Hendrikplein to 's Hage een brandput beproefd, ver vaardigd naar een plan van den heer Th. Stang, directeur der 's Gravenhaagsche waterleiding. De put, samengesteld uit ringen van cement, heeft eene diepte van ongeveer 8 meters en ontvangt zjjn water hoofdzakelijk door vier draineerbuizen, welke het hemelwater, dat in den bodem dringt, ver zamelen verder bestaat de aanvoer uit eenig water dat opwelt. By do genomen proef met do nieuwe stoomspuit bloek de put aan de verwachting te beantwoorden. Gedurende drie kwartier werkte do machine en bleef het water, dat aanvankelijk drie a vier meters daalde, op eene hoogte van ruim 3 meters, alzoo voldoende voor aanvoer, terwijl zoo noodig door do waterleiding voor toevoer kan worden gezorgd. De rechtbank te 's-Hage veroor deelde gisteren den Haagschen koopman, die een agent van politie by gelegenheid van zjjne arrestatie met een mes eene snede in het aangezicht toebracht, tot 3 maanden gevangenisstraf. Na de bohandeling van een proces wegens mis handeling tegen R., werd tijdens de zitting van de rechtbank een getuige, de hoer "W., op last van de rechtbank, in hechtenis gesteld, als verdacht van het afloggen van een valsch getuigonis. De heer W. is dadelyk naar de gevangenis getracht. Er is een aanvang gemaakt met het afbrekon van de „Tent" van de "Witte Sociëteit in het Haagsche Bosch. Zooals men weet, zal daarvoor een nieuw gebouw worden gezot. Kloine oorzaken hebben d I k w ij 1 s groote govolgen. Te Rotterdam viel eene juffrouw, aan de Crooswykschekado wonende, vlak nabij hm"0 woning. Door den val bekwam zy een paar lichte kwetsuren, welke van geene betoekenis werden ge acht. Zy scheen echter geschrokken. Haar man raadde haar naar bed te gaan. Tot zyne groote ontsteltenis vond hy haar 's avonds, toen hij naar bed wild9 gaan, dood in haar bed liggen. In de vorige week verzocht eene vrouw in de Oudaenstraat aldaar hare huisvrouw, terwijl zy even uitging om boodschappen te doen, om op haar kindje, een zuigeling van enkele weken, te passen. Toon zy terugkeerde was het kindje dood; hot had de stuipon gekregen. Naar de „Haarl. C r t." verneemt, zjjn te Amsterdam gisternacht door eenige politie-be- ambten en burgers op eene eenzame plaats in de nabijheid van het nieuwgebouwde Centraal-Station op heeterdaad betrapt twee eerst kortelings uit de gevangenis ontslagen veroordeelden, die, op de wyze van de eertijds beruchte Londensche „garotters", een voorbijganger gegrepen, naar die eenzame plaats goslourd on daar gewelddadig beroofd hadden van al zijn geld en goed. Op eene tentoonstelling teHavro 'is do Nederlandsche Stoombootmaatschappij te Foyenoord, (directeur W. M. Visser) met de gouden medaille bekroond voor hare scheepsmodellen, en do maatschappij „De Maas", te Schoonderloo (direc teuren Lucardie en Kroll), met de zilveren medaille. Do gedenkdag van Alkmaar's ont zet (8 October 1573) zal dit jaar, dank zij het loffelijk streven der Alkmaarsche Ontzetvereeni- ging, op eigenaardige wyze herdacht worden. Zy zal namelijk een volksavond organiseeren, waarop door leerlingen van drie openbare scholen en der Christelijk-nationale school ten gehoore gebracht zullen worden do kinder-cantate„De waereldinl" van J. De Geyter, benevens verschillende vader, landsche liederen, o. a. ook dio, door het kinder koor in April jl. op den Dam te Amsterdam ge. zongen, ter oore der Koninklijke familie. Het oen en ander met welwillendo modewerking van het muziekgezelschap „Concordia" en andore krachten. Naar men verneemt, zal voor rek e- ning van eenige ingezetenen van Deventer een tramweg worden aangelegd van af die plaats naar Twelloo. Tot het verkrijgen van de noodige concessie moet reeds aanvrage zyn gedaan. Van verschillende zijden was in Den Bosch het gerucht verspreid zelfs haddon enkele couranten het nieuws hunnen lezers medogodeeld dat Zondag-middag leden van eene zich noemende sociaal-democratische Haagsche sigarenmakers-ver- eoniging daarheen zouden komen om propaganda te maken door hot houden van lozingen en optochten. Ieder had er den mond vol van. Kleine kindoren vertelden elkaar dat de socialen kwamen, alsof