Donderdag Sl> ^eptejiibeï k\ 1387. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Leiden, 2S September. PRIJS DEZER COURANT i T«or Leidan per 8 maanden.1.10. Fi'UCq per post>1.40. ▲feonderlyke Nommera0.05. <§eze (Qoaraat wordt dagelijks, met uitzondering ran &on- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 1—6 regela 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het i aeeren buiten do Btad wordt 0.10 berekend. In eene vergadering van bet Leidsch Studenten corps is besloten, aan prof. Buys, bü gelegenheid van zijn 25-jarig profossoraat op 13 October a. s., eene serenade to brengen. Ook werd het bosluit genomen, voor het "Woordenboek der Nederlandsche taal 50 bü te dragen. Onze stadgenooten de hoeren C. L. baron Van Harinxma thoe Slooten en P. Du Rieu z(jn be noemd tot gewone leden van het Friesch Genoot schap van geschiod-, oudheid- en taalkunde. Wp vernemen dat door de commissie van oud leerlingen aan den heer J. D. Van Dj'k, naar aan leiding van z{jne 25-jarige ambtsvervulling, nog is aangeboden eon geschenk, bestaande in een kolen- en turfbak. Dit geschenk is bekostigd uit bijdragen, welke nog naden lsten Juli bp genoemde commissie waren ingekomen. Tot kapelaan in de parochie van Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart alhier is door den bisschop van Haarlem benoemd de weleerw. heer C. A. Hammer, thans kapelaan te Haarlemmermeer. In de afgeloopon week slaagden o. a. bü het derde of laatste gedeelte van het notariëele staats examen en verwierven mitsdien het radicaal van candidaat-notaris, de heerenG. M. Van Voorthuysen te Leiden, A. G. Mulié te Noordwük en J. C. Paap te Voorschoten. De Koning en de Koningin hebben zich heden ochtend met Prinses Wilhelmina van Den Haag naar het Loo begeven ten einde tot het laatst van December aldaar verblüf te houden. Bü aankomst op het station, aan de buiten- en binnenzüde waarvan eene talrüke schare zich ver zameld had, werd het koninklp'k gezin ontvangon door den grootmeester van het Huis Hunner Majes teiten, graaf Schimmelpenninck Van Nyenhuis,onden president-directeur der Nederlandsche Rynspoorwog- maatschappü, den heer Amoshoff, begeleider van den koninkljkon trein. In de hofwachtkamor bevonden zich, behalve de leden van het gevolg, de adjudant-generaal jhr. Ver- spück, de gep. vice-admiraal jhr. De Casembroot, de burgemeester dor residentie, de heer Roest, de waarn. gouverneur gen.-maj. jhr. Klerck, alsmede de procureur-generaal jhr. Van den Bergh, alle welke autoriteiten HH. MM. en H. K. H. uitgeleide deden tot aan don koninklüken trein, welke te 9 uren 19 min. van het station wegreod onder de hoezeos der op hot plankier geschaarde belangstellenden. De heer Roest, het nieuwe hoofd van het ge meentebestuur, werd kort vóór 's Konings vertrek aan Z. M. voorgesteld. Tot het koninkljk gevolg naar het Loo behooron de hofdames baronesse Van Ittersum en jonkvrouwe v. d. Poll, de chef van het Militaire Huis vice- admiraal jhr. Van Capellon, de adjudant des Konings kapitein ter zee baron Van Hogendorp, de parti culiere secretaris van Z. M., kapitein De Ranitz, de kamerheer H. W. J. E. baron Taets Van Ame- rongen en de ordonnance-officier ritmeester jhr. Van d9 Poll. Als ambtenaar van het kabinet des Konings is toegevoegd de commies mr. R. baron Van Zuylen Van Nüevelt. Door het kiescollege der Ned.