A0. 1887. Woensdag September. PRIJS DEZER COURANT: Voor LeiJcn per 8 maandenl.!0. Franco por poet....1.40. AfnoüderltjLo Nommere0.05. Gemengd Nieu va's. Gisteravond om halfelf is, tenge volge van een gebrek aan den rem, door eene stoom tram van de H. IJz.-Spoorwegmaatschappy de stut balk aan hot station Scheveningen omvergereden. De machine kwam op den straatweg terecht on viel om, terwijl de daaropvolgende wagen tegen de machine opstond. Gelukkig waren er geene pas sagiers. Do schade is niet gering. Door de politie te Rotterdam wordt sedert oenigen tjjd eon streng onderzoek ingesteld naar den verspreider of de verspreiders der brieven, waarin sommigen personen ondor bedreiging dat men hunne glazen anders zou inwerpen, gelast werd in de dagon van 8 en 9 Sept. te vlaggen. Te Bunschoton hebben ongeregeld heden plaats gehad bij het 40-jarig feest van den burgemeester. Bij verscheidene ingezetenen werden do glazen ingeworpen. Thans is het weder rustig in het dorp. Te Putten (Veluwe) ontstond b ij een landbouwer oen hevige brand door het broeien van koren. De inboedel is grootendoels gered. Het huis, 't welk bijna geheel door 't vuur vernield werd, was tegen brandschade verzekerd. Het buitenver blijf, genaamd „Uit den Bosch", gelogen hoek Spanjaardslaan en Wagenweg te Heemstede, is in veiling gekocht door den make laar J. Beetz voor f 34,690. Ook te Rjjsbergon N. - B.is thans oen van dolheid verdachte hond doodgeschoten. Do rijks-veearts, die het dier onderzocht, verklaarde dat de hond in hevigen graad aan dolheid had ge leden. Nu zullen de honden ook in die en aangren zende gemeenten gedurende drie maanden weder muilkorf dragen. Te Woensel bij Eindhoven ontstond >rand in een blok woningen, toobohoorendo aan den heer P. Vogels. De brand ontstond in het huis, bewoond door A. Van Mol, en nam zulk een om vang, dat do aangrenzende perceelen, bewoond door P. Kox, Th. v. d. Velden en Adr. Sehepens, even eens eene prooi der vlammen worden. Gebouwen en inboodels waren verzekerd, behalvo do inboedel van den laatste. De oorzaak is onbekend. Te Maartensdijk, aan don Ooster- spoorweg gelegen, is Zondag-morgen tijdens de gods dienstoefening een zware brand ontstaan in do bouwhoeve van Floor, niet ver van 't station ge legen. De brandwoor, die voor 't grootste gedeelte ter kerke was, kwam zoo spoedig mogelijk met do spuiten aanrukken, doch kon niet beletten dat het huis met de daarbij staande hooibergen vernield is. Alleen de schuur is behouden gebleven. Togen brand schade waren slechts de vaste goederen verzokerd. Plot onderzoek naar hetgeen bij do Fransch-Duitsche grenzen is geschied, is nog niet geheel geëindigd. Volgens de „Temps" was oen luitenant der dra gonders uit Lunevillo bij eon vriend te Raon-sur- daino tor jacht. De grondeigenaar wees hem met lijn bediende een plaats aan bjj de grons, en juist :ou de jacht eene aanvang nemen, toen plotseling trie geweerschoten werden gelost. De grondeigo- ïaar schoot ijlings too en vond den bediende dood in den luitenant met een verbryzeldon voet noer- iggen. De schoten waren gelost van het Duitsche grond- jebied, maar niemand was daar te zien. Geneeshee- •en werden per telegraaf ontboden uit Senores on Raon-l'Etape. De „Temps" ontving deze dopeche van een onbe- conden berichtgever, zoodat het blad die eerst >nder voorbehoud moest modedeelen, doch spoedig >lcek reeds dat de feiten in hoofdzaak juist waren. De Duitsche gezant, graaf Van Munster, is gis- feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. teren