hun een groot pretje wachtte. Groote menschen wilden weten dat de troepen in de kazernen ge consigneerd waren,t wat natuurlijk niet waar was kortom, er heerschte eeno groote drukte en tegen den middag was de stationsweg bepaald zwart van het volk. Intusschon, wie ook por spoor kwamen, de zoo genaamde Haagsche socialen niet. Langzamerhand verspreidde zich de menigte, natuurlijk erg teleur gesteld De „Bosscher Crt." hoorde de opmerking maken dat de brief, waarin een hotelhouder te 's-Bosch om een lokaal voor eene socialisten-vergadering gevraagd was, eenvoudig zou zyn uitgegaan van een „grappenmaker", die zich „burger Bernard" geteekend had. Gisterochtend had de hovenier G., op het St.-Jacobskorkhof te 's-Bosch, die met een ledigen handwagen wilde uitrijden, het ongeluk het bijna 2-jarig zoontje van J. v. d. R., dat vóór den wagen was geloopen, te overrijden, met het treurig govolg dat het wiel over hot hoofd van het kind ging, hetwelk onmiddellijk een ljjk was. De ritmeester Blaauw, van het eskadron ordonnancen to Amersfoort, heeft het ongeluk gehad van zyn paard te vallen en daarbij een paar wonden aan het hoofd bekomen. Hy is ter vorpleging opgenomen in het militair hospitaal en bevindt zich thans vrij wel. Een hoofdingenieur der Oostenrijk- sche Staatsspoorwegen, de hoer Weiszmantel, was verleden week uit de Zwemschool te Triëst in de open zee gaan zwemmen, toen hy plotseling een rousachtigen haai op zich zag toeschieten. Voordat men hem te hulp kon komen, had de haai hem oen stuk van hot rechterbeen afgebeten. De onge lukkige ligt thans in het hospitaal te Triëst, maar men vreest voor het behoud van zijn leven. In eene voorstad van "Weenen, Baum- garten, heeft oen fabrikant, Nagy, wiens zaken achteruitgegaan waren en die van zijne moeder 7000 fl. had geleend, welke hy niet kon teruggeven, zijne vrouw en twee jonge kinderen en daarna zich zelf met eene revolver doodgeschoten. Nagy was eerst 33 jaren oud. BUITENLAND. Frankrijk. Het ijzerwerk voor de tentoonstellingsgebouwen te Parys is voor 9'/a miliioen fr. aanbesteed. Er is ruim 26000 ton ijzer en staal te verwerken. De plannen voor den hoofdkoepel, voor het park en de tuinen op 't Champ de Mars, alsmede voor de tuin- bouw-tentoonstelling in het Trocadoro zyn door do hoofdcommissie vastgesteld. In verband «iet de ongelukkige manoeuvres van het negende legercorps, is de divisie-generaal Grandin „en disponibilité" geplaatst, wien het voor namelijk te wijten moet zjjn, dat het plan dor manoeuvres geheel averechts is uitgevallen. De reis, welke verleden jaar het ministerio- Goblet-Boulanger in Algeriö liet maken door 650 senatoren, afgevaardigden, journalisten, enz., heeft, naar thans bljjkt, gekost de som van 1,100,000 frankenDe bladen vragen, wie deze kosten dragon zal, daar het parlement voor die reis geen centime heeft toegestaan. Men schrijft uit Loango van den 15den Sep tember: Kapitein Pleigneur, van de infanterie der Fransche marine, is vermoord door de negers van zijne karavaan. Eerst dacht men dat hy zich ver dronken had, doch daar eenige negers den dag na zyn verdwijnen zyn horloge en zakboekje verkoch ten, hoeft men alle reden om aan moord te denken. Dultschland. De geschenken van den keizer van China, welke keizer "Wilhelm vóór zjjn vertrek naar Baden-Baden van den Chineeschen gezant in ontvangst heeft ge nomen, bestaan, behalve uit eenige kisten van de fijnste thee, uit een kostbaar zyden wandtapijt, een paar vazen en een aantal andore sieraden van eene zeer harde, witte en schitterende steensoort, die in Europa weinig bekend en ook in China zeer kost baar is. Aan die geschenken was een brief van gelukwensching met 's keizers 90sten jaardag toe gevoegd. De kroonprins heeft Toblach, in Tyrol, verlaten en zich naar Venetië begeven. "Waar hy in Italië langer verblyf gaat houden, is nog niet bekend. Dr. Mackenzie, die doze weken in Italië eene reis deed, moet een voor den kroonprins geschikt oord hebben uitgezocht. Do Vereeniging van apothekers-bedienden in Elzas-Lotharingen is op last dor Duitsche regeering ontbonden, omdat de politie in de statuten dier Vereeniging eene