-Herv. gemeente te Amsterdam zjn wederom drie drietallen opge maakt in de vacaturen ontstaan door onttrekking uit het predikambt van de heeren H. W. Van Loon, B. Van Schelven en N. A. De Gaay Fortman. Gesteld werden in de vacature-Van Loon: de heeren E. A. G. Hoogenhuyze, te Dordrecht; P. S. Bartstra, te Wassenaar, en A. H. Roose, te Wou- drecht; in de vacature-Van Schelven: de hoeren A. Loeff, te Dordrecht; J. J. Van Noort, te Wer kendam, en W. C. Weiten Jr., te Zwolle; in de vacature-De Gaay Fortman: de heeren A. Eykman J.Az., te Groningen; Schuller tot Peursum, te Alk maar, en S. H. J. De Wolff, te Leiden. Bü de Ned.-Herv. gem. te Utrecht is beroepen ds. C. B. Oorthuys te Katwük aan Zee. Bedankt is voor het beroep naar do Christ. Geref. gemeente te Noordwük aan Zee door den heer A. Vogel, te Zalk c. a. Voor de betrekking van ondorwyzer aan eene der scholen in Wük III te Aalsmeer hebben zich niet minder dan 43 sollicitanten aangeboden. De Koningin bracht gisternamiddag nog een bezoek aan Prins en Prinses Von Wied op het Paviljoen te Scheveningen. Door den luit.-gen., inspecteur der infanterie, is bepaald, dat, terwül de onderofficieren van de beide hoofdcursussen na den afloop van het officiers- examen tot het bekend worden van den uitslag daarvan, naar hunne corpsen zullen terugkoeren, de navolgende onderofficieren van het vaste kader van het instr.-bat. zullen worden gedetacheerd: de sergeanten Gerritsen bü het 4de reg. te Delft; Van der Moer bü het 4de reg. te Haarlem; De Jongh en Spruyt bü het 7de reg. te Amsterdam. Door de benoeming van den kapitein Soden- kamp is er bü den generalen staf een kapitein overcompleet, terwijl er eene majoorsplaats, door de overplaatsing van den majoor F. De Bas naar hot 2de regiment huzaren, vacant is. Deze plaats zal, naar wü vernemen, worden vervuld door de eerstdaags te verwachten bevordering van den kapitein F. R. Froger, die met 1 October bj dien staf wordt ingedeeld, ter vervanging van den kapitein W. F. Ridder Van Rappard, die op dien datum wordt overgeplaatst bj het 2de regiment veld-art. te 's-Hage. (N. R. C.) Het aantal novitii, tot heden ingeschreven bü het Utrechtsch Studentoncorps, bedraagt 60, over de verschillende faculteiten verdeeld als volgt: rechten 26, medieünen 24, theologie 4, letteren 3 en wis- en natuurkunde 3, onder wie 2 phar- maceuten. Bü den Senaat van het Amsterdamsch Studenten corps zün tot nu toe 86 novitii ingeschreven, een getal voorheen nog niet bereikt. De heer G. B. Van Duyl, vroeger burgemeester van Delftshaven, is gisternacht op 76-jarigen leeftüd te Haarlem, waar bü sedert 1879 woonachtig was, overleden. Aan het departement van waterstaat, handel en nüverheid werd heden aanbesteed het afbroken en daarvoor in de plaats maken van een gedeelte der fundeeringswerken voor de jjzeren overkapping met bjkomende werken op het Centraal-Personen- station te Amsterdam (Raming ƒ188,700). Minste inschrjvers waren de heeren B. A. Wiegerink, te Groenlo, en F. E. Terwindt, te Pannerden, voor ƒ146,900. Het stoomschip „Edam" vertrok 26 Sept. van Nieuw-York naar Amsterdam. Do audiëntie van den minister van waterstaat, handel en nüverheid zal Donderdag 29 dezer niot plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot kantonrecliter-plaats- vervanger: in het kanton Hulst H. A. A. baron Collot d'Escury en L. J. M. Van Waesberghe; Maastricht mr. J. J. Jessé; Beetsterzwaag M. N. WijtHaarlem mr. A. KistLeiden mr. H. L. A. Obreen; Amsterdam, No. 3, mr. J. W. Foest; benoemd tot substituut-griffier bü de arrondisse- ments-rechtbank te 's-Hertogenbosch mr. J. H. Van Meurs, thans griffier bü het kantongerecht te Me- dembük; benoemd tot notaris binnen het arron dissement Assen, ter standplaats de gemeente Vries, II. L. Sjpkens, candidaat notaris te Woudenberg; met ingang van 1 Oct. a. s. aan J. M. Grispen, op zün verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Neeritter; benoemd: bü het wapen der inf. tot lsten luit. den 2den luit. J. P. C. Hardie, van hot wapen, tlians gedotacheord bjj het leger in Nederl.