IAGrBLAD. I u IIS. 8469. September. A0. 1887. Dit niüijmer bestaat nit Twee Bladen. Bericlit. Leiden, 27 September. PRIJS DEZER COURANT: y Tscr Leiden p«r 8 nunnden.1.10. y Ftsjüca per poet1.46. Aftorvderltfke Nommero0.06. feze Qoarant wordt dagelijks, met attzondering ran gon- en feestdagen, attgegeren. J t PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 1—6 regele 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters nt-ar plaateniimte. Voor het i eeeren buiten de stad wotdt 0.10 berekend. In dit nommer bevindt zich de Bon, waarmede morgen. Woensdag, aan ons Bureel, tegen betaling van 50 \-nts, kan worden afgehaald het Premie- Boekv rk Manrits Van Morcelen, Roman van Johan Gram. In d> laatst verschenen aflevering van hot tijd schrift der „Vereoniging voor Noord-Nederlandsehe muziekgeschiedenis" zet de Loidsche hoogleeraar dr. J. P. N. Land zijne lezenswaardige studie over het luitboek van Thysius voort en deelt daarin over de oude dm.-en Allemande, Gaillarde, Pavant en Passo- mezo, allerlei bijzonderheden mede, niet alleen wat betreft do muziek, maar ook omtrent de manier, waarop ze gedanst werden. Bon 19den Mei 1885 bezweek, niet ver van Benguela, in Zuid-Afrika, op 35-jarigen leeftijd onze landgenoot de heer D. D. Yeth, wiens naam met eere zal genoemd blijven onder de onverschrokken onderzoekers van onbekende of weinig bekende streken. De heer Veth had zich reeds onderschoiden door den wetenschappeljjken tocht, welken hjj in 1877 en 1878 met de heeren J. Schouw Santvoort, A. L. Van Hasselt en Joh. F. Snelleman in hot binnenland van Sumatra ge maakt en ten deele beschreven had. Ook tot het welslagen der koloniale tentoonstelling van 1883 te Amsterdam hoeft hij veel bijgedragen, o. a. door zijne inzendingen, waaruit hot Indische volksleven kan worden gekend. In het eind van het volgende jaar, na vergeefsche pogingen om eene concessie voor de ontginning der Ombilien-kolenvelden te verkrijgen, vortrok Veth naar Zuid-Afrika, om de Transvaalsche trekboeren op te zoeken, die te Humpata in hot binnenland van Mossamedes onder Portugeesche bescherming zich gevestigd hadden. Hij werd het slachtoffer van het Zuid-Afrikaansch klimaat: een zijner tochtge- nooten, de heer Goddefroy, koerde zonder hem naar het vaderland terug, terwijl de heer Van der Keilen den tocht voortzette en nog steeds ten nutte der wetenschap in de verre landen werkzaam is. Hot verhaal van Veth's tocht is reeds ten deele in do dagbladen en in de verslagen van het Aard rijkskundig Genootschap verschenen. Eene volledige beschrijving van „Daniël Veth's reizen in Angela" is tbc is verschenen, bewerkt door den oud-hoog leeraar dr. P. J. Veth, die aldus zijn zoon eene gedenkzuil heeft gesticht en in dien arbeid werd bjjgest tan door den heer J. F. Snelleman, den tochtgenoot op de expeditie van Middel-Sumatra. Hot lijvige boekdeel, met fraaie platen en eene kaart, is door den heer Tjeenk Willink te Haarlem uitgegeven en bevat mede eene levensschets van den betreurden reiziger en een overdruk van eenige opstellen, door hem in dagbladen geschreven. Het zal den beoefenaars der aardrijkskunde en den velen vereerders van den hoogbejaarden Leidschen oud hoogleeraar en zijn zoon zeker zeer welkom zjjn. Hedennamiddag te 5 uren zal de commissie uit de Tweede Kamer, belast met het aanbieden van het Adres van Antwoord op de Troonrede, bjj Z. M. ten paleize te 's-Hage worden toegelaten om zich van hare taak te kwijten. De heer Isaac Bell, minister-resident van de Vereenigde Staten bjj ons Hof, heeft