anti-Duitsche strekking meende te bespeuren. De zaak van den jongen Schnaebelo zal Don- dordag aanst. voor de rechtbank te Motz dienen. Do Eeiersche minister van justitie heeft r1' zyne bogrooting van dit jaar eene som van 1 1 marken uitgetrokken tot het vorleenen van schadt loosstelling voor onschuldig ondergane gevan genisstraf. Italië. Do cholera geeft in Messina tot allertreurigste tooneelen aanleiding. Ook de opvolger van den dezer dagen overleden prefect dier provincie is aan de ziekte bezweken, en de paniek is zóó groot, dat zelfs tal van geneesheeren en apothekers de vlucht hebben genomen, die door do politie werden nagezet en toruggebracht. De gevangenissen en armhuizen worden door de ziekte niet gespaard. Te Villabote is een postbode door het grauw dood geschoten omdat men beweerde dat de door hem bestelde brieven de besmetting verspreidden. Een aantal lieden, die uit Palermo naar Monroale vluchtten, werden met geweerschoten teruggedre ven, zoodat zy in het open veld moesten kampeeren. Een negenjarig jongetje, dat, door den honger aan gezet, in het dorp trachtte te sluipen, werd neer geschoten en het lyk verbrand. De ellende is groot en allerwegen zjjn voor de noodlijdenden inschrij vingen geopend. Het Internationaal Spoorweg-Congres te Milaan heeft besloten, zjjne eerstvolgende zitting in 1889 te houden te Parjjs. België. Do „Etoile Beige" meldt: Als zeker wordt be richt dat de regeering voornemens is het initiatief te nemen tot een wetsvoorstel, waarbij de peri soonljjke militaire dienstplicht wordt voorgeschreven en het aantal regimenten artillerie met twee wordt vermeerderd. Door de lieeren Roisse, Guyot en Rummons, die Donderdag 11. in de eerste vergadering der „Association libérale" op hare voorloopige candi- datenljjst waren geplaatst voor het lidmaatschap van den Brusselschen gemeenteraad, is voor de can- didatuur bedankt. Oostoin-.-IIonjg-.-lVronaveliie. Het hygiënisch congres te "Weenen werd gisteren door kroonprins Rudolf geopend in de groote mu- ziek-zaal, waar eene schitterendo menigte bjjeen was en de prins eene warme toespraak hield. Achter 's prinsen zetel waren in zeven rjjen de waardigheidsbekleders dos rijks gezeten en die der staatkundige wereld, waaronder do in Weenen aanwezige ministers Gautsch, Prazak en Falkenhain, benevens prins Reusz, kardinaal Ganglbauer en graaf Bray. Hot aantal leden, dat zich aangemeld heeft, bedraagt 2250 en is dus meer dan dubbel zoo groot als op het Parjjsche congres. De algemeene secretaris ontwikkelde in het Duitsch en het Fransch het programma, waarna eene rede werd uitgesproken door den heer Petten- kofer over hygiënische inrichtingen. Geljjk men weet, wordt Nederland op dit congres vertegenwoordigd door mr. H. Goeman Borgesius, op diens eigen kosten. De Oostenrykscho Rjjksraad is tegen 11 October bijeengeroepen. Donderdag wordt te Pest, in tegenwoordigheid van don keizer en van den kroonprins, bjj gelegen heid van de opening van het Hongaarsch Lagerhuis, het monument voor Franz Deak onthuld, den patriot, die in 1867 aan Oostenrijk de autonomie van Hon garije wist af te dwingen. Het Hongaarsche Parlementslid Barthodoiski heeft zich doodgeschoten. Men vond een briefje bij hem met de woorden: „De dood is 't eenige ant woord dat ik geven kan op de beschuldigingen, waarvan ik het voorwerp ben". Spanje. Volgens een bericht in de „Daily News" vallen ernstige zaken op de Carolinen voor. De gouverneur dier Spaansche kolonie moet zeer willekeurige maatregelen tegen Engelsche, Amorikaansche en Duitsche Protestantsche zendelingen genomen heb ben. Scholen on kerken zjjn gesloten, landerijen verbeurd verklaard, zendelingen beboet en gevan gengezet. Bovendien wordt hun arbeid met onvrucht baarheid geslagen ten gevolge van den invoer van geestrijke dranken. De tusschenkomst der Ver- eenigde Staten is ingeroepen, maar tot nu toe zondor gevolg. De gouverneur beweert wegens de houding der inboorlingen den staat van beleg te hebben moeten afkondigen. Te Santiago de Cuba zijn 11 huizen beschadigd door eene aardbeving; 2 personen werden gewond.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2