-Indië; bü het 3de reg. den 2den luit. T. L. Van Wagtendonk, van het corps, gede tacheerd bü het koloniaal werfdepot; bü het 4do reg. den 2den luit. J. W. Van Alphen, van het 5de reg.; benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Apeldoorn F. Gordon, thans te Roo sendaal; te Oldeberkoop G. L. Brouwer, thans te Holwerd; te Tholen J. A. P. Levenkarap, thans surnumerair; te Holwerd W. H. Vermaes, thans surnumerairtot betaalmeester te Tiel, jhr. A. Bowier, surnumerair bü den dienst van 's Ryks schatkist. Gemengd Nieuws. Op Woensdag den 5den October, des middags te één uur, zal door de studenten-roei- vereeniging „Njord" op het Galgewater een onderlinge wedstrjd gehouden worden, waaraan ook de novitii zullen deelnemen. Een hond is een vüand van véloci- pödes. Op den Sloterweg te Haarlemmermeer werd G. W. v. D., van Hoofddorp, door een nogal grooten hond aangevallenhü schoot een weinig te ver door, zoodat de wieier over hem heen ging. Van D. tuimelde op den weg, waardoor hü ge noodzaakt is zün arm in een doek te houden. Hedenochtend is een jongen tus- schen Den Haag en Loosduinen van eene schuit in het water gevallen en verdronken. Gisteren heeft de Krjjgsraad in het lste militaire arrondissement te 's-Hage zitting ge houden ter behandeling van de zaak der 3 jeugdige huzaren-officieren, in verband met het gobourde in „Seinpost" te Scheveningen. Daar de beschuldigden niet hebben bekend, is de auditeur-militair na het eindigen der verhooren toegelaten tot het doen Van den eisch op de bewüzen van extraordinair proces. Zaterdag a. s. zal de krügsraad de zaak in nadere overweging nemen en tot hot wijzen van het vonnis overgaan, waarna dit aan de goedkeuring en be krachtiging van het Hoog Militair Gerechtshof zal worden onderworpen. Zooals men weet, moet het vonnis tot na de approbatie van het H. M. G. ge heim blüven. In do afgeloopen week overleed te Rotterdam eene 84-jarige vrouw, die aan het einde der Hoogstraat alleon woonde. Zü werd bedeeld door de Prot. Diaconie en trachtte in haar onder houd te voorzien door bedelen. Van eene buurvrouw kreeg zj steeds een warm middagmaal. Meermalen had zü deze beloofd, dat zü voor dezen vriendschaps dienst in haar testament zou komen. Zü heeft hare belofte gehouden. Zondag tüdens de godsdienst oefening ongesteld geworden zjnde, werd zü thuis gebracht. Z(j wilde evenwel niemand in hare wo ning laten en overleed op hot portaal vóór de door haar bewoonde kamer. De buurvrouw-erfgenaam vond in hare kleederen 28 contanten en op hare kamer ƒ2000, benevens 20 nieuwe mutsen, 3 paar nieuwe schoenen, 2 bedden en nog eenig huis raad. (Maasb.) Voor het tweede kantongerecht te Rotterdam stonden gisteren in eene zitting, welke ongeveer drie uren duurde, niet minder dan 231 personen ter zake van openbare dronkenschap terecht. Slechts twee beklaagden beweerden, togeiv over de verklaringen der politie beambten, dat zü niet dronken waren geweest op de straat. De ergste dronkaards van Rotterdam bevinden zich thans in do rijkswerkinrichting te Hoorn of in het krankzinnigengesticht. (N. R. C.)

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1