zich heden op reis begeven naar zijn vaderland. Tot den dag van zijne terugkomst zullen de zaken betreffende de Amerikaansche legatie behandeld worden door den heer Edwards. De nieuwe burgemeostor van 's Gravenhage, de heer Roest, zal met 1 November a. s. zich met terwoon vestigen in het huis aan de Javastraat, het voormalig hotel van het Japansche gezantschap aldaar. De hoofdambtenaren ten Raadhuizo zijn gisteren door den nieuw opgetreden burgemeester ontvangen en aan hem voorgesteld. Aan de overige ambtenaren ter gemeente-secretarie heeft de heer Roe^tbij een schrijven, dat in do verschillende afdeelingen is rond gegaan, zijn dank betuigd voor de hunnerzijds bij zijne benoeming betoonde belangstelling. Met 1 October a. s. zal het „Dagblad van Scheveningen" ophouden te bestaan. De hoogloeraar-directeur der Rijks-Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam brengt ter algemeene kennis dat de schilderijen, vervaardigd ter mededinging by den wedstrijd in de schilderkunst, welke, ingevolge de beschikking van den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, dd. 21 December 1886, ten jare 1887 in het gebouw der voormelde academie is gehouden, kosteloos aldaar ter bezichtiging zullen worden gesteld van Vrijdag 30 September tot en met Maandag 3 October a. s., en wel op de werkdagen van dos voormiddags 10 tot des namiddags 4 uren, en op don Zondag van 1 tot 4 uren des namiddags. Het comité voor de nationalo tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid, van Mei tot October 1888 in Den Haag te houden, heeft een krachtigon steun gevonden in den gemeenteraad van 's-Gravonhage, die ƒ5000 subsidie schonk, en bjj de lands regoering, die de zoo uitnemend geschikte Koekamp ten gebruike van de tentoonstelling heeft afgestaan. Ook particulieren hebben zich niet onbe tuigd gelaten, zoodat het waarborgfonds a ƒ70,000 op 1 September met meer dan 1100 deelnemers ruim volteekend was. Wanneer nu ook ten opzichte der inzendingon aan do vorwachting wordt beantwoord en de deel neming aan het programma aanzienlijk is, dan mag men vertrouwen dat Den Haag het volgende jaar door zeer velen zal worden bezocht. Ook voor de versiering van het terrein door beelden, grotton, bloembedden als anderszins zijn zeer doeltreffende maatregolen genomen. De termijn voor de aangifte der inzendingen is tot 1 November a. s. verlengd. Volgens het programma, thans openbaar ge maakt, omvatten de inzendingen op het terrein kunst, toegepast op versiering van tuinen en parken, als: Groep I. a. fonteinen, vazen, beelden enz.b. cas cades en grotten van rotssteenblokken en werken of versieringen in kurk enz.c. serres, oranjerieën- koepels, wintertuinen, warandes, loofgangen, wonin gen voor tuinlieden en boschwachtors en andere rustplaatsen, en meubileering van een en ander in hout, motalen, rottan- en rietsoortend. het aan leggen van bloemperkene. hot aanleggen van fon teinen en vijvers. Groep IIteekeningen van aanleg van perken en tuinen van vroegeren en tegenwoordigen tijd. De kosten, aan het ten toon stollen verbonden, welke door den inzender moeten worden gedragen, zijn 3 voor eiken vierkanten meter terreinsruimte. Aan heeren bloemisten en bloemkweekers wordt, voor zooveel het beschikbare terrein strekt, koste loos het noodige terrein afgestaan tot het tentoon stellen van bloemen en planten naar gelang van elk jaargetijde. Uit do vóór 14 dagen gestolde 3 drietallen zjjn gisteravond tot predikanten bij de Hervormde gemeente te Amstordam beroopen dd. Bargor te Haarlem, Voorhoeve