te Parijs ontvangen door den minister van buitenlandscho zaken, die hem de uitkomsten van het van Franscho zijde ingestelde onderzoek betref fende het voorval op de grenzen modedoeldo. Luidens bericht uit Straatsburg echter is aan gaande de plek, waar de gedoode Franschman Brignon en do verwonde Fransche officier Wangel stonden, nog niets officieels bokond, en evenmin aangaande het punt van waar de Duitsche jacht opziener Richard Kaufmann zijn schot loste. Wel wordt in officiëelo opgaven bevestigd dat de Duitscho opzichter, dio in last had togen wildstroo- porij te waken, alloen van zijne vuurwapenen gebruik heoft gomaakt omdat hij meende te doen te hebben met stroopers, die in deze streek bij de jacht op groot wild zeer talrijk zijn en tegenover de Duitsche boschwachters zeer vermetel optreden. De grenslijn is in de streek, waar het geval plaats vond, zeer ongelijk en hoekig. Acht gevallen van cholera zijn tot nu toe geconstateerd aan boord van de „Alézia". Deze Italiaansche stoomer is te Nieuw-York geheel afgezonderd en het voorwerp van zuivering en ontsmetting. Slechts drie eorste-klasse passagiers zijn aan boord. Zekere Poilrat, een schoonmakers- werkman te Tours, die 3 fr. daags vordiendo, heeft van het Franscho ministerie van buitenlandscho zaken officieel boricht gekregen, dat oen verre bloedverwant, to Chicago overloden, hem een ver inogen van 40 millioeti fr. heoft vermaakt. Een zekoro professor Mezzeroff hield verleden wook te Nieuw-York, ten aanhoore van een paar honderd belangstellende toehoorders, oene lofrede op dynamiet, als zijnde een der machtigste en goedkoopste politieko factoren dor toekomst. „Engeland", zeide hjj, „heeft vierhonderd millioen dollars uitgegeven voor pantserschopen. Welnu, tegen eeno uitgave van 25 dollars aan dynamiet kan men al die pantserschepen in de lucht doen vliegen. Bezorg m(j 500 flinke jonge mannon, on ik zal al de zeehavens van Ierland wapenen met torpedo's, welke men eone mijl ver kan laten ont ploffen. Bezorg my er nog 500 méér, en ik veeg u van de opporvlakte dor zee allo vaartuigen weg, welke de Britsche vlag voeren. Ik zal u leeren hoe men voor 200 dollars eeno ganscho brigade Engel- sche soldaten in de lucht doet springen. Zoodra wjj gereed zijn, zullen wy don oorlog verklaren. Ik verzeker u dat wij weldra eiken Engolschman in Engeland op zyne teenen zullen zien loopen, uit vrees dat er onder olkon steen, op welken hij den voet zet, eeno dynamiet-mijn zou kunnen verbor gen wezen." Do proeven, welke te Nieuw-York door Harbour zijn genomen mot het nieuwo vernie lingswerktuig, het zoogenaamde dynamietkanon, dat mot saamgeperste lucht werkt, beantwoordden vol komen aan de verwachting. Een vaartuig, dat op eene mijl afstand van de kust was geankerd, word geheel vernield. Do militaire autoriteiten, die de proefneming bijwoonden, waren van oordeel dat voor de kust verdediging geon boter wapen denkbaar was, dan dit nieuwe kanon. Uit Philadelphia wordt geseind dat een cykloon Brownsville in Texas heeft ge teisterd. Driehonderd huizen in Brownsville en vijfhonderd in Matamora werden beschadigd of verwoest, tor- wyl ook de oogst als verloren is te beschouwen. Do schado wordt nu reods geschat op één millioen dollars. Verleden week bracht teParysde gevangenwagen verscheidene personen aan een der politie-bureau's. Eén hunner, die nog niet was inge- PB-IJa DER ADVERTENTCEN: Van X 6 regole 1.05. Iedere regel meer 17 Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het inca.