is in de Fran sche taal een fraai gedrukte en geïllustreerde be redeneerde catalogus uitgegeven van Italiaansche firma's, die zich op Dit werk, hetwelk 192 bladzyden t by do Gebr. Centenari verschenen. Het te Rome versehynende godoelte' ringsblad „Esercito Italiano" vernoemt dat San Mazzano, bevelhebber der divisio in Ale:. benoemd is tot verderen operatiën in Afrika. leider der Italia. V O root-ïïrïl annj i'. O'Brien, de veroordeelde nationalist, is na zyno invrijheidstelling van Mitchelstown naar Limerick gegaan, waar hy in het geheim in eene Verboden vergadering als spreker optrad. De byeenkomst werd gehoudon in eene boerdery buiten do stad, welke roods lang tegen het binnendringen der politie was versterkt. O'Brien spoorde tot verder verzet aan, want zeide hy de regeering kan de Liga toch niet onderdrukken, zonder het goheele Iersche volk in de gevangenis te zetten. Hy, voor zich, was gereed om gevangenisstraf te ondergaan voor de lieden, die de vryhoid van spreken ver dedigden. Indien, zeide hy, de jonge Ieren dezen winter dienst, wilden doen als vrywilligers voorde zaak van hun land, zou de eerstvolgende zomerzon schynen over de graven der ellendige Tory Rogee- nng en de heer Parnell den oogst van Ierlands onafhankelykheid binnenhalen. Op de spoorwegiyn tusschen Cork en Youghae, waarlangs de politie en de soldaten hadden moeten vertrekken tot het verleenen van hulp bjj eenige uitzettingen van onwillige pachters by Youghae, zyn de rails opgebroken en de telegraafdraden doorgesneden. Aan de weduwe van den onlangs overleden letterkundige Richard Jeffries, bekend door zyne schotsen van hot Engelsche landleven, is door de koningin een jaariyksch pensioen van 100 pd. st. geschonken. Eene visschersbark van Ramsgate rapporteert dat, op acht kilometer in zee, hare netton door eene Fransche bark No. 309 werden doorgevaren. Twaalf harer netton werden gestolen. Onlangs heeft de politie te Londen eene ge heime speelclub ontdekt, welke onder den naam van „Clock Tower Club" byeenkwam; 92 ^pelers werden op éénmaal gevat en do inzetten in beslag genomen. Bedoelde personen hebben thans terecht gestaan, en de stichter der club, zekere Hunt, is tot een half jaar dwangarbeid veroordeeld, een „bookmaker" tot eene boete van 200 pd. st., enz. Do president der rechtbank heeft by deze gelegen heid geconstateerd dat het spel schrikkelijke vor deringen maakt en tal van andere inhechtenisne mingen te wachten zyn. De Engelsche Regeering heeft 500 pd. st. toegestaan voor een godenkteoken op het nieuwe kerkhof te Brussel voor de Engelschen, d e sneu velden bij 'Waterloo. Vcreeuigdc Stoten. Van de reeds vermelde proefnemingen te Nieuw- York met dynamiet-bommen, geschoten door middel van saamgeperste lucht, heeft de minister van marine het volgende gezegd: „De proefneming is uitstekend geslaagd. Het schip (dat als wit dionst deed) werd in zyn geheel opgeheven en verdween in een oogwenk. Het weer standsvermogen van dat vaartuig is natuurlyk geen maatstaf voor do kracht van het projectiel, maar bewezen is het, dat met eene verwoestende hoe veelheid dynamiet met aanmerkolyke juistheid op een afstand van één en een vierde myl gemikt kan worden. Het is niet meer dan eene quaestie van- detail de draagkracht van het geschut en de hoe veelheid ontplofbare stof te verhoogen, zoodat de sterkste pantserschepen kunnen worden vernield. Do tegenwoordige wedstryd tusschen torpedo's en machine kanonnen wordt er mede vermeden. De tegenwoordige torpedo's worden te keer gegaan mot machine-kanonnen en stalen netten rondom de schepen; maar dit luchtkanon is een nieuw wapen van aanval. Met het oog op zyne draag kracht en de hooge lijn, welke het projectiel be schrijft, is het moeilyk te zeggen hoe het kan worden te keer gegaan. Voor kustverdediging schijnt het my het belangryksto wapen toe, dat ooit is uitgevonden." T e 1 e sz rammen. PARIJS, 27 September. Volgens eene depeche van den Fransclien gezant Raindre, te Berlyn, had Herbert Von Bismarck gisteren nog geen rapport ontvangen over het conflict aan de grenzen en zal hy moeielijk vóór Donderdag of Vrydag het bericht 1

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2