te Katwijk aan Zee on Wiersma te Rheden. In den ouderdom van bijna 24 jaar is te Rot terdam overleden de heer J. W. Gerstenhauer Zimmerman, kunstschilder en oud-lid van de Acade mie van Beeldende Kunsten te Amsterdam. Naar men uit Berlijn verneemt, zjjn thans ook de Nederlandsch-Indische koloniën toegetreden tot het algemeene internationalo postverdrag voor het overbrengen van kleine pakketten zonder gelds waarde tot een gewicht van 5 KG. De minister van oorlog hoeft bevelen gegeven om den voorraad verduurzaamde levensmiddelen, die door het verbruik bjj de gehouden manoeuvres zeer verminderd is, aan te vullen. De intendanten in de afdeelingen zullen daartoe op 30 dezer eene aanbesteding houden. Het stoomschip „Leerdam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 25 Sept. Lizard; de „Zaandam" vertrok 25 Sept. van Nieuw-York naar Amsterdamde „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, arriveerde 26 Sept. te Southamptonde „Prins van Oranje", van Batavia naar Arasterdam, pas seerde 26 Sept. Galle; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 26 Sept. Kaap Rocca. Z. M. heeft, met ing. van 1 Oct., benoemd tot socr. van het college van curatoren aan de Rijks-Universiteit te: o. Utrecht, mr. J. F. B. Baert aldaar; 6. Groningen, jhr. mr. W. H. De Savornin Lohman aldaar; L. J. Stevens ben. tot burgem. der gem. Sambeekmet 1 Oct. bev.tot comm. der post. 1ste kl. H. A. H. Canter Cremers, thans comm. 2de kl.; tot comm. der post. 2de kl. J. F. Ooms, than3 comm. 3de kl.tot comm. der post. 3de kl. E. W. M. Lagerwey, thans comm. 4de kl., en benoemd tot commies der post. 4do kl. Ph. Muus, thans surnum. der posteryen. Gemengd Nieuws. Den Gden September j. 1. werd uit de kolonie Veenhuizen ontslagen de 30-jarige J. L. met haar l'/,-jarig kind. Genoemde vrouw, die steeds een ergerlijk zwervend leven heeft geleid, mocht niet in de ouderlijke woning terugkeeren, zoodat zy in de laatste dagen, vervuild als zjj is, langs Leidens straten zwierf, natuurlijk de openbare lief dadigheid afwachtende. Aan dien toestand is nu door de politie een einde gemaakt, daar zij wegens land- loopery aangehouden en ter boschikking van den Officier van Justitie te 's-Gravenhago gesteld is. Een jongen, zeer rustig op het hek langs den waterkant der Mare, bjj de Hartobrug, gezeten, sprong hedennamiddag daar juist af op het oogenblik dat een bleeker met een handwagen die brug in volle vaart wilde oprijden. Do jongen kwam nu met zjjn ééne been terecht onder een der wielen van het voertuig, met het gevolg dat genoemd lichaamsdeel in zóó onzachte aanraking met dat wiel kwam, dat hjj onder voel pijn werd ingedragen bjj den apotheker v. d. L. aan do Mare. Of het been gebroken was, kon men zoo dadelijk niet uitmaken, doch wel is het oon feit dat de aangeredene zyn weg niet kon vervolgen en door iemand naar zijne woning moest gedragen worden. Door de politie alhier is proces- verbaal opgemaakt tegen zekeren M., te Amster dam, die onder het voorgeven aan een ingezetene dezer gemeente eene zekere som als hypotheek op diens huis te kunnen bezorgen, 30 afhandig maakte, welke hjj zeide benoodigd te hebben voor eerste onkosten zijner bemoeiingen. M. heeft reeds een vonnis wegens misbruik van ontrouw ondergaan. In tegenwoordigheid van de wet houders Godnn. Lisman en Mouton, eenige leden van het gem»i-ntebestuur, den commandant der brandweer, den ópper-brandmeester en tal van be langstellenden, werd dozen ochtend op het Prins-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1