-- eeereu bniten de etad wordt 0.10 berekend. schreven, vroeg den boambte, die hen ontving, eonige inlichtingen omtrent iemand, dio dienzolfden ochtend daar gebracht moest zyn. Do beambte, die het zeor druk had en den man voor een agent aanzag, ant woordde: „Wacht oven; zoo motoon zal ik u hel pen". Do boef, do kans schoon zionde, zeido gevat „Goed, ik kom over eon oogenblik terug", en ver- wyderdo zich. Aan de dour werd hij aangehouden, daar hy het gebouw niet zonder vergunning ver- laton mocht. „Dio is goed!" riep hy onbeschaamd uit. „Ga bij den secretaris maar eens hooren, of ik niet inlichtingen bon komon vragen en of ik niet terug moet komen". Do wacht deed zulks en de secretaris antwoordde dat de man inderdaad om dienstzaken bij hem was geweest en terug zou keoren. De gevangene werd uitgelaten en is tot nu toe niet weergevonden. Hy heet Bernard, is twintig jaar oud en was in hechtenis genomen wegens dief stal met braak. Te Puybarban, by Bordeaux, vond men do weduwe Monteil, die een kruidenierswinkel 7 had, met tal van wonden overdekt, dood in de koukon op don grond. Haro kasten, waarin zij hare voorwerpen van waarde borg, waren geopend on de jnhoud was verdwenen, zoodat blijkbaar diefstal do oorzaak van den moord was. Men verdenkt van den moord zekeren Jean D., dio sedert is ver dwenen en in wiens kamer men een met bloed bevlekten broek vond. Hij was arbeider in eeno metaalfabriek. IIV O J' V. Q\P EIV. Mijnheer de Redacteur Weldra hebben we weer don 3den October. Dan zal Loidens ontzet gevierd worden, op eone wijze als op eene in het begin dezes jaars gehouden vergadering is besloten geworden. Dat is reeds lang geleden, en het toen vastgestelde programma zal zeker velen reods zijn ontgaan. Maar het was ook slechts een programma in grove trekken, waarvan de bijzonderheden nader moesten worden geregeld. Zou het wakkere bestuur der 3-Octobor-Veroeniging er geen bezwaar in zien nu het een en ander mode te deelenAlles kenmerkt zich thans nog door eene zeldzame kalmte, niet geschikt om de Zoo noodige geestdrift op te wekken. B. [Het op de in Mei gehouden vergadering vast gestelde programma komt in hoofdzaak hierop neer lo. algemeen vlaggen; 2o. koraalmuziok op de Korenbeurs; 3o. het bespelen van het carillon en het springen der fontein4o. uitdeeling aan mannon van bier en tabak en aan vrouwen van levens middelen 5o. gekostumeerde intocht te water door de Vlietbrug eener vloot met watergeuzen en hun ne hoofdpersonen, in twee afdeelingen (van 1 tot 4 uren); 6o. des avonds groot concert op het Schut tersveld met twee muziekcorpsen en electrische verlichting van het terrein en reusachtige chassi- netten, voorstellende Van dor Werf enz.7o. groote taptoe op hetzelfde void door al wat mon aan mu zikanten en tamboers hier kan by elkaar krijgen; on So. op do Lammermarkt- draaimolens en poppon- kasten. Red.J O.-H. 1! UMHKV«irHX. Dagon van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeopost) 30 Sopt,, 14 en 2S Oct.; laatste lichting aan het postkantoor 's nachts 12 u. Via Rotterdam (Nod. Zeepost) 7 en 21 October; laatste lichting aan het postkantoor 's nachts 12 u. Via Marseille (Nod. Mail) 4, 11, 13 en 25 October; laatste lichting aan het postk. 's avonds 5 u. 55 m. Via Marseille (Fransche Mail) 7 en 21 October; laatste lichting aan het postk. 's avonds 5 u. 55 m. Via Brindisi (Engelsche Mail) 30 Sopt., 14 en 28 Oct. laatste lichting aan het postk. 's nam. 12 u